Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by izywec »

Tomisław wrote:......... w okolicach lokalu "Polonia" (czy ktoś wie, gdzie znajdował się ów lokal?).
Może nie mylę się że "Polonia" była obok Biura WPHS na ulicy Żukowa /obecnie Kard. Wyszyńskiego/ . Pierwszy budynek za ulicą Winniczną po prawej licząc od kierunku Dworca. W tym samym budynku za knajpą były biura WPHS-u. Teraz w tym lokalu restauracyjnym pobudowano przegrody na jakieś kramiki czy coś podobnego.

Bronx ubiegł mnie z odpowiedzią, która była na drugiej stronie więc zabrałem się za pisanie nie widząc jego posta. Nie mam uprawnień do likwidacji postu więc to robota dla Bronksa.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by Stachu »

bronx wrote:Restauracja Polonia to późniejsza, znana chyba wszystkim, restauracja Gryf na Bismarckstrasse/Żukowa/Wyszyńskiego.
Dokładnie tak , w tamtym okresie chyba najbardziej popularna i "ekskluzywna" :shock: restauracja. Miejsce spotkań szczecineckiego establishmentu , zarówno tego z "wyższej półki" jak i z "nizin". W późniejszych czasach "Gryfa" , mnie też parę razy się przydarzyło tam spędzić czas w wesołej "kompaniji" :D :D :D .
Attachments
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (506.83 KiB) Viewed 9656 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by bronx »

Mam na pewno mniej doświadczeń konsumpcyjnych związanych z Gryfem niż Stachu, ale z tego co pamiętam wejście do restauracji Gryf było bardziej na środku a nie tak skrajnie po lewej jak zaznaczyłeś.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by Stachu »

bronx wrote:Mam na pewno mniej doświadczeń konsumpcyjnych związanych z Gryfem niż Stachu, ale z tego co pamiętam wejście do restauracji Gryf było bardziej na środku a nie tak skrajnie po lewej jak zaznaczyłeś.
Ostatni raz byłem w Gryfie w roku 1974 i wówczas drzwi wejściowe były w miejscu , które zaznaczyłem. Być może w latach późniejszych nastąpiły jakieś zmiany , tego nie wiem , ponieważ przestałem tam bywać z przyczyny tak oczywistej , jaką było założenie rodziny i wyjazd ze Szczecinka. Łazi mi po głowie wspomnienie , że w czasach Polonii , faktycznie wejście było bardziej w środku . I tak oto z poważnego tematu kaplicy szpitalnej udaliśmy się do Gryfa na setę "czystej" oraz lampkę "Mistelli"lub "Lacrimy"(to dla pań) , ciasteczko , śledzika , a potem mały walczyk , albo tango wśród tłoczących się par , aaaaaaaaaaaa następnie .........(nie , nie to co sobie myślicie)romantyczny spacer po nocnym Szczecinku.Ech wspomnień czar. :roll: :shock: :oops:
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by Drahim »

bronx wrote:Mam na pewno mniej doświadczeń konsumpcyjnych związanych z Gryfem niż Stachu, ale z tego co pamiętam wejście do restauracji Gryf było bardziej na środku a nie tak skrajnie po lewej jak zaznaczyłeś.
Nie chcę dalej rozwijać wątku... tylko.... Polonia architektonicznie wyglądała zupełnie inaczej niż teraz
http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... f=3&t=1322
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by izywec »

Drahim!
Oczywiście masz rację! Ja pracowałem w WPHS-ie O/Szczecinek w latach 1957/8 i wchodziłem do pracy przez te małe drzwi przed tym dużym wejściem do restauracji a siedziałem przy biurku koło pierwszego dużego okna - to było takie jedno pomieszczenie WPHS-u z czterema oknami i wejściem licząc od 9-tego Maja. Dalej było wejście do restauracji takie z wnęką. Dotyczy to oczywiście zdjęcia z tego linku:

http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... f=3&t=1322" onclick="window.open(this.href);return false;
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Likwidacja szpitalnej kaplicy .

Post by Stach »

Fajny wątek, ale warto by go wydzielić, bo lokal gastronomiczny Gryf (chyba pierwszy striptiz w mieście!) ma się do kaplicy jak nie przymierzając... no, porównanie zamieszczę, jak na forum nie będzie kobiet i dzieci, a ja będę po paru piwach.
Zico
Posts: 85
Joined: 11 Mar 2014, 10:11
Location: Stetinek

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by Zico »

Pod koniec lat 80ych do Gryfu wchodziło się z lewej strony (tam gdzie sklep meblowy) w okolicach istniejącego obecnie bankomatu. Była taka ciężka kotara za wejściem i szatnia. A potem już sala konsumpcyjno - taneczna :wink:
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by Tomisław »

Bardzo dziękuję za obrazowe i rzeczowe wyjaśnienie.

W esbeckich raportach pojawia się nazwa drugiej knajpy/restauracji, którą to niebawem przytoczę prosząc o precyzyjny namiar. Jest ona o tyle ważna, gdyż, jak podejrzewam, mogła służyć za lokal kontaktowy (miejsce spotkań funkcjonariusza SB z osobowym źródłem informacji). Siłą rzeczy takowe miejsce musiało nosić znamiona konspiracji i być dobrze zabezpieczone operacyjnie (właściwa obserwacja, w miarę spokojne i bezpieczne).

Poza konkursem dodam, że z dostępnych mi danych wynika, że istniało szereg LK w Szczecinku: "Zefir", "Ratusz", "Zaciszek" czy "Gryf". Były to zarówno prywatne mieszkania, jak i wybrane miejsca publiczne.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by Dislav »

Z tym wejściem do Gryfu - chyba było inaczej: Mam w pamięcie drzwi wejściowe (te z kotarą), na wprost była szatnia. Przechodziło się w lewą stronę, był rodzaj holu, z którego w prawo wchodziło się do baru "na stołkach". Wracamy na hol i idąc dalej na wprost było dopiero wejście na główną salę. Stojąc tyłem do okien, na prawej ścianie było kilka boksów z ławkami - tak na 6-8 osób. Czasami byli tam goście, którym pomyliły się szklane drzwi i na ulicę wychodzili oknem. Znam takiego jednego, wyszedł oknem (bo jemu się pomyliło) i poszedł do garaży i pojechał samochodem chleb rozwozić.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by bronx »

Zdjęć z Gryfa lub Poloni (z wnętrza) póki co brak, jak były zorganizowane wnętrza tych lokali widać na tych dwóch odręcznych planach sytuacyjnych, naszkicowanych przez osobę, która oba te lokale doskonale pamięta. Mogą się pojawić nieścisłości jeżeli chodzi o liczbę stolików czy też zachowane proporcje ale widać co gdzie było.
restauracja polonia.jpg
(320.83 KiB) Downloaded 5372 times
Goście obsługiwani byli tylko przy stolikach, przy bufecie zamówienia składali tylko kelnerzy. Wejście wraz z szatnią jak widać z lewej strony. Stoliki przy oknie oddzielone troszkę filarami i drewnianymi ażurowymi przesłonami (zaznaczone xxx na planie), co ciekawe, nazywane były slangowo Koreą. Czemu tak, trudno teraz dojść, może też ktoś to pamięta. Reszta na planie chyba jasna.
restauracja gryf.jpg
restauracja gryf.jpg (310.7 KiB) Viewed 9382 times
Po remoncie, restauracja zmieniła nazwę na Gryf. Na ścianach pojawiły się mozaiki z dekoracjami marynistycznymi. Salę podzielono na typowo restauracyjno-dancingową i drinkowo-barową opisaną tutaj jako koktailbar. Wejście przeniesiono na lewą stronę. Z przedsionka z szatnią były osobne wejścia do baru i do restauracji. Przy bufetach pojawiły się krzesła barowe i bufet obsługiwał również klienta bezpośrednio.
L1953
Posts: 3
Joined: 24 Mar 2014, 21:20

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by L1953 »

Nie jestem całkowicie pewien ale załączam zdjęcie załogi Poloni przed bufetem , rok 1952-1953. Czy się mylę?
Attachments
Polonia_Rybka.jpg
(781.93 KiB) Downloaded 553 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by bronx »

Dobra fotografia, ale zweryfikować lata 1952-53 to chyba tylko Izywec u nas da radę, tylko w Nim nadzieja.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by the press »

L1953 wrote:Nie jestem całkowicie pewien ale załączam zdjęcie załogi Poloni przed bufetem , rok 1952-1953. Czy się mylę?
ha, na zdjeciu piąta z lewej moja Babcia Janina Stępińska, była bufetową w Polonii vel Gryfie, a potem Pomorskiej, skąd pamiątam do dziś smak "Złotej Rosy", gazowanego napoju na bazie syropu ziołowego...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Trochę informacji o Restauracji Gryf / Polonia

Post by bronx »

No i zweryfikowane :)
Post Reply