Wagonownia

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Wagonownia

Post by Stachu »

Szczecinek,podobnie jak wiele węzłów komunikacyjnych,pełnił dość ważną rolę w strukturze PKP.Wiele już napisano o Parowozowni,dworcu i innych obiektach związanych z PKP,ale bardzo niewiele,albo nawet wcale nie pisano o szczecineckiej WAGONOWNI,zwanej popularnie "wagonówką".W "moich czasach" tzn. na przełomie lat 60/70,
wagonownia sąsiadowała z lokomotywownią.Naczelnikiem "wagonowni" był pan Wątor,co było przyczynkiem do
powstania "złośliwego?"określenia wagonowni,"wątorówką",albo "wątorownią".Oba te określenia funkcjonowaly w tzw.mowie potocznej ,pracowników parowozowni,wywołując irytację pracowników wagonowni.Sam kiedyś będąc na praktyce w wagonowni,użyłem w obecności naczelnika Wątora ,określenia "wagonówka",co spotkało się z natychmiastową jego reakcją ,taką oto mianowicie:-a przyjemnie by ci było gdybym ja o parowozowni ,mówił parowozówka,albo lokomotywówka?Pracownicy lokomotywowni,w duchu,uważali się za "lepszych fachowców" z dość oczywistych względów,parowóz jak wiadomo,jest bardziej skomplikowanym pojazdem niż wagon i dlatego,między załogami obu "sąsiadek",trwala cicha rywalizacja w każdej dziedzinie,łącznie ze sportową (słynne mecze piłki nożnej).
Mam nadzieję,że moja zajawka ,spowoduje przypomnienie,że w Szczecinku istniała nie tylko "LOKOMOTYWOWNIA",ale również WAGONOWNIA I KLASY SZCZECINEK,ze swoją wspaniałą załogą,a więc spawaczami,ślusarzami,rewidentami (słynni młotkowi),adiunktami,referendarzami itd.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Wagonownia

Post by Stachu »

W czasie tegorocznego pobytu w Szczecinku zrobiłem kilka zdjęć miejsc,gdzie kiedyś żyła sąsiadka Lokomotywowni,czyli Wagonownia,taki oto widok zastałem:
Attachments
P1020430a.jpg
P1020430a.jpg (171.71 KiB) Viewed 2137 times
P1020438a.jpg
(208.89 KiB) Downloaded 1005 times
P1020439a.jpg
P1020439a.jpg (239.71 KiB) Viewed 2135 times
P1020434a.jpg
P1020434a.jpg (118.57 KiB) Viewed 2144 times
P1020429a.jpg
P1020429a.jpg (136.72 KiB) Viewed 2147 times
P1020428a.jpg
P1020428a.jpg (160.61 KiB) Viewed 2147 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Wagonownia

Post by Waldek »

Powiedz, wprost (obraz nędzy i rozpaczy). Ja rozumiem odchodzi stare przychodzi nowe, ale w tym przypadku może i dobrze wraca natura.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Wagonownia

Post by Stachu »

Waldek wrote:Powiedz, wprost (obraz nędzy i rozpaczy). Ja rozumiem odchodzi stare przychodzi nowe, ale w tym przypadku może i dobrze wraca natura.
Tak ,po sprawiedliwości,jak niektórzy mawiają,mimo braku wagonowni,praca tam wre ,zauważyłem tam wiele małych
firemek branży metalowej,pracowano szczególnie przy produkcji elementów konstrukcji stalowych (niezbyt dużych).
Wprawdzie cały obraz trąci tymczasowością , ale być może to moje zmącone sentymentem do lat młodości,
subiektywne spojrzenie.Jak znam życie,barierą bardziej dynamicznych zmian są,kwestie własnościowe.Poza tym ,na mój gust ,obiekty te,stanowią bardzo ładne budowle przemysłowe,noszące znamiona zabytków przemysłowych i warto je ochronić przed degradacją totalną,czyli rozbiórką.Obecnie bardzo często mam okazję,przejeżdżać obok byłych obiektów Kopalni Kleofas w Katowicach,gdzie właśnie rozpoczęto adoptowanie tychże na potrzeby muzeum.
Innym ze wszech miar godnym polecenia przykładem,na poparcie działań w kierunku uratowania tych pięknych obiektów,jest przykład,przepięknego centrum handlowego,czyli SCC w Katowicach(Silesia City Center),gdzie zostały wykorzystane obiekty pokopalniane,pięknie odrestaurowane i zaadoptowane na cele handlowe i kulturalno-rozrywkowe ,cieszą oko,swym wyglądem i są odwiedzane przez tłumy mieszkańców Śląska i nie tylko Śląska.
Oczywiście w przypadku obiektów po byłych służbach PKP ,potrzebne są działania szybkie poparte dużymi nakładami finansowymi,a z tym jak wiadomo jest krucho.CHROŃMY ODCHODZĄCY W NIEBYT, ŚWIAT NASZYCH PRZODKÓW.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Post Reply