Północne skrzydło zamku PPRN / Urząd Rejonowy

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Północne skrzydło zamku PPRN / Urząd Rejonowy

Post by bronx »

Szybkie pytanie, bo jakoś odpowiedzi nigdzie nie mogę znaleźć a potrzebuję tej informacji.

Wspominane tu było, że w północnym skrzydle zamku znajdowało się do 1975 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Po 1990 roku znajdował się tam Urząd Rejonowy, co nawet sam pamiętam. Pytanie moje: co znajdowało się tam pomiędzy 1975 rokiem a 1990? Podejrzewam, że ten sam szczebel władzy co wspomniane wyżej ale jak to się w tym okresie nazywało, bo przecież powiatów nie było.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ul. Warszawska - Berliner Straße

Post by Stachu »

bronx wrote:Szybkie pytanie, bo jakoś odpowiedzi nigdzie nie mogę znaleźć a potrzebuję tej informacji.

Wspominane tu było, że w północnym skrzydle zamku znajdowało się do 1975 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Po 1990 roku znajdował się tam Urząd Rejonowy, co nawet sam pamiętam. Pytanie moje: co znajdowało się tam pomiędzy 1975 rokiem a 1990? Podejrzewam, że ten sam szczebel władzy co wspomniane wyżej ale jak to się w tym okresie nazywało, bo przecież powiatów nie było.
Oto co pisał Głos Koszaliński.
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (435.56 KiB) Viewed 2241 times
W związku z likwidacją powiatów , przyjęto dwustopniowy podział adminiistracyjny , a więc : województwa oraz gminy , z tym , że gminy mogły być miejskie , oraz wiejskie. Szczecinek z tego co pamiętam miał status gminy miejskiej i w związku z tym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej przepoczwarzyło się prawdopodobnie w Prezydium Gminnej Rady Narodowej.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: ul. Warszawska - Berliner Straße

Post by Tomisław »

Stachu wrote:W związku z likwidacją powiatów , przyjęto dwustopniowy podział adminiistracyjny , a więc : województwa oraz gminy , z tym , że gminy mogły być miejskie , oraz wiejskie. Szczecinek z tego co pamiętam miał status gminy miejskiej i w związku z tym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej przepoczwarzyło się prawdopodobnie w Prezydium Gminnej Rady Narodowej.

To bardzo ciekawe. Skoro MRN w Szczecinku pod koniec lat osiemdziesiątych liczyła 70 radnych, to mam następujące pytanie: czy pomieściliby się oni w sali Urzędu Miejskiego na Placu Wolności, czy też zbierali się w dawnej siedzibie PRN? Mam pewne wątpliwości w tej sprawie.

Na pewno w ratuszu urzędował od 1973 r. naczelnik, tam też mieścił się Urząd ze wszystkimi wydziałami i Biurem MRN.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: ul. Warszawska - Berliner Straße

Post by bronx »

No właśnie ta Gminna RN ma niby logiczny sens, ale za bardzo nigdzie nie ma wzmianki o takiej instytucji. Tylko o Powiatowej RN i Miejskiej RN. Czy jest możliwe, że część wydziałów Miejskiej RN było w zamku? Np. wydział komunikacji, który mi się najbardziej kojarzy z tym budynkiem, czy to mogło podlegać pod kompetencje MRN?
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: ul. Warszawska - Berliner Straße

Post by Tomisław »

Przede wszystkim należy odróżnić MRN (organ władzy "ludowej" w terenie, naczelna władza w mieście od 1950 r., kiedy zlikwidowana urząd burmistrza) od Urzędu Miejskiego (miejsce, gdzie organizowana była praca zarówno MRN, jej prezydium, naczelnika - administracja państwowa w terenie, jak i urzędu ze wszystkimi jego komórkami).

Generalnie były komisje MRN (tak jak dzisiejsze Komisje Rady Miasta) oraz wydziały UM (tak jak obecne Wydziały Urzędu Miasta).

GRN wydaje mi się, że istniała. Nie wiem czy jej naczelnikiem nie był pierwszy wójt - p. Małecki. Na pewno I sekretarzem KG PZPR w Szczecinku był p. Wojciech Milewski, a zatem podejrzewam, że mieliśmy organ władzy "ludowej" w gminie.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: ul. Warszawska - Berliner Straße

Post by Tomisław »

Z tego co pamiętam, zamieściłem schemat UM w Szczecinku z 1984 r. Mniej więcej jest tam zaznaczone, kto i komu podlegał (prezentacja w PP: "Rozwój i rola samorządu lokalnego w Szczecinku w latach 1945-1989). Jest tam schemat organizacyjny Prezydium MRN z 1970 r., kiedy nie było jeszcze naczelnika:

Przewodniczący Prezydium MRN nadzorował: sekretarza Prezydium (a jemu podlegał zaś Referat Ogólno-Administracyjny), Referat Finansowy, swojego zastępcę (podlegał mu Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej), USC i Referat Spraw Wewnętrznych

Tam też zaznaczyłem, że sesje MRN, ale w latach siedemdziesiątych, odbywały się w sali konferencyjnej KM PZPR. W myśl tzw. idei "jedności i niepodzielności władzy".

Nawiasem mówiąc, tow. Gierek bardzo zabiegał, aby I sekretarze KM i KW byli kolejno przewodniczącymi prezydiów MRN i WRN. Na szczęście do takiego "partyjno-terenowego" łączenia stanowisk nie doszło. Aczkolwiek, w 1975 r. Eugeniusz Grabka został przewodniczącym Prezydium MRN jako wysoko postawiona osoba w partii w Szczecinku (nie dam sobie ręki uciąć, czy był już I sekretarzem KM PZPR)... Od 1978 r. zastępcą Grabki był Władysław Kania, tudzież etatowy działacz komitetu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Północne skrzydło zamku PPRN / Urząd Rejonowy

Post by bronx »

Chyba coś się wyjaśniło. Jest takie zdjęcie z Turnieju Miast czyli z 1985 roku gdzie w tle widać północne skrzydło zamku o którym tu pisaliśmy. Na tym zdjęciu widać szyld nad wejściem : Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych. Wynika z tego, że skrzydło to pomiędzy Powiatową Radą Narodową a Urzędem Rejonowym we władaniu miały Lasy Państwowe.

Zdjęcie z UM via Temat.net
OZLP.jpg
(132.59 KiB) Downloaded 4817 times
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Północne skrzydło zamku PPRN / Urząd Rejonowy

Post by robot humano »

No pewnie, że OZLP. Za pięknymi ciężkimi drzwiami wejściowymi, na szczycie schodów stała piękna rzeźba, chyba jakieś drzewo z lisią norą w korzeniach - tak to w każdym razie zapamiętałem. Jakoś przegapiłem to pytanie.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Północne skrzydło zamku PPRN / Urząd Rejonowy

Post by Dislav »

Uważam, że osobą w tej kwestii najmądrzejszą byłby Pan Jacek P.
Post Reply