Wybory 20.01.1957

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Wybory 20.01.1957

Post by bronx »

W czasie ciszy wyborczej, wyborczy temat się trafił. Dostałem od jednego z naszych użytkowników skany znalezionej w domowych papierach ulotki wyborczej z 1957 roku. Ulotka dotyczy wyborów do parlamentu PRL. Wyniki tych wyborów "oficjalnie" wyglądały tak:
Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 94,1%, czyli głosowało 16 892 tys. uprawnionych, głosów ważnych było 16 833 tys.
Wyniki wyborów:
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - 237 mandaty - 51,7%
Zjednoczone Stronnictwo Ludowe - 119 mandaty - 26%
Bezpartyjni - 63 mandaty - 13,8%
Stronnictwo Demokratyczne - 39 mandaty - 8,5%

Na ulotce można przeczytać jak wyglądały okręgi wyborcze. Co ciekawe można się też dowiedzieć, że jeszcze w 1957 roku funkcjonowały nazwy ulic takie jak: Bydgoska późniejsza Janka Krasickiego obecna Piłsudskiego, co było wprost tłumaczeniem z dawnej niemieckiej jeszcze nazwy Brombergerstrasse, oraz ulica Środkowa czyli obecna Powstańców Wlkp. też dosłowne tłumaczenie z niemieckiej nazwy Mittelstrasse.
004small.jpg
004small.jpg (519.41 KiB) Viewed 6376 times
003small.jpg
003small.jpg (540.79 KiB) Viewed 6377 times
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Wybory 20.01.1957

Post by Dislav »

Faktycznie perełka. Wtedy miałem 9 lat, tych "wyborów" a raczej dnia "dobrowolnego" wrzucania kartek do urny nie pamiętam. I nie mogę poradzić z lokalizacją gdzie była "Szkoła T.P.D." Może ktoś pomoże? A co do wyborów, objawiała się prawda: "Nie jest ważne jak głosowali, ważne kto głosy liczył" (albo kto protokół pisał a idąc dalej - kto jego treść dyktował. ) Przy okazji - zauważmy: w skrótach po każdej literze skrótu stawiało się kropkę.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Wybory 20.01.1957

Post by bronx »

Z tego co udało mi się dowiedzieć szkoła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci znajdowała się w obecnym budynku I LO. Zapewniała tam naukę od szkoły podstawowej wtedy chyba zwanej powszechną do matury. Musiało być inne adresowanie bo obecnie budynek jest z adresem ul. Ks. Elżbiety a nie ul. Ordona.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Wybory 20.01.1957

Post by Stachu »

No to dodajmy jeszcze wyniki tamtych wyborów (Glos Koszaliński nr 20 i 21 styczeń 1957):
Attachments
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (173.38 KiB) Viewed 6201 times
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (122.46 KiB) Viewed 6197 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Wybory 20.01.1957

Post by Stach »

Józef Macichowski, chyba najbardziej znany poseł ze Szczecinka do "parlamentu" PRL. Od 1957 do...? Tu http://poslowie.cqc.pl/piata-jozef-macichowski.html" onclick="window.open(this.href);return false; podają, że do 1969, tu http://www.buligl.pl/web/szczecinek/15" onclick="window.open(this.href);return false; że do 1973, ale pamiętam jego wizytę w szkole po 1976 r. i tytułowany był nadal "panem posłem", pewnie już tylko grzecznościowo. Sporo opowiadał wtedy o Finlandii.

Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Szczecinku nosi od 2004 imię Józefa Macichowskiego, co akurat było pomysłem takim sobie.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Wybory 20.01.1957

Post by izywec »

bronx wrote:Z tego co udało mi się dowiedzieć szkoła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci znajdowała się w obecnym budynku I LO. Zapewniała tam naukę od szkoły podstawowej wtedy chyba zwanej powszechną do matury. Musiało być inne adresowanie bo obecnie budynek jest z adresem ul. Ks. Elżbiety a nie ul. Ordona.
Nie mylisz się. Adres TPDziaka był W.Proletariat za moich czasów /zapewne się nie mylę/. I LO z 1-go Maja przejęło TPD w dniu 1-go września 1958 i tam się przeniosło z całym Gronem Pedagogicznym, uczniami oraz Dyrektorem Anatolem Obłamskim, który nad jeziorem dyrektorował jeszcze długo.
Może ktoś z forumowiczów ma świadectwo z TPD - powinien tam być adres szkoły albo trzeba odwiedzić szkołę i obejrzeć tabla maturzystów z dawnych lat to znaczy z przed roku końcowego TPD czyli 1957/8 /będą podwójne bo z 1-go Maja i TPD/. Miano je wyeksponować na korytarzach szkoły
Tak na marginesie jakoś będąc na Zjeździe absolwentów I LO nie czułem sercem, że to moja szkoła - moje serce jest w tym przylepionym budyneczku do tej dużej /dawnego Lic. Pedagogicznego/ na zdjęciach poniżej.
P1010128.JPG
(578.15 KiB) Downloaded 233 times
P1010129.JPG
(549.87 KiB) Downloaded 226 times
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wybory 20.01.1957

Post by Tomisław »

Bardzo ciekawie wyglądały wyniki z 31. okręgu wyborczego. Chyba działało to według sprawdzonej peerelowskiej zasady "głosowania bez skreśleń". W przypadku nieskreślenia żadnego kandydata najczęściej dwa ostatnie nazwiska szły do odstrzału i uzyskiwali mandat wszyscy powyżej.

Zwróćcie uwagę na różnicę głosów między 4. a 5. miejscem. Cztery mandaty dla czterech pierwszych miejsc. Z tego co pamiętam, to ostatnie miejsca były "niewybieralne".

Sądzę, że posłowi Macichowskiemu daleko było do wizerunku miejscowego aparatczyka. Jego staraniem wybudowano tysiąclatkę, tj. Szkołę Podstawową nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego, wcześniej Gminną Szkołę Zbiorczą. W czasie jednej z kwerend natrafiłem na jego wystąpienie z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Szczecinkowi. Mniej było komunałów o przewodniej roli partii, więcej natomiast o roli Ziem Odzyskanych, pierwszych przesiedleńcach, szkolnictwie i leśnictwie. No ale trochę trzeba by było zadać sobie trudu, żeby spróbować dokonać szczątkowej oceny jego pracy na rzecz Szczecinka i aktywności parlamentarnej.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Wybory 20.01.1957

Post by izywec »

Tomisławie!
Przecież obowiązywała zasada ściśle stosowana w praktyce: "Wybierali jak chcieli, wybrali kogo trzeba" Nawiasem mówiąc żal było patrzeć na tych kandydatów z miejsc "niewybieralnych" jak musieli jeździć na spotkania z wyborcami i męczyli się przy mównicach dosłownie jak "Piekarski na mękach" przy całkowitej pewności, że to co mówią do wyborców to "mowa trawa" z czego sami kandydaci i uczestnicy spotkania doskonale zdawali sobie sprawę. Co prawda niektórzy z tych "niewybieralnych" buntowali się i sabotowali spotkania ale Ich kariery partyjne i zawodowe na ogół doznawały uszczerbku.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply