Gdzie wykonano to zdjęcie?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Stachu »

Znalazlem takie oto zdjęcie z podpisem :Город Нойштеттин. Июнь 1945. Czyli Miasto Neustettin. Czerwiec 1945. W innym miejscu znalazłem nazwisko tego żołnierza :Шихов. czyli Szichow. Gdzie zostało wykonane to zdjęcie nie mam pojęcia , może wspólnym wysiłkiem uda się to ustalić.
Attachments
5506[1].jpg
5506[1].jpg (134.83 KiB) Viewed 11198 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
kuty
Posts: 101
Joined: 03 Jan 2012, 20:13

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by kuty »

:D mi to wyglada na Polną koło 20 nr
trza byłoby sie w plener odważyć :lol:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by bronx »

Domy faktycznie tam podobne, ale jednak są różnice. O ile te okienka dachowe mogły zniknąć to kominy raczej trwają niezmiennie, a tu są ich inne ilości, ale faktycznie te domy w około podobne.

https://www.google.pl/maps/place/Polna+ ... 1e!6m1!1e1" onclick="window.open(this.href);return false;
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Dislav »

To musi być coś innego. Polna 20 to jedno piętro i poddasze. Okna na poddaszu by zgadzały się, ale ten ruski w tle ma 2 piętra+poddasze. Słupa energetycznego czepiać się nie będę, do Rosji jego zabrali. No i kominy na Polnej stoją inaczej bo poprzecznie do osi budynku a u Sołdata - są jakby wzdłuż i na samym szczycie. Dodam, dach na budynku ze zdjęcia jest jakby bardzo spadzisty.
User avatar
MarkusFM
Posts: 48
Joined: 13 Mar 2010, 13:49
Location: Borne Sulinowo

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by MarkusFM »

Zapewne to teren w pobliżu "jednostki" bo i jakby wartownika widać w tle za drzewkiem. A zapewne daleko ruscy nie biegali po mieście dla robienia fotek, choć za trofiejnymi fantami to nieźle przetrzepali miasto. Ale znając miejsca w których w 1945 rozlokowani byli sołdaty to trochę zawęzi ilość możliwych miejsc.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Stachu »

MarkusFM wrote:Zapewne to teren w pobliżu "jednostki" bo i jakby wartownika widać w tle za drzewkiem. A zapewne daleko ruscy nie biegali po mieście dla robienia fotek, choć za trofiejnymi fantami to nieźle przetrzepali miasto. Ale znając miejsca w których w 1945 rozlokowani byli sołdaty to trochę zawęzi ilość możliwych miejsc.
Rosjanie mieszkali w wielu miejscach Szczecinka , nie chcę się wymądrzać , że znam dokładnie wszystkie miejsca , ale z pewnością do połowy lat 60-tych mieszkali :
- Słowiańska tzw. "ruski blok", zajmowany przez Rosjan do końca swych dni w Szczecinku .
Słowiańska.png
Słowiańska.png (481.42 KiB) Viewed 10842 times
- Wiejska ( nie istniejący obecnie dom , który znajdował się za ogrodzeniem koszar , wcześniej w tym budynku znajdowała się NSFK-Flieger Korps). Obecnie to miejsce wygląda tak:
Wiejska.png
Wiejska.png (556.86 KiB) Viewed 10835 times
-Chełmińska ( dom w latach 60-tych zamieszkały częściowo przez Rosjan , a częściowo przez Polaków)
Chełmińska.png
Chełmińska.png (924.74 KiB) Viewed 10846 times
-Artyleryjska ( oto jeden z domów zajmowanych przez Rosjan):
Artyleryjska.png
Artyleryjska.png (734.12 KiB) Viewed 10832 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Dislav »

Tak jak "Stachu" deptałem po "wiadomym" portalu poszukując wolnostojącego domu o ostro-spadzistym dachu. Do tego dołożyłem wędrówkę około 7 km "z kapcia" po ulicach Polnej, Artyleryjskiej, Zana i podobnych. Wygrałem spacer i full czystego powietrza. Rozwiązania nie znalazłem :-(
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Stachu »

