Budki telefoniczne.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Budki telefoniczne.

Post by bronx »

Budki telefoniczne i telefony publiczne, relikt przeszłości podobnie jak telegram, prawie fax i niestety pocztówka. Do 2011 roku istniały regulacje prawne zmuszające operatora do utrzymywania telefonów publicznych w liczbie 1 na 950 mieszkańców, obecnie tego już nie ma i budki zanikają.

W Szczecinku zachowała się już jedna z ostatnich budek telefonicznych w dość nietypowym miejscu, bo na ul. Myśliwskiej przy byłej parafii wojskowej. Zdjęcie pochodzi z przed kilku dni, tak że stoi na pewno.
budka_mysliwska.jpg
budka_mysliwska.jpg (189.85 KiB) Viewed 11351 times
Budki wraz z upowszechnieniem się komórek straciły rację bytu. Nawet jakbym chciał z takiego publicznego telefonu skorzystać to nie wiem jak miałbym to zrobić. Potrzebna karta z impulsami chyba, ale gdzie ją kupić, czy ktoś to jeszcze rozprowadza. Szybciej bym chyba znalazł lombard z używaną sprawną komórka za 20 zł i starterem za 5 zł :) Zastanawiam się ile połączeń z tej budki jest wykonywane i kto może z tego korzystać. Chyba jedyne sensowne miejsce dla takich aparatów, które mi przychodzi do głowy to szpitale szczególnie oddziały dziecięce i zakłady karne.

W google street view znalazłem jeszcze stojącą budkę przy dworcu pkp. Ale to zdjęcia z lipca 2012, czy ona jeszcze tam jest?
budka_dworzec.jpg
budka_dworzec.jpg (138.02 KiB) Viewed 11349 times
Przy okazji na samym budynku dworca widać ślad chyba po starszej wersji budki telefonicznej w formie wiszącego daszku.
budka_dworzec_stara.jpg
budka_dworzec_stara.jpg (94.19 KiB) Viewed 11337 times
Najciekawsze jest to, wydawać by się mogło, że ostatnim bastionem budek telefonicznych będą urzędy pocztowe. Nie wiem jak w środku ale jak wynika ze zdjęć z google już w lipcu 2012 stały tylko puste słupki po telefonach. Ja pamiętam, że kiedyś telefonami był też obwieszony sam budynek małej poczty, ale tam też już pusto. Na dużej poczcie telefony były przy samym wejściu ale teraz ich nie widzę. Ostatnio byłem w tym budynku to chociaż telfonu tam nie szukałem, ale nie przypominam sobie aby jakiś aparat publiczny rzucił mi się w oczy.
budka_poczta.jpg
budka_poczta.jpg (139.61 KiB) Viewed 11349 times
Ostatnie budki jakie jeszcze pamiętam, początek lat 2000 ale już ich nie ma, jedna była taka samotna na Limanowskiego i drugą pamiętam przy sądzie, w miejscach jak w linkach poniżej.
https://www.google.pl/maps/@53.704928,1 ... gINxhw!2e0" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.google.pl/maps/@53.710309,1 ... LXVUnw!2e0" onclick="window.open(this.href);return false;
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Budki telefoniczne.

Post by darba76 »

Zachowała się również budka telefoniczna przy Przychodni Medycyny Rodzinnej (dawnej kolejowej) przy ul. 28-go Lutego. Może nie w liczbie dwóch jak widać na Street View ale jedna na pewno jeszcze jest.

Ps. Swoją drogą jak pomyśle ile różnorakich bakterii jest na słuchawce takiego telefonu to aż mi lepiej ze znikają. Znalazła by się tam cała tablica Mendelejewa :)
Budka tel.jpg
Budka tel.jpg (214.78 KiB) Viewed 6070 times
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Budki telefoniczne.

Post by Dislav »

W sprawie budki przy dworcu PKP - którą Bronx pokazuje: Dzisiaj rano byłem na dworcu i jeszcze stała. A w sprawie telefonu (już nie budki), na ścianie Zakładu Karnego - podejrzewam, że to do połączenia z dyżurnym, ewentualnie za jego zgodą z "lokatorami" czyli do połączeń wewnętrznych.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budki telefoniczne.

