Szczecineckie murale.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Szczecineckie murale.

Post by bronx »

Znalazłem jakiegoś swojego starego pendrive'a a tutaj gotowy, przygotowany kiedyś materiał na ten wątek. :)

Murale czyli wielkie malowidła reklamowe występowały powszechnie w całym PRL. Reklamowały one przedsiębiorstwa państwowe (najczęściej monopoliści na rynku którym reklama była zbędna, bo któż nie wiedział czym się zajmuje PKO, PKS, PZU czy CPN i czym mógł je zastąpić), ale również głosiły hasła propagandowe i społeczne. Format zawsze miały spory, zrobione z dużym rozmachem i dość solidnie. Graficznie całkiem porządne, szczególnie biorąc pod uwagę jakość dzisiejszej najczęściej taniej i byle jakiej reklamy szyldowej bądź pstrokaciznę billboardów. Osobiście zamieniłbym wszystkie billboardy z dzisiejszego krajobrazu na murale nawet o treści socjalistycznej.
Malowano je najczęściej na dużych szczytowych ścianach budynków. Pustych ścian szczytowych nie brakowało bo jak już coś wyburzono to niestety rzadko odbudowywano w linii zabudowy, tylko nowy blok był cofnięty albo robiono trawniczki, pawiloniczki itp.

Murale te co jakiś czas były zmieniane co widać na kilku przykładach archiwalnych fotografii:

mural na kamienicy Żukowa / Wyszyńskiego 58
wcześniej chyba jakaś flaga w formie wstęgi
01.jpg
01.jpg (70.07 KiB) Viewed 8151 times
później zmieniony na mural Lasów Państwowych, który pamiętam czyli pewnie pojawił się w latach 80-tych.
02.jpg
02.jpg (42.49 KiB) Viewed 8163 times
03.jpg
03.jpg (46.51 KiB) Viewed 8152 times
Kolejna lokalizacja to chyba dwie najbardziej znane lokalizacje murali, mianowicie ściana na kamienicach Żukowa / Wyszyńskiego 22 (ta po lewej) i Żukowa / Wyszyńskiego 15 (ta po prawej).

Żukowa 15, wcześniej mural z napisem Kawa, Lody, Ciastka pewnie reklama pobliskiej cukierni Adria.
04.jpg
(57.05 KiB) Downloaded 5080 times
Później zastąpiony przed dobrze znany mural Taniej, Szybciej, Lepiej. Jakoś nie znalazłem dziwnym trafem lepszego zdjęcia, chociaż mural dość długo był na ścianie, na pewno do 2001-2002 roku. Mógłby wisieć do dzisiaj, bo treścią również by się wpisywał w dzisiejszą rzeczywistość. :)
05.jpg
05.jpg (42.88 KiB) Viewed 8146 times
Żukowa 22, najpierw mural RWPG,
06.jpg
06.jpg (77.52 KiB) Viewed 8138 times
później mural MHD, którego na zdjęciu w czasach świetności nie mam, ale jest już końcowej fazie swojego żywota w 2009 roku, kiedy to już zaczęły wychodzić spod farby oba murale na raz.
07.JPG
07.JPG (94.4 KiB) Viewed 8133 times
Na placu Wolności dwa murale. Na zachodniej stronie, reklama PZU, która się zmieniała z biegiem czasu i czegoś jeszcze, nie widzę czego dokładnie.
08.jpg
08.jpg (80.1 KiB) Viewed 8139 times
09.jpg
09.jpg (44.65 KiB) Viewed 8167 times
Po drugiej stronie pl. Wolności reklama działających tam zakładów SzPT.
10.jpg
10.jpg (55.59 KiB) Viewed 8136 times
Oraz coś było na kamienicy ul. 9 Maja 5, chyba związane z 1000 leciem Polski.
11.jpg
11.jpg (63.41 KiB) Viewed 8136 times
Dość dobrze pamiętam również mural na kamienicy ul. Bohaterów Warszawy 4, który reklamował Społem. Mural ten zachował się prawdopodobnie do dziś pod zabudową Hoßo, był przez trochę widoczny w okresie jak wyburzono protoplastę Hoßo a zanim wzniesiono ten co mamy obecnie. Robiłem nawet jego zdjęcia w tym okresie ale jakoś teraz nie mogę ich odszukać.
12.jpg
12.jpg (92.25 KiB) Viewed 8158 times
Zaraz obok na kamienicy Bohaterów Warszawy 3 też był jakiś mural, ale na początku lat 90-tych pozostały tylko szczątki.
13.jpg
13.jpg (88.88 KiB) Viewed 8133 times
W Szczecinku odnowiono sporo elewacji, dlatego większość murali poszło w zapomnienie, te które jeszcze do dzisiaj się ostały to:
Na budynku dawnego Spometu na ul. Kaszubskiej. Tu zdjęcie z 2008 roku, logo Spomet na dzisiaj już nie istnieje.
14.JPG
(4.72 MiB) Downloaded 194 times
Na budynkach dawnego Cechu Rzemiosł Różnych ul. Emilii Plater ostały się jakieś smutne resztki, tutaj na zdjęciach z 2009 roku.
P6050033.JPG
P6050033.JPG (91.22 KiB) Viewed 8146 times
P6050034.JPG
P6050034.JPG (99.33 KiB) Viewed 8135 times
P6050035.JPG
P6050035.JPG (108.77 KiB) Viewed 8159 times
I na koniec reklama a w sumie informacja, że PKO udziela kredytów! na kamienicy Kościuszki 10, chyba jeszcze istnieje, tu na zdjęciu z 2012 roku.
pko.jpg
pko.jpg (226.33 KiB) Viewed 8150 times
Jako ciekawostkę dodam, że dla mnie jeden z najciekawszych murali na Pomorzu znajduje się w Świnoujściu na kamienicy na placu Wolności róg, placu Słowiańskiego, jest to reklama PKO - twoim bankiem, wykonana z mozaiki ceramicznej przez co staje się wręcz nieśmiertelny, zdaję się wpisany do rejestrów konserwatorskich.
Bank_PKO_swinoujscie.jpg
Bank_PKO_swinoujscie.jpg (53.2 KiB) Viewed 8138 times
Ps. Jak ktoś ma w swoich zbiorach jeszcze jakieś inne szczecineckie murale to chętnie zobaczę, często były uwieczniane nawet gdzieś w tle za fotografowanymi ludźmi.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Szczecineckie murale.

Post by robot humano »

bronx wrote: Dość dobrze pamiętam również mural na kamienicy ul. Bohaterów Warszawy 4, który reklamował Społem. Mural ten zachował się prawdopodobnie do dziś pod zabudową Hoßo, był przez trochę widoczny w okresie jak wyburzono protoplastę Hoßo a zanim wzniesiono ten co mamy obecnie. Robiłem nawet jego zdjęcia w tym okresie ale jakoś teraz nie mogę ich odszukać.
CCC1.jpg
CCC1.jpg (94.86 KiB) Viewed 7865 times
i przy okazji
CCC2.jpg
CCC2.jpg (117.65 KiB) Viewed 7862 times
niestey też kiedyś robiłem zdjęcia drzwiami od lodówki...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecineckie murale.

Post by Stach »

Jest jeszcze ktoś, kto pamięta przeszklone witryny na tej ścianie (dziś już Hosso), z repertuarem kin?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Szczecineckie murale.

Post by Drahim »

Stach wrote:Jest jeszcze ktoś, kto pamięta przeszklone witryny na tej ścianie (dziś już Hosso), z repertuarem kin?
Jest i jeszcze żyje :lol:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecineckie murale.

Post by Stach »

To jest nas dwóch. Zawsze, gdy (pierwsza połowa dekady edwardiańskiej) wracałem z biblioteki na Jeziornej, zatrzymywałem się przy tych witrynach. Plakaty, fotosy, repertuar. Konkrety.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecineckie murale.

Post by bronx »

Robocie ale Twoje foty są jak widzę z czasów budowy Hosso v1.0 a ja mówiłem o momencie pomiędzy V1.0 a v2.0 ale oczywiście też bardzo fajne foty, plafony z logo Elmilk no i EB bezcenne.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Szczecineckie murale.

Post by robot humano »

bronx wrote:Robocie ale Twoje foty są jak widzę z czasów budowy Hosso v1.0 a ja mówiłem o momencie pomiędzy V1.0 a v2.0 ale oczywiście też bardzo fajne foty, plafony z logo Elmilk no i EB bezcenne.
Dlatego też prefix w nazwach plików to CCC.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecineckie murale.

Post by Stach »

Wiadomo mniej więcej, po co stoi kolejka na zdjęciu 12.jpg? To był chyba swego czasu dość dobrze zaopatrzony sklep odzieżowy, na pierwszym piętrze.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Szczecineckie murale.

Post by robot humano »

Stach wrote:Wiadomo mniej więcej, po co stoi kolejka na zdjęciu 12.jpg? To był chyba swego czasu dość dobrze zaopatrzony sklep odzieżowy, na pierwszym piętrze.
Trzeba pytać Kajetana W. Może opisywał foty na odwrocie...
P.S. Jak spojrzałem na owo 12.jpg to zrozumiałem o jakie gabloty pytasz. Te to nawet ja pamiętam, co specjalnym wyczynem nie jest bo istniały i działały jeszcze 15 lat temu.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecineckie murale.

Post by Stach »

@Bro
Mamy jakieś inne zdjęcia, obrazujące kolejki przed sklepami, symbol PRL?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Szczecineckie murale.

Post by Drahim »

Niby współczesne, ale kiedyś będą historyczne
ZDZ.jpg
ZDZ.jpg (74.99 KiB) Viewed 7725 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecineckie murale.

Post by bronx »

@ robot. To zdjęcie zdaje się nie jest Kajetana tylko jakiegoś warszawskiego profesjonalnego fotografa. Chyba gdzie to kiedyś znalazłem w necie.

@ Stach. No właśnie kolejek było dużo a ich zdjęć jakoś nie za wiele, są dwie foty Kajetana z kolejkami do dwóch różnych lodziarni, no ale teraz latem też bywają takie kolejki do Kaliszczaka.

@ Drahim. Dzięki za fotkę z muralem na ZDZ, też kiedyś to fotografowałem ale jakoś nie mogłem odszukać. Jednak to niżej to chyba trafiło to przez przypadek, to jakiś koszmarny drukowany maszyną billboard, który z muralem nie ma zupełnie nic wspólnego.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Szczecineckie murale.

Post by Polelum »

A któż to jest ten tajemniczy fotograf Kajetan?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecineckie murale.

Post by bronx »

Jaki tam tajemniczy, jego galeria autorska jest od dosyć dawna w naszej galerii, a jego materiał fotograficzny był dla forum dość przełomowy, wiele wniósł nowego i był szeroko komentowany.

polecam:
http://galeria.szczecinek.org/index.php?cat=30" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecineckie murale.

Post by Stach »

bronx wrote:Jaki tam tajemniczy, jego galeria autorska jest od dosyć dawna w naszej galerii, a jego materiał fotograficzny był dla forum dość przełomowy, wiele wniósł nowego i był szeroko komentowany.

polecam:
http://galeria.szczecinek.org/index.php?cat=30" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest też na stronie gaweksu, ale szczecinek.org był pierwszy. Chociaż prapremiera internetowa miała miejsce na takim zapomnianym już miejscu, które nazywało się naszaklasa.pl
Post Reply