Historia amatorów lotnictwa w Szczecinku.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Historia amatorów lotnictwa w Szczecinku.

Post by bronx »

Dzisaj przeglądając sobie internet trafiłem na ciekawą stronkę, opisującą polską kontrukcję małego samolotu J-2 "Polonez", który jako pierwszy wybudował i dokonał pierwszego oblotu tej maszyny pan Józef Leniec ze Szczecinka. Jest też kilka fotografii dokumentujących to wydarzenie.
gpolon20sm9.jpg
gpolon20sm9.jpg (54.12 KiB) Viewed 6319 times
Foto: Wojciech Skibiński
gpolon21jn9.jpg
gpolon21jn9.jpg (49.98 KiB) Viewed 6312 times
Foto: Wojciech Skibiński
gpolon25eg3.jpg
gpolon25eg3.jpg (43.89 KiB) Viewed 6323 times
Foto: Wojciech Skibiński
gpolon26to0.jpg
gpolon26to0.jpg (41.15 KiB) Viewed 6301 times
Foto: Wojciech Skibiński
gpolon27ou1.jpg
gpolon27ou1.jpg (25.98 KiB) Viewed 6285 times
Foto: Wojciech Skibiński


Do tej pory o tej historii wiedziałem tylko ze słyszenia, dlatego z dużym entuzjazmem oglądałem te zdjęcia.
Zdjęcia oraz historia znaleziona na stronie http://www.piotrp.de/AMATORSKIE/ppolonez.htm" onclick="window.open(this.href);return false; Zapraszam do wejscia na tę stronę jest tam więcej zdjęć, oraz opisana historia tego modelu samolotu.

Mam pytanie, gdzie, w jakim budynku był budowany ten samolot?
gpolon08yo9.jpg
gpolon08yo9.jpg (40.77 KiB) Viewed 6316 times
Foto: Zbigniew Gabalis

Jeżeli ktoś wie coś więcej na ten temat, proszę o dodanie informacji.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tak na marginesie, chociaż temat o historii powojennej, ale mam fotografie które wskazują, że w czasach niemieckich również istniało amatorskie lotnictwo.
a61hi7.jpg
a61hi7.jpg (16.01 KiB) Viewed 6263 times
741jx7.jpg
741jx7.jpg (18.23 KiB) Viewed 6267 times
bb1yg7.jpg
bb1yg7.jpg (19.35 KiB) Viewed 6270 times
c11lg0.jpg
c11lg0.jpg (16.59 KiB) Viewed 6274 times
Na ostatniej fotografi jest widoczny wiatrak pompy wodnej, który stał przy restauracji Seeblick. Dzisiaj w tym miejscu jest gęsty las a ówcześnie była polana gdzie odbywały sie te próby lotnicze. Niestety nie mam żadnych danych na temat tych lotów oraz ludzi z tym wydarzeniem związanych, jednynie są pewne przesłanki aby podejrzewać że osoby związane z tym samolotem mają coś wspólnego (mieszkały tam, mieszkała tam ich rodzina lub znajomi) z domkiem jednorodzinnym z Franz Seldte Straße - ul. Jasnej.
Last edited by bronx on 18 Nov 2006, 20:45, edited 1 time in total.
Waldek

Post by Waldek »

Pierwszy temat jest do rozwiązania, tylko muszę ruszyć no wiadomo :lol:
Natomiast następny temat to jestem istnym dyletantem, nawet nie wiem jak to ugryźć.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Z tego co wiem, pan Leniec budowal swoj samolot w warsztatach SMOSu gdzie wtedy pracowal, swoja pasje przyplacil zyciem w katastrofie lotniczej na polnym lotnisku za Marcelinem
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Co do tego gdzie budował to mogą być magazyny przy stacji kolejowej, mogą o tym świadczyć te okna.
Szczecinek
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Budowal na SMOSie gdzie byl, zdaje sie, szkutnikiem. Tam tez sa warsztaty z takimi oknami. W tamtych czasach magazyny kolejowe byly zapchane pomaranczami z Kuby :wink: i trzebaby bylo niezlych ukladow zeby sobie tam majsterkowac.
Gabalis
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2007, 20:41

Post by Gabalis »

fotografia czarno-biała (szkielet samolotu) została zrobiona w warsztacie szkutniczym na przystani MKS ORLĘ w Szczecinku (dzisiaj OSIR). ten samolot mial "tuningowany" silnik Trabanta. był to rok około 1975.
Gabalis
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2007, 20:41

Post by Gabalis »

.... a na fotkach Skibinskiego jest drugi samolot. Zbudował go też Leniec. Gdybym dobrze pogrzebał znalazłbym więcej materiałow o tamtym samolocie .
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No chyba odezwał się człowiek z rodu Gabalisów.Mirek?Pozdrocho. 8)
Gabalis
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2007, 20:41

Re

Post by Gabalis »

GIZIO ?? pozdro!! ujawnij się :)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Niestety głęboka konspiracja. :lol: :lol: Ale najlepszego. :wink: Pozdro. 8)
Bosman
Posts: 3
Joined: 24 Aug 2007, 21:49
Location: Piława

bronx

Post by Bosman »

Jozek Leniec moj serdeczny kolega. Zgiął tragicznie na oczach swojej zony i syna ; bardzo czesto holowalem go na lotnisku nad Wielimiem swoja syrenka 104 . Musiał latać krótko i nisko zeby nie zostal namierzony przez radary i milicje, to byly przeżycia długo by pisac.
bosman
Bosman
Brancek
Posts: 5
Joined: 22 Sep 2007, 22:20

Post by Brancek »

Witam,
co do budowy samolotu, miejsc itp wszystkie wątpliwości z pewnością wyjaśni jego syn, Mariusz Leniec jest właścicielem hurtowni papierniczej Spin na Łukasiewicza (na przeciw byłego Lewiatana). --wystarczy pewnie tylko zadzwonić.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Historia amatorów lotnictwa w Szczecinku.

Post by bronx »

Ciekawy tekst w GK w tym temacie.

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /239473739" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply