Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by robot humano »

Materiału na budowę pomnika użyto w postaci narzutowego głazu granitowego, wydobytego z jeziora przez hitlerowców i przeznaczonego przez nich na wystawienie świadectwa historycznego - nieziszczonych marzeń, o zwycięstwie oręża niemieckiego nad Wschodem. Łańcuch, okalający pomnik, zdjęty został z wydobytego wraku zatopionego pancernika niemieckiego "Gneisenau".
Pomnik Bohaterów Wału Pomorskiego niech będzie skromnym wyrazem wdzięczności i pamięci dla Tych, którzy nie szczędząc swojej krwi. Oddali swe życie na szańcach fortecy Wału Pomorskiego, za "Waszą i Naszą Wolność", za wielkie i nieśmiertelne braterstwo ludów słowiańskich, miłujących pokój, sprawiedliwość i demokrację.
Niech będzie przestrogą dla tych, którzy pragną w imię fałszywych ambicji i krwiożerczych instynktów zakuć w łańcuchy niewoli cały wolny świat, miłujący Wolność i Pokój,niech będzie dla potomnych pokoleń symbolem uczuć braterstwa wolnych narodów, przykładem braterstwa żołnierza, drogowskazem wiodącym do powszechnego szczęścia całej ludzkości!

Szczecinek, dnia 30 czerwca 1957 r.
Może tak jak szukaliśmy najstarszego źródła z polską nazwa Szczecinek, poszukamy teraz najstarszego z dodanym przymiotnikiem "kotwiczny" :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by bronx »

Ale mówisz o źródle informacji odnośnie tego pancernika? Wydaje mi się że właśnie ta publikacja okolicznościowa na odsłonięcie tego pomnika jest tym źródłem, które potem wszystkie przewodniki przeklepały.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by robot humano »

No ale w tym "źródle wszystkich źródeł" owego przymiotnika nie ma. Mówię o najstarszym dokumencie/przekazie/artykule w którym pojawiło sie po raz pierwszy słowo "kotwiczny", bo pochodzenia tego łańcucha nikt nie neguje, pojawiają się tylko uzasadnione watpliwości co do jego funkcji na okręcie, która to z kolei jest podkreślana w każdym przewodniku. Oczywiście wszystko na wesoło.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by Stachu »

bronx wrote:Tak o ten kamień chodzi, w tym wątku są nawet wspomnienia kolegów skąd kamień był ciągnięty ulicą Mestwina, a nie dalej jak dziewięć postów wcześniej w tym wątku wrzuciłem zdjęcie tego kamienia leżącego nad jeziorem z zarysowanymi zjeżdżalniami plaży miejskiej w tle.
A oto notatka prasowa z Glosu Koszalińskiego z maja 1957 nr.122
Attachments
Pomnik-GK1957_maj_122.png
Pomnik-GK1957_maj_122.png (87.3 KiB) Viewed 5694 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by Stachu »

Drahim wrote:
Bronx napisał:
.....I mamy również udokumentowany sam moment odsłonięcia, miało to miejsce wg wspomnianego dokumentu 30.06.1951 roku. Nie wiem kto dokonywał odsłonięcia, może ktoś rozpoznaje ludzi na tym zdjęciu.....
Należy się sprostowanie daty odsłonięcia Pomnika ... Nie wiem dlaczego w Akcie Erekcyjnym zapisano datę z 1951 roku.
Pomnik odsłonięto na pewno w 1957 roku, oglądałem to i byłem już dość dużym dzieciakiem.
Na dowód przytoczę nazwiska osób wpisanych do Aktu:
- płk Andrzej Freń - dowódca 20 DZ w Szczecinku w latach: 1954-55 i 1956-58;
- gen Janusz Zarzycki - Szef GZP (wiceminister) w latach: 1946-47 i 1956-60;
Tak więc, tylko w 1957 roku mogli uczestniczyć w odsłonięciu Pomnika...

W dokumencie musi być błąd i jest to "dobry kąsek" dla historyków.
A oto dossier Prasowe z Glosu Koszalińskiego :
Attachments
Pomnik_GK_lipiec1957_155.png
Pomnik_GK_lipiec1957_155.png (349.43 KiB) Viewed 5691 times
Pomnik-GK1957_lipiec_155.png
Pomnik-GK1957_lipiec_155.png (286.58 KiB) Viewed 5668 times
Pomnik-GK1957_lipiec_156.png
(349.17 KiB) Downloaded 3089 times
Pomnik-GK1957_lipiec_156a.png
Pomnik-GK1957_lipiec_156a.png (355.39 KiB) Viewed 5692 times
Pomnik-GK1957_lipiec_156b.png
Pomnik-GK1957_lipiec_156b.png (433.13 KiB) Viewed 5677 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by bronx »

Dobre tam zdjęcia widzę z rynku i z ul. 9 maja, szkoda tylko że jakoś taka bardzo gazetowa.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by bronx »

Kolejne zdjęcie kamienia leżącego jeszcze nad jeziorem. Zdjęcie z przed 1945 roku.
0183 Der großer Stein einst lag er hier.jpg
0183 Der großer Stein einst lag er hier.jpg (115.56 KiB) Viewed 5404 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by Stach »

Za mały... To jakiś inny.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Budowa i odsłonięcie pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego.

Post by izywec »

Stach wrote:Za mały... To jakiś inny.
Jak zrobisz zdjęcie prostopadłościanu od strony mniejszej ściany i lekko z boku to ci wyjdzie sześcian albo prostopadłościan o dłuższej ścianie /na zdjęciu/, która faktycznie jest krótsza. Ja ten kamień leżący w końcu alejki nad jeziorem a prowadzącej od wejścia na stadion do jeziora dość dobrze pamiętam. Był naprawdę duży i zabrano go do wykonania pomnika. Zdjęcie na pewno z przed wojny bo drzewa są o wiele mniejsze niż były w latach 1955 - 58 jak je pamiętam w tym miejscu.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: kuty.. a to?

Post by bronx »

Drahim wrote:Takiej fotki z ciągnikiem pancernym jeszcze nie widziałem.

Widziałem budowę pomnika i widziałem że ciągnik pancerny nie był w stanie postawić kamienia. Dopiero mój ojciec z ekipą ratownictwa kolejowego, za pomocą podnośników kolejowych ustawili kamień na postumencie.

Na tej znanej już fotce widać podnośniki. A ci panowie to bynajmniej nie kolejarze.
The attachment Pomnik3.jpg is no longer available
Tutaj ta sama fotka tylko w lepszej jakości, na zdjęciu znajdują się: Tadeusz Otto oraz Władysław Słomian, inicjatorzy budowy pomnika.
TadeuszOtto_WladyslawSłomian_1957_pomnik.jpg
(246.95 KiB) Downloaded 186 times
Post Reply