Koncepcje urbanistyczne.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Koncepcje urbanistyczne.

Post by bronx »

To że obecnie w zabudowie miejskiej nie dzieje się dobrze chyba każdy wie. Wystarczy wspomnieć sobie, zabudowanie wieży Św. Mikołaja, czy wieży strażackiej. Niebawem będziemy świadkami, wykonania skandalicznej decyzji wyburzenia kamienicy na rogu ulic Armii Krajowej i Wyszyńskiego. N.iedawna rozbudowa sklepu Rosmann i to co zrobiono z tego i tak nie pasującego do otoczenia i miejsca budynku woła o pomstę do nieba. Ale dzisiaj będąc na wystawie "Mój dom, Moje miasto" w muzeum zostałem porażony szkicem pewnej koncepcji zagospodarowania centrum miasta rodem z lat 80tych. I tak się w duszy zaczynam pocieszać, że zawsze może być gorzej...

:shock: :shock: :shock: :shock:
DSC00057.JPG
DSC00057.JPG (146.45 KiB) Viewed 7655 times
Ps. Wydaje mi się, że w latach 80tych XX wieku, dostępne były mocniejsze dopalacze niż obecnie :)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Mario »

Pamiętam, jak byłem mały, a byłem to sie cieszyłem z tego obrazka, wreszcie winda w Szczecinku by była :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

Widocznie musi być sprawiedliwie rozdzielone - ma Wrocław swój wieżowiec w Rynku? - to i niech ma Szczecinek. :lol:
A takie obrazki to rysowała chyba młodzież na zajeciach z plastyki :lol:
bobi5
Posts: 40
Joined: 25 Apr 2009, 16:25

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by bobi5 »

a jak się kolegom podoba kurczakowo - żółty kolor budynku starostwa . Dlaczego taki ?
Połom sobie główkę .
ps. podobnie zupełnie odmienna kolorystyka dachówki na LO i budowanej sali.
a może proteścik w związku z wyburzeniem kamienicy na potrzeby ronda
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

bobi5 wrote: a może proteścik w związku z wyburzeniem kamienicy na potrzeby ronda
A może najpierw zobaczymy jak ten budynek wygląda wewnątrz i jakie zdanie na ten temat mają lokatorzy
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by grubson »

http://www.youtube.com/watch?v=tVG0FYQ7Q8Q" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Stach »

Drahim wrote: A może najpierw zobaczymy jak ten budynek wygląda wewnątrz i jakie zdanie na ten temat mają lokatorzy
Ale to chyba nie są kryteria, jakimi należałoby kierować się przy równaniu z ziemią budynków.

Rozumiałbym, gdyby był istotny powód, uzasadniający taką decyzję. W tym przypadku komuś wpadło do łba "prostowanie" skrzyżowania - ciekawe, po co. Efektem będzie nie tyle pozbycie się starej kamienicy (bo aż taka piękna to ona nie jest), co oszpecenie rogu dwóch ulic w centrum miasta. No ale czego można się spodziewać po ludziach, którzy lokują na plaży miejskiej wielką szpetną budę (hangar), a widok na jezioro koło Ogólniaka psują poprzez usytuowanie właśnie tam pomostu z knajpą (jednocześnie zatruwając życie inwestorowi, który chce otworzyć "tawernę" w dawnej przystani LOK-u - a więc w miejscu najlepszy na taki obiekt gastronomiczny).
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

Stach wrote:
Drahim wrote: A może najpierw zobaczymy jak ten budynek wygląda wewnątrz i jakie zdanie na ten temat mają lokatorzy
Ale to chyba nie są kryteria, jakimi należałoby kierować się przy równaniu z ziemią budynków.
Moim zdaniem stan techniczny tegoż budynku i warunki w jakich tam mieszkają ludzie w XXI wieku są wystarczającym kryterium. Jeżeli przy tym usprawni się ruch drogowy to tylko plus. Na odzyskanym po wyburzeniu terenie można zbudować o wiele ładniejszy obiekt - byle architekt nie spaprał roboty.
A co do terenu jeziora, to inny temat.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by LUCEK »

Drahim wrote:ma Wrocław swój wieżowiec w Rynku? - to i niech ma Szczecinek. :lol:
Tak ale nasz wybudowali Niemcy, dla uściślenia przed wojną :) gdzieś koło 1930 r.
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Stach »

Drahim wrote:Moim zdaniem stan techniczny tegoż budynku i warunki w jakich tam mieszkają ludzie w XXI wieku są wystarczającym kryterium
Owszem, ale gdzieś na przedmieściach. To jest centrum miasta, ciąg starych kamieniczek, którego harmonijne zwieńczenie stanowi właśnia ten wyburzany budynek. Kamienicę należało odnowić, wnętrze zmodernizować, zachowując elewację. Nawet, gdyby to kosztowało więcej od wybudowania tam jakiejś szpetnej "plomby". Zresztą na razie (?) wyburzenie kamienicy po prostu odsłoni budy za podwórkach sąsiednich posesji - i na Armii Krajowej, i na Wyszyńskiego. Brr!

Drahim wrote:Jeżeli przy tym usprawni się ruch drogowy to tylko plus
Jakie usprawnienie, przepraszam? Mógłbyś nas rozśmieszyć próbą wyjaśnienia - ale konkretnie! - co się chce osiągnąć w tej materii? Dawna Świerczewskiego (obecna Armii Krajowej) jest tak bardzo ruchliwą arterią, że w imię poprawy płynności ruchu trzeba "prostować" ulice i rujnować układ urbanistyczny? Tu na tym forum robot humano fajnie to kiedyś podsumował: będzie można znacznie szybciej pruć przez to skrzyżowanie... O to chodzi?
Drahim wrote:Na odzyskanym po wyburzeniu terenie można zbudować o wiele ładniejszy obiekt - byle architekt nie spaprał roboty
Nie wierzę. Powstanie kolejny potworek, których w Szczecinku mamy już niezłą kolekcję. Można by w tutejszej Galerii utworzyć osobny dział, upamiętniający dotychczasowe tego rodzaju "osiągnięcia". Pod tym względem Polska Ludowa i Trzecia Rzeczpospolita wykazują zadziwiającą konsekwencję.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

Stachu. Może się wydawać, że jestem uparty jak osioł, ale mam znajomych którzy mieszkają w tych "zabytkowych" kamieniczkach. Nie wiem czy chciałbyś zamienić swój kominek na dymiący piec kaflowy. Modernizować, czyli całkowicie przebudować wnętrza trzeba by w całym ciągu Wyszyńskiego oraz całą Boh. Wa-wy. Uwierz mi, że też chciałbym widzieć Starówkę taką jak opisałeś, ale nie staraj się wyjaśniać, że to możliwe w najbliższych 50 latach, bo mnie rozśmieszysz. A co się stanie z tymi domami w tym czasie?
A co do ruchu drogowego, to jak jedzie się z AK w lewo do kina?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Stach »

Zgadzam się, ale to chyba mieszanie dwóch materii. Te budynku należy jednak modernizować, nie wyburzać. Myślę zresztą, że kwoty przeznaczone na wyburzenie tej kamienicy i wyprostowanie skrzyżowania można by sensowniej zagospodarować przenaczając je na remonty mieszkań komunalnych.

A co do ruchu drogowego, to jaki procent uczestników ruchu musi skręcać z ul. AK w stronę kina? Po drugie, czy to jest aż tak ryzykowny manewr, by zakłócać architektoniczą harmonię tej części ulicy - ulicy, dodajmy, chyba najważniejszej w Szczecinku z urbanistycznego punktu widzenia?

Zburzyc najłatwiej.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

Stachu! Uznaję twoje argumenty i sądzę, że tak jak w polityce: "doprowadziliśmy do zbliżenia poglądów" :D :D
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Stach »

Pokój ludziom dobrej woli :-)
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Koncepcje urbanistyczne.

Post by Drahim »

Stach wrote: ... Powstanie kolejny potworek, których w Szczecinku mamy już niezłą kolekcję. Można by w tutejszej Galerii utworzyć osobny dział, upamiętniający dotychczasowe tego rodzaju "osiągnięcia". Pod tym względem Polska Ludowa i Trzecia Rzeczpospolita wykazują zadziwiającą konsekwencję.
Chciałbym tu zaakcentować, moim zdaniem, dobry pomysł Stacha, ale chyba lepiej utworzyć na forum, będzie sprawniej działać.
Post Reply