Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by darba76 »

Drahim wrote:
darba76 wrote: Ta dostawa była długo przede mną :) Na pocztówce widzimy ulicę 9-maja na której jest jeszcze ruch kołowy a nie deptak, widzimy parterowe budynki w miejscu obecnego Rossmanna i apteki. Widzimy też rozłożone markizy nad wystawami sklepowymi których ja nie pamiętam. Ciężarówka też pamiętała II wojnę światową :) Tak wiec fotkę cyknięto chyba jeszcze w latach sześćdziesiątych
014prl.jpg
Fotka jest z lat 70-tych, epoka "wczesnego Gierka", czyli pierwszego "cudu gospodarczego".
Samochód dostawczy 'Lublin' , produkowany w Polsce, z dobudowaną budą dla ochrony pieczywa przed deszczem.
Na pierwszym planie widać znak drogowy wykonany z plastiku. Wewnątrz była żarówka i w nocy znak stawał się 'świetlnym'. W mieście takie znaki były ustawione tylko w reprezentacyjnych miejscach.
Ludzie już porządnie ubrani.
No tak. Takim szczegółem przemawiającym jeszcze za latami siedemdziesiątymi jest reklama PZU umieszczona z tyłu kiosku RUCH-u. Pierwsze reklamy (nie będące szyldami) pojawiły się chyba w tym czasie :) Ale umówmy się że były to wczesne lata siedemdziesiąte. Z tamtego okresu pamiętam huczne otwarcie "Nowych delikatesów" których nie ma jeszcze na zdjęciu a które wybudowane zostały w 1979 tudzież 1980. Znajdowały się one tuż za apteką a powstały razem z blokami zbudowanymi przy ul. Jana Pawła II. W tamtym okresie mieściły się tam tylko delikatesy i apteka która była czymś w rodzaju magazynu leków dla całego miasta. Sama apteka (o ile pamięć mnie nie myli) mieściła się tam gdzie teraz jest pizzeria kredens. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych kompleks apteczny podzielono na kilka mniejszych lokali.
W obecnym Rossmannie (oczywiście nie tak rozbudowanym jak teraz) mieścił się ZURiT – Zakład Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych w których naprawiano radia i telewizory.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Preussischestrasse - ul. 9 maja

Post by bronx »

"Nowe Delikatesy" to dla mnie zawsze były te na Żukowa, które były vis a vis obecnego Netto, a "Stare Delikatesy" to sklep również na Żukowej vis a vis wylotu ul. Winnicznej.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Preussischestrasse - ul. 9 maja

Post by darba76 »

bronx wrote:"Nowe Delikatesy" to dla mnie zawsze były te na Żukowa, które były vis a vis obecnego Netto, a "Stare Delikatesy" to sklep również na Żukowej vis a vis wylotu ul. Winnicznej.
Te vis a vis obecnego Netto były po prostu "Delikatesami" bez przedrostka Stare/Nowe. Nowe mieściły się tam gdzie obecnie znajduje się sklep komputerowy wraz z punktem naprawy telefonów komórkowych, a mianowicie za apteką przy ul. 9-go maja
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Preussischestrasse - ul. 9 maja

Post by izywec »

Dla mnie "Nowe Delikatesy" /nie pamiętam czy tak się nazywały - nie będę kruszył o to kopii/ to:
https://www.google.pl/maps/@53.7060112, ... 56!6m1!1e1" onclick="window.open(this.href);return false;
Wiele razy w nich bywałem przed 1986 rokiem.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Preussischestrasse - ul. 9 maja

Post by bronx »

darba76 wrote:
bronx wrote:"Nowe Delikatesy" to dla mnie zawsze były te na Żukowa, które były vis a vis obecnego Netto, a "Stare Delikatesy" to sklep również na Żukowej vis a vis wylotu ul. Winnicznej.
Te vis a vis obecnego Netto były po prostu "Delikatesami" bez przedrostka Stare/Nowe. Nowe mieściły się tam gdzie obecnie znajduje się sklep komputerowy wraz z punktem naprawy telefonów komórkowych, a mianowicie za apteką przy ul. 9-go maja
No to widocznie ta nomenklatura była uzależniona albo od rejonu zamieszkania, albo popularności danego sklepu w danej rodzinie albo nie wiem od czego :), bo u mnie w rodzinie (nawet w tym szerszym znaczeniu) sklepy były nazywane przez wszystkich tak jak podałem.
Faktem jest, że my w tych "Twoich Nowych Delikatesach" które właściwie znajdują się przy ul. Podgórnej bywaliśmy rzadko, chociaż z tamtych lat je pamiętam.

Hej a jak inni to zapamiętali?


Ps. Nie wiem, chyba będzie trzeba wydzielić nowy wątek o delikatesach :)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Preussischestrasse - ul. 9 maja

Post by człowiek widmo »

U nas "Stare" na przeciwko +/- restauracji Gryf.
Te vis a vis Netto, to były po prostu "Delikatesy".
A "Nowe" to te trzecie, przy deptaku.

Tak na marginesie, przy tych ostatnich pierwszy raz w życiu widziałem zamieszki. Miało to miejsce w kolejce, jak przypłynął statek z cytrusami od Fidela i ludzie nie wytrzymali ciśnienia. Babkę mi wtedy prawie stratowali, ale przeżyła i jeszcze papierową torbę z pomarańczami ostatkiem sił obroniła. :D :wink:
Bahnhofstraße
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

Koledzy widmo i darba no coś czułem, że mnie tu wkręcacie i zapamiętaliście te sklepy inaczej niż tzw. ogół społeczeństwa. Nie dawało mi to spokoju, dlatego na naszym profilu na FB przeprowadziłem szybki sondaż w tej sprawie. No i tam większość ludzi zapamiętało te popularne nazwy sklepów tak jak i ja to zapamiętałem.

Zadanie było takie, aby podać popularne nazwy sklepów widocznych na zdjęciach. Na zdjęciu nr 1 były delikatesy na przeciwko Netto, na zdjęciu nr 2 były te na przeciwko Gryfu/Winnicznej i zdjęcie nr 3 sklep na Podgórnej.

Obraz jaki wyłania się z tych odpowiedzi jest taki:
1. Nowe Delikatesy, 2. Stare Delikatesy, 3. Sklep spożywczy, sklep na przeciw wiatraczka, sklep na rogu

Poniżej wszystkie odpowiedzi jakie padły do tej pory

1 nowe,2 stare,3 miały nazwę od takiego sklepiku naprzeciw, spożywczy koło Wiatraczka
1-Nowe,2-stare,3-kojarzę jako sklep spożywczy ale to był raczej społem.
To nie były delikatesy na zdjęciu nr 3 , tam był sklep spożywczy społem , aż zapytam koleżanki mieszkała w klatce obok
1 . Sklep z Garniturami ( Stary Gallux ) 2 . Sklep z Cukierkami (Duże Delikatesy ) , 3 . Sklep Bez Nazwy (Jarmarczna )
1.Nowe,2.stare.3 nie kojaże jako delikatesów
1 nowe, 2 stare, 3 na rogu
1. Delikatesy, 2. Stare Delikatesy, 3. Pierwsze słyszę.
1. Delikatesy 2.stare 3. Na rogu
1 nowe 2 stare 3 delikatesy na rogu
1 - Nowe, 2 - Stare, 3 - Delikatesy
1. Nowe, 2. Stare
1 to nowe a 2 to stare delikayesy
1 nowe , 2 stare trzecich zupełnie nie pamiętam
1 Nowe delikatesy.Zdjęcie 2 Stare delikatesy.Zdjęcie 3 był sklep spożywczy,ale czy to były delikatesy,raczej nie.
1. Nowe, 2. Stare, 3. Na rogu lub jak kto woli na przeciwko wiatraczka
1.Nowe 2 Stare 3 Na Rogu
Nowe delikatesy -obrazek nr1 stare obrazek nr 2 bankowo na 100%
1 Nowe Delikatesy .2Stare Delikatesy. 3 był spozywczak ale czy delikatesy?? Nie przypominam sobie
1. Nowe 2. Stare. 3. Nie wiedzialam, ze były jeszcze jedne
1.Nowe 2.Stare 3.Delikatesy na rogu.
1 nowe delikatesy 2 stare delikatesy 3 nie kojarzę aby to były delikatesy
odp1: u mnie mówiono na nie Nowe delikatesy tak nazywano je w moim domu a że mieszkałem na dzisiejszej Rzemieśniczej dawniej Hanki Sawickiej to miałem blisko do nich, odp3: delikatesy, odp2: to były stare delikatesy
1-delikatesy,2-stare delikatesy,3-nowe delikatesy
1. Nowe 2. Stare 3. Nie pamiętam
1. Nowe lub duze delikatesy (wymiennie ) , 2. Stare delikatesy, 3. Nie nazywalismy ich delikatesami, poprostu " spozywczy na rogu"
w latach 70. 1.Nowe Delikatesy lub Delikatesy 2. Stare Delikatesy 3. To taki sklep był?
1) nowe delikatesy 2) stare delikatesy 3) najnowsze delikatesy
1. Delikatesy 2. Stare Delikatesy. 3. Nowe Delikatesy
Fot 1-"delikatesy"-najbardziej nieuprzejma zaloga sklepu w sz-ku,za komuny,zeby kupic tam warzywa lub cole,trzeba bylo czeeeekac,bo pani musiala przejsc z dzialu cukierniczego i pytala z taka mina,ze balem sie mowic,po co przyszedlem ,fot2- "stare delikatesy"-nad nimi mieszkam wiec pozostal zal,bo bylo blisko i fajne panie sprzedawaly ,fot3-"delikatesy na rogu" tez czasem przyjelo sie mowic,sklep pod ta nazwa znany byl pod koniec komuny jakos i zawsze byl otwarty,nawet gdy poprzednie dawno pozamykane i piwo brok-martin bylo zawsze

Rozbieżności może też wynikają z tego, że może pamiętamy różne nazwy z różnego okresu?

Jak ktoś chce to zobaczyć jak wyglądały odpowiedzi na FB to link poniżej:
https://goo.gl/VDxZOd" onclick="window.open(this.href);return false;
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by darba76 »

Co raz mniej argumentów mi zostaje :), ale pod uwagę bym wziął jeszcze jeden fakt, a mianowicie "sklepy delikatesowe" mieszczące się przy ul. dawnej Żukowa a obecnie Kardynała Wyszyńskiego znają wszyscy bo znajdowały się przy głównej ulicy. Każdy z biorących udział w ankiecie przynajmniej raz w tygodniu oba sklepy mijał. Natomiast sklep z ulicy Podgórnej był sklepem raczej osiedlowym i o pomoc trzeba było by zapytać mieszkańców ul. Rzecznej, Jana Pawła II, Szewskiej czy 9-go Maja. Temat nurtuje mnie na tyle że aż udam się z zapytaniem do koleżanki która przez 30 lat mieszkała w bloku przy ul. Jana Pawła II 12 i chcą nie chcąc musiała coś zapamiętać :)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by izywec »

Zafrapowała mnie jedna z odpowiedzi /jedyna/ na FB: "GALUX" - Coś mnie świta w mojej głowinie, że tam też był Galux tylko nie mogę uzmysłowic przed delikatesami czy po? Dotyczy oczywiście lokalizacji nr 1.
Co Wy na to?
P.S. Przy powiększeniu zdjęcia Kajetana Wlazło widać neon "likatesy" - po jego wielkosci wnioskuję, ze nazwa : "Nowe Delikatesy" mogła istnieć. Sprawdzić to mógłby miejscowy Portalowiec licząc okna na budynku i oceniając ilość miejsca na ten neon.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Tomisław »

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłaby rozmowa z panią Kiziuk - właścicielką, z tego co się orientuję, zarówno "Nowych", jak i "Starych Delikatesów". Parę lat temu była sąsiadką mojej babci przy ul. Spółdzielczej. Nie wiem, czy mieszka tam obecnie. Podpytam.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Drahim »

izywec wrote:Zafrapowała mnie jedna z odpowiedzi /jedyna/ na FB: "GALUX" - Coś mnie świta w mojej głowinie, że tam też był Galux tylko nie mogę uzmysłowic przed delikatesami czy po? Dotyczy oczywiście lokalizacji nr 1.
Co Wy na to?
P.S. Przy powiększeniu zdjęcia Kajetana Wlazło widać neon "likatesy" - po jego wielkosci wnioskuję, ze nazwa : "Nowe Delikatesy" mogła istnieć. Sprawdzić to mógłby miejscowy Portalowiec licząc okna na budynku i oceniając ilość miejsca na ten neon.
Fotka z naszej galerii:
0139.JPG
0139.JPG (40.94 KiB) Viewed 12682 times
"Delikatesy/Elegancja/Galux"
Dowody wskazują na to, że był to sklep o dużej powierzchni i podzielany na dwa oddzielne: delikatesy i odzież. Na początku była nazwa Elegancja / Delikatesy, później Galux / Delikatesy.
Był to pierwszy w Szczecinku sklep delikatesowy, dlatego miał nazwę bez przymiotnika. W miarę rozwoju handlu tenże sklep przy Żukowa stracił nowość i klienci zaczęli nazywać go "starymi Delikatesami", aby odróżnić od sklepu nowszego.

Pojawiały się też sklepy delikateso-podobne, które dla lokalnej społeczności były prawie że Pewexem :lol: i przyjmowały nazwę 'delikatesy'
*Pinio
Posts: 16
Joined: 11 May 2013, 21:11
Location: Lotyń

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by *Pinio »

Może i nie w temacie... Ale gdzie były schodki? I dlaczego je tak nazywano? Tyle o nich słyszałem ale jestem zbyt młody żeby pamiętać
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Dislav »

Pinio pyta co to były "Schodki" i przytacza do sprawy swój młody wiek. No to wyjaśniam: Pod określeniem "Schodki" kryje się nazwa restauracji o nazwie "Dworcowa". Było to na rogu ulic 28-Lutego i Dworcowej (patrząc wg układu komunikacyjnego z czasów, kiedy nie było obwodnicy czyli DK11 w ciągu ul. Sikorskiego, Słowiańskiej..... Mieściła się ona w budynku (fota w załączniku). Kuchnia była w wysokiej piwnicy, a główna "Sala Balowa" była na wysokim parterze . Wchodziło się po schodach. Wejście było tam, gdzie na zdjęciu widać okno z zieloną firaną. I w tym właśnie jest sens sprawy. Schodów był 11. Stąd była nazwa "11 schodków". Były one ułożone łukowo, stanowiły jakby sekcję o kącie około 80-90 stopni. Zostały one rozebrane. Fajnie by było, jakby ktoś fotę starą gdzieś odszukał, bo to z punktu widzenia architektury, było bardzo ładne rozwiązanie. Na górze był mały taras - około 10-15 m2. Co można byłoby o tym lokalu powiedzieć. Była to klasyczna socjalistyczna "mordownia". Można tam było dostać wódkę, piwo, flaczki, śledzia i po pysku. A jeżeli wspominam "jadłospis", to do dzisiaj pamiętam, że szefowa kuchni, Pani Jabłońska, robiła flaki, których nikt w mieście lepiej nie potrafił zrobić, a mieszkała całkiem blisko, może 70 metrów w budynku - idąc w stronę dworca.
Attachments
Restauracja Dworcowa - zwana Schodki.jpg
Restauracja Dworcowa - zwana Schodki.jpg (149.38 KiB) Viewed 6051 times
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by izywec »

Dislav Tak zmieniono wygląd rogu budynku! Wprost nie do wiary! Z przyjemnością zobaczyłbym zdjęcie tych schodków - nawet nie pamiętam, ze było ich aż 11.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Dislav »

izywec wrote:Dislav Tak zmieniono wygląd rogu budynku! Wprost nie do wiary! Z przyjemnością zobaczyłbym zdjęcie tych schodków - nawet nie pamiętam, ze było ich aż 11.
No to dodam żart z dzielnicy około-dworcowej z czasów młodości: Pan rano budzi się w bardzo "ciężkim stanie" po upojeniu alkoholowym. Męczy jego "kac - niepewnik": Gdzie wczoraj byłem? Z kim wczoraj piłem? Co wczoraj robiłem? Cały poobijany, liczy siniaki. Wyszło ich 11. Aha - to już wiem gdzie byłem i wiem, że po schodkach nie schodziłem tylko się stoczyłem...
Post Reply