01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by Igor »

Drodzy forumowicze!

Rozpoczynamy nowy cykl wspomnień. Wspomnień o magii radia, mediach, ludziach i bardzo często Was - słuchaczach. Dokładnie dwadzieścia lat temu - pierwszego kwietnia 1993r. miała miejsce pierwsza audycja lokalnego Radia ReJa. Punktualnie o godzinie 13:00 Jarmila Góra - obecny choreograf zespołu Rebelia rozpoczęła audycje tłukąc na szczęście kieliszek. Kolejne słowa wypowiedział ówczesny redaktor naczelny i wydawca Krzysztof Zdzisław Subocz - "No i zaczęło się proszę Państwa (...)." Na stronach Szczecineckiego Portalu Historycznego będziecie mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia, posłuchać archiwalnych nagrań, wrócić do czasów gdy można było zadzwonić do radia z każdą sprawą, pozdrowić sąsiada czy znajomych.
Logo Radia Reja ver. 1
Logo Radia Reja ver. 1
logo-sz-k szczecinek.org.jpg (11.95 KiB) Viewed 14584 times
Logo Radia Reja. Nazwa radia od pierwszych dwóch liter imion REginy i JAnusza Mostowskich.

Nie byłoby radia, gdyby nie starania o jego utworzenie przez właściciela - Janusza Mostowskiego. To jego determinacja doprowadziły do uruchomienia nadajnika i studia.
Regina i Janusz Mostowscy - lata 90te.
Regina i Janusz Mostowscy - lata 90te.
Regina i Janusz Mostowscy - szczecinek.org 1.jpg (115.18 KiB) Viewed 14770 times
Studio urządzono w garażu i warsztacie samochodowym, który sukcesywnie był remontowany i przebudowywany. Z kolei pierwszy maszt zakupiono z upadającego PGR w Radaczu. Próby emisyjne rozpoczęły się od retransmisji radia RMF FM z Krakowa na częstotliwości 73,50 MHz, które wówczas dostępne na terenie Szczecinka było jedynie z satelity. Pisały o tym lokalne pisma, w tym Temat:
Dwutygodnik Miejski Temat 26.03.1993r. str. 3, rubryka "Z dnia na dzień".
Dwutygodnik Miejski Temat 26.03.1993r. str. 3, rubryka "Z dnia na dzień".
Temat 26.03.1993r. .jpg (26.19 KiB) Viewed 14571 times
Siedziba Radia Reja ul. Fabryczna 13 - lata 90te.
Siedziba Radia Reja ul. Fabryczna 13 - lata 90te.
siedziba radia reja lata 90te szczecinek.org.jpg (76.55 KiB) Viewed 14641 times
Widzimy na powyższym zdjęciu pierwszą siedzibę Radia Reja przy ulicy Fabrycznej 13. Droga wówczas bez asfaltu, Raciborki.
Pierwszymi pracownikami i twórcami radia byli: Krzysztof Zdzisław Subocz - redaktor naczelny, wydawca; Ryszard Bańka - reporter; Zdzisław Miechowiecki - reporter; Zbigniew Grynia - realizator; Andrzej Pietras - redaktor programowy; Jarmila Góra - lektorka, Halina Miechowiecka - lektorka. Przygotowaniem studia i sprawami techniki zajmował się Janusz Mostowski wraz z Grzegorzem Sykuterą. Sprawy administracyjne - Regina Mostowska.
Dźwig ustawia maszt Radia ReJa. Rok 1993.
Dźwig ustawia maszt Radia ReJa. Rok 1993.
stawianie masztu rr.jpg (85.06 KiB) Viewed 14579 times
Pierwsze urządzenia nadajnika radia w tym amplifikator (wzmacniacz) i modulator.
Pierwsze urządzenia nadajnika radia w tym amplifikator (wzmacniacz) i modulator.
nadajnik rr.jpg (95.5 KiB) Viewed 14578 times
Janusz Mostowski w pierwszym studiu.jpg
Janusz Mostowski w pierwszym studiu Radia ReJa.
(111.89 KiB) Downloaded 8790 times
Pierwsze studio było bardzo wąskie i małe. Na zdjęciu widać właściciela podczas prób emisyjnych. Po remoncie budynku, właściwe studio emisyjne zostało przeniesione do pomieszczenia obok. Na zdjęciu po prawo, za szybę. Pierwsze studio było już tylko studiem lektorskim i miejscem rozmów z gośćmi.

c.d.n.

Przygotowaliśmy dla was również garść dźwięków. W pierwszym pliku posłuchać możecie kompilacji różnych jingli Radia Reja. Jest to pierwsza część - będą kolejne.

Film pokazujący ostatni miesiąc przed otwarciem i samo otwarcie radia.


Pragnę by zawarte tu materiały posłużyły do stworzenia pełnej historycznej strony o radiu lub napisania książki. Dziękuję Panu Januszowi za udostępnienie materiałów. Staram się też dotrzeć do wszystkich, którym radio nie było obce, czyli prowadzących audycje, reporterów, współpracowników. Zachęcam do wspomnień. Kontakt ze mną: igor.siebert@poczta.onet.pl .Czekam na uwagi i jeśli macie jakiekolwiek materiały na ten temat odezwijcie się. Będę bardzo wdzięczy na każdy mejl.

Posłuchajmy:



Nadmienię, że pierwsze jingle były nagrywane w SzOKu, kolejne np. przez Piotra Zandera.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by ziom »

Piękna sprawa Igor, gratuluje tematu i dziękuje :)
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by darba76 »

Łezka się w oku zakręciła. Szkoda, że tego radia już nie ma. Lokalny oddział radia ESKA to juz nie to samo. Radio Reja utraciło z dniem przejęcia przez monopolistę swój niepowtarzalny klimat.
Pamiętam, miałem wtedy 17 lat i przez całą noc nagrywałem z radia: Wilki, Róże Europy, Rezerwat, Perfekt. To były czasy kiedy w Szczecinku RMF, Wawa, czy inne Zetki nie miały jeszcze zasięgu.
Na marginesie pochwalę się, że przez kilka lat w radio Reja pracował mój wujek (o 4 lata starszy :)), dziś radny Miasta Kołobrzeg i dziennikarz tamtejszega radia - Adam Wieczorek.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by człowiek widmo »

Piękne czasy. Za młodu, przez jakiś rok, miałem przyjemność "prowadzić" wraz z kolegą autorską audycję w naszym radyjku. Nazywaliśmy ją dumnie "Rock Express". Notowania u naszych rówieśniczek momentalnie poszły nam wtedy w górę! :wink:
Bahnhofstraße
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by bronx »

Film, po pewnych problemach technicznych (stąd opóźnienie) już jest dostępny, dodałem go do pierwszego posta w tym wątku autorstwa Igora. Jest to doprawdy unikalny materiał filmowy, pokazujący "jak to wszystko się zaczęło". Brawo Igor.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by Dislav »

Ciepło było, w fotelu siedziałem w sobotę, piwko sączyłem z kufelka, wiosenne słonko grzało.... i poszukując czegoś - sam nie wiedząc czego - na pasmie uhf coś nowego zagrało. Muzyka fajna była. Głos spikera był nieznany. Muzyka była ciekawa, więc słuchałem "ich" częściej. Potem okazało się, że to "Robota Janusza". To jeszcze była retransmisja RMF. Potem był program własny. Byłem w studio Radia ReJa wielokrotnie, kilka razy live na antenie ze Zdziśkiem Miechowieckim. Potem, gdy realia życia sprowadziły niejednego z nas do parteru, gdy tego Radia zabrakło, czegoś także i dla mnie zabrakło. Eska - nie dla mnie. Nie mój styl, nie moja logika. A radio nasze - miejskie ...przydałoby się, ale NASZE!! nie "ratuszowe".
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by bronx »

Jak startowało radio miałem 13 lat, ale pamiętam, że było to już wtedy dosyć ważne wydarzenie na które czekałem, z tego wniosek, że już wtedy byłem ogarnięty szczecinkomanią :) Pierwszą audycje wysłuchałem w całości, po latach wydawało mi się że audycja trwała przynajmniej pół dnia, dopiero ostatnie informacje od Igora uzmysłowiły mi, że było to raptem od 13 do 15. Jakby mnie ktoś zapytał jak brzmiał ten pierwszy dżingiel radia to nic bym nie odpowiedział, ale jak go usłyszałem w materiale od Igora to wszystko stanęło przed oczami. Później pamiętam, że radia głównie słuchałem wieczorami gdzie leciały pozdrowienia telefoniczne z miasta przeplatane muzyką, zawsze wychwytywało się ksywki znajomych, którzy pozdrawiali i byli pozdrawiani :)
gryrozne
Posts: 1
Joined: 03 Apr 2013, 12:51
Contact:

