siedziba UB i SB

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

siedziba UB i SB

Post by bronx »

Mam pytanie czy może ktoś pamięta lub wie, gdzie na przestrzeni lat znajdowały się siedziby Urzędu Bezpieczeństwa a później Służby Bezpieczeństwa w Szczecinku?

Pierwszą siedzibą zdaje się być budynek dawnej zbrojowni przy ul. Kościuszki. Ale pytanie do kiedy tam urzędowało UB? Czy do końca, czyli rozwiązania w 1956 czy wcześniej się z tego miejsca wynieśli? Ponoć w budynku wybuchł pożar, po którym UB już tam nie wróciło a budynek przerobiono na mieszkalny. Czy ktoś może zweryfikować informację o tym pożarze? Może znane są przyczyny, naturalne czyli np. zwarcie elektryczne, a może to podpalenie przez tzw. bandy?

Gdzie później miało siedzibę SB? Czy to prawda że w budynku na Mickiewicza gdzie obecnie jest Urząd Skarbowy? Ja tam pamiętam siedzibę PZPR, ale może SB zajmowała kilka pomieszczeń? A może SB od początku była jedynie komórką w budynku Milicji i nie posiadała osobnego budynku?

[Jeszcze mam pytania o działalność gestapo w Szczecinku, jak się wątek wykrystalizuje wyodrębnie je do właściwego działu.]

Czy gestapo miało swoją siedzibę w Szczecinku. Znane są historie o rozbiciu Batalionu Odra i Szczecinek miał w tym swój udział, czyli gestapo musiało tu działać. W internecie są przekazy że miało to miejsce na zamku, ale czy faktycznie tak było? Przekazy te są powielone i pochodzą z jednego źródła. Czy gestapo mogło zajmować budynek zbrojowni gdzie później było UB?
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: siedziba UB i SB

Post by albinos »

Wg opowiadań znajomej ( niestety już nie żyje ) UB przetrzymywało ludzi po wojnie w piwnicy budynku dawnej " Pomorzanki " na ul. Parkowej. W latach 70 czytelne były napisy na ścianach wyryte przez przetrzymywanych. Znajoma przepracowała w tym budynku pół wieku ... informacja jest bardzo prawdopodobna , praktycznie pewna. Znam jeszcze jedną osobę , kiedyś opowiadała o tym przy okazji jakiegoś spotkania przy stole ... mowa była o krzykach i odgłosach katowanych ludzi z piwnic tego budynku. Wszystko do sprawdzenia ... Pozdrawiam
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: siedziba UB i SB

Post by Waldek »

Następne namacalne fakty w postaci krat widocznych z zewnątrz a w środku drzwi z zasuwami i judasze są na rogu Lelewela naprzeciwko zakonu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: siedziba UB i SB

Post by bronx »

Wyjdzie na to, że przy każdym większym skrzyżowaniu znajdowała się jakaś osiedlowa katownia UB :/

Czy to możliwe, że UB było by w tylu miejscach? Tak często się przenosili czy potrzebowali tyle filii ?
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: siedziba UB i SB

Post by Mario »

te na rogu Kościuszki-Lelewela sam widziałem
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: siedziba UB i SB

Post by Stach »

tzn. co widziałeś?

A wracając do tematu, to trzeba by po prostu ludzi popytać (ojców, dziadków, sąsiadów).
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Re: siedziba UB i SB

Post by HORST »

Witam, Bronx na ul.Mickiewicza tam gdzie urząd skarbowy mieścił się tylko posterunek policji tak mi mówił dziadek bo go o to zapytałem.Też myślałem że było tam UB.
Pozdrawiam
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: siedziba UB i SB

Post by Tomisław »

Bardzo dobre pytanie. Wiadomo, że w 1983 r. przywrócono aparatowi bezpieczeństwa komórki w komendach i komisariatach MO. Koszalińska SB miała swoją agendę w Szczecinku- w Komendzie Miejskiej MO. Wówczas też Komendę Miejską MO przekształcono w RUSW (analogicznie Komendy Wojewódzkie w WUSW). A skoro zastępca szefa RUSW ds. SB kierował lokalną bezpieką i rezydował w siedzibie RUSW (dawnej KM MO), to można przypuszczać, że siedziba SB mieściła się na ulicy 28 Lutego (gdzie i nasza ukochana policja).

Ale czy tak na pewno było? Niestety, niczego nie dam sobie uciąć.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: siedziba UB i SB

Post by izywec »

W Szczecinku bywałem od 1953-go roku na wakacjach a od 1955 w trakcie wakacji zamieszkałem na stałe. Wydaje mi się, że w 1955 już nie było odrębnej siedziby byłego UB a aktualnie wtedy SB. Mogę tylko autorytatywnie stwierdzić, że w 1958 w czerwcu odbierałem swój dowód osobisty w budynku MO na ulicy Mickiewicza. Tam też składałem potrzebne do tego dokumenty i pobrano moje odciski palców /wszystkich!/ oraz zabrano "Kartę meldunkową", która do tej chwili stanowiła mój dokument tożsamości od 1946 roku. Jako, że dokumentami zajmowało się zawsze SB to i było tam razem z Komendą MO /czy miejską czy powiatową to niestety nie pamiętam/ - to oczywiście moje domniemanie.
Obecnie w tym budynku na Mickiewicza chyba mieści się Urząd Skarbowy.

P.S. Jeśli ktokolwiek posiada "Kartę Meldunkową" to niech zeskanuje i powiesi na forum. Ja niestety posiadam ze zwróconych dokumentów szkolnych własnoręcznie sporządