Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

izywec wrote:Zafrapowała mnie jedna z odpowiedzi /jedyna/ na FB: "GALUX" - Coś mnie świta w mojej głowinie, że tam też był Galux tylko nie mogę uzmysłowic przed delikatesami czy po? Dotyczy oczywiście lokalizacji nr 1.
Co Wy na to?
P.S. Przy powiększeniu zdjęcia Kajetana Wlazło widać neon "likatesy" - po jego wielkosci wnioskuję, ze nazwa : "Nowe Delikatesy" mogła istnieć. Sprawdzić to mógłby miejscowy Portalowiec licząc okna na budynku i oceniając ilość miejsca na ten neon.
Nazwy: nowe, stare delikatesy to były tylko nazwy obiegowe, nie pojawiały się na neonach czy szyldach tych sklepów.
Dla przypomnienia, zbliżenie na neon Starych Delikatesów.
12a.jpg
12a.jpg (48.25 KiB) Viewed 7566 times
12b.jpg
12b.jpg (19.55 KiB) Viewed 7563 times
Drahim wrote: "Delikatesy/Elegancja/Galux"
Dowody wskazują na to, że był to sklep o dużej powierzchni i podzielany na dwa oddzielne: delikatesy i odzież. Na początku była nazwa Elegancja / Delikatesy, później Galux / Delikatesy.
Jakie dowody? Lokale sklepowy były i zresztą są, dwa oddzielne z oddzielnymi wejściami, do dzisiaj są oddzielone klatką schodową dlatego nie ma możliwości aby był to "sklep o dużej powierzchni i podzielany na dwa oddzielne". Jedyne co je łączyło to to, że były pod wspólnym zarządem MHD.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Drahim »

bronx wrote:
Drahim wrote: "Delikatesy/Elegancja/Galux"
Dowody wskazują na to, że był to sklep o dużej powierzchni i podzielany na dwa oddzielne: delikatesy i odzież. Na początku była nazwa Elegancja / Delikatesy, później Galux / Delikatesy.
Jakie dowody? Lokale sklepowy były i zresztą są, dwa oddzielne z oddzielnymi wejściami, do dzisiaj są oddzielone klatką schodową dlatego nie ma możliwości aby był to "sklep o dużej powierzchni i podzielany na dwa oddzielne". Jedyne co je łączyło to to, że były pod wspólnym zarządem MHD.
Różnią nas szczegóły. Postaram się pisać bardziej szczegółowo i rozwlekle.
Jak by nie wchodził, zawsze trafiało się do MHD.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by izywec »

Dislav wrote:....No to dodam żart z dzielnicy około-dworcowej z czasów młodości: Pan rano budzi się w bardzo "ciężkim stanie" po upojeniu alkoholowym. Męczy jego "kac - niepewnik": Gdzie wczoraj byłem? Z kim wczoraj piłem? Co wczoraj robiłem? Cały poobijany, liczy siniaki. Wyszło ich 11. Aha - to już wiem gdzie byłem i wiem, że po schodkach nie schodziłem tylko się stoczyłem...
Mieszkałem na Koszalińskiej wiec było mnie blizej do innych przybytków /Rybka, Tajwan/ a że nie było jeszcze Komunikacji Miejskiej wiec na Dworzec i z powrotrm zawsze przechodziło się obok tych schodków "per pedes" i czasami przy pragnieniu zaliczało sie tę różnicę poziomów jednak bez siniaków. :lol:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

Panowie poszli w dawniejszą historię i do tego tę bardziej rozrywkową, ale proszę pamiętać że lata 80-te to był dosyć duży sklep spożywczy, zwany "sklep na schodkach" i znajdował się w tym miejscu:
https://goo.gl/9hKKzO" onclick="window.open(this.href);return false;

Może o to tu chodzi, a koledzy od razu: wino, kobiety i śpiew :)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by izywec »

Dislav i ja poszliśmy faktycznie po częsci rozrywkowej dawnej. Jednak Drogi Adminie my wspomnieliśmy "rozrywkowe schodki" na rogu Dworcowej i 28 lutego. To dość daleko od Twojej lokalizacji. Zatem nie o to rzecz biegła.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

*Pinio wrote:Może i nie w temacie... Ale gdzie były schodki? I dlaczego je tak nazywano? Tyle o nich słyszałem ale jestem zbyt młody żeby pamiętać
Ja dobrze wiem jakie Wy schodki wspominacie, ale przypominam że wszystko zaczęło się od powyższego pytania, a w nim nie ma jednoznacznie napisane o jakie schodki chodzi, czy te z Dworcowej czy te z Kościuszki.

Pytanie jest: O czym słyszał kolega Pinio, czy o knajpie czy o sklepie, a ponieważ jesteśmy w wątku delikatesowym to możliwe, że jest mowa właśnie o ul. Kościuszki.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by izywec »

Admin ma zawsze ma rację! :wink:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
*Pinio
Posts: 16
Joined: 11 May 2013, 21:11
Location: Lotyń

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by *Pinio »

Mowa była oczywiście o sklepach na schodach :-) dzięki Bronx ;-)
User avatar
zbycho52
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2009, 21:36

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by zbycho52 »

Pamietam bardzo dobrze Delikatesy(pozniej nazwane jako stare)pamietam jeszcze Polonie,ale mam pytanie,czy ktos ma stare zdjecie ulicy Zukowa,od skrzyzowania z ul.Pow.Wielkopolskich(na rogu byl sklepspozywczy,dalej kino Wolnosc(pozniej sklep sportowy),a dalej po obu stronach byla zabudowa parterowa.Nigdzie nie spotkalem zdjec tej czesci Zukowa z tamtych czasow(lata50-60)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

Eee tam nigdzie :) W naszej galerii portalowej jest sporo zdjęć tych "parterowych domków" na Żukowej.

http://galeria.szczecinek.org/thumbnails.php?album=108" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
zbycho52
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2009, 21:36

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by zbycho52 »

bronx wrote:Eee tam nigdzie :) W naszej galerii portalowej jest sporo zdjęć tych "parterowych domków" na Żukowej.

http://galeria.szczecinek.org/thumbnails.php?album=108" onclick="window.open(this.href);return false;
Dzieki za podpowiedz.W mlodych latach jakos to inaczej wygladalo niz na zdjeciach-pamiec szwankuje.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by bronx »

izywec wrote:
bronx wrote:Uprzejmie informuję, że wyżej wymieniony Ryszard P. będzie w tym wątku nie dłużej niż do końca dnia dzisiejszego. Dziękuję.
Adminie! Przy II miejscu w postach żadnej ulgi? Jakiś tam zamysł chyba był ale moze my nie nadązamy? :lol:
Parafrazując klasyka: nie przenoście nam Twittera na forum.

Dowcip doceniam, no ale bez przesady. Okay, ulga będzie taka, że zamiast w kosmos, Rysiek trafi do Cafe Adam wraz ze wszystkimi postami z nim związanymi.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Re: Delikatesy - stare, nowe - flagowe sklepu PRLu

Post by Krzysztof II »

Ja keszcze tylko grosz dorzucę.
Mieszkając na Winnicznej przyjęta nazwy to „Stare Delikatesy” dla tyc vis a vis Winnicznej, „Nowe” to z kolei te naprzeciwko Netto.
Ale „schodki”, przynajmniej w latach 90. dotyczyły schodków na odcinku od wtedy jedynej sygnalizacji świetlnej do 9-go Maja i sklepu „Non Stop”.
Szczecinek
Post Reply