Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by darba76 »

Przeglądnąłem sobie pobieżnie portal i nie znalazłem żadnego postu o największym medialnym wydarzeniu w historii miasta a mianowicie o Telewizyjnym Turnieju Miast jaki odbył się w dniach 25-26.05.1985 roku pomiędzy naszym Szczecinkiem a podwrocławską Oławą. Miałem wtedy 9 lat i pamiętam jakie czułem podniecenie na widok dziesiątek kamer rozmieszczonych w całym parku, pawilonów z towarami trudno wtedy dostępnymi czy ludzi znanych z telewizji. Z tego co pamiętam pojedynek Szczecinek-Oława był pierwszym z cyklu Turniejów Miast który na stałe przez wiele lat zagościł w TVP. Miasta biorące w nich udział były przez dwa dni na ustach całej Polski. Może któryś z was, drogich forumowiczów może pochwalić się jakimiś fotografiami czy własnymi przeżyciami opisującymi tamto wydarzenie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Osobnego wątku chyba nie było faktycznie, ale wspomniane na ten temat było trochę tutaj:

http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=6&t=673" onclick="window.open(this.href);return false;
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by darba76 »

Niewiele tego ale jak to mówią "lepszy rydz niz nic"
Kilka dni temu dotarłem do atykułu zamieszczonego na jednym z oławskich portali w którym autor sugeruje że turniej tak naprawdę odbył się po to aby skopmpromitować Oławę w związku z głośnymi w tamtych latach objawieniami Matki Boskiej w tamtym mieście:

Zacytuje:

"W latach 80. popularnością w kraju cieszyły się turnieje miast, organizowane pod patronatem telewizji. W 1985 roku los padł na województwo wrocławskie; na rywala Szczecinka wrocławscy urzędnicy wytypowali Oławę.
- Uważam, że spodziewali się naszej klęski. Oława była wrzodem województwa, Urząd Wojewódzki obrywał z centrali, że nie umie sobie poradzić z Oławą, i wytypowanie jej do turnieju miało być pretekstem do zrobienia porządku z władzami miasta - przypuszcza dziś Michał Wąsiewicz. - Także i my spodziewaliśmy się przegranej. Stało się inaczej. Dzięki Domańskiemu o Oławie było głośno w całym kraju, a że o wyniku decydowali telewidzowie, toteż i oni w większości głosowali na nasze miasto.

Pielgrzymki nasiliły się, kiedy to, co się tam działo, skrytykował na plenum KC PZPR, sam generał Wojciech Jaruzelski. Takie stanowisko I sekretarza było najlepszą rekomendacją dla oławskich “objawień”. "

I to by się imało prawdy bo jak dziś pamiętam o wszystkim zadecydować miały głosy telewidzów a nie jak we wskazanym wątku sugerują forumowicze – zbiórka makulatury bo w tym Szczecinek wyprzedził Oławę.I to znacznie
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by Mario »

nie zbierano makulatury dosłownie, zbierano książki, które trafiły do bibliotek
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Owszem wyprzedził, ale tam później był przelicznik tej zebranej "makulatury", przelicznik miał na celu uwzględnić różnicę liczby mieszkańców, czyli wskaźnik kg papieru na głowę mieszkańca, i tutaj Szczecinek poległ.

Dla tych, którzy w ogóle nie pamiętają tej imprezy: na youtube są filmy z turnieju Chojnice - Dzierżoniów z 19.101986, to wyglądało bardzo podobnie i można mieć wyobrażenie jak to było w Szczecinku.
Jakiś czas temu kontaktowałem się z ludźmi od tego filmu, myślałem że mają jakieś dojścia do archiwum TVP, ale okazało się, że to ktoś w Chojnicach nagrał na prywatny VHS, a na archiwum TVP nie dawali szans, ponoć nie do wyciągnięcia. Chociaż tak sobie myślę, że może by napisać do redakcji TVP Historia albo TVP Kultura, w sumie nic innego nie robią tylko chodzą po tym archiwum.

