Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by bronx »

Dzisiaj rozpocznę nowy cykl dotyczący rzecz jasna historii naszego miasta ale zupełnie najnowszej, dotyczącej ostatniego dziesięciolecia a właściwie ostatnich dwunastu lat. Korzystając z olbrzymiej archiwalnej bazy newsów TV Zachód prowadzonej od 2001 roku, przypomnę wydarzenia, które miały wpływ na wygląd naszego miasta oraz różne ciekawostki, które ta swoista kronika wydarzeń w Szczecinka nam pokaże. Dzisiaj lata 2001 - 2002 (niebawem).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by bronx »

Wszystkie zdjęcia i informacje pochodzą z TV Zachód, http://www.tvzachod.pl" onclick="window.open(this.href);return false;. Komentarz pisany kursywą, jest mojego autorstwa.

Platforma w Szczecinku
Środa, 4 kwietnia 2001

Ukonstytuowały się szczecineckie władze koła Stowarzyszenia Obywatele dla Rzeczypospolitej Andrzeja Olechowskiego. Prezesem zarządu koła został Zdzisław Zdanowicz. W skład zarządu weszli ponadto: Daniel Rak, Radosław Niemiec, Krystyna Krzywińska, Wawrzyniec Drozdowski, Mieczysław Hołownia i Tomasz Wełk. Stowarzyszenie Obywatele dla Rzeczypospolitej czynnie wspiera działalność Platformy Obywatelskiej na terenie powiatu i miasta Szczecinek. Aktualnie zbierane są podpisy przeciwko finansowaniu partii politycznych z pieniędzy podatników.

Basen dopiero w 2002?
Wtorek, 12 czerwca 2001
01061203-0.jpg
01061203-0.jpg (34.73 KiB) Viewed 8187 times
Nad budową zespołu krytych basenów w Szczecinku zawisło jakieś fatum. Już w latach siedemdziesiątych próbowano zrealizować to zadanie, a latach osiemdziesiątych prowadzono nawet publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel. Zebranych wówczas pieniędzy wystarczyło na... tablicę świetlną wyników zainstalowaną w szkole nr 7. Budowę zespołu basenów rozpoczęto w 1999 roku. Początkowo prace przebiegały bardzo sprawne. Mury rosły w oczach. Pod koniec 2000 roku coś zaczęło się chwiać. Na budowie powstawały opóźnienia. Zarząd miasta analizując sytuację zastanawiał się, czy nie zerwać umowy z generalnym wykonawcą, u którego zaczęły powstawać zatory płatnicze. W marcu 2001 roku opóźnienia na budowie sięgały już 30-40 dni, a na początku czerwca - 140 dni. W międzyczasie z terenu budowy zaczęli schodzić podwykonawcy, którzy nie otrzymywali wynagrodzenia za swoją pracę, mimo że inwestor regularnie regulował faktury generalnego wykonawcy. Kłopoty generalnego wykonawcy doprowadziły do załamania frontu robót. W tej sytuacji zarząd miasta w poniedziałek postanowił zerwać umowę z generalnym wykonawcą.
Musimy to uczynić ze względu na zajęcie kont bankowych wykonawcy przez komorników skarbowych i sądowych - poinformował wiceburmistrz Roman Matuszak. - Będziemy się starać, by nowy generalny wykonawca został wyłoniony z wolnej ręki, gdyż tylko wówczas będzie jeszcze szansa na ukończenie inwestycji w zaplanowanym terminie.
Do tej pory z kasy miejskiej generalnemu wykonawcy zapłacono ponad 6 mln, gdyż generalny wykonawca nie wystawiał faktur ze względu na blokadę swoich kont. Kosztorys całej inwestycji opiewa na kwotę ponad 15 mln złotych.

Wicepremier w Szczecinku
Poniedziałek, 25 czerwca 2001
01062511-0.jpg
01062511-0.jpg (39.63 KiB) Viewed 8159 times
Wizyty ludzi z pierwszych stron gazet zawsze wzbudzają pewne emocje. W sobotę Szczecinek odwiedził wicepremier i minister pracy Longin Komołowski. W ratuszu na jego przybycie czekali przedstawiciele samorządu. Premier przyjechał ze sporym opóźnieniem i dlatego spotkanie trwało krócej niż zaplanowano. Po kurtuazyjnych powitaniach Longin Komołowski mówił o aktualnej sytuacji w kraju, o pracach rządu nad zmianami w budżecie państwa. Zapewniał zebranych, że cięcia w budżecie nie będą dotyczyły takich sfer życia jak pomoc społeczna i edukacja. Po spotkaniu w ratuszu Longin Komołowski uczestniczył w zamkniętym spotkaniu Ruchu Społecznego AWS. Nieoficjalnie wiadomo, że spotkanie dotyczyło problematyki przedwyborczej.

Będzie nowy wodotrysk
Czwartek, 12 lipca 2001
01071200-0.jpg
01071200-0.jpg (34.83 KiB) Viewed 8163 times
Znika kolejny obiekt w mieście. W parku, na wysokości przystani LOK znajdowały się kiedyś szalety publiczne. Od dwóch dni trwają tam prace rozbiórkowe. Nie oznacza to, że budynek zniknie i pozostanie pusty placyk. Po zakończeniu rozbiórki rozpoczną się tam prace budowlane. Park miejski wzbogaci się o nowy wodotrysk.

Jak pokazał czas, tego typu "mebel miejski" się nie pojawił w tym miejscu, owszem postawiono punkt z ujęciem wodnym, jednak w skromniejszej formie.

Festyn 'Lata z Radiem'
Poniedziałek, 23 lipca 2001
01072309-0.jpg
01072309-0.jpg (35.61 KiB) Viewed 8144 times
Lato z Radiem to popularny program radiowej Jedynki. W sobotę program ten zawitał do Szczecinka. Mieszkańcy i przyjezdni bawili się do późnych godzin wieczornych.
Na Plac Kamińskiego przyszło kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy osób. Dla dzieci były dmuchane zamki, zjeżdżalnie i mini samochodziki. Ponadto dzieci bawił niezastąpiony pan Yapa. Młodzież wolała słuchać koncertów swoich idoli - Roberta Gawlińskiego z zespołem Wilki i Grzegorza Markowskiego z Perfectem. Publiczność razem z nimi śpiewała znane przeboje, a potem liderzy zespołów długo jeszcze rozdawali autografy. Popisom artystów towarzyszyły pokazy nowych modeli samochód marki Skoda. Dużą popularnością odwiedzających stoisko dealera tej marki cieszył się najnowszy model Fabii - wersja sedan. Na zakończenie imprezy w niebo poszybowały sztuczne ognie.

Pomnik Piłsudskiego nie na Piłsudskiego
Czwartek, 16 sierpnia 2001
01081606-0.jpg
01081606-0.jpg (48.55 KiB) Viewed 8156 times
Józef Piłsudski nigdy w Szczecinku nie przebywał, ale mieszkają tu ludzie, dla których jest postacią niemal świętą. Są to w przeważającej części członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Byłych Kresów Wschodnich. Z ich inicjatywy na placu Sowińskiego już wkrótce stanie pomnik twórcy II Rzeczypospolitej. Starania o pomnik Marszałka trwały wiele lat. Nikt tej inicjatywie się nie sprzeciwiał, ale przez kilka lat nie wskazano odpowiedniej lokalizacji mogącej usatysfakcjonować wnioskodawców. Dopiero w tym roku zapadła decyzja, że postument stanie na placu Sowińskiego. Wnioskodawcy raźnie zabrali się do pracy i zaczęli gromadzić fundusze. W minioną środę, w 81-rocznicę bitwy warszawskiej wmurowano akt erekcyjny pomnika. Uroczystość rozpoczęto mszą św. w kościele mariackim. Po mszy, przy dźwiękach orkiestry, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli na skwer nad Niezdobną, gdzie stanie pomnik. Burmistrz Szczecinka Marian Goliński wyraził nadzieję, że pomnik ten będzie elementem łączącym wszystkich mieszkańców Szczecinka, a jednocześnie przypomnieniem o obowiązkach ciążących na obywatelach względem ojczyzny i narodu. Uroczystego wmurowania aktu dokonali przedstawiciele władz miasta, towarzystwa przyjaciół Wilna i byłych Kresów Wschodnich, komitetu budowy pomnika, duchowieństwa oraz wykonawca postumentu, artysta rzeźbiarz Zygmunt Wujek. Po wmurowaniu i poświęceniu miejsca, na istniejącym już fragmencie postumentu złożono kwiaty.

Nowy Kościół w Szczecinku
Wtorek, 9 października 2001
01100901-0.jpg
01100901-0.jpg (23.9 KiB) Viewed 8159 times
W minioną niedzielę w Szczecinku konsekrowano kolejny kościół katolicki. Jest to kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Bukowej. Parafia istnieje dwa lata, rok temu, w sierpniu wmurowano akt erekcyjny pod nową świątynię. Budowa już w zasadzie jest zakończona. Proboszczem budowniczym jest ksiądz Marek Kowalewski. Swój wkład w budowę świątyni mają parafianie, którzy nie szczędzili czasu i pieniędzy, by jak najszybciej ukończyć budowę. Uroczystej konsekracji, w obecności przedstawicieli duchowieństwa z dekanatu szczecineckiego, dokonał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ksiądz biskup Marian Gołębiewski.

Pierwsze kafelki
Czwartek, 25 października 2001
01102502-0.jpg
01102502-0.jpg (31.79 KiB) Viewed 8187 times
W czwartek w niecce budowanego w Szczecinku zespołu krytych basenów położono pierwszą płytkę ceramiczną. Płytkę położył burmistrz Marian Goliński. Nowy wykonawca Instal S.A. Poznań wszedł na plac budowy 3 września.
Terminu oddania basenu dotrzymamy - zapewniał Stanisław Solarski, dyrektor kontraktu z poznańskiej firmy. - Do tej pory zakończyliśmy prace na dachu, rozpoczęliśmy wykańczanie wnętrz. W najbliższych dniach ruszą prace związane z układem wentylacyjnym i obiegiem wody.
Wartość robót przekracza 13 mln złotych, z tego Instal przerobi 6 mln 900 tys. złotych. Zdaniem wykonawcy, jeżeli nie zabraknie pieniędzy, już w marcu będzie można zagospodarowywać wnętrza.

Mowa jest o nowym wykonawcy, gdyż wcześniejszy wykonawca szczecinecka firma Ce-Bud spowodowała duże opóźnienia w realizacji oraz zatory płatnicze z podwykonawcami przez co UM rozwiązał umowę na przeprowadzenie inwestycji.

Kolejna tragedia, kolejna kompromitacja ZGMu
Wtorek, 29 stycznia 2002
02012903-0.jpg
02012903-0.jpg (61.21 KiB) Viewed 8140 times
Wczoraj wieczorem rozszalała się wichura. Silny wiatr dawał się we znaki przez całą noc. Teraz już osłabł, ale skutki jego ataku były dramatyczne. Około godziny 4 nad ranem mieszkańców budynku przy ulicy Zielonej 37 obudził rumor walącego się komina. Po chwili runął drugi. Skutki zawalenia się kominów były dramatyczne. Całkowitemu zniszczeniu uległo poddasze zamieszkałe przez dwie rodziny. Runęły ściany czołowe i dach, konstrukcja budynku została nadwyrężona. Cztery rodziny zajmujące ten budynek w mgnieniu oka pozostały bez dachu nad głową. 6-miesięczne dziecko odniosło obrażenia. Z budynku pozostało jedno wielkie rumowisko.
Gdy usłyszałem huk walącej się ściany wybiegłem tylko w slipkach na korytarz - relacjonuje Tadeusz Kryków, jeden z lokatorów mieszkających w zniszczonym budynku. - Tu już był sąsiad równie przerażony sytuacją co ja. Po chwili zawaliła się reszta budynku.
Ludzie wybiegali na dwór tak jak spali. Nie było czasu na zabranie czegokolwiek. Mieszkańcy tego budynku twierdzą, że komin był w ubiegłym roku remontowany, podwyższono go nawet, ale kominiarze mieli do niego zastrzeżenia. Ich zdaniem, naprawa była wykonana źle. Roman Matuszak, wiceburmistrz Szczecinka ocenia, że to wichura była powodem nieszczęścia.
Wiatr o takiej szybkości mógł powalić każdą budowlę - twierdzi wiceburmistrz. - Ocenę winy i odpowiedzialności pozostawmy odpowiednim służbom. Teraz trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu mieszkań zastępczych 4 rodzinom, które zostały pozbawione dachu nad głową. Tymczasowo ulokowaliśmy je w jednym z hoteli.
Poszkodowane w wypadku dziecko przebywa w szpitalu na obserwacji. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mieszkańcy zawalonej kamienicy oczekują, że teraz zostaną im przydzielone mieszkania o standardzie nie odbiegającym od normy. W tej katastrofie stracili dorobek swego życia.
Nie pójdziemy do kolejnej rudery, która będzie zagrażała naszemu zdrowiu i życiu - twierdzi Małgorzata Gręźlikowska, matka poszkodowanego dziecka. - Chcemy żyć i mieszkać w godziwych warunkach.
Administratorem budynku jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej - TBS, spółka miejska.

Budynek ostatecznie został rozebrany, do dzisiaj w tym miejscu znajduje się pusta parcela.

Miasto turystyczne bez plaży i pomostu
Poniedziałek, 25 lutego 2002
02022505-0.jpg
02022505-0.jpg (64.83 KiB) Viewed 8146 times
Jezioro Trzesiecko to niewątpliwa ozdoba miasta. Teraz jest szczególnie piękne i jednocześnie groźne. Wezbrana woda wlewa się do parku. Wysoki poziom wody w jeziorze utrzymuje się już od dłuższego czasu. Jest to zjawisko chyba najdłużej trwające od wielu lat. Woda - oprócz wspaniałych widoków, jest również utrapieniem. Niedawno informowaliśmy o uszkodzeniach pomostów na plaży miejskiej. Teraz szkody są już znacznie większe. Silne wiatry i wysoki stan wody uszkodziły kolejne. Tym razem woda zniszczyła pomost, do którego cumuje statek Danusia. Po tych zniszczeniach nie ma już w Szczecinku żadnego ogólnie dostępnego pomostu. Wiosną trzeba będzie odbudować, a to będzie kosztować i to sporo.
A jezioro - pomimo swej grozy jest w dalszym ciągu ozdobą miasta. Jest także siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego. Gniazdują tu dość rzadkie gatunki, a i pospolitych nie brakuje. Nie brakuje też osób dokarmiających ptaki. Niektóre z nich już tak się przyzwyczaiły, ze głośnym krzykiem dopominają się pożywienia. Mewy, łabędzie, kaczki, kurki i wiele innych gatunków oczekuje od ludzi czegoś do jedzenia. Jednak ornitolodzy przestrzegają, gdy nie ma lodu, a tafla jeziora jest otwarta, nie powinno się dokarmiać ptaków, gdyż w ten sposób niszczy się ich instynkt samozachowawczy.

I po plaży...
Poniedziałek, 4 lutego 2002
02020402-0.jpg
02020402-0.jpg (79.2 KiB) Viewed 8155 times
Powódź Szczecinkowi nie grozi, ale na jeziorze Trzesiecko utrzymuje się bardzo wysoki stan wody. W czasie topnienia lodu, przy podwyższonym stanie wody, napierająca kra zniszczyła pomosty na plaży Ośrodka Sportu i Rekreacji. Siła lodu jest olbrzymia. Napierająca kra, niesiona silnymi prądami wody naruszyła konstrukcję plażowych pomostów. Resztę zrobił wysoki poziom wody. Zniszczeniu uległy pomosty znajdujące się od strony otwartej wody. Unoszące się na powierzchni wody fragmenty zniszczonych pomostów dopełniają dzieła zniszczenia. Jeżeli nie zostaną wyciągnięte na brzeg zniszczą ocalałą część. Jakiekolwiek prace utrudnia bardzo wysoki stan wody.

Lepper oskarża
Poniedziałek, 11 lutego 2002
02021104-0.jpg
02021104-0.jpg (58.36 KiB) Viewed 8141 times
Prawie dwieście osób przyszło na spotkanie z liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem w Szczecinku. Poseł mówił o bieżących działaniach partii, a także o zamierzeniach na przyszłość. Tradycyjnie obrażał polityków. Lider Samoobrony źle wyrażał się o aktualnym układzie rządzącym, tradycyjnie obrażał prezesa NBP Leszka Balcerowicza, krytycznie odnosił się do osoby prezydenta Kwaśniewskiego. Nie pozostawił suchej nitki na nikim. Odnosząc się do problematyki wejścia Polski do Unii Europejskiej stwierdził, że polscy negocjatorzy traktują wyjazdy do Brukseli rekreacyjnie, a wracają bogatsi o spore kwoty pieniędzy. Zapowiedział, że Samoobrona poprze wejście Polski do Unii, ale dopiero po przejęciu władzy, co nastąpi do 2013 roku. Lepper apelował o tworzenie oddolnych struktur partii, której zadaniem będzie zdobycie większości w samorządach, a w przyszłości w parlamencie.

Pływalnia prawie gotowa
Piątek, 1 marca 2002
02030101-0.jpg
02030101-0.jpg (57.17 KiB) Viewed 8119 times
Wczoraj odbył się techniczny odbiór krytej pływalni w Szczecinku. Nie oznacza to, że już można się kąpać. Na razie, z kąpieli korzystają tylko pracownicy wykonujące prace wykończeniowe. Zgodnie z harmonogramem robót prace na basenie powinny być zakończone do końca lutego. Dziś 1 marca, a ekipy budowlane jeszcze nie opuściły placu budowy. Do wykonania pozostało jeszcze sporo, ale głownie na zewnątrz. Wewnątrz wszystko lśni nowością. Wszędzie kafelki, glazury i różne wykładziny. W kilku miejscach trwa jeszcze malowanie betonowych podłóg. Basen jest już napełniony wodą. Zamontowano tory pływackie i dźwig dla inwalidów. Dziś udało nam się wejść do środka i udało się nam sfilmować pierwszych kapiących się, byli to pracownicy jednej z firm wykonującej prace. Dziś przywieziono składane trybuny, które będą zamontowane na balkonie. Wyposażane są stanowiska techniczne, trwa montaż komputerów i innych urządzeń. Jest pewien problem z dachem, który - niestety w kilku miejscach przecieka. Być może, przy kolejnych próbach ujawnia się jeszcze jakieś usterki, ale panuje powszechna opinia, ze w połowie kwietnia basen zostanie udostępniony do kąpieli.

Jeszcze o remontach w parku
Czwartek, 11 kwietnia 2002
02041100-0.jpg
02041100-0.jpg (75.9 KiB) Viewed 8128 times
Wczoraj informowaliśmy o nowych ławkach instalowanych w paku wzdłuż Niezdobnej przy ulicy 3 Maja. Okazuje się, że na tym nie koniec. Ekipy konserwatorów pracują też w innych rejonach parku. W ubiegłym roku przy ulicy Ordona, w miejscu gdzie niegdyś stały publiczne szalety przebudowane później na sklep, zbudowano element wodny. Niewielki placyk wokół elementu wyłożony polbrukiem może być doskonałym miejscem do odpoczynku po długim spacerze. Z takiego założenia wyszli opiekujący się parkiem i ustawili tam nowe ławeczki. Dzięki temu, miejsce to nabiera nowego wyrazu, a jego ostateczne oblicze poznamy już wkrótce, gdy zainstalowane zostaną pozostałe elementy wyposażenia.

Walka o "dusze"
Piątek, 19 kwietnia 2002
02041901-0.jpg
02041901-0.jpg (72.65 KiB) Viewed 8184 times
Kościół św. Ducha z trudem mieści wszystkich wiernych w czasie nabożeństw. Już dawno zrodziła się koncepcja jego rozbudowy. Teraz koncepcja zamieniła się w realizację.
Proboszcz parafii o. Andrzej Kryger poinformował, że kościół zostanie poszerzony, przez co uzyska się dodatkowo około 180 miejsc siedzących. Gruntownej przebudowie ulegnie również wyposażenie kościoła. Prace już się rozpoczęły i potrwają kilka miesięcy.

Basen po 40-tu latach
Poniedziałek, 29 kwietnia 2002
02042907-0.jpg
02042907-0.jpg (67.56 KiB) Viewed 8107 times
Pierwszym oficjalnie kąpiącym się w szczecineckim krytym basenie był burmistrz Marian Tomasz Goliński. Tuż po przecięciu wstęgi w czasie otwarcia, uczniowie szczecineckich szkół wrzucili go do wody. Burmistrz zdążył zdjąć tylko marynarkę.
Budowę basenu rozpoczęto przed trzema laty. W czasie procesu realizacyjnego zmieniono głównego wykonawcę ze względu na powstające zatory płatnicze. Inwestycję o wartości 15 mln 650 tys. złotych doprowadziła do pomyślnego końca poznańska firma Instal. Basen znajduje się w pobliżu jeziora Trzesiecko w kompleksie sportowym obejmującym zespół kortów tenisowych, stadion piłkarski i halę lekkoatletyczną.
Na uroczystość otwarcia przyjechali wiceprezes UKFiS Wiesław Wilczyński, parlamentarzyści Witold Gładkowski i Małgorzata Rhode i wicewojewoda Andrzej Durka, był również mer współpracującego ze Szczecinkiem francuskiego miasta Noyelles sous Lens. Użytkownicy obiektu mają do dyspozycja ponad 60-metrową zjeżdżalnię, jest brodzik dla dzieci i basen o wymiarach 12,5 x 25 m. Ułożono tu ponad 7 km różnego rodzaju rur, a płytkami ceramicznymi użytymi do wyłożenia powierzchni basenu można by przykryć dwa pełno wymiarowe boiska piłkarskie. Po przecięciu wstęgi i wrzuceniu burmistrza do wody reprezentantki Polski w pływaniu synchronicznym zaprezentowały swój najnowszy program. Następnie rozegrano pierwsze zawody pływackie, w których uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych. Później jeszcze rywalizowała młodzież szkolna.
To dobrze, ze wśród samorządów panuje swego rodzaju moda na obiekty sportowe - stwierdził Wiesław Wilczyński, wiceprezes UKFiS. - To bardzo dobra lokata w przyszłość, gdyż dzięki temu będziemy mieli zdrowsze społeczeństwo. Podziwiam samorząd, że nie bał się tak wielkiego przedsięwzięcia.
Z wydatkowanych 15 mln 650 tys. złotych tylko 4 mln pochodzi z dotacji i innych źródeł. Ponad 11 mln złotych pochodzi z budżetu miasta. Jednorazowo na basenie może przebywać 156 osób. Oprócz pływalni, użytkownicy basenu mogą korzystać z sauny i solariów. Od niedzieli basen jest ogólnodostępny, a przebywać w nim można od 10 do 22. W niedzielę, w godzinach od 10 do 22 na basenie przebywało około 600 osób, tj. średnio 60 w ciągu godziny. Niewielka frekwencja wynika chyba z powszechnych obaw, że w pierwszym dniu będzie panował uzdy tłok.

Trwa budowa ronda
Wtorek, 14 maja 2002
02051403-0.jpg
02051403-0.jpg (61.67 KiB) Viewed 8149 times
Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Sikorskiego i Gdańskiej. Prowadzone tam prace są prawdziwa zmorą dla kierowców przejeżdżających tą ruchliwą trasą. Skrzyżowanie znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11. Mieszkańcy Szczecinka już się do trwających prac przyzwyczaili, chociaż uciążliwości odczuwają podobne. Jednak znającym topografię miasta jest łatwiej poruszać się po uliczkach w czasie objazdów niż kierowcom przejeżdżającym przez Szczecinek sporadycznie. Na sąsiednich uliczkach w czasie objazdów ciężkie pojazdy zniszczyły krawężniki i chodniki, ale to jest wkalkulowane w koszty budowy i po zakończeniu prac na rondzie wykonawca naprawi wszystko, co zostało zniszczone. Drogowcy starają się, by utrudnienia trwały jak najkrócej, ale niektórych prac nie udaje się przyspieszyć. Budowane w Szczecinku rondo będzie podobne do już istniejących w ciągach różnych dróg krajowych. Są to idealne zwalniacze szybkości jadących pojazdów. Niektórzy twierdzą, że ciężkie tiry będą mieć problemy z przejazdem przez rondo. Budowniczowie i zarządca tej drogi są jednak innego zdania.

I po autobusie...
Wtorek, 14 maja 2002
02051404-0.jpg
02051404-0.jpg (67.41 KiB) Viewed 8144 times
Co pewien czas w kronikach policyjnych informujemy o kradzieżach samochodów. Najczęściej giną samochody osobowe zagranicznych marek. Często są to kradzieże na zamówienie, zdarzają się też zwykłe użyczenia bez zgody właściciela pojazdu. Nigdy jednak w Szczecinku nie skradziono autobusu. Bardzo musiał być zdziwiony kierowca nowoczesnego autobusu scania należącego do szczecineckiego PKS, gdy rano nie zastał autobusu tam, gdzie go pozostawił poprzedniego dnia wieczorem. W niedzielę późnym wieczorem tym autobusem przyjechały dzieci ze szkoły podstawowej nr 7 z wycieczki do Karpacza. W poniedziałek rano ten sam kierowca miał jechać na inną trasę i dlatego, zamiast w bazie, zaparkował autobus w osiedlowej uliczce w pobliżu swojego domu. Rano autobusu już tam nie było. Skradziony autobus to nowoczesna scania, o podwyższonej kabinie dla pasażerów z dużymi znakami szczecineckiego PKS na ścianach bocznych. Jego wartość wyceniono na 540 tysięcy złotych.

Autobus, po trzech miesiącach, odnalazł się gdzieś w złodziejskiej dziupli pod Bydgoszczą.


Kwiatowe kolumny
Środa, 29 maja 2002
02052903-0.jpg
02052903-0.jpg (84.92 KiB) Viewed 8086 times
Zmienia siwe otoczenie muszli parku miejskiego. Co pewien czas przybywają nowe elementy wystroju. Trzeba przyznać, że proponowane zmiany mają bardzo korzystny wpływ na ogólny wygląd i funkcjonalność tego miejsca. W pejzaż muszli wpisano cztery nowe, nietypowe kwietniki mające kształt wydłużonych koszy. Te kolumny ozdobione kwiatami bardzo ładnie komponują się z otoczeniem. Po kilkunastu dniach kwiaty się rozrosną i będą to bajecznie kolorowe słupy. Zarząd Miasta planuje ustawienie kolejnych takich kolumn kwiatowych. Tym razem wybrano miejsce przy fontannie w dawnym ogrodzie różanym przy ulicy 3 Maja. Kwiatowe kolumny zostaną z pewnością pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i przyjezdnych.

Anemiczny protest
Wtorek, 25 czerwca 2002
02062505-0.jpg
(66.54 KiB) Downloaded 6014 times
Kilkudziesięciu członków Samoobrony przez niecałą godzinę blokowało rondo w ciągu dróg krajowych Poznań - Koszalin i Drawsko Pomorskie - Słupsk. Blokada polegała na chodzeniu po przejściach dla pieszych. Przy rondzie zgromadziła się kilkudziesięcioosobowa grupa z flagami i transparentami. Kilka minut po jedenastej cztery niewielkie grupy członków Samoobrony weszło na przejścia dla pieszych i rozpoczęto blokadę. Po kilku minutach blokowania ronda protest wstrzymywano, by rozładować tworzący się korek. Tak postępowano co kilka minut.
Miejscowi kierowcy przyglądali się protestującym z zaciekawieniem nie wykazując zniecierpliwienia. Nad bezpieczeństwem protestujących i użytkowników dróg czuwali policjanci ruchu drogowego i prewencji. Więcej było gapiów i policjantów niż protestujących. Nie było konieczności podejmowania interwencji. Więcej o blokadzie w dalszej części programu.

Z ulicy do muzeum
Czwartek, 11 lipca 2002
02071105-0.jpg
02071105-0.jpg (53.57 KiB) Viewed 8129 times
W 1993 roku na ulicach Szczecinka sensację wzbudzały dwa duńskie autobusy marki Dab kursujące w barwach Komunikacji Miejskiej. Nie były nowe, ale o klasę lepsze od kursujących wówczas jelczy i autosanów. Okazuje się, że na liczące obecnie około 25 lat autobusy o przebiegu ponad 1 mln 300 tysięcy kilometrów są kupcy. I to nie są punkty skupu złomu. Starym dabem, który powinien dożywać swoich dni zainteresowali się ponownie Duńczycy. Wyczytali w Internecie, że szczecinecka Komunikacja Miejska zamierza go sprzedać i prawdopodobnie złożą ofertę kupna. Są też i inni potencjalni nabywcy. A więc może się zdarzyć, że szczecinecki autobus zobaczymy w kopenhaskim muzeum motoryzacji.

Ukryta(?) kamera...
Wtorek, 23 lipca 2002
02072303-0.jpg
02072303-0.jpg (38.71 KiB) Viewed 8113 times
Informowaliśmy już o pracach przy instalacji urządzeń monitorujących miasto. Pierwsze efekty już są widoczne na ulicach. Na ulicy Wyszyńskiego przy sklepie Netto zainstalowana jest ruchoma kamera, z której obraz jest przesyłany do dyżurnego oficera policji. Takie same kamery są zainstalowane przy Non - stopie oraz na Placu Wolności. Kamery są ruchome, automatycznie obracają się wokół osi, oko obiektywu obejmuje bardzo szerokie pole widzenia. Oficer dyżurny komendy powiatowej widząc obraz na ekranie monitorów ma możliwość zatrzymania kamery, wykonywania zbliżeń, a także stop klatki. Obraz jest rejestrowany na taśmie, co pozwala później odtworzyć przebieg zdarzenia. Zdaniem policji, na terenach monitorowanych optycznie, przestępczość spada nawet o 50%. Kamery są zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, a także przed wandalami. Inwestycja ta z pewnością przyniesie wymierne korzyści.

Rozbudowa kościoła
Piątek, 26 lipca 2002
02072602-0.jpg
02072602-0.jpg (59.31 KiB) Viewed 8099 times
Zmienia się wygląd kościoła św. Ducha w Szczecinku. Obecnie ekipy budowlane już rozebrały jedną ze ścian bocznych i przystąpiły do budowy nowej. Kościół św. Ducha przed wojna był jedyną świątynią katolicką. Wzniesiony w latach dwudziestych ubiegłego stulecia dla około 300 katolickich rodzin zaspakajał ich potrzeby w całości. Obecnie, gdy liczba parafian znacząco wzrosła stał się zbyt ciasny. W czasie uroczystych nabożeństw nie mieścił wszystkich wiernych, stąd decyzja o jego rozbudowie. Architekt wyraził zgodę na rozbudowę nawy głównej poprzez wyburzenie jednej ściany i postawienie nowej. Ze starej budowli niezmienionym pozostanie fronton, prezbiterium i jedna ściana boczna. W czasie prac budowlanych po zbiciu niektórych tynków światło dzienne ujrzały malowidła ścienne pochodzące z okresu budowy. Jest gotowa nowa północna ściana, na ukończeniu są prace w części podziemnej, gdzie będzie kaplica. Wszystko w kościele będzie nowe. Ze starego wyposażenia ma pozostać tylko krucyfiks. Nowe wnętrze będzie dwukrotnie większe od dotychczasowego. Nie ma jeszcze projektu wnętrza, ale jest kilka osób, które tym się zajmują. Proboszcz dokona wyboru. Zupełną nowością będą w ustawione w prezbiterium dwa pulpity. Jeden będzie służyć do liturgii Słowa, drugi do głoszenia kazania. Obecnie nabożeństwa odbywają się pod namiotem obok kościoła, a przewiduje się, że w powiększonej świątyni pierwsze nabożeństwo odbędzie się jeszcze w tym roku.

Tawerna na wodzie
Piątek, 26 lipca 2002
02072601-0.jpg
02072601-0.jpg (69.91 KiB) Viewed 8125 times
Miłośnicy jeziora Trzesiecko mają kolejną atrakcję. Na przystani LOK dziś zostanie otwarta tawerna na wodzie. Tawerna została ulokowana w części hangaru nawodnego przystani. Za założenia jest to lokal dla ludzi kochających wypoczynek nad wodą. Dostać się można do niej odnowionym pomostem. Przy tawernie, na tafli jeziora urządzono taras ze stolikami. Lokal jest czynny codziennie od godziny 10. Serwowane są potrawy zimne i gorące z grilla oraz różne napoje. Obok, na przystani, można wypożyczać sprzęt pływający.

Piłsudski w Szczecinku
Piątek, 16 sierpnia 2002
02081210-0.jpg
02081210-0.jpg (68.48 KiB) Viewed 8093 times
Około półtora tysiąca mieszkańców Szczecinka uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument, wg projektu poznańskiego artysty Roberta Sobocińskiego, stanął na Placu Wazów. Pomnik wzniesiono trwającymi 5 lat staraniami Towarzystwa Miłośników Wilna. Odsłonięcie poprzedzono uroczystą mszą w kościele mariackim. Przy pomniku w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i szczecineckiej orkiestry ustawiły się poczty sztandarowe, zgromadzili się mieszkańcy miasta. Dwu i półmetrowa, wykonana z brązu postać Marszałka z gołą głowa na półtorametrowym granitowym cokole wspiera się na mieczu, w głowni którego umieszczono piastowskiego orła. U stóp monumentu umieszczono urny z ziemią z Zułowa (miejsca urodzin Marszałka), Radzymina (teren Bitwy Warszawskiej) i Katynia. Burmistrz Marian Goliński przypomniał polskie drogi do niepodległości, a senator Witold Gładkowski wywodzący się z Wilna, od wielu lat mieszkaniec Szczecinka, uzasadnił postawienie postumentu. Senator stwierdził, że pomnik ten może budzić kontrowersje, ale jest miejscem, w którym mogą spotkać się wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Odsłonięcia dokonali wywodzący się z Wileńszczyzny byli żołnierze AK Józef Dudź i Józef Misiakowski. Szczecinecka uroczystość miała swoje odbicie również na Litwie. W Zułowie, pod dębem upamiętniającym narodziny Marszałka, polskie dzieci z Domu Dziecka w Podbrodziu złożyły kwiaty, a w Powiewiórce - w kościele parafialnym, gdzie Józef Piłsudski został ochrzczony odprawiono mszę w jego intencji.

Danusią po Trzesiecku
Piątek, 23 sierpnia 2002
02082308-0.jpg
(49.4 KiB) Downloaded 5968 times
Danusia już pływa. To znaczy pływała zawsze, tyle że nie woziła turystów. Od poniedziałku to się zmienia. Po długich poszukiwaniach znaleziono wreszcie stermotorzystę. Jest nim Dariusz Horbik. Od poniedziałku w godzinach od 10 do 13 i od 15 do 20 codziennie za jedyne 4.5o można wypłynąć w godzinny rejs. Dzieci płacą 3 złote. Istnieje możliwość wynajęcia stateczku. Młodzieżowe grupy zorganizowane zapłacą za godzinę 80 złotych, a dorośli - 160 złotych.

Pożegnanie proboszcza
Piątek, 23 sierpnia 2002
02082303-0.jpg
02082303-0.jpg (56.06 KiB) Viewed 8109 times
Ks. Prałat Zbigniew Regliński, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, po 17 latach posługi kapłańskiej opuści Szczecinek. Z tej okazji, dzisiaj w Urzędzie Miasta burmistrz Marian Goliński oraz członkowie Zarządu pożegnali tego zasłużonego dla miasta kapłana.
Ks. Prałat Zbigniew Regliński pełnił funkcję proboszcza parafii mariackiej od 1985 roku. Jego kadencja przypadła w trudnych, a jednocześnie ciekawych czasach, w okresie zachodzących w Polsce i naszym regionie zmian ustrojowych. Swój pobyt w Szczecinku ks. Prałat określa jako ciekawy, a za dobrą współpracę podziękował władzom miasta oraz burmistrzowi Golińskiemu słowami Jana Pawła II, że żal wyjeżdżać. Wieloletni proboszcz parafii mariackiej przeprowadzi się teraz do Słupska, gdzie będzie pełnił posługę kapłańską w jednej z tamtejszych parafii. Oficjalne ks. Zbigniew Regliński pożegna się z parafianami i mieszkańcami miasta się w najbliższą niedzielę, w trakcie uroczystej mszy o godz. 12:30.

Dla MDK
Środa, 25 września 2002
02092501-0.jpg
02092501-0.jpg (52.77 KiB) Viewed 8075 times
Młodzieżowy Dom Kultury od lat boryka się z trudnościami lokalowymi. Teraz jest nadzieja, że wkrótce to się zmieni. Rozpoczęły się prace adaptujące dawny Klub Garnizonowy na potrzeby MDK. Zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Kalinowski w Szczecinku
Poniedziałek, 14 października 2002
02101411-0.jpg
02101411-0.jpg (73.37 KiB) Viewed 8088 times
Dziś w na terenie powiatu szczecineckiego gościł wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski. Towarzyszył mu wicewojewoda Andrzej Durka i dyrektor gabinetu Maria Hołownia. Premier spotkał się w ratuszu z przedstawicielami przemysłu i samorządowcami. Zaraz po przyjeździe premier złożył wiązankę kwiatów pod tablica upamiętniającą członków PSL Bronisława Kopacza, Juliana Chodoruka i Antoniego Lewańskiego, którzy w 1946 roku zorganizowali w Szczecinku manifestacje w obronie demokracji.
-To nie jest moja pierwsza wizyta w tym mieście - powiedział Jarosław Kalinowski. - W 1979 roku byłem tu jako uczestnik jednego z rajdów Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego. Pamiętam, że już wówczas było to piękne miasto.
Premier pochwalił samorząd za lokalne dokonania i zapewniał, że chociaż w przyszłym roku będzie jeszcze obowiązywać dotychczasowa ustawa o finansowaniu gmin, to nie należy spodziewać się żadnych przykrych niespodzianek. Zapewnił też, ze stanowisko Polski będzie nieugięte w negocjacjach z Unią Europejską.
- Uważamy, że wejście do Unii jest bardzo ważne, ale nie za wszelką cenę - stwierdził premier. - Nie oczekujemy jałmużny, ale sprawiedliwych rozwiązań. Unia również będzie czerpała korzyści z przystąpienia Polski do wspólnoty.
W dalszej części spotkania wicepremier odpowiadał na pytania dotyczące lokalnych spraw. Pytano m.in. o zalesianie gruntów V i VI klasy, o podatek VAT, cła i abolicję podatkową. Po spotkaniu w szczecineckim ratuszu Jarosław Kalinowski pojechał do Bornego Sulinowa, gdzie spotkał się z członkami PSL.

Będą mieszkania
Wtorek, 15 października 2002
02101503-0.jpg
02101503-0.jpg (62.93 KiB) Viewed 8076 times
Ruszyła budowa kolejnego budynku mieszkalnego w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Będzie w nim ponad 70 mieszkań Przetarg wygrała firma z Trzcianki i natychmiast wzięła się do pracy. Organizacja placu budowy przebiegła bardzo sprawnie. Teren został ogrodzony, są już wykonane wykopy. Wykonawca zabezpieczył wszystko z obowiązującym prawem. Jest doskonale przygotowany do pracy, wszystko wykonuje we własnym zakresie. Prace zostaną zakończone pod koniec przyszłego roku, a zasiedlanie mieszkań zaplanowano na grudzień. W budynku będzie 19 mieszkań jednopokojowych, 45 mieszkań dwupokojowych i 10 mieszkań dwupoziomowych od trzech do sześciu pokoi.

Pełnoprawni radni
Czwartek, 14 listopada 2002
02111402-0.jpg
02111402-0.jpg (81.18 KiB) Viewed 8126 times
Nowo wybrani radni Rady Miasta z rak Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej otrzymali zawiadomienia o wyborze, czyli mandaty radnych. Zawiadomienia otrzymało 21 osób. Nowa Szczecinecka Rada Miasta liczy tylko 21 radnych. Dziś, bez najmniejszego problemu radni zebrali się w sali na drugim piętrze. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Jacek Piotrowski pogratulował zebranym zwycięstwa wyborczego, a następnie w porządku alfabetycznym wręczał zawiadomienia o wyborze. Marian Goliński otrzymał dwa zawiadomienia, z których jedno informuje o wyborze na radnego, a drugie na burmistrza. Na pierwszej sesji Rady Miasta, która jest zaplanowana na najbliższy wtorek Marian Goliński chcąc pełnić funkcję burmistrza musi zrzec się mandatu radnego. I tez się stanie. W czasie tej sesji zostanie wybrane prezydium rady, czyli przewodniczący i jego zastępcy. Dziś jeszcze, już po wręczeniu mandatów, radni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na stopniach ratusza.

Latarnia padła
Poniedziałek, 25 listopada 2002
02112502-0.jpg
02112502-0.jpg (75.2 KiB) Viewed 8083 times
Czy wykonane z żeliwa latarnie oświetlające szczecinecki deptak są w stanie oprzeć się przeciwnościom losu? Okazuje się, że nie. W sobotę w nocy jedna z latarń oświetlająca deptak na ulicy Bohaterów Warszawy z nieznanych przyczyn została zwalona. Jak do zdarzenia doszło nie wie nikt, gdyż monitorujące miasto kamery w tym czasie patrzyły w inną stronę. Latarnia ta była już dość mocno nadwyrężona, podstawa już była naprawiana po uderzeniu samochodem. Kto był sprawcą jej ostatecznej zagłady może ustali policyjne dochodzenie. W referacie techniczno-inwestycyjnym Urzędu Miasta poinformowano nas, że rozważana jest możliwość zakupu takiej samej latarni wykonanej z tworzywa sztucznego, która jest łatwiejsza w eksploatacji, gdyż ewentualna naprawa uszkodzonej latarni może już być nieopłacalna. Pewnym jest, że jeszcze w grudniu w tym samym miejscu będzie zainstalowana latarnia.

Budują kościół
Poniedziałek, 23 grudnia 2002
02122301-0.jpg
02122301-0.jpg (68.14 KiB) Viewed 8121 times
Rozpoczęła się budowa kolejnego kościoła w Szczecinku. Nowa parafia świętego Krzysztofa rozpoczęła budowę przy ulicy Słowiańskiej. Rozpoczęły się już pierwsze prace, których finałem ma być nowa świątynia. Obecnie wierni z tej parafii korzystają z tymczasowej kaplicy znajdującej się na terenie dawnych koszar. Budowa jeszcze potrwa, ale parafianie już maja możliwość codziennego śledzenia postępu prac.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by CEZAR »

Fajne te wspominki :D Niby całkiem niedawno ale.....
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by izywec »

Dla mnie to tak jak nowości! Bowiem jestem od prawie 50 lat tylko kibicem i czasami turystą! :D
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by bronx »

Dzisiaj pora na przegląd najciekawszych (moim zdaniem) z przed 10 lat czyli wydarzeń 2003 roku.

Budynek niszczeje
8 stycznia 2003
03010804-0.jpg
03010804-0.jpg (86.39 KiB) Viewed 7449 times
Od roku już trwają starania o pozyskanie środków na adaptację pokoszarowego budynku przy ulicy Polnej w Szczecinku na potrzeby policji. Budynek cierpliwie czeka i niszczeje. Nasi telewidzowie z niepokojem patrzą na pozostawiony bez opieki obiekt.
O tym, że los tego obiektu nie jest mieszkańcom miasta obojętny świadczą telefony, które otrzymujemy. Mieszkanka ulicy Koszalińskiej zadzwoniła zaniepokojona otwartym na całą szerokość oknem. Przy bardzo niskich temperaturach może dojść do dewastacji obiektu. Lód jest w stanie rozsadzić wszystko. Osobom odpowiedzialnym za zabezpieczenie tego obiektu przypominamy o konieczności wykonania niezbędnych prac i bieżącym śledzeniu, czy ktoś nieodpowiedzialny i niepowołany nie kreci się po opuszczonym budynku.

Ostatecznie budynek wyburzono i dopiero teraz pomału kończy się budowa zupełnie nowego obiektu.

Pod Wieżą zamknięte
Czwartek, 6 lutego 2003

Antykwariat Pod Wieżą zamknął swoje okute żelazem drzwi. Zamknął dosłownie, bo już od 1 stycznia jest w likwidacji.
Powód zamknięcia jest prozaiczny - nie przynosił oczekiwanych zysków lecz straty, a dla Muzeum Regionalnego każda złotówka jest bardzo ważna. Wszyscy poszukiwacze staroci muszę teraz pytać o nie w innych sklepach.

Szkoda tego antykwariatu, pamiętam jak tam pod koniec lat 90tych kupowałem numizmaty.

Burmistrz zaprasza Amerykanów
Środa, 12 lutego 2003

Niedawno ogólnopolskie dzienniki poinformowały, że możliwe jest ulokowanie jednej z amerykańskich baz wojskowych w rejonie Szczecinka. Starosta szczecinecki Krzysztof Lis uważał wówczas, że doskonałym miejscem na założenie takiej bazy byłoby Kłomino, ciągle niezamieszkałe porosyjskie miasteczko. Starosta obiecał, że przy najbliższej okazji zainteresuje tym tematem ministra Jerzego Mazurka. Również burmistrz Bornego Sulinowa Józef Tomczak uważa, że to dobry pomysł i nie czekając na spełnienie obietnicy przez starostę, wystosował list do ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego.
- Na naszym terenie byli żołnierze niemieccy, przez 50 lat gospodarowali tu Rosjanie, teraz mogą być Amerykanie - uważa burmistrz. - Gdy zorientowałem się, że publikacje w prasie mają charakter faktów medialnych, natychmiast wystosowałem list do Ministra Obrony Narodowej, by zachęcił dowódców amerykańskich do odwiedzenia Bornego Sulinowa. Niech przyjadą, zobaczą i zadecydują, a fakty medialne niech staną się rzeczywistymi.
Los Kłomina teraz w rękach Ministra Obrony Narodowej, który musi zadecydować, co zrobić z listem. A decyzja nie będzie należała do łatwych, gdyż - przypomnijmy - Polska wstępując do NATO zobowiązała się nie udostępniać swoich terenów dla obcych baz wojskowych. Inicjatywa burmistrza spotkała się z poparciem starosty Krzysztofa Lisa.

Miała być autostrada
Czwartek, 20 lutego 2003
03022004-0.jpg
03022004-0.jpg (72.38 KiB) Viewed 7455 times
Nieco ponad rok temu rząd przyjął program społeczno - gospodarczy, zawierający m.in. zapowiedź zbudowania do końca kadencji 200 kilometrów dróg ekspresowych, ponad 40 obwodnic ważniejszych miejscowości oraz około 600 kilometrów autostrad. Niestety, według wstępnych założeń żadna z tych inwestycji nie jest planowana do realizacji w naszym województwie. Projekt połączenia drogą ekspresową Berlina z Królewcem, powstał już na początku lat trzydziestych. Niemcy już dawno przestali przestrzegać zakazów wynikających z traktatu wersalskiego i zbroili się, a także budowali siec nowych dróg łączących ważniejsze miasta w Rzeszy. Taka droga miała być wspomniana autostrada nazywana Autostrada pośród lasów i jezior. Do wybuchu wojny ukończono odcinek z Berlina do Szczecina Dąbia funkcjonujący do dziś. Zbudowano go w latach 1936 - 37. Od granic Szczecina do wsi Lisowo trasa była na etapie budowy. W latach sześćdziesiątych, po częściowym uzupełnieniu braków uruchomiono jedna nitkę drogi, z której teraz korzystają m.in. mieszkańcy Szczecinka podróżujący samochodem do Szczecina. Prace przy budowie zahamował wybuch wojny. Wprawdzie prace kontynuowano, ale już z mniejszym rozmachem. Do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych. Tu i ówdzie widoczne są ślady po rozpoczętej budowie. Strategia rozwoju powiatu szczecineckiego zakłada istnienie tej autostrady w 2015 roku. Sądząc z tempa budowy autostrad w Polsce, a także planów w tym zakresie, założenie to należy traktować w kategoriach s. f.

Wizualizacja brzegu jeziora
Czwartek, 27 lutego 2003
03022705-0.jpg
03022705-0.jpg (554.41 KiB) Viewed 7439 times
Urząd Miasta opracował projekt wizualizacji brzegu jeziora Trzesiecko. Projekt zakłada generalną zmianę 18 punktów nad jeziorem, a celem zmian jest podniesienie ich atrakcyjności. Koncepcja jest bardzo interesująca, ale na razie tylko na papierze i na zdjęciach. Zakłada się w nim zmianę wyglądu i w niektórych przypadkach funkcji 18 nadjeziornych obiektów. Niektóre z nich są w rękach prywatnych i trudno będzie skłonić właścicieli do wykonania projektowanych zmian. Na fotogramach przedstawiono komputerowo przygotowane widoki docelowe. A dotyczy to: pomostów przy Campingu, pływającego pomostu na tzw. kołkach, przystani Fala, LOK, OSiR, Klubu As, półwyspu Tajwan, SMOSu, mola koło zamku, terenu Kronospanu koło stadionu, przystani PKP, wieży Bismarcka i Marientronu. Może kiedyś doczekamy, że widok w terenie będzie tożsamy z tym na fotogramie.

Ścieżka (prawie) gotowa
Piątek, 14 marca 2003
03031406-0.jpg
03031406-0.jpg (75.95 KiB) Viewed 7432 times
Zakończył się pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej do Trzesieki realizowany przez szczecinecką firmę Drobud. Rozpoczęły się prace na etapie drugim. Pewien poślizg, który tu wystąpił jest spowodowany zmiana wykonawcy. Dwukrotnie był ogłaszany przetarg, gdyż po pierwszym jego wynik został oprotestowany. Wykonawca drugiego etapu jest Drawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Jego zadaniem jest realizacja odcinka od ulicy Kościuszki w kierunku już oddanego odcinka w pobliżu Trzesieki. Wykonawca zapowiada, że wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego ścieżka będzie oddana do użytku.

Spadła awionetka
Poniedziałek, 17 marca 2003
03031708-0.jpg
03031708-0.jpg (64.03 KiB) Viewed 7460 times
W sobotę późnym popołudnie na nieczynnym wojskowym lotnisku w Wilczych Laskach w gminie Szczecinek awaryjnie lądowała dwumiejscowa awionetka Bellanca lecąca z Niemiec do Gdańska. W czasie lotu, pilotujący ją Peter B., miał problemy z silnikiem i poczuł dym. Pilot sprowadził maszynę na ziemię, po czym opuścił płonący już samolot. Kilkadziesiąt sekund ogień objął cały samolot. Przybyła na miejsce straż pożarna dogasiła wrak. W wypadku nikt nie ucierpiał. Zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, do czasu przybycia członków komisji wypadków lotniczych, zajęła się szczecinecka policja.

Ratować Trzesiecko
Środa, 19 marca 2003
03031905-0.jpg
03031905-0.jpg (54.12 KiB) Viewed 7423 times
W ubiegłym roku w środku lata Sanepid zamknął wszystkie kąpieliska na jeziorze Trzesiecko. Powodem takiej decyzji był nadmierny rozrost sinic planktonowych. Samorząd miasta natychmiast podjął działania zmierzające do ograniczenia zrzutu do jeziora biogenów sprzyjających dalszemu rozrostowi sinic. Przeprowadzone badania wykazały, że najwięcej biogenów wpływa do jeziora potokami zbierającymi wody na terenie gmin Szczecinek i Borne Sulinowo. Samorządy postanowiły podjąć wspólne działania mające na celu ograniczenie ilości biogenów w zlewni jeziora i opracowały wspólny projekt, którego realizacja kosztować będzie około 17 mln złotych. W środę podpisano w tej sprawie stosowne porozumienie. Projekt zakłada wykonanie, - oprócz niezbędnej dokumentacji, opracowań, dokumentów studiów i projektów, - modernizację oczyszczalni ścieków w Szczecinku, budowę kanalizacji sanitarnej na terenie gmin Szczecinek i Borne Sulinowo oraz prowadzenie działań edukacyjnych podnoszących świadomość mieszkańców gmin będących stroną porozumienia. Miasto Szczecinek będzie reprezentantem porozumienia w rozmowach i negocjacjach oraz przy podpisywaniu umów z funduszami pomocowymi i wykonawcami poszczególnych działań. Gminy partycypować będą w kosztach proporcjonalnie do wielkości zadań realizowanych na ich terenie.
- Jeżeli chcemy przyciągać turystów, musimy zrobić wszystko, by jezioro Trzesiecko odzyskało swoja funkcje rekreacyjną - stwierdził burmistrz Szczecinka Marian Goliński w czasie podpisywania porozumienia. - Działanie musi być szybkie i kompleksowe. Nie stać nas na działania doraźne.
Zakłada się, że wszystkie prace zostaną wykonane w ciągu pięciu lat.

Wandale i pomnik
Czwartek, 27 marca 2003
03032805-0.jpg
03032805-0.jpg (63.33 KiB) Viewed 7444 times
Niewiele jest obiektów zabytkowych na terenie Szczecinka. Jednym z nich jest pomnik nagrobny wybitnego pedagoga, wieloletniego dyrektora szczecineckiego gimnazjum w XIX wieku Jana Kaulfussa. Pomnik stoi na terenie I Liceum Ogólnokształcącego imienia księżnej Elżbiety. W tym miejscu pomnik stoi od końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Został przeniesiony z dawnego cmentarza znajdującego się przy ulicy Bohaterów Warszawy, gdzie został pochowany Jan Kaulfuss. Chociaż jest za ogrodzeniem, wyraźnie komuś przeszkadza. Kilka miesięcy temu ktoś skradł wieńczącą go urnę, sądząc, że jest wykonana z brązu. Po pewnym czasie urnę odnaleziono, ale jest uszkodzona i trzeba ja poddać zabiegom konserwacyjnym przed umieszczeniem jej na właściwym miejscu.

Radio ReJa ma 10-lat
Wtorek, 1 kwietnia 2003
03040106-0.jpg
03040106-0.jpg (63.29 KiB) Viewed 7422 times
1 kwietnia 1993 roku o godzinie 13 w eterze usłyszeliśmy słowa: To nie prima aprilis - to szczecineckie Radio ReJa rozpoczyna nadawanie własnego programu lokalnego. Tak rozpoczęła się pierwsza audycja radia ReJa ulokowanego przy ulicy Fabrycznej 13. Pierwszy zespół tworzyło kilka osób. Radio nadawało własny program dwie godziny dziennie, by z czasem wydłużyć czas emisji do 24-godzin. Dziś radio nadaje w technice cyfrowej, studio jest skomputeryzowane, stałą pracę ma kilkanaście osób. Właściciele radia Regina i Janusz Mostowscy starają się oferta programową zdobyć jak najwięcej słuchaczy i to z dobrym skutkiem. Radiowcom życzymy braku szumów w eterze, ciekawych pomysłów i jak najliczniejszego grona stałych radiosłuchaczy.

Renowacja gotyckiej ulicy
Czwartek, 3 kwietnia 2003
03040306-0.jpg
03040306-0.jpg (63.33 KiB) Viewed 7426 times
Ulica Mickiewicza należy do najpiękniejszych w mieście. Niepowtarzalnego, niemal gotyckiego charakteru nadają jej topole włoskie, które po raz pierwszy posadzili budowniczowie ulicy jeszcze w latach przedwojennych. Przedwojenne topole rosły do 1961 roku, kiedy to, ze względu na szybko starzejące się drzewa dokonano ich wymiany. Topola jest drzewem, które bardzo szybko się starzeje i staje się kruche, wręcz niebezpieczne dla otoczenia. Obecnie rosnące przy ulicy Mickiewicza topole sadzone były przez szczecinecka młodzież w ramach szkolnych czynów społecznych. Urosły i zestarzały się szybko. Nie tak dawno prowadzono zabiegi skracające ich korony, co wzmocniło nieco ich kondycję. Mając na uwadze fakt, że za kilka lat topole znowu będą zagrażać otoczeniu, gdyż silniejsze podmuchy wiatru mogą je wyrywać z korzeniami lub łamać, Urząd Miasta zlecił nowe nasadzenia. Pomiędzy starymi drzewami już rosną młode. Za około pięć lat będą już na tyle duże, że stare będzie można wyciąć. Ale pomnikowo-gotycki charakter ulicy zostanie zachowany.

Już wtedy należało zrobić radykalny porządek z tymi drzewami tak jak zrobiono to ostatnio, dzisiaj Mickiewicza byłaby już jak trzeba.

Budowa ścieżki trwa
Środa, 16 kwietnia 2003
03041604-0.jpg
03041604-0.jpg (85.52 KiB) Viewed 7420 times
Trwają intensywne prace przy budowie ścieżki rowerowej do Trzesieki. Ekipy Drawskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych obiecują, że termin oddania ścieżki do użytku zostanie dotrzymany. Prace prowadzone są z dwóch stron - od Trzesieki i od Szczecinka. Pozostało jeszcze około 200 m, a termin oddania ścieżki do użytku upływa 22 kwietnia. Drogowcy zapewniają, że termin ten zostanie dotrzymany. Ich zdaniem, na skończenie nawierzchni potrzeba jeszcze dwóch trzech dni. Potem już tylko prace wykończeniowe, które też będą szły bardzo szybko. Na zakończonym już odcinku realizowanym przez szczecinecki Drobud wkrótce rozpocznie się zagospodarowywanie skarp. Zostanie położony tam trawiasty dywanik. Na majówkę wokół jeziora Trzesiecko będzie można przejechać już nowym, gwarantującym pełne bezpieczeństwo rowerzystom, szlakiem.

Koniec informacji
Czwartek, 17 kwietnia 2003
03041700-0.jpg
03041700-0.jpg (51.3 KiB) Viewed 7451 times
Któż w Szczecinku nie słyszał o Adamie Giedrysie, astronomie amatorze, który pasja poznawania Wszechświata zaraził tysiące osób. Adam Giedrys mieszkał w budynku przy ulicy Kościuszki, gdzie mieści się stworzone przez Niego obserwatorium astronomiczne. Informowały o tym skromne tabliczki umieszczone na ścianie budynku. Tabliczki zdjęto i przekazano do Muzeum Regionalnego.

Zniszczone pomosty
Czwartek, 17 kwietnia 2003
03041703-0.jpg
03041703-0.jpg (50.75 KiB) Viewed 7394 times
Po ustąpieniu lodów na jeziorze Trzesiecko okazało się, że zima wyrządziła olbrzymie szkody. Napierające tafle lodu zniszczyły pomost do hangaru nawodnego Ligi Obrony Kraju. Siła była tak duża, że niektóre pale przechyliły się dość mocno. W tej chwili do hangaru nie można bezpiecznie się dostać. Wypaczone deski pomostu, przechylone pale i legary uniemożliwiają wejście. W hangarze mieściła się tawerna. Dzierżawca hangaru zapowiada, że pomost zostanie naprawiony i tawerna - podobnie jak w ubiegłym roku będzie niewątpliwa atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Pomnik już w komplecie
Wtorek, 22 kwietnia 2003
03042201-0.jpg
03042201-0.jpg (92.06 KiB) Viewed 7400 times
Informowaliśmy Państwa o zniszczeniu pomnika nagrobnego Samuela Kaulfussa, który stoi przy budynku Liceum imienia księżnej Elżbiety w parku nad jeziorem. Po naszej interwencji, pomnik odzyskał dawny blask. W ostatnim czasie pomnikiem dwukrotnie interesowali się wandale, którzy zrzucali z cokołu czaszę wieńczącą monument. Po ostatniej dewastacji czaszę musiano poddać zabiegom konserwacyjnym, a w szczególności pospawać. Ponieważ wykonana jest z żeliwa i wymagała specjalistycznych zabiegów, prace wykonywano w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, które posiada odpowiedni sprzęt. Po naprawie czasza wróciła na swoje miejsce.

MDK w nowej siedzibie
Poniedziałek, 5 maja 2003
03050505-0.jpg
03050505-0.jpg (57.11 KiB) Viewed 7414 times
Młodzieżowy Dom Kultury przenosi się do nowych pomieszczeń. Niektóre pracownie już jutro rozpoczną pracę w nowej siedzibie placówki przy ulicy Kilińskiego. W przeprowadzce pomaga młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych. Zakupiono trochę nowego sprzętu, jednak większość jest przewożona ze starej siedziby przy ulicy 1 Maja. I chociaż jeszcze prace trwają, placówka rozpocznie zajęcia w nowej siedzibie już jutro. Nowa siedziba to nowe wyzwania. Przygotowane jest miejsce na ogniska, plac do gry w siatkówkę i koszykówkę. Młodzieżowy Dom Kultury w nowej siedzibie rozpocznie pracę już jutro. Przez rok pracownicy i uczestnicy będą się dopasowywać do budynku i do nowych potrzeb. Na pewno odejdzie część dzieci, bo jednak zmieni się teren. Przez 44 lata MDK funkcjonował dobrze, więc nowy budynek nie przyniesie ze sobą rewolucyjnych zmian, dobrych rzeczy się nie zmienia. Najważniejszą nowością będzie fakt, iż MDK pracować będzie w wakacje. Planowana jest organizacja imprez integracyjnych skierowanych do całych rodzin. Obecnie jest zapisanych prawie 800 dzieci, natomiast w trakcie całego roku uczęszczających na imprezy MDK jest kilka tysięcy. Młodzieżowy Dom Kultury jako instytucja pedagogiczna swą pracą obejmuje zorganizowanie i zabezpieczenie dzieciom wolnego czasu czy to przez douczanie, poszerzanie ich zainteresowań w dziedzinach szkolnych - geograficznych, historycznych, matematycznych i wielu innych. Dziś w dwóch działach - imprez masowych oraz estetyki działają 54 koła zainteresowań. Są koła wokalno-instrumentalne, zespoły rockowe, grupy taneczne, muzyczne, koła kroju i szycia, modelarstwa. Jest świetlica, klub Chochliki i dzieci mają zajęcia dopóki MDK jest otwarty.

Profanacja na placu budowy
Poniedziałek, 12 maja 2003
03051210-0.jpg
03051210-0.jpg (59.41 KiB) Viewed 7402 times
Na placu budowy nowego kościoła w parafii św. Krzysztofa w Szczecinku doszło do profanacji krzyża ustawionego w miejscu, gdzie w przyszłości będzie stał ołtarz. Kilkumetrowy, drewniany krzyż został złamany u podstawy i w połowie wysokości. Umieszczona na nim alabastrowa figura Chrystusa została roztrzaskana. Krzyż stał za ogrodzeniem, dostęp do niego był utrudniony. Do jego złamania potrzeba było użyć dużej siły. W czasie zwalania musiał być duży hałas, a nikt z okolicznych mieszkańców niczego nie słyszał. Proboszcz parafii ks. Czesław Czapor nie chciał nic na ten temat powiedzieć policji. Z dziennikarzami ksiądz nie chciał w ogóle rozmawiać. Policja, która dowiedziała się o sprawie od dziennikarza Kuriera, próbowała wyjaśnić pewne fakty, a przynajmniej ustalić czas zdarzenia. Jednak milczenie duchownego i brak oficjalnego zgłoszenia uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności. Również parafianie, poza stwierdzeniami, że jest to bezprzykładny akt wandalizmu, do którego musiało dojść w nocy z piątku na sobotę, nie chcą tego faktu komentować.

Danusia pływa
Środa, 14 maja 2003
03051406-0.jpg
03051406-0.jpg (234.9 KiB) Viewed 7435 times
Niewątpliwą atrakcją jeziora Trzesiecko jest stateczek spacerowy Danusia. Danusia cumuje obecnie przy pomostach na plaży miejskiej. Stateczek pływa codziennie, w zależności od zapotrzebowania. Jeżeli zbierze się wystarczająca grupa chętnych, w rejsy wypływa w godzinach od 10 do 13 i od 15 do 20. Rejs trwa około 45 minut. Osoby dorosłe płaca 4 zł 50 gr., dzieci - 3 złote. Na stare miejsce cumowania w pobliżu zamku Danusia powróci po odbudowie pomostów.

Odnowiona ściana
Piątek, 16 maja 2003
03051610-0.jpg
03051610-0.jpg (55.9 KiB) Viewed 7423 times
Z pewnością zauważyli już Państwo odnowiona ścianę budynku Banku Spółdzielczego na Placu Wolności. Umieszczone są na niej herby i informacje o Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Pojezierza Drawskiego. Stowarzyszenie rozwija się, toteż przybywa członków. Istniejąca informacja była niepełna i trochę nadszarpnięta zębem czasu. Obecnie prezesem Stowarzyszenia jest zastępca burmistrza Szczecinka Roman Matuszak. Nowy prezes natychmiast uaktualnił informację, dbając przy tym o odnowienie już istniejących elementów. Odnowiona ściana obecnie nie tylko spełnia funkcje informacyjne, ale jest także ozdoba Placu Wolności.

Zaćmienie Księżyca
Piątek, 16 maja 2003
03051612-0.jpg
03051612-0.jpg (34.22 KiB) Viewed 7389 times
Dziś od czwartej rano na niebie można było obserwować ciekawe zjawisko astronomiczne. Srebrny Glob znalazł się w smudze cienia Ziemi i nastąpiło częściowe jego zaćmienie. Grupa młodych astronomów z Lechem Palczewskim z Astro-Pracowni obserwowała zjawisko w pobliżu wieży wodociągowej Księżyc był nisko nad horyzontem i obserwacja była nieco utrudniona. Co chwilę jego tarcza ginęła w chmurach i mgle. Tym nie mniej, na jego tarczy widać było efekty optyczne cienia Ziemi. Tarcza stopniowo nabierała brunatno czerwonego koloru, w lunecie widać było połyskujące księżycowe morza i kratery. W czasie zaćmienia Księżyca jego tarcza nie znika, nabiera tylko innego koloru. Szerzej o zaćmieniu opowiemy w magazynie Astro, a kolejne zaćmienie Srebrnego Globu będzie miało miejsce w nocy z 8 na 9 listopada. Wcześniej, bo 31 maja nastąpi częściowe zaćmienie Słońca.

Wypadek czy morderstwo
Wtorek, 20 maja 2003

We wtorek szczecinecka policja otrzymała zgłoszenie o znalezieniu zwłok właściciela jednego z lokali rozrywkowych Edmunda P.
- Zwłoki leżały u podnóża schodów - poinformował podinspektor Jarosław Galach ze szczecineckiej policji kryminalnej. - Wstępne oględziny wykazały liczne otarcia naskórka na rękach, twarzy i szyi. Wstępnie uznaliśmy to za nieszczęśliwy wypadek, ale zakładamy również udział osób trzecich.
Przyczynę śmierci wyjaśni sekcja zwłok. Edmund P. wcześniej w Szczecinku prowadził agencję towarzyską.

MDK w nowej siedzibie
Sobota, 24 maja 2003
03052406-0.jpg
03052406-0.jpg (49.96 KiB) Viewed 7390 times
W piątek uroczyście oddano do użytku nową siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury. Wstęgę przecinali Przewodniczący Rady Powiatu Wawrzyniec Romacki, Starosta Powiatu Krzysztof Lis i Dyrektorka MDK Barbara Bukowska. Staraniem Starosty i Radnych Powiatu w 2001 roku agencja Mienia wojskowego przekazała, za niewielkie pieniądze, budynek po byłym klubie garnizonowym z przeznaczeniem na nową siedzibę MDK. W ubiegłym roku rozpoczęto kapitalny remont, dostosowując budynek do potrzeb młodzieży. Dziś zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać mini koncertu przygotowanego przez wychowanków MDK i zwiedzić od strychu po piwnicę wyremontowany obiekt. Podczas przemówienia Starosta poinformował, że koszt zakupu budynku wraz z remontem zamkną się w kwocie półtora miliona złotych. Burmistrz Szczecinka Marian Tomasz Goliński gratulował staroście i radzie powiatu podjętej decyzji i przepięknego obiektu a Przewodniczący
Rady Powiatu Wawrzyniec Romacki powiedział iż nie ustanie w dążeniach aby ten budynek nosił imię Włodzimierza Reszke, wieloletniego dyrektora tej placówki. Młodzieżowy Dom Kultury istnieje od czterdziestu czterech lat a jego losy były różne.

Płot niezgody
Czwartek, 5 czerwca 2003
03060501-0.jpg
03060501-0.jpg (66.27 KiB) Viewed 7392 times
Na asfaltowej uliczce łączącej ulice Polną i Myśliwską pojawiły się groźne tabliczki z napisem teren prywatny i solidny metalowy płot. Zaskoczenia dla dotychczasowych użytkowników przejścia było bardzo duże. Płot przegradza uliczkę w taki sposób, że przejście jest niemożliwe. Nasz reporter rozmawiał z ludźmi, którzy od lat korzystali z tego przejścia. Starsza kobieta, o lasce musiała z dużym trudem pokonać drogę powrotną by dostać się na ulicę Polną. Mieszkańcy sąsiednich posesji opowiedzieli o karetce pogotowia, która musiała objeżdżać dookoła by dotrzeć do chorego. Oprócz płotu, tej własności prywatnej strzeże groźny mężczyzna podający się za właściciela, który chciał wezwać policję, by ukrócić próby wyjaśnienia sprawy przez naszego reportera. Nie pomni groźby - sprawę wyjaśnialiśmy. Okazało się, że płot stoi w majestacie prawa.

I tak zostało do dzisiaj, chyba już się wszyscy przyzwyczaili i problemu już nie ma.


Gotowany rekord
Czwartek, 5 czerwca 2003
03060513-0.jpg
03060513-0.jpg (66.85 KiB) Viewed 7375 times
W Zespole Szkół Zawodowych dwudziestu uczniów klasy III Technikum Żywieniowego dla Pracujących od kilkudziesięciu godzin bije rekord Guinessa w gotowaniu. Uczniowie zamierzają gotować bez przerwy przez 60 godzin. Zamiar bicia rekordu zgłoszono do Pełnomocnika Rekordu Guinessa do Wrocławia, skąd otrzymano regulamin. Wczoraj o godzinie 8.25 dwudziestu uczniów z wychowawczynią Mirosławą Skonieczną w ciągu 60 godzin pod okiem mistrza Tadeusza Szymańskiego przygotowywać będzie potrawy z ryb, drobiu i warzyw. Prace uczniów rejestrują kamery telewizji Zachód. Wczoraj przygotowywano potrawy na dzisiejszy festyn, natomiast przyrządzone dziś trafią jutro do Drężna. W czasie bicia rekordu nie wolno uczniom opuszczać pomieszczeń kuchennym, przysługuje im tylko 15 minut przerwy raz na osiem godzin. Na biciem rekordu czuwa niezależna komisja, która przedstawi jego przebieg pełnomocnikowi rekordu we Wrocławiu. Zakończenie próby nastąpi w jutro wieczorem około godziny 21.

Danusia w LOKu
Piątek, 6 czerwca 2003
03060601-0.jpg
03060601-0.jpg (64.13 KiB) Viewed 7395 times
Na przystani Ligi Obrony Kraju są już odbudowane wszystkie pomosty. Pomosty są dostępne dla wszystkich, a już od jutra z pomostu przy Tawernie na wodzie statek spacerowy Danusia będzie zabierał chętnych na przejażdżkę na druga stronę jeziora.

Wystawa w kościele
Poniedziałek, 9 czerwca 2003
03060905-0.jpg
03060905-0.jpg (46.77 KiB) Viewed 7363 times
Kościół świętego Ducha w Szczecinku wzniesiono z cegły i kamienia polnego w 1923 roku. W latach przedwojennych i obecnie służy katolikom. Przez lata świątynia cieszyła się bardzo dużą popularnością, wierni odwiedzali ja tłumnie i administrujący nią ojcowie redemptoryści postanowi kościół rozbudować. Rozbudowę kościoła rozpoczęto w roku ubiegłym. Świątynia została powiększona i całkowicie zmieniona. W związku ze zmianami zachodzącymi w świątyni, zorganizowano wystawę pod nazwą Kościół Ducha świętego na starych i nowych fotografiach. Na zgromadzonych zdjęciach można prześledzić proces transformacji świątyni. Na przedwojennych fotografiach widać kościół po przekazaniu go wiernym, jego ówczesne otoczenie. Zachowały się też plany. Jest sporo zdjęć pokazujących wnętrze kościoła z lat sześćdziesiątych i późniejszych. Jest cykl fotografii dokumentujących obecną rozbudowę. Wystawa zdobi jedną, jeszcze surową ścianę boczną nawy.

Znika przystań LOK
Środa, 11 czerwca 2003
03061105-0.jpg
03061105-0.jpg (79.26 KiB) Viewed 7375 times
Miasta zmienia się nieustannie. Z pejzażu znikają stare budowle. W parku rozbierany jest nabrzeżny hangar, użytkowany przez dziesiątki lat przez żeglarzy Ligi Obrony Kraju. Hangar nie stanowił ozdoby miasta, ale wpisał się w jego historię. O hangar ten przez trzy lata walczyli żeglarze LOK z władzami miasta. Niekorzystne dla żeglarzy wyroki sądowe spowodowały konieczność zwinięcia żagli i zaprzestania działalności. Miasto stwierdziło, że hangar nadaje się tylko do rozbiórki i ogłosiło przetarg na jej wykonanie. Do rozbiórki przystąpiono wczoraj. Dziś, z dawnej żeglarskiej bazy niewiele pozostało. W ciągu najbliższych dni po hangarze pozostanie wspomnienie i stare fotografie. Natomiast hangar nawodny służy dziś wszystkim mieszkańcom miasta jako Tawerna na Wodzie, a do odremontowanych pomostów przybija statek spacerowy Danusia II.

Nowa ścieżka rowerowa
Czwartek, 12 czerwca 2003
03061204-0.jpg
03061204-0.jpg (57.08 KiB) Viewed 7364 times
Dziś oddano do użytku kolejny odcinek ścieżki rowerowej. Jest to dwukilometrowy, wyłożony polbrukiem odcinek od Trzesieki do ulicy Kościuszki. Budowę ścieżki realizowano w dwóch etapach. Całość kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Skorzystano z dofinansowania budowy przez fundusze unijne w wysokości 45 tysięcy euro. Rowerzyści już wcześniej dokonali otwarcia ścieżki dla swoich potrzeb i korzystali z niej w miarę kończenia prac na poszczególnych odcinkach. Po przecięciu wstęgi - ścieżka została oficjalnie oddana cyklistom do użytku.

Niezdobna wyschła
Piątek, 13 czerwca 2003
03061306-0.jpg
03061306-0.jpg (96.94 KiB) Viewed 7376 times
Przez Szczecinek płynęła rzeczka Niezdobna. Płynęła, bo już nie płynie. Na razie pozostał tylko niewielki, ledwie sączący się ciek. Przy wypływie rzeczki z jeziora postawiono zastawkę blokującą wypływ wody. Jest to zabieg niezbędny z dwóch powodów. Istnieje konieczność podniesienia poziomu wody w jeziorze w związku z prowadzonymi pracami rewitalizacyjnymi, a także dla umożliwienia zakotwiczenia pomostów pływających u wylotu ulicy Bohaterów Stalingradu. Mieszkańców miasta uspokajamy. Po podniesieniu poziomu wody w jeziorze, rzeczka Niezdobna wróci do swojego poprzedniego kształtu.

Szczecinek na starych taśmach
Piątek, 13 czerwca 2003
03061308-0.jpg
03061308-0.jpg (32.46 KiB) Viewed 7377 times
Amatorski Klub Filmowy od ponad 40 lat rejestruje najważniejsze wydarzenia w Szczecinku. Kamery AKF zapisały wiele faktów, o których dziś już nikt lub prawie nikt nie pamięta. Z zachowanych taśm obecni członkowie AKF zmontowali 30 minutowy film, który zatytułowali Szczecinek wczoraj i dziś. Wczoraj film doczekał się uroczystej premiery na dużym ekranie. Uczestnicy pokazy zobaczyli unikalne zdjęcia z wyburzania dawnej zabudowy przy ulicy Wyszyńskiego, zdjęcia szczecineckiego browaru z lat 60-tych, budowę osiedli na Kopernika i Mierosławskiego, odsłonięcie pomnika na cmentarzu wojennym, pochody pierwszomajowe i wiele innych. Kilkuminutowe, nieme sekwencje przemontowano i udźwiękowiono. Film opatrzono komentarzem. Jest to doskonała dokumentacja minionych czasów.

Budują pomosty
Wtorek, 24 czerwca 2003
03062403-0.jpg
03062403-0.jpg (57.95 KiB) Viewed 7342 times
Tegoroczna zima mocno nadwyrężyła nadjeziorne budowle. Naporowi lodu nie oparł się żaden pomost. Również pomost przy wylocie ulicy Bohaterów Stalingradu, przy którym cumowała Danusia należało po zimie rozebrać. Samorząd nie zdecydował się na jego odbudowę w dotychczasowym kształcie.Ale nie znaczy to, że pomostu tam nie będzie. Od kilku dni trwają prace przy montażu kotwic, do których zacumowany będzie pomost pływający. Pomost będzie wykorzystywany nie tylko do spacerów, ale także będzie pełnił role trapu, po którym turyści będą mogli dostać się na pokład Danusi. Wszystko wykonywane jest zgodnie ze sztuką budowlaną, a ponieważ dotyczy to budowli wodnej, trochę musi potrwać w czasie.

Danusią w rejs
Środa, 9 lipca 2003
03070909-0.jpg
03070909-0.jpg (44.11 KiB) Viewed 7370 times
Stateczek spacerowy Danusia II obecnie cumuje do pomostów przy plaży miejskiej. Tam też można wykupić bilet i wypłynąć w kilkudziesięcio minutowy rejs po jeziorze. Danusia wypływa również na specjalne zamówienie. Jednorazowo zabiera na pokład 40 osób.

Tawerna na wodzie
Środa, 9 lipca 2003
03070910-0.jpg
03070910-0.jpg (58.54 KiB) Viewed 7373 times
W wakacyjne weekendy Szczecinek staje się sennym miasteczkiem. Nie ma zbyt wielu imprez kulturalnych, oferta wakacyjna jest raczej uboga. Pozostają więc spacery i wycieczki rowerowe. Spacerując parkiem warto zatrzymać się np. przy tawernie na wodzie, która oferuje nie tylko napoje i widoki na jezioro. Można skorzystać z grilla, ale trzeba mieć własny prowiant. Właściciel obiecuje, że juz wkrótce uruchomi kuchnie w pełnym zakresie.

Nawałnica nad Szczecinkiem
Środa, 16 lipca 2003
03071607-0.jpg
03071607-0.jpg (61 KiB) Viewed 7350 times
Wczoraj przez kilkadziesiąt minut nad Szczecinkiem szalała gwałtowna burza. Wyładowania atmosferyczne, gwałtowna ulewa, silny i porywisty wiatr - to obraz nawałnicy. Takiej nawałnicy dawno nad Szczecinkiem nie było. Kanalizacja burzowa nie nadążała z odbiorem wody i tworzyły się gigantyczne kałuże, w których grzęzły samochody. Zalany został parking w pobliżu Biedronki i naszego studia. Przejazd ryzykowały tylko większe samochody. Przy stacji benzynowej na ulicy Koszalińskiej również utworzyło się jezioro. Takich rozlewisk było dużo więcej. Zalane zostały pomieszczenia magazynowe Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Wyszyńskiego. Ucierpiała część zbiorów. Wiele osób zgłaszało zalanie piwnic. Dyżurny oficer straży pożarnej skierował do akcji wszystkie siły zawodowe i ochotnicze.

Tajemnicze kręgi
Poniedziałek, 11 sierpnia 2003

Dziś w nocy na polu w pobliżu ulicy Kołobrzeskiej pojawiły się tajemnicze kręgi. Jest to nieomylny znak, że do Szczecinka przyleciało UFO. Kręgi są doskonale widoczne z wiaduktu przy ulicy Koszalińskiej. Jest ich sześć. Jeden położony centralnie, pięć mniejszych po bokach. Dwa mniejsze otoczone są pierścieniami.

Rozbierają kamienice
Środa, 13 sierpnia 2003

Z pejzażu miasta już wkrótce znikną dwie kolejne budowle. Są to budynki przy ulicy Jana Pawła II i przy ulicy Koszalińskiej. Budynek przy Ulicy Jana Pawła II przez pewien czas należał do Miejskiej Energetyki Cieplnej. Potem Związek zawodowy Solidarność urządził w nim soja siedzibę, a potem ulokowano tu coś w rodzaju inkubatora przedsiębiorczości. Po opuszczeniu obiektu przez użytkowników, budynek popadł w ruinę. Wkrótce zniknie z powierzchni ziemi.
Kolejnym znikającym obiektem jest kamienica przy ulicy Koszalińskiej, w której mieściła się piekarnia. Sędziwy budynek grozi zawaleniem. Ściana frontowa niebezpiecznie przechyliła się i może runąć w każdej chwili, a stropy już nie wytrzymały. Urząd Miasta zamknął ulice Koszalińską i przygotowuje się do rozbiórki obiektu.

Chomontek w akcji
Wtorek, 26 sierpnia 2003

Janusz Chomontek, mieszkaniec Grzmiącej, postanowił pobić rekord Guinessa w odbijaniu piłką. Próba zostanie podjęta w patek, 29 sierpnia na trasie Grzmiąca Barwice Grzmiąca. Start o godzinie 9 w Grzmiącej.

miał być kolejny rekord, jednak jak czytamy dalej...

Rekordu nie było
Poniedziałek, 1 września 2003

Janusz Chomontek, 16-krotny rekordzista Guinessa w podbijaniu piłki postanowił ustanowić nowy rekord. Zamierzał przejść 30-kilometrową trasę z Grzmiącej do Barwic i z powrotem podbijając piłkę koszykową. Próba miała się odbyć w piątek o godzinie 9. Rozpoczęcie trochę się opóźniało, gdyż nie było policji do zabezpieczenia imprezy. Policja nadjechała 20 minut później i od razu zażądała dokumentów uprawniających do zajęcia pasa drogi wojewódzkiej. Okazało się, że rekordzista nie posiada opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji na temat zajęcia pasa drogi.
- Organizator wiedział, że taka opinia jest potrzebna - stwierdził Stanisław Kacprowicz ze szczecineckiej drogówki. - Brak tego dokumentu uniemożliwia przeprowadzenie próby.
- Nic nie wiedziałem o konieczności posiadania takiego dokumentu - ripostował Chomontek. - Gdy prosiłem policję o zabezpieczenie imprezy powiedziano mi, ze muszę mieć zezwolenie z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i takie posiadam.
Stróże prawa byli nieubłagani. Nie bacząc na obiektywy ogólnopolskich kamer telewizji publicznej i stacji komercyjnych, mikrofony ogólnopolskich stacji radiowych wezwali wszystkich do rozejścia się.
- To skandal - mówił mocno wzburzony Janusz Chomontek. - Zamiast pomocy rzucane są kłody pod nogi. Tak wyglądają działania promocyjne.
Dla zawiedzionej publiczności oczekującej na parkingu na wyjście na trasę Janusz Chomontek przez kilka minut podbijał jeszcze piłkę i zapowiedział, że próbę w najbliższym czasie podejmie, ale już w takich warunkach, by policja nie mogła przeszkodzić.

Rozbudowa cmentarza
Czwartek, 4 września 2003

Szczecinecki Cmentarz Komunalny jest już za mały w stosunku do potrzeb. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wykorzystuje każdą szansę zwiększenia ilości miejsc grzebalnych. Po wykorzystaniu miejsc na istniejącym Cmentarzu zdecydowano się na wytyczenie nowej cmentarnej działki za torami od strony ulicy Słupskiej. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej postanowiło również przygotować nowe kwatery w pobliżu wieży radiowej przy ulicy Cieślaka. Obecnie trwa tam niwelowanie gruntu. Pomysł jest dobry, ale musi jeszcze upłynąć sporo czasu, zanim na tym terenie rozpoczną się pochówki.

Kontrowersyjny plan
Wtorek, 30 września 2003
03093002-0.jpg
03093002-0.jpg (63.29 KiB) Viewed 7381 times
Rada Miasta Szczecinka wczoraj przyjęła założenia do planu miejscowego zagospodarowania miasta. Rajcowie uchwalili, że dachy w nowobudowanych budynkach musza być koloru czerwonego, a ustawiane reklamy nie mogą zakłócać koncepcji architektonicznych. Kolorystyka wznoszonych obiektów może zawierać tylko kombinacje dwóch pastelowych kolorów. Decyzje te mogą sprawić, że nowe osiedla będą nieco monotonne. W założeniach przyjęto też, że w istniejących obiektach nie będzie można zmieniać dostawcy energii cieplnej, jeżeli ciepło to pochodzi z miejskiej sieci. Zdaniem radnych opozycji taka decyzja umacnia monopolistyczna pozycję MEC na szczecineckim rynku.

To ciekawa informacja, ciekawe czy to nadal funkcjonuje?

Długie nazwy ulic
Czwartek, 9 października 2003
03100900-0.jpg
03100900-0.jpg (78.1 KiB) Viewed 7399 times
Radni postanowili nazwać ulice na nie istniejącym jeszcze osiedlu imionami generałów, dowódców konspiracyjnych sił zbrojnych. Nazwy są bardzo długie. Na przykład jedna z ulic będzie nosiła imię generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewskiego Torwida. Chyba nikt nie będzie wymieniał tak długiej nazwy, równie trudno ją będzie zmieścić na kopercie pocztowej czy na drukach dokumentów. Dziś nikt nie mówi o ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ale po prostu - Wyszyńskiego. Podobnie jest z innymi dwu członowymi nazwami. W przypadku ulicy Poniatowskiego to nawet nie wiadomo o którego chodzi - czy księcia Józefa, czy Króla Stasia. Prawdopodobnie tak samo będzie w przypadku generałów - życie zweryfikuje ich nazwy.

Życie zweryfikowało, i chyba się przyjęły bo kontrowersji nie słychać, chociaż ja osobiście tych wszystkich nazw ulic powstałych już w XXI wieku i powstałych w wyniku powiększenia miasta za bardzo nie rozróżniam.

Rozbiórka rozpoczęta
Czwartek, 16 października 2003
03101603-0.jpg
03101603-0.jpg (51.92 KiB) Viewed 7370 times
Rozpoczęto rozbiórkę budynku przy ulicy Koszalińskiej. Obiekt groził zawaleniem i nie nadawał się do remontu. Sporo czasu zajęło miastu znalezienie firmy budowlanej, gdyż do pierwszego przetargu zgłosiło się tylko jedno przedsiębiorstwo. Rozbiórką kosztować będzie 55 tysięcy złotych i potrwa do listopada. Wykonawca musi się spieszyć, gdyż podpory budynku blokują przejazd ulicą Koszalińską.

Kościół sw. Krzysztofa
Czwartek, 23 października 2003
03102300-0.jpg
03102300-0.jpg (54.6 KiB) Viewed 7351 times
Wiadomo już będzie wyglądał nowy kościół w najmłodszej parafii pw. Św. Krzysztofa w Szczecinku. Na dawnym placu zabaw, przy ulicy Słowiańskiej, ustawiono już potężny bilboard z projektem przyszłej świątyni. Budowa kościoła ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Czy będzie nowa Komenda?
Czwartek, 23 października 2003
03102307-0.jpg
03102307-0.jpg (83.08 KiB) Viewed 7348 times
Z inicjatywy Senatora RP Witolda Gładkowskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie 24 października odbędzie się spotkanie dotyczące podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie przystąpienia do procesu inwestycyjnego zagospodarowania obiektów przy ul. Polnej na potrzeby policji, straży pożarnej i straży miejskiej.
Obiekty te samorząd powiatowy przejął 2 lata temu od Agencji Mienia Wojskowego. W spotkaniu udział wezmą: Zastępca Komendanta Głównego Policji gen. Zbigniew Chwaliński, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie gen. Andrzej Gorgiel, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Szczecinie Marek Kowalski, Senator Witold Gładkowski, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Komendant Powiatowy Policji Henryk Wiech, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Straży Zenon Szulakowski. Udział w spotkaniu zapowiedział również Jerzy Mazurek Podsekretarz Stanu MSWiA. Spotkanie przewidywane jest w godz. pomiędzy 12.00 a 14.00. A póki co, obiekty niszczeją i nadal są łatwym łupem wandali pomimo zabezpieczeń.

Remont na cmentarzu
Czwartek, 6 listopada 2003
03110614-0.jpg
(417.49 KiB) Downloaded 5226 times
Na cmentarzu wojennym w Szczecinku rozpoczęto modernizację i remont kwater żołnierzy radzieckich. Na szczecineckim cmentarzu spoczywa ponad 4 tysiące żołnierzy II Frontu Białoruskiego poległych w czasie II wojny światowej w walkach w okolicach Szczecinka. Modernizacja prowadzona jest na mocy porozumienia zawartego pomiędzy samorządem miasta a Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Polsce partycypującą w kosztach. Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni z kostki brukowej na terenie cmentarza, wyrównanie kwater grzebalnych i odnowienie tablic nagrobkowych. Ponadto zostanie dokonana rozbiórka niepotrzebnych obiektów i oczyszczenie terenu. Praca zakończą się na początku grudnia.

Rozkopana Jeziorna
Wtorek, 25 listopada 2003
03112507-0.jpg
03112507-0.jpg (252.77 KiB) Viewed 7357 times
Przez dwa tygodnie zamknięta będzie także ulica Jeziorna. Prowadzone są tu prace związane z wymiana kolektora Głównego. Ulica będzie rozkopana, a po wymianie, konieczne będzie odtworzenie nawierzchni. Komplikuje to trochę ruch ulicą Ordona w kierunku Połczyna. Zjechać trzeba już wcześniej, w ulice Parkową. Drogowcy ustawili znaki informujące o objeździe.

Remont na Kościuszki
Wtorek, 25 listopada 2003
03112508-0.jpg
03112508-0.jpg (321.17 KiB) Viewed 7340 times
Rozkopywana jest ulica Kościuszki. Już wkrótce na odcinku od Mierosławskiego do Jeziornej ruch będzie prowadzony wahadłowo z użyciem sygnalizacji świetlnej. Przy okazji ulegnie zmianie usytuowanie przystanku autobusowego. Nowy przystanek zostanie zbudowany naprzeciwko budynku Nadleśnictwa Szczecinek.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Czy to jeszcze pamiętasz... ?

Post by Drahim »

Cykl wspomnień na medal! Taka jest misja tego forum! Proszę o wcześniejsze daty.
Post Reply