Dislav wrote:Tak jak "Stachu" deptałem po "wiadomym" portalu poszukując wolnostojącego domu o ostro-spadzistym dachu. Do tego dołożyłem wędrówkę około 7 km "z kapcia" po ulicach Polnej, Artyleryjskiej, Zana i podobnych. Wygrałem spacer i full czystego powietrza. Rozwiązania nie znalazłem :-(
O rozwiązanie może być trudno , jako , że niektórych budynków już nie ma , a niektóre przebudowano. Ponadto podpis pod zdjęciem , niekoniecznie musi być prawdziwy na 100% , jako że Rosjanie byli zakwaterowani nie tylko w Neustettin , ale także w okolicznych miejscowościach , stanowili kadrę oficerską i rezerwę kadrową , zlokalizowanej w Neustetin 43 Armii (w Szczecinku stacjonowało jej dowództwo). Tak oto na ten temat pisze Boris Bernstein - młodszy technik- lejtnant , który został skierowany w 1945 do dyspozycji 43 Armii :
Boris Bernstein.png
Boris Bernstein.png (57.77 KiB) Viewed 10782 times
-.....................Rezerwa oficerów 43 Armii znajdowała się około 10 km od miasta , w niemieckiej wiosce. Niemieckiej w pełnym tego słowa znaczeniu , tam w porządnych , murowanych domach żyli niemieccy chłopi . W okresie przejściowym Polacy oswajali się z nowymi ziemiami, nazywanymi wówczas "ziemiami zachodnimi , a Niemcy ich jeszcze nie porzucili . W każdym z domów dowództwo rozlokowało po kilku oficerów , których za odpowiednią odpłatnością , gospodarze żywili oraz utrzymywali czystość............................................Zorganizowanej władzy jeszcze nie było , dlatego Niemcy , których zostało dość sporo byli narażeni na wszelkiego rodzaju upokorzenia i przypadki znęcania się..........................

Jak widać z tego opisu , również żołnierz ze zdjęcia , będącego tematem naszej dyskusji , tako samo mógł być zakwaterowany w jednej z miejscowości okolicznych , a zdjęcie podpisał Neustettin , dlatego że jego jednostka stacjonowała w Neustettin. Swoją drogą ciekawe o jakiej miejscowości pisze Boris Bernstein , czyżby Gwda?
Ps. Kiedy znajdę trochę czasu , przetłumaczę tę część wspomnień Borisa Bernsteina ,która dotyczy jego służby w Szczecinku. Opisuje on tam m.in przypadek rosyjskiego dezertera Kolki, o którym miałem później okazję usłyszeć od sąsiadki ze Słowiańskiej.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by bronx »

MarkusFM wrote:Zapewne to teren w pobliżu "jednostki" bo i jakby wartownika widać w tle za drzewkiem. A zapewne daleko ruscy nie biegali po mieście dla robienia fotek, choć za trofiejnymi fantami to nieźle przetrzepali miasto. Ale znając miejsca w których w 1945 rozlokowani byli sołdaty to trochę zawęzi ilość możliwych miejsc.
Proszę pamiętać, że od razu po 1945 roku, strefa rosyjska to była prawie cała nadjeziorna część miasta, tak że nie można tego ograniczać tylko do okolicy jednostek radzieckich jakie my pamiętamy.
Stachu wrote: Jak widać z tego opisu , również żołnierz ze zdjęcia , będącego tematem naszej dyskusji , tako samo mógł być zakwaterowany w jednej z miejscowości okolicznych , a zdjęcie podpisał Neustettin , dlatego że jego jednostka stacjonowała w Neustettin.
Ogólnie to zgoda, ale taki wysoki budynek gdzieś na wiosce? Jakoś nie bardzo sobie to wyobrażam.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Stachu »

Jeszcze krótka notka , dotycząca kaprala Шихова Якова Елисеевича , żołnierza z fotografii :
-do wybuchu wojny ZSRR z Niemcami - służba w wojskach ochrony pogranicza na granicy sowiecko-fińskiej
-po wybuchu wojny służba w 34 Samodzielnej Kompanii Ochrony Dowództwa 43 Armii

Dane te pozwalają na wysnucie wniosku , że 34 kompania Ochrony musiała być zakwaterowana w pobliżu siedziby dowództwa 43 Armii . Gdzie mieściło się w Szczecinku dowództwo tej armii? Gdyby to udało się ustalić , być może zbliżylibyśmy się do odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
MarkusFM
Posts: 48
Joined: 13 Mar 2010, 13:49
Location: Borne Sulinowo

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by MarkusFM »

Jak to napisał Stachu -Rosjanie mieszkali w wielu miejscach Szczecinka , nie chcę się wymądrzać , że znam dokładnie wszystkie miejsca , ale z pewnością do połowy lat 60-tych mieszkali :

Mieszkać pewnie mieszkali w wielu kwaterach, ale raczej nie wystawiali przed nimi wartownika. Patrol najczęściej ochraniał sztaby i ważne obiekty, jednostki (rejony koncentracji wojsk), a nie pojedyńcze kwatery sołdatów.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Stachu »

MarkusFM wrote:Jak to napisał Stachu -Rosjanie mieszkali w wielu miejscach Szczecinka , nie chcę się wymądrzać , że znam dokładnie wszystkie miejsca , ale z pewnością do połowy lat 60-tych mieszkali :

Mieszkać pewnie mieszkali w wielu kwaterach, ale raczej nie wystawiali przed nimi wartownika. Patrol najczęściej ochraniał sztaby i ważne obiekty, jednostki (rejony koncentracji wojsk), a nie pojedyńcze kwatery sołdatów.

Nie sugeruję , że wystawiali warty przed wszystkimi kwaterami .Wiadomo , że tego typu posterunki wystawia się tylko w określonych przypadkach , a więc m.in. :
-ochrona obiektów wojskowych
W roku 1956 takie posterunki wystawiono także , w celu ochrony kwater wojskowych. Np. "ruski blok" na Słowiańskiej był chroniony przez patrole w składzie 2 żołnierzy , uzbrojonych jak do służby wartowniczej. Ponadto miasto patrolowały patrole mobilne. Sytuacja taka miała miejsce w czasie "Poznańskiego Czerwca". Reasumując , mój wpis miał na celu pokazanie miejsc , w których mieszkali Rosjanie i nie był bezpośrednim odniesieniem do zdjęcia , będącego tematem naszych rozważań.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by robot humano »

Ponieważ absolutnie nie kojarzę takiego obiektu zakładam że nie istnieje i chętnie zapytałbym użytkownika Bernd1941 czy w okolicach gospodarstwa Bahnhof 5 nic takiego za młodu nie widział, ale nie znam niemieckiego.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by Dislav »

Dość mocno przewinął się tu wątek wartownika na drugim planie. Z ostrożnością chciałem to potwierdzać, dopuszczając możliwość nałożenia się na sylwetkę sołdata narożnika budynku stojącego w głębi i powstanie nad ramieniem ciemnej pionowej kreski. Zdjęcie niewyraźnie i nie ma pewności, czy ta kreska to karabin noszony na ramieniu - jak na wartownika przystało. Równie dobrze może to być zwykły sołdat bez funkcji wartownika. Idąc dalej, geometrycznie - teoretycznie wykreśliłem linie stanowiące obrys budynku. Linia lewego narożnika idzie dalej, za zdjęciem. Poza tym, ciemna kreska nad prawym jego ramieniem jest odchylona od pionu do tyłu a treść foty pod łokciem wskazuje, że to musiała być pepesza z magazynkiem bębnowym, u ruskich bardzo popularna. Tylko czy ten sołdat wcześniej wysłuchał hasła "Służba Wartownicza" :( :?:
januszh
Posts: 2
Joined: 15 Dec 2014, 10:56

Re: Gdzie wykonano to zdjęcie?

Post by januszh »

A może tam gdzie się buduje nowy zakład krono bliżej starego tak mi to pasi
Post Reply