Pierwszy komputer w Szczecinku.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Pierwszy komputer w Szczecinku.

Post by bronx »

W 1964 roku w Polsce zaczęły powstawać Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Były to przedsiębiorstwa informatyczne, które wykonywały obliczenia na potrzeby przedsiębiorstw z różnych branż. W 1976 roku ZETO Koszalin postanowiło uruchomić swoją filię w Szczecinku. Firma wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Telekomunikacji zawarło porozumienie na mocy, którego zaczęto tworzyć szczecinecką filię, WUT dał środki finansowe oraz część kadry a ZETO komputery i obsługę. Na siedzibę przeznaczono jeden z budynków przy malej poczcie. Budynek wymagał budowlanych prac adaptacyjnych, wybudowanie m.in. charakterystycznych schodków na piętro. W styczniu 1977 Zakład Projektowania Kabid-Labor z Ostrowii Mazowieckiej przeprowadził prace wykończeniowe według własnego projektu aranżacyjnego.

Uroczyste otwarcie Ośrodka Obliczeniowego w Szczecinku nastąpiło 26 kwietnia 1977 i zostało połączone z obchodami święta pierwszego maja. Przecięcia wstęgi na otwarciu dokonał sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Szczecinku, towarzysz Marcinkowski wraz z sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR Henrykiem Kruszyńskim i przedstawicielem Zjednoczenia Informatyki, inżynierem Zygmuntem Tylmanem.

W szczecineckim ZETO pierwszym komputerem była ODRA 1304 wyprodukowany w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu, więcej o tym sprzęcie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra_1304" onclick="window.open(this.href);return false; .
W Szczecinku zestaw komputerowy składał się z sześciu jednostek pamięci taśmowych PT3M, dziurkarki wierszowa DW 204, czytnika kart, dziewięciu dziurkarek SOEM PRON 415 oraz sześciu sprawdzarek SOEMTRON 425.
ODRA 1304 był już dość przestarzały jak go instalowano w Szczecinku, planowano uruchomienie komputera ODRA 1305 ale nie wiem czy do tego doszło czy nie.

Ośrodek zajmował się przetwarzaniem danych z zakresu rozliczeń finansowych, obrotów towarowych, gospodarki materiałami i wyrobami gotowymi rozliczenia kosztów materiałowych itp. dla przedsiębiorstw. W Szczecinku wykorzystywano systemy opracowane w ZETO Koszalin na komputer ODRA 1300. Były to systemy START, KSERO i FK dla Zakładów Płyt Wiórowych, system SEMO do gospodarki materiałowej dla zakładów Polam, MAROL system gospodarki materiałowej dla przedsiębiorstw budownictwa rolniczego w Szczecinku oraz system TORMAT dla Zjednoczenia Technicznej Obsługi Rolnictwa (POM w Szczecinku). Ośrodek obliczeniowy w Szczecinku obsługiwał ok. dwanaście przedsiębiorstw w tym Wojewódzkie Urzędy Telekomunikacji w Koszalinie i Pile. Oprócz usług obliczeniowych, utworzono sekcję doradztwa organizacyjnego działającego na rzecz szczecineckich przedsiębiorstw.

W szczecineckiej fili ZETO pracowało ok. 60 osób, wysoko wykwalifikowanych inżynierów informatyki ściągano z większych ośrodków miejskich oferując miejsce pracy wraz z mieszkaniem, w mniej zaawansowanych działach np. w sekcji maszynowych nośników informacji pracowało 25 osób i zdecydowana większość to były absolwentki szczecineckiego liceum. Kierownikiem ośrodka był mgr inż. Mirosław Hoppe, kierownikiem sekcji maszynowych nośników informacji Hanna Jurczak, kierownikiem sekcji przygotowania obliczeń mgr Danuta Zimna, kierownikiem sekcji operatorów EMC Piotr Kałus oraz kierownik sekcji obsługi technicznej był inż. Janusz Załęski.
Wnętrze Ośrodka Obliczeniowego w Szczecinku.
Wnętrze Ośrodka Obliczeniowego w Szczecinku.
wnetrze_ZETO.jpg (167.42 KiB) Viewed 4169 times
Wnętrze Ośrodka Obliczeniowego w Szczecinku.
Uroczyste otwarcie 26 kwietnia 1977 roku.
Uroczyste otwarcie 26 kwietnia 1977 roku.
otwarcie_ZETO.jpg (45.28 KiB) Viewed 4171 times
Uroczyste otwarcie 26 kwietnia 1977 roku.
Mgr Danuta Zimna kierownik sekcji przygotowania obliczeń wraz z kierownikiem sekcji EMC Piotrem Kałusem przy pulpicie operatora komputera.
Mgr Danuta Zimna kierownik sekcji przygotowania obliczeń wraz z kierownikiem sekcji EMC Piotrem Kałusem przy pulpicie operatora komputera.
obsługa_ZETO.jpg (98.74 KiB) Viewed 4182 times
Mgr Danuta Zimna kierownik sekcji przygotowania obliczeń wraz z kierownikiem sekcji EMC Piotrem Kałusem przy pulpicie operatora komputera.
komp_ZETO.jpg
komp_ZETO.jpg (190.28 KiB) Viewed 4172 times
Pracownicy sekcji obsługi technicznej podczas konserwacji elementów elektronicznych komputera.

Budynek, w którym znajdował się ośrodek obliczeniowy, widać wybudowane na jego potrzeby schodki, które obecnie prowadzą do nikąd.
zeto.jpg
zeto.jpg (124.01 KiB) Viewed 4174 times

Na podstawie czasopisma "Informatyka" z numerów 7/1977 i 9/1977
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Pierwszy komputer w Szczecinku.

Post by Dislav »

Ciekawe przypomnienie. Na tamte czasy taka elektronika w naszym mieście mogła być powodem do dumy. Jednym z pracowników w tej firmie był mój kolega Romek K. który mógł dumnie mówić, że miał najbliżej z domu do pracy, a mieszkał na Kanałowej. Zaprosił kiedyś mnie, tak wieczorem i nieoficjalnie, jak już nie było kierownictwa, żebym z bliska zobaczył jak to pracuje. Pracowało, mimo, że jakaś tam szafa z "czymś tam" pochodziła z Rumunii, ale w RWPG to nie było przeszkodą. Tyle, że od czasu do czasu odmawiała współpracy, czego byłem świadkiem. Zakomunikowała to jakimś dziwnym dźwiękiem, wówczas Romek zastosował sprawdzoną przyziemną metodę naprawy: "przyłożył z nogi" w szafę jak Lubański w piłkę i szafa grzecznie wróciła do współpracy.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Pierwszy komputer w Szczecinku.

Post by darba76 »

Kierownik ośrodka mgr inż. Mirosław Hoppe był moim sąsiadem. Był bo w roku 1990 z całą rodziną wyjechał na stałe do świeżo wtedy zjednoczonych Niemiec. Z takim nazwiskiem i na tamte czasy zawodem bardzo łatwo się tam zaaklimatyzował :)
Post Reply