Tour de Pologne w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

Szczecinek , z tego co mi wiadomo , dwukrotnie gościł najstarszy , polski wyścig kolarski , a mianowicie Tour de Pologne , było to mianowicie w roku 1964 (XXI Tour) oraz w roku 1985 (XLI Tour).

XXI Tour de Pologne . miał dwa etapy związane ze Szczecinkiem , a mianowicie :
-VII - Słupsk - Szczecinek , długości 140 km , a zwycięzcą tego etapu był Franciszek Surmiński , znany bardziej jako kolarz przełajowy niż szosowy , w latach późniejszych przylgnął do niego przydomek "król przełajów";
-VII - Szczecinek - Gorzów Wlkp. , długości196 km , który wygrał późnieszy zwyciezca w klasyfikacji generalnej XXI Tour de Pologne , Rajmund Zieliński , wychowanek LZS Nowaogard , późniejszy zawodnik Gryfa Szczecin , wybitny kolarz reprezentacyjny

XLI Tour de Pologne zwitał do Szczecinka w roku 1985 i w tym przypadku również , związane są ze Szczecinkiem dwa etapy , a mianowicie:
-VII - Piła - Szczecinek , długości 168 km , który wygrał holenderski kolarz Tom Cordes , późniejszy w latach 1989 - 2000 , kolarz zawodowy ;
-VIII - Szczecinek - Gorzów Wlkp. 174 km , którego zwycięzcą został Marek Leśniewski , późniejszy zwycięzca całego XLI Tour de Pologne , kolarz o wspaniałym dorobku w latach późniejszych , olimpijczyk .

Z tego co pamiętam , to etap z Touru XXI kończył się na bieżni , wypełnionego do ostatniego miejsca stadionu Lechii , nie wiem nic bliżej na temat zakończenia etapu w roku 1985 , z racji tego , że w tym czasie mieszkałem już poza Szczecinkiem .
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by bronx »

Wydaje mi się, że pamiętam ten finish w 85 roku. Pamiętam z dzieciństwa kolarską imprezę, gdzie faktycznie stadion był cały wypełniony. Z tego co pamiętam stałem w pobliżu wjazdu na bieżnie, który zaznaczyłem strzałką. Tym wjazdem wjeżdżali kolarze, po czym mieli skręcać w prawo, jak wpadła pierwsza gęsta grupa, na śliskim żużlu bieżni wielu wpadło w poślizg, kolejni wpadli na nich i doszło do sporej kraksy.

Nie mam pewności czy wydarzenie to dotyczy Tour de Pologne, ale rok by się chyba zgadzał. Pamiętam niewiele, tylko to, że była masa ludzi, z kim tam byłem i tę kraksę na wjeździe. Jeżeli ktoś to pamięta lepiej może potwierdzi lub zaprzeczy, że takie wydarzenie miało miejsce, może pamiętam inną imprezę.
Attachments
tour_stadion.jpg
tour_stadion.jpg (117 KiB) Viewed 9287 times
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

bronx wrote:Wydaje mi się, że pamiętam ten finish w 85 roku. Pamiętam z dzieciństwa kolarską imprezę, gdzie faktycznie stadion był cały wypełniony. Z tego co pamiętam stałem w pobliżu wjazdu na bieżnie, który zaznaczyłem strzałką.
Widzę , że lubiliśmy to samo miejsce na stadionie Lechii , wszystkie ważniejsze imprezy , oglądałem z tego miejsca , które zaznaczyłeś.
Jeszcze jedna drobna uwaga , pomyliłem numerację tourów , ten z roku 1985 miał numer XLII .
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Drahim »

Dokumentacja Tour de Pologne się zgadza. Były dwa etapy w Szczecinku, ale....
W latach 50-tych, dokładnie daty nie pamiętam, w Szczecinku był koniec etapu poważnej imprezy kolarskiej. Meta była na stadionie Darzboru, Lechii jeszcze nie było. Wjazd był z ul. Mickiewicza przez dużą bramę, meta na bieżni po lewej stronie, tam gdzie są teraz trybuny. Etap wygrał Więckowski lub Pancek, Królak był chyba trzeci. Na drugi dzień oglądałem start honorowy z Placu Wazów w kierunku na Drawsko. Start ostry był koło Świątek (wówczas Krzywizna).
Zawsze sądziłem, że to był Wyścig Dookoła Polski (tak kiedyś się nazywał), ale teraz nie jestem tego pewien. Startowali najlepsi wówczas kolarze: Królak, Więckowski, Pancek. Królak jechał ze Szczecinka w żółtej koszulce.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

Drahim wrote:Dokumentacja Tour de Pologne się zgadza. Były dwa etapy w Szczecinku, ale....
W latach 50-tych, dokładnie daty nie pamiętam, w Szczecinku był koniec etapu poważnej imprezy kolarskiej.


Z tego co wynika z archiwów dotyczących Wyścigu Dokoła Polski , a później Tour de Polonia , wyścig o którym piszesz nie był żadną z tych imprez . Też kojarzę , ale bez szczegółów wyścig o , którym wspominasz , być może chodziło o Mistrzostwa Polski lub mistrzostwa resortowe (np LWP), których to imprez wiele wtedy się odbywało.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stach »

Stadion był też miejscem różnych międzyszkolnych imprez. Pamiętam wiele z nich, te wszystkie trybuny były wypełnione wówczas szczelnie. Robiło wrażenie.

Do tego przez kilka kolejnych lat - finały Rajdów Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego (vide osobny wątek).
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Drahim »

Drahim wrote: W latach 50-tych, dokładnie daty nie pamiętam, w Szczecinku był koniec etapu poważnej imprezy kolarskiej. Meta była na stadionie Darzboru,
W internecie nie mogę zweryfikować tego wyścigu, brak danych. Mógł to być Puchar lub Mistrzostwa Polski, około roku 1957 - 1958.

Może ktoś pamięta jeszcze jedną imprezę kolarską w Szczecinku, możliwe że była powiązana z tym Wyścigiem.
Na stadionie Darzboru był rozegrany, pokazowy mecz piłki rowerowej w wykonaniu mistrzów tej dyscypliny braci Pospiszilów z Czechosłowacji, oraz tzw.wyścig szwedzki po bieżni stadionu. W tym wyścigu po każdym okrążeniu odpadał ostatni zawodnik, a ostatnich dwóch walczyło o zwycięstwo.
Na tą imprezę bilet dziecięcy kosztował 5 zł.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by grubson »

1 września 1991 TdP przejeżdżał przez szczecinek, wjazdem od Słupska przez Wyszyńskiego do wyjazdu na Piłe, gdzie kończył się odcinek Bytów-Piła

a w 1985 nie było TdP w Szczecinku, błąd na Wikipedii...

napisali Szczecinek zamiast Szczecin, zobaczcie na długości tych odcinków...

http://www.radsportseiten.net/wedstrijd ... rijdid=418" onclick="window.open(this.href);return false; tu ten sam błąd zrobiono co do 1991 roku, II etap Bytów-Piła, III etap Piła-Szczecin, IV etap Szczecinek-Gorzów...
PIOTREK.P
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2008, 13:17
Location: z nad Wielimia

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by PIOTREK.P »

Na stadionie podczas Tour de Pologne w 1985 istotnie była kraksa. Nas - harcerzyków, przywieźli wtedy z obozu w Drężnie autokarami. Każdy otrzymał numer i koc, którym miał okryć przypisanego mu zawodnika. Potem należało takiemu wskazać drogę do Ekonomika, gdzie mieli nocować. Mi trafił się nr.8 i zdaje się, był to kolaż bułgarski. Okryłem go kocem i owszem, a ten pojechał nie patrząc na mnie do internatu. To ja, od stadionu do Ekonomika biegusiem, bo strasznie się bałem o ten cholerny koc, z których musieliśmy się potem rozliczać.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by bronx »

grubson wrote: napisali Szczecinek zamiast Szczecin, zobaczcie na długości tych odcinków...
Tymi długościami bym się nie sugerował, widocznie trasy nie szły tak jakbyś jechał samochodem i może miały jakieś odcinki specjalne. Porównaj sobie inne odcinki, np. Warszawa - Płock, czy Grudziądz - Kruszwica, te odległości zawsze są większe o kilkadziesiąt km, niż pokazuje np. mapa googlowa przy wyznaczaniu trasy główną drogą.

Ten przejazd z 91 też chyba pamiętam, coś mi się majaczy w pamięci, że na wysokości Pewexu był punkt gdzie kolarze w locie łapali pełne bidony (puste wyrzucali) i chyba coś do zjedzenia.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

grubson wrote:1 września 1991 TdP przejeżdżał przez szczecinek, wjazdem od Słupska przez Wyszyńskiego do wyjazdu na Piłe, gdzie kończył się odcinek Bytów-Piła

a w 1985 nie było TdP w Szczecinku, błąd na Wikipedii...

napisali Szczecinek zamiast Szczecin, zobaczcie na długości tych odcinków...

http://www.radsportseiten.net/wedstrijd ... rijdid=418" onclick="window.open(this.href);return false; tu ten sam błąd zrobiono co do 1991 roku, II etap Bytów-Piła, III etap Piła-Szczecin, IV etap Szczecinek-Gorzów...
Sprawdziłem również na innych portalach i podtrzymuję to co napisałem , że w 1985 roku Szczecinek występuje w kontekście dwóch etapów XLII TdP , a mianowicie etapu VII (Piła -Szczecinek ) oraz etapu VIII (Szczecinek - Gorzów Wlkp). Przyjmijmy mimo wszystko założenie , że mamy w tym przypadku błąd , to jak wytłumaczyć , że VII etap kończył się w Szczecinku , a VIII miał niby zaczynać się w Szczecinie ? Owszem czasami przewozi się kolarzy na miejsca startowe w innych miastach niż meta etapu , poprzedzajęcego start następnego etapu , ale w tym przypadku coś takiego nie miało miejsca.

