Czerwiec 1989 r. w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Czerwiec 1989 r. w Szczecinku

Post by Tomisław »

Pozwólcie, że przytoczę parę faktów, jakie miały miejsce w pierwszych miesiącach 1989 r. w Szczecinku. W końcu okrągła rocznica do tego zobowiązuje.

25 lutego 1989 r. - powstanie Komitetu Organizacyjnego (nie mylić z Obywatelskim) NSZZ "Solidarność" - MKZ Szczecinek w domu parafialnym kościoła pw. Ducha Św. w Szczecinku, pod kuratelą proboszcza o. Leśniaka. Przewodniczącym reaktywowanych struktur "Solidarności", jeszcze nielegalnych (do kwietnia), został Jan Zieliński (przewodniczący MKZ Szczecinek z 1980 r., późniejszy radny miejski I kadencji). KO miał działać do momentu legalizacji związku. 1 kwietnia zwrócił się do naczelnika Szczecinka Witolda Gładkowskiego o zwrot dokumentów archiwum Oddziału NSZZ "Solidarność" przejętych przez bezpiekę w czasie stanu wojennego (nie wiedzieli, że spora ich część już dawno została "wybrakowana" - czyt. zniszczona. Są na to dowody w postaci protokołów brakowań zachowane w IPN). 20 kwietnia naczelnik wyznacza komitetowi tymczasowy lokal przy ul. Żukowa 64.

Kluczowe dla dalszego rozwoju wydarzeń było spotkanie z 3 kwietnia działaczy KIK-u (Troinski, Stankiewicz, Piotrowski) z przedstawicielami KO NSZZ "S" (Zieliński, Popławski, Pleskacz, Groszyk i Gnat). Po wielu dyskusjach, sporach, wyjaśnieniach, zdecydowano się utworzyć Rejonowy Komitet Obywatelski "Solidarność" (tak się stało 16 kwietnia), ugrupowanie łączące dawne środowiska solidarnościowe, startujące jako wspólnoty komitet wyborczy w czasie nadchodzących wyborów kontraktowych.

KO liczył siedemnastu członków: Zofia Ignatowicz, Anna Piotrowska, Janusz Rautszko, Tadeusz Stankiewicz, Jacek Piotrowski, Antoni Troinski, Wincenty Latkowski, Edward Wiśniewski, Andrzej Firuta, Stanisław Popławski, Tadeusz Groszyk, Edward Kuprewicz, Stanisław Pleskacz, Jan Zieliński, Józef Wójtowicz, Stanisław Babiak i Jarosław Sankowski. Aż 7 członków stanowili aktywiści inteligencji katolików świeckich w Szczecinku. 8 kwietnia na zebranie założycielskie Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Koszalinie pojechali Troinski, Piotrowski i Groszyk. Oni też zostali członkami WKO. Ponadto prezes KIK miał mieć zagwarantowane miejsce z list "Solidarności" z okręgu 47. (Szczecinek, Białogard). Niestety w ostatniej dokonano skreślenia na koszalińskiej liście i zaproponowano start reprezentantowi NSZZ "Solidarność" RI Bogusławowi Pałce. Szczecineccy członkowie RKO dowiedzieli się o tym fakcie 24 kwietnia z porannego teleksu z Warszawy, którego nadał sekretarz KO "Solidarność" Andrzej Wielowieyski. Wielu z nich zrezygnowało potem z pracy w okresie kampanii. Jednakże Troinski zaapelował o wsparcie na rzecz kandydatów KO i zaniechanie urazów w wyniku wyłaniającej się dziejowej szansy.

To by było na razie na tyle. Zarys syntezy tego co się działo do momentu rozpoczęcia kampanii wyborczej.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Czerwiec 1989 r. w Szczecinku

Post by Tomisław »

Ulotki ze zbiorów prywatnych Antoniego Troinskiego
Attachments
Troinski_2.jpg
(2.46 MiB) Downloaded 302 times
Troinski_1.jpg
(1.03 MiB) Downloaded 266 times
Post Reply