Tour de Pologne w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Zico
Posts: 85
Joined: 11 Mar 2014, 10:11
Location: Stetinek

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Zico »

Jak najbardziej pamiętam TdP w 1985. Zwycięstwo Holendra i na 2 dzień start dokładnie spod przedszkola wojskowego (dziś Avanti).
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

Stachu wrote:Szczecinek , z tego co mi wiadomo , dwukrotnie gościł najstarszy , polski wyścig kolarski , a mianowicie Tour de Pologne , było to mianowicie w roku 1964 (XXI Tour) oraz w roku 1985 (XLI Tour).

XXI Tour de Pologne . miał dwa etapy związane ze Szczecinkiem , a mianowicie :
-VII - Słupsk - Szczecinek , długości 140 km , a zwycięzcą tego etapu był Franciszek Surmiński , znany bardziej jako kolarz przełajowy niż szosowy , w latach późniejszych przylgnął do niego przydomek "król przełajów";
-VII - Szczecinek - Gorzów Wlkp. , długości196 km , który wygrał późnieszy zwyciezca w klasyfikacji generalnej XXI Tour de Pologne , Rajmund Zieliński , wychowanek LZS Nowaogard , późniejszy zawodnik Gryfa Szczecin , wybitny kolarz reprezentacyjny

XLI Tour de Pologne zwitał do Szczecinka w roku 1985 i w tym przypadku również , związane są ze Szczecinkiem dwa etapy , a mianowicie:
-VII - Piła - Szczecinek , długości 168 km , który wygrał holenderski kolarz Tom Cordes , późniejszy w latach 1989 - 2000 , kolarz zawodowy ;
-VIII - Szczecinek - Gorzów Wlkp. 174 km , którego zwycięzcą został Marek Leśniewski , późniejszy zwycięzca całego XLI Tour de Pologne , kolarz o wspaniałym dorobku w latach późniejszych , olimpijczyk .

Z tego co pamiętam , to etap z Touru XXI kończył się na bieżni , wypełnionego do ostatniego miejsca stadionu Lechii , nie wiem nic bliżej na temat zakończenia etapu w roku 1985 , z racji tego , że w tym czasie mieszkałem już poza Szczecinkiem .
Oto ciekawostka z roku 1957 , kiedy to odbywał się XV TdP , mieliśmy szansę ma jeden z etapów , ale niestety organizacyjnie daliśmy ciała , co obrazuje ponizsza noatatka z Glosu Koszalińskiego z lipca 1957 z nr 159:
Attachments
TdP_lipiec1957_159.png
TdP_lipiec1957_159.png (146.45 KiB) Viewed 1237 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Post Reply