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by gryrozne »

Radio jest już klasyczne. Miło jest powspominać.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by robot humano »

Nawet swoje znaki drogowe mieli...
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by urodzony_białym »

Ja też miałem okazję oddać cząstkę siebie na antenie... I tu serdecznie pozdrawiam "Prezesa" Wieczorka, z którym miałem zaszczyt zaczynać :) i dzięki któremu po raz pierwszy zagościłem w eterze :)
:) radio było też niezłym źródełkiem do wyciągania nowych płyt :) zazwyczaj niezłe pozycje były do wygrania w konkursach, które bardzo łatwo się wygrywało :D
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
ReJa
Posts: 1
Joined: 17 Apr 2013, 07:12

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by ReJa »

Prowadzilismy radio do czasu kiedy dawalo to nam satysfakcje. Przyszedl czas kiedy komercja i komputeryzacja zabily zywe radio. To byly glowne powody sprzedazy radia dla sieci Eska. Pozostawilismy tylko stacje nadawcza w ramach dawnego Radia ReJa. Teraz swiaczymy uslugi nadajac program Eski i sygnaly operatorow komorkowych oraz internetowych. To jednak nie jest w stanie zastapic tworzenia zywego radia i wspolpracy z gronem pasjonatow radiowych. Pozdrawiamy Wszystkich Wspolpracownikow i Radiosluchaczy naszego regionalnego Radia ReJa. Renia i Janusz
Robak
Posts: 68
Joined: 03 Jul 2011, 20:55

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by Robak »

ReJa wróć :(
przemek2012
Posts: 16
Joined: 07 Jan 2011, 16:19

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by przemek2012 »

Na portalu youtube.com znalazłem kolejny materiał wideo Radia Reja.


rtvpl
Posts: 9
Joined: 01 May 2013, 18:38

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by rtvpl »

Tak, lokalne Radio było wydarzeniem społecznym. Były ambitne plany. Niestety w zderzeniu z rzeczywistością wygrała ekonomia i lokalne "układziki". Nie wolno było ruszać świętych krów, bowiem z czasem - siłą rażenia radia, od pierwszych miesięcy , okazało się że Radio ReJa jako kreator rzeczywistości jest jednocześnie ogromnym zagrożeniem dla "poukładanych" pewnych wartości" po 1989.
Rynek reklam jest i był ubogi - tak jak i dziś w tym biednym miasteczku. Państwo Mostowscy musieli co i rusz sięgać do oszczędności by opłacać dziennikarzy, współpracowników, a nawet młodzieży, która się garnęła do Radia i im też od czasu do czasu trzeba było wypłacać jakieś tam honoraria.
Rynek mediów ( ekonomia) wymusił formatowanie i dziś zamiast ReJa mamy ZPR-owski dziwoląg ( b. monopolista od cyrków) pt. Eska. Nie na wszystkie uszy i nie na wszystkie wyznawane wartości.
ReJa wróć. Dziś w Szczecinku jest wielu "dobrych gadaczy", będzie kim robić radio! :roll:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 01.04.1993r. rozpoczęło nadawanie Radio ReJa

Post by bronx »

Kolejne ciekawostki w temacie pamiętnego Radia Reja. Tym razem zapis pierwszej audycji radiowej.

Zapis pierwszej audycji Radia Reja z 01.04.1993 roku. Radio rozpoczęło nadawanie o godzinie 13:00, audycja trwała dwie godziny. Jest to cały zapis audycji, pozbawiony piosenek, które były wtedy nadawane. Audycję prowadzili Jarmila Góra i wydawca Krzysztof Subocz, realizator Zbigniew Grynia, reporter Ryszard Bańka, lektorka Halina Miechowiecka. Za udostępnienie materiału dziękujemy panu Januszowi Mostowskiemu. Materiał zdobyty staraniami Igora Sieberta.

Post Reply