Przypomniałem sobie jeszcze jeden fakt związany z TdP i Szczecinkiem , a mianowicie takiż oto , że w roku 1973 przez Szczecinek wiodła trasa etapu V (Piła - Koszalin ) , obserwowałem przejazd kolarzy , stojąc na wiadukcie kolejowym przy Lokomotywowni ,krótko po wyjściu z pracy , po godz 15,oo . Peleton wówczas stanowiły same znakomitości polskiego kolarstwa z Szurkowskim , Szozdą i Mytnikiem na czele . Pamiętam dreszcz emocji jaki u mnie wywołał przejazd peletonu . Tu trzeba młodzieży uświadomić , że w tamtym okresie kolarze dla nas , ówczesnej młodzieży , byli symbolami niesłychanego sukcesu Polski na arenie międzynarodowej , kolarze dostarczali nam wówczas wielu sukcesów , o których obecnie można pomarzyć . Gdy wspominam czasy Wyścigu Pokoju , te sprawozdania radiowe , a później również telewizyjne , to jeszcze dziś przeżywam związane z nimi emocje , a tacy kolarze jak Szurkowski , Szozda , Halupczok (trochę później) , Mytnik , Kudra , Kegel , Królak , Gazda (obecnie mieszkam niedaleko od niego), Hanusik , Piasecki , i zmarły tragicznie trener Łasak , zostaną dla mnie i mam nadzieję wszystkich , kochających sport , wzorem sukcesu sportowego . I na koniec coś dla śmiechu , red Sternowski z Radia Koszalin , był sprawozdawcą wyścigów kolarskich ( w tym również Wyścigu Pokoju) , w czasie jednej z transmisji użył takiego oto bon motu : "Stanisław Szozda cudowne dziecko dwóch pedałów " , gdyby to było w czasach dzisiejszych , mogłoby to wywołać oburzenie pewnych środowisk.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by darba76 »

Pamiętam dokładnie finisz VII etapu 42. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. (dane z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Tour_de_Pologne_1985" onclick="window.open(this.href);return false;). Kilka minut przed samym finiszem Szczecinek nawiedziła ogromna ulewa. Miałem wtedy dziewięć lat i poczułem się szczęściarzem kiedy udało mi się wepchać pod jeden z rozstawionych ogromnych parasoli zakupionych przez miasto z okazji Telewizyjnego Turnieju Miast Szczecinek-Oława który odbył się dwa miesiące wcześniej. Pierwsi na stadionie pojawili się milicjanci na MZK-ach którzy pilotowali peleton a za nimi holenderski kolarz w pomarańczowej koszulce. Facet miał szczęście gdyż na stadion wjechał sam. Peleton tego szczęścia miał mniej gdyż któryś z zawodników jadących na przedzie pośliznął się na gumolicie umieszczonym przy wjeździe i doszło do gigantycznej kraksy. Można powiedzieć że emocje u kibiców stopniały gdyż holender przez nikogo nieatakowany, bez zbędnego pośpiechu dojechał do mety. Potem pamiętam mnóstwo harcerzy z kocami, w chaosie biegającymi za poszczególnymi zawodnikami. Kolarze nie dojść że mokrzy po oberwaniu chmury, byli jeszcze nieźle poobijani przez wspomnianą kraksę.
Sam start nowego, już VIII etapu był jeszcze mniej emocjonujący. Kolarze ok. godz 12 wyruszyli spod byłej przychodni kolejowej ze Szczecinka do Gorzowa Wielkopolskiego.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

W uzupełnieniu tematu dołączam wycinki prasowe z "onego czasu"(rok 1964 - XXI TdP). Wszystkie pochodzą z Głosu Koszalińskiego i obejmują opis tej części , która miała miejsce w woj.koszalińskim. Wycinki są ułożone chronologicznie. Przy okazji WDP odbył się mecz towarzyski Lechia Szczecinek-Pogoń Szczecin , na temat którego dołączam stosowną notkę z GK.
Attachments
WDP1.png
WDP1.png (464.29 KiB) Viewed 7965 times
WDP2.png
WDP2.png (201.55 KiB) Viewed 7964 times
WDP3.png
WDP3.png (354.52 KiB) Viewed 7998 times
WDP4.png
(345.3 KiB) Downloaded 4735 times
WDP5.png
WDP5.png (436.75 KiB) Viewed 7977 times
WDP6.png
WDP6.png (408.99 KiB) Viewed 7953 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

Postscriptum do XXI TdP zawarte w GK 199 z dn 18.08.1964 , a w nim bardzo miła informacja dotycząca Szczecinka.
Attachments
WDP.png
WDP.png (328.43 KiB) Viewed 7952 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Tour de Pologne w Szczecinku

Post by Stachu »

Oto wycinki prasowe , dotyczące 42 TdP. Wycinki zaczerpnąłem z Głosu Pomorza. Szkoda , że zdjęcia są takiej , gazetowej jakości.
Attachments
WDP 1.png
WDP 1.png (276.17 KiB) Viewed 7922 times
WDP2.png
WDP2.png (327.16 KiB) Viewed 7902 times
WDP3.png
WDP3.png (234.91 KiB) Viewed 7915 times
WDP3b.png
WDP3b.png (730.44 KiB) Viewed 7913 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Post Reply