Ciekawe czy w Szczecinku jest taka osoba, która by to nagrywała?















the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by the press »

Tekst z Głosu

Big Brother Peerelu

To było wydarzenie lat 80-tych w Szczecinku. Telewizyjny turniej miast spowodował, że prowincjonalne miasta – Szczecinek i Oława – znalazły się w blasku reflektorów, a cała Polska z zapartym tchem śledziła zmagania, w których stawką były śmieciarki i ciągniki.
Telewizyjny turniej miast było jedynym z większych przedsięwzięć organizacyjnych państwowej telewizji w latach 80-tych. – O tym, że Oława została wytypowana do udziału w turnieju dowiedzieliśmy się jakoś na początku 1985 roku – wspomina Franciszek Październik, wiceburmistrz Oławy na Dolnym Śląsku (wówczas zastępca naczelnika). – Od razu powiedziano nam, że naszym rywalem będzie jakieś miasto z północy. Wybór telewizyjnych i partyjnych bonzów padł na Szczecinek.

JUNACY DO PRACY

W ratuszowym archiwum zachował się gigantyczny album z tamtego lata. – Chyba nie zabraknie nam lokalnego patriotyzmu – pyta retorycznie dziennikarz ,,Głosu Pomorza” przypominając na kogo trzeba głosować w telefonicznym plebiscycie. Przygotowaniami kierował komitet pod wodzą naczelnika Józefa Kowalczyka. Miejscowy aktyw partyjny, działacze kulturalni i szczecineckie firmy raźno zabrały się do pracy. Do roboty zapędzono nawet filatelistów, którzy przed całą Polską mieli się pochwalić swymi zbiorami. Członkowie Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej rzucili się porządkować park – główną arenę turniejowych zmagać. Obchodzono właśnie ,,40-lecie powrotu Szczecinka do Macierzy” i od czynów społecznych nikt się nie migał. Z założonymi rękoma nie stali też junacy z Ochotniczego Hufca Pracy i harcerze. Wcześniej lotne brygady zetesepowców zlustrowały szczecineckie ulice, chodniki i posesje. O każdej dziurze, krzywym krawężniku i odrapanej elewacji zameldowano w ratuszu, a ekipy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej uwijały się jak w ukropie, aby nie było wstydu przed telewidzami. – W kilka dni posprzątano Szczecinek, dlaczego wcześniej tego nie można było zrobić? – dziwił się na łamach ,,Głosu” anonimowy czytelnik.
– To był taki komunistyczny cyrk, typowe malowanie trawy na zielono – nie ma wątpliwości ówczesny działacz opozycyjny.

ISAURA NIE PRZYJECHAŁA

Jak potem obliczono organizacja turnieju kosztowała miasto około 10 mln zł, a nagroda za drugie miejsce (dwa ciągniki, żuk i szambowóz) od Ministerstwa Administracji i Gospodarki Przestrzennej warta była 6 mln zł. Do dziś też służy mieszkańcom Szczecinka i wczasowiczom stateczek spacerowy, który najpoważniej nadwyrężył kasę miejscowych firm. Stateczek – przerobiona szalupa ratunkowa – ochrzczono wtedy imieniem niewolnicy Isaury, bohaterki brazylijskiego serialu przyciągającego przed ekrany pół Polski. Ktoś rzucił nawet plotkę, że aktorzy Lucelia Santos i Rubens Falco - goszczący wówczas w Polsce - odwiedzą Szczecinek. Niestety jedynymi gwiazdami, jakie tego wieczoru wystąpiły nad Trzesieckiem byli Bogusław Mec i Krystyna Giżowska. – Dziś ,,Isaura” nazywa się ,,Danusia II, a pamiętam, że pewien oławianin nazwał – chyba na złość - swoją krypę ,,Leoncio” od imienia wrednego plantatora dybiącego na część biednej Isaury – mówi osoba dobrze pamiętająca turniej miast.

KSIĄŻKI, NALEŚNIK I PECHOWE KRĘGLE

Nadeszła wreszcie niedziela 26 czerwca. – Noc przed siedzieliśmy z kolegami w parku i piliśmy piwo – mówi mieszkaniec Szczecinka w średnim wieku. – Nagle – trzask – zapaliły się reflektory telewizyjne, jasno jak w dzień, a my siedzimy z butelkami. Nie wiadomo skąd pojawiło się kilkunastu milicjantów ze szkoły w Słupsku, których oddelegowano do pilnowania porządku. – Musieliśmy się nieźle tłumaczyć – uśmiecha się amator piwa.
Od rana dziki tłum kłębił się wokół stoisk Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego, Społem, PHS-u przy ulicy 3 Maja, które z czeluści magazynów wyciągnęły deficytowe towary trzymane na Święto Pracy, 22 Lipca i rocznicę rewolucji październikowej – rajstopy, szampany, proszki do prania, słodycze bez kartek, bluzki itp. Półki ogołocono niemal ze wszystkiego, a WPHW odnotował rekordowe obroty – 1,5 mln zł. Nie mniej tłoczono było przed namiotem ustawionym obok szkoły muzycznej. Ustawiła się przed nim gigantyczna kolejka mieszkańców Szczecinka chcących oddać książki (zbiórka książek była jedną z konkurencji). I chyba o tę nieszczęsną zbiórkę miano potem największe pretensje do Oławy. Bo zaradni Ślązacy ,,postarali” się o więcej pieczątek do stemplowania książek, bo dłużej je liczono, bo nie uwzględniono mieszkańców podoławskiej miejscowości... Zamieszanie prawie jak z głosami na Klaudiusza w ,,Big Brotherze”. Koniec końców jury orzekło, że Szczecinek minimalnie uległ Oławie. Statystyczny mieszkaniec Szczecinka przyniósł 2,37 książki, a oławianin był lepszy o jedną dziesiątką. Nie pomogło nawet zdziesiątkowanie domowej biblioteczki przez niżej podpisanego. – Może rzeczywiście było kontrowersyjnie, ale regulamin nie był do końca precyzyjny i każdy starał się, aby tych książek było jak najwięcej – czyżbym w głosie wiceburmistrza Października usłyszał nutkę skruchy? – Bardzo chcieliśmy wygrać ten turniej, bo krążyła powszechna opinia, że Szczecinek jest lepszy i na pewno z nami wygra.
Tysiące ludzi kłębiło się pod wielkimi scenami obok muszli koncertowej, a wśród splotów kabli jak w ukropie uwijali się prezenterzy znani z telewizyjnych ekranów. – Nie wiedziałam, gdzie się podziać, bo wszędzie chciałam być, a i zobaczyć, jak nasze miasto wypadło w telewizji – śmieje się dziś pani domu, wtedy uczennica szkoły średniej. – Przejęta była zresztą cała rodzina i do tego stopnia, że mama nie zrobiła niedzielnego obiadu.
Szczecinek przegrał rywalizację w układaniu herbów i rusztowań. Na minus wyszła też ocena inicjatyw społeczno – gospodarczych. Oława musiała uznać naszą wyższość na niwie kultury. Za Szczecinkiem była również sympatia telewidzów.
Pod koniec dnia (do dziś nierozstrzygnięta pozostanie kwestia wielkości naleśników smażonych w jednej z konkurencji) ogłoszono remis. Było już ciemno, gdy zarządzono dogrywkę. Na placyku przed bankiem nad jeziorem ustawiono kręgle i do rywalizacji przystąpiły VIP-y. Niestety mniej pewne oko i rękę miał nieżyjący już długoletni dyrektor ,,ogólniaka” i szef szczecineckiej Miejskiej Rady Narodowej Feliks Kuchniak. – Dyrektor przez pół roku nie mógł sobie darować – wspomina polonista Wiesław Janczurewicz, obecny szef I Liceum Ogólnokształcącego.

CHWAŁA ZWYCIĘŻONYM

Nie da się ukryć, że nazajutrz po turnieju mieszkańcy grodu nad Trzesieckiem mieli poczucie porażki. Smętne nastroje skrzętnie odnotował w swym reportażu na łamach ,,Pobrzeża” Jerzy Banasiak. Pretensje kierowano do naczelnika Kowalczyka, że nie umiał dobrze ,,sprzedać” osiągnięć miasta w gospodarce. – Słyszałem, że wkrótce potem zmieniono władze Szczecinka i plotka głosiła, że miało to związek z przegraną – dzieli się dziś sensacyjnymi informacjami wiceburmistrz Oławy. Pocieszano się wtedy jak można, głównie większą sympatią widzów, i na koniec mieszkańcy Szczecinka uznali się za ,,moralnych zwycięzców”. Najbardziej niepocieszony był ojciec miasta, któremu przed oczyma wciąż stały naleśniki za milion złotych każdy. – (...) Szczecinek wygrał (...), bo godnie pokazał się caluteńkiej Polsce jako jedno z miast Środkowego Pomorza – chwytała za serca reporterka ,,Głosu Pomorza”. – Tego samego, co 40 lat temu znów stało się polskie”. Telegramy ze słowami otuchy słali naczelnicy: - Żałuję, że miałem tylko jeden głos do oddania – martwił się porażką Szczecinka naczelnik Dębna Lubuskiego. Za to w Myślenicach coś się komuś pomieszało i Ślązacy gratulowali Szczecinkowi zwycięstwa. Pewna mieszkanka Miastka ujęła się za przegranymi i wysłała pełne oburzenia pismo do Telewizji Polskiej: - Wynik turnieju uważam w moim odczuciu za niebyły – napisała. – Proszę o udzielenie odpowiedzi po zasięgnięciu opinii jurorów i ludzi kompetentnych. TVP do dzisiaj nie odpowiedziała.

BURMISTRZOWIE ZASTĄPILI NACZELNIKÓW

Od tamtych wydarzeń upłynęło prawie kilkanaście lat, gdy w sejmowych korytarzach spotkali się burmistrzowie Oławy Waldemar Wiązowski i Szczecinka Marian Goliński. Obaj są posłami Akcji Wyborczej ,,Solidarność” i może dlatego łatwiej przyszło im dogadać się w sprawie rewanżu za turniej miast. W sobotę, 23 maja, w Szczecinku obchodzono Jadwiżanki - imieniny miasta, a w Oławie Dzień Koguta – święto związane z herbem tej miejscowości. Na Śląsk wybrała się żeńska siatkarska reprezentacja Szczecinka, a oławianie przysłali nad Trzesiecko swoich piłkarzy. Szczecineckie siatkarki jeden mecz przegrały, drugi wygrały i o zwycięstwie zadecydowały rzuty do kosza, w których celniej rzucał wiceburmistrz Szczecinka Wiesław Drewnowski. Na zlanym wodą boisku w Szczecinku też górą byli gospodarze (choć dopiero po rzutach karnych). Punkt dla Oławy zdobył za to w darta (rzuty lotkami do tarczy) zespół oficjeli. 2:1 dla Szczecinka i rewanż za porażkę z 1985 roku można uznać za dokonany...

foto1.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Asfaltowaniu na czas przyglądały się tłumy mieszkańców Szczecinka plik foto2.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Dogrywka – z prawej (z piłką) Feliks Kuchniak, ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, na chwilę przed decydującym strąceniem kręgli – dopinguje go redaktor Pichlak plik foto.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Stosy książek w punkcie zbiórki, ale i tak Oława była w tej konkurencji lepsza
Attachments
turniej miast2.jpg
(206.87 KiB) Downloaded 590 times
turniej miast1.jpg
(287.28 KiB) Downloaded 551 times
turniej miast.jpg
(213.94 KiB) Downloaded 583 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Zastanawia mnie to ostatnie zdjęcie, w którym to miejscu zrobione? Do jakiego budynku to drzwi? Ciekawa tabliczka tam wisi "Exchange - kassa - kacca (cyrilicą) - Kasa Walutowa" To raczej nie jest wejście do banku na Mickiewicza tam były przecież wypasione drzwi obrotowe, ktoś je jeszcze pamięta :) ?.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by Mario »

to drzwi do banku - obecnie PeKaO S.A. - widzimy scenę, gdzie Feliks Kuchniak "przerżnął" w kręgle 2 melony :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by Mario »

tak apropo to mam w swoich zbiorach film z turnieju miast zrealizowany przez Pana Mieczysława Morawskiego z AKF
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by darba76 »

Ja nie wiem czy W Szczecinku w maju 1985 r ktos wogóle miał video. Pierwsze filmy na video oglądałem jesienią 1986 roku, tak więc nie dziwi mnie że ktoś w Chojnicach nagrywał "swój" turniej w tym roku. Kiedyś na pl. Wolnosci DKF zorganizował projekcję filmów ze Szczecinkiem w tle. W projekcji tej było kilka materiałów o Turnieju Miast Szczecinek-Oława. Może na początek można by było uderzyc do nich.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Mam te filmy, tak że tam już uderzone :) zresztą człowiek który organizował jest z nami na forum. To najpewniej są urywki materiału o którym pisze Mario.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by darba76 »

Prawdę mówiąc nie wierzyłem że je jeszcze kiedyś zobacze a tu taka niespodzianka :D
krzysgra
Posts: 13
Joined: 30 Jun 2010, 11:51

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by krzysgra »

Witam,
postanowiłem uzupełnić wątek o kilka zdjęć zrobionych przeze mnie (przed imprezą i w trakcie). Znalazłem również zdjęcie jak Pan Adam Giedrys udzielał wypowiedzi dla red. Eugeniusza Pachy. Może na innych zdjęciach rozpoznacie znajomych??? Pozdrawiam.
Attachments
turniej_miast -12.jpg
turniej_miast -12.jpg (103.35 KiB) Viewed 14963 times
turniej_miast -11.jpg
turniej_miast -11.jpg (109.88 KiB) Viewed 15006 times
turniej_miast -10.jpg
turniej_miast -10.jpg (111.04 KiB) Viewed 14962 times
turniej_miast -9.jpg
turniej_miast -9.jpg (137.06 KiB) Viewed 14934 times
turniej_miast -8.jpg
turniej_miast -8.jpg (129.16 KiB) Viewed 14949 times
turniej_miast -7.jpg
turniej_miast -7.jpg (77.72 KiB) Viewed 14971 times
turniej_miast -6.jpg
turniej_miast -6.jpg (121.17 KiB) Viewed 14968 times
turniej_miast -5.jpg
turniej_miast -5.jpg (58.61 KiB) Viewed 14940 times
turniej_miast -4.jpg
turniej_miast -4.jpg (120.75 KiB) Viewed 14950 times
turniej_miast -3.jpg
turniej_miast -3.jpg (152.5 KiB) Viewed 14952 times
turniej_miast -2.jpg
turniej_miast -2.jpg (144.71 KiB) Viewed 14911 times
turniej_miast -1.jpg
(119.3 KiB) Downloaded 9562 times
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by darba76 »

krzysgra wielkie dzięki za genialne fotki. Jak to fajnie czasami napisać posta
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by Stach »

Zdjęcia rewelacyjne, wielkie dzięki! Ale chyba to...
krzysgra wrote: Pan Adam Giedrys udzielał wypowiedzi dla red. Eugeniusza Pachy. .
...nie jest Eugeniusz Pach...
Post Reply