Post by robot humano »

Z tą miejscówką przy "małej" poczcie (cudzysłów bo jest większa od "dużej" (cudzysłów bo jest mniejsza od "małej" (cudzysłów bo jest.....))) kojarzą mi się tak jakoś z wczesnej podstawówki aparaty pożerające pięciozłotówki i wołające "wrzuć monetę, wrzuć monetę", połączenia ni cholery, a mama czeka bo po pracy mamy iść po buty.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budki telefoniczne.

Post by robot humano »

darba76 wrote: Ps. Swoją drogą jak pomyśle ile różnorakich bakterii jest na słuchawce takiego telefonu to aż mi lepiej ze znikają. Znalazła by się tam cała tablica Mendelejewa :)
To niech najpierw znikną wózki i koszyki w sklepach. Albo niech zaczną dezynfekować co wieczór ich uchwyty.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Budki telefoniczne.

Post by Dislav »

robot humano wrote:
darba76 wrote: Ps. Swoją drogą jak pomyśle ile różnorakich bakterii jest na słuchawce takiego telefonu to aż mi lepiej ze znikają. Znalazła by się tam cała tablica Mendelejewa :)
To niech najpierw znikną wózki i koszyki w sklepach. Albo niech zaczną dezynfekować co wieczór ich uchwyty.
Racja! To temat dla Sanepidu. To u nich chyba nazywa się "higiena komunalna".
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Budki telefoniczne.

Post by darba76 »

robot humano wrote:
darba76 wrote: Ps. Swoją drogą jak pomyśle ile różnorakich bakterii jest na słuchawce takiego telefonu to aż mi lepiej ze znikają. Znalazła by się tam cała tablica Mendelejewa :)
To niech najpierw znikną wózki i koszyki w sklepach. Albo niech zaczną dezynfekować co wieczór ich uchwyty.
Taka różnica że ani wózka, ani koszyka nie dotykasz do twarzy. Te słuchawki śmierdziały oddechem bezzębnych żuli i nigdy, przez nikogo nie były dezynfekowane.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Budki telefoniczne.

Post by człowiek widmo »

Mój Boże, macie dane ile z tego powodu było ofiar śmiertelnych??!! :shock: :wink:
Bahnhofstraße
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Budki telefoniczne.

Post by CEZAR »

prawdopodobnie to jest źródło Eboli :!:
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budki telefoniczne.

Post by robot humano »

darba76 wrote:
robot humano wrote:
darba76 wrote: Ps. Swoją drogą jak pomyśle ile różnorakich bakterii jest na słuchawce takiego telefonu to aż mi lepiej ze znikają. Znalazła by się tam cała tablica Mendelejewa :)
To niech najpierw znikną wózki i koszyki w sklepach. Albo niech zaczną dezynfekować co wieczór ich uchwyty.
Taka różnica że ani wózka, ani koszyka nie dotykasz do twarzy. Te słuchawki śmierdziały oddechem bezzębnych żuli i nigdy, przez nikogo nie były dezynfekowane.
Oczywiścię że nie. Pchasz wózek i ładujesz bułki. Pchasz wózek i ładujesz jabłka. Pchasz wózek......tylko pchasz, nie całujesz go.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budki telefoniczne.

Post by robot humano »

człowiek widmo wrote:Mój Boże, macie dane ile z tego powodu było ofiar śmiertelnych??!! :shock: :wink:
To będzie dobry komentarz do jęków po artykule o likwidacji piłki kopanej w Szczecinku.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Budki telefoniczne.

Post by bronx »

Tak sobie czytam iszczecinek i widzę, że budki telefonicznej na dworcu już nie ma. Pozostał tylko betonowy postument.
http://iszczecinek.pl/artykuly/aktualno ... undurowych" onclick="window.open(this.href);return false;

zdjęcie z iszczecinek.pl
parko-2.jpg
parko-2.jpg (296.78 KiB) Viewed 10523 times
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Re: Budki telefoniczne.

Post by Krzysztof II »

Istniały jeszcze budki przy postojach taksówek, na pewno dwóch - czyli przy Mierosławskiego i na Wyszyńskiego, czy to były budki korporacji taksówkowych czy Telekomunikacji? Tego nie wiem.
Szczecinek
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Budki telefoniczne.

Post by bronx »

Owszem były telefony w metalowych zamykanych budkach przy postojach, ale z nich korzystali tylko taksówkarze. Dzwoniło się na postój na taksówkę, to było w czasach jeszcze przed korporacjami taxi z ich centrami telefonicznymi.
Post Reply