Akademia w 88 roku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Akademia w 88 roku

Post by Igor »

Czekam na komentarze i wspomnienia.

akademia.jpg
akademia.jpg (145.58 KiB) Viewed 7457 times
akademia 1.jpg
akademia 1.jpg (135.95 KiB) Viewed 7431 times
akademia 2.jpg
akademia 2.jpg (174.35 KiB) Viewed 7396 times
akademia 3.jpg
akademia 3.jpg (140.27 KiB) Viewed 7399 times
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Akademia w 88 roku

Post by yanq »

Szkoda, że to "IS" nie jest większe ;>
Pogadaj niech Bronx nałoży lepiej znak wodny forum.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Akademia w 88 roku

Post by CEZAR »

a zadanie w stylu jerry250:)
zacznijmy od początku.To "Kolejarz"?
Last edited by CEZAR on 08 Jun 2010, 07:23, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Akademia w 88 roku

Post by bronx »

No właśnie, jakieś info, kto? co? gdzie? kiedy to mniej więcej wiadomo :)
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: Akademia w 88 roku

Post by leśny kosiarz »

CEZAR wrote:a zadanie w stylu jerry250:)
zacznijmy od początku.To "Kolejarz"?
Raczej kino "Wolność" dawniej "Przyjażń"
inez.maria.roza
Posts: 12
Joined: 20 Aug 2008, 18:34

Re: Akademia w 88 roku

Post by inez.maria.roza »

Wypasiona gwiazda i mizerniutki gryf :lol:
Kto z nas nie brał udziału w takich akademiach? Ale i tak nic nie przebije wyjazdów do Bornego. Tam uroczystości związane z przeróżnymi obchodami miały specyficzny klimat. Chyba każdy musiał się nauczyć kilku sztandarowych piosenek: "Dzjeń pabiedy", "sjewodnia prazdnik maja", czy nieśmiertelny "pust wsjegda budiet sołnce" (niestety nie dysponuję klawiaturą z cyrylicą). A po występie można było skoczyć na zakupy i nabyć 5 kilo najlepszych cukierków na świecie. Całe szczęście, że nasze dzieci nie muszą mieć takich wspomnień.
HISTORIA MAGISTRA VITAE EST
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Akademia w 88 roku

Post by Stach »

inez.maria.roza wrote:najlepszych cukierków na świecie
To było coś niesamowitego. Na przykład takie wielkie, czekoladowe, zawinięte w piękne papierki z miniaturową barwną reprodukcją obrazu Iwana Szyszkina Poranek w sosnowym lesie, przedstawiającego niedźwiadki bawiące się na zwalonym pniu dużego drzewa (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0904192010" onclick="window.open(this.href);return false;)

Później Rosjanie opanowali technologie sprowadzające się do dodawania różnych syfów do słodyczy i ich cukierki nie odróżniają się już teraz od badziewia produkowanego w innych krajach.
xxxx

Re: Akademia w 88 roku

Post by xxxx »

mleko w puszce było dobre :roll:
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Akademia w 88 roku

Post by andrzejs »

To jednak chyba nie kino "Przyjaźń".

W Domu Kolejarza raczej, tam scena była głębsza i miała kulisy.W podstawówce (trójka) wystawialiśmy tam sztukę, baśń jakąś czy bajkę a ja śpiewałem za kulisami anielskim głosem:

"zajrzyj żurawiu do studni,
co w niej tak stuka i dudni"

Kilka lat póżniej na tej scenie grywało się już inną muzykę.

Cukierki (a właściwie "kanfiety") od Ruskich z Grozborna pamiętam do dziś. Mało tego; parę lat temu tu gdzie mieszkam otwarte zostały "Petersburskie Delikatesy". Byłem tam kilkakrotnie na zakupach. Na ladzie przy kasie stała szklana miska pełna tego dobrego do częstowania się. Zarówno smak jak i wygląd jak we wczesnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Musiałem nawet o tym opowiedzieć Rosjance, właścicielce tego przybytku.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Akademia w 88 roku

Post by andrzejs »

inez.maria.roza

Żałujesz swoim dzieciom wspomnień o najlepszych cukierkach na świecie?
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: Akademia w 88 roku

Post by leśny kosiarz »

Tak cukierki były smaczne jak na tamte czasy,pamiętam jak przez mglę gdy nasze przedszkole "Wojskowe" :lol: dawało występy za które obdarowano nas przedszkolaków cukierkami o nazwie KARA KUM czy coś takiego,pamiętam że na papierku był narysowany wielbłąd. :lol:
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Akademia w 88 roku

Post by człowiek widmo »

leśny kosiarz wrote:Tak cukierki były smaczne jak na tamte czasy,pamiętam jak przez mglę gdy nasze przedszkole "Wojskowe" :lol: dawało występy za które obdarowano nas przedszkolaków cukierkami o nazwie KARA KUM czy coś takiego,pamiętam że na papierku był narysowany wielbłąd. :lol:
No dobra, to jak już rozmywamy, to ja też dodam od siebie, że po tymże przedszkolu wojskowym krążyła pewna przyśpiewka, a leciało to tak:

na pustynki kara-kum, dum dum,
jest fabryka eros- gum, dum dum



:oops: :oops: :oops:
Bahnhofstraße
inez.maria.roza
Posts: 12
Joined: 20 Aug 2008, 18:34

Re: Akademia w 88 roku

Post by inez.maria.roza »

andrzejs wrote:inez.maria.roza

Żałujesz swoim dzieciom wspomnień o najlepszych cukierkach na świecie?
:?

Nie żałuję im niczego, cieszę się jedynie, że dziś dzieciaki nie tęsknią za słodyczami. Nie muszą zadowalać się wyrobem czekoladopodobnym, kartoflanym batonikiem "JAŚ" i pomarańczami kilka razy w roku.
Z drugiej strony te braki powodowały, że byliśmy bardziej aktywmi. Prawie każdy dzieciak zbierał wtedy przeróżne (koniecznie zagraniczne) "fanty", a to znaczki, puszki po napojach, kartki pocztowe. To nas w jakiś sposób zbudowało. Osobiście miałam kolekcję kilkuset opakowań po czekoladzie i koleżanki przychodziły do mnie, żeby powąchać jak pachnie biała czekolada.
HISTORIA MAGISTRA VITAE EST
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Akademia w 88 roku

Post by Stach »

Produkty o nazwie "wyrób czekoladopodobny" obecnie są znów w sprzedaży, i to bynajmniej nie na fali retro. Widziałem na własne oczy.

Jak w Szczecinku zostanie otwarty "Lidl", będzie też można kupić "wyroby seropodobne". Na to w peerelu nie wpadli. Z daleka przypomina żółty ser o dość miękkiej konsystencji. Smaku nie znam, wolałem nie próbować.
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Re: Akademia w 88 roku

Post by mcselon »

Stach wrote:Produkty o nazwie "wyrób czekoladopodobny" obecnie są znów w sprzedaży, i to bynajmniej nie na fali retro. Widziałem na własne oczy.

Jak w Szczecinku zostanie otwarty "Lidl", będzie też można kupić "wyroby seropodobne". Na to w peerelu nie wpadli. Z daleka przypomina żółty ser o dość miękkiej konsystencji. Smaku nie znam, wolałem nie próbować.
Takie sery można kupić w każdym supermarkecie, począwszy od Intermarche, Tesco a pewnie i na Piotrze i Pawle skończywszy. Zależy to od ilości tłuszczu w masie serowej - wyrób seropodobny jest oczywiście tańszy od sera właściwego. Ot, dla każdego klienta i portfela jest przypasowana oferta.
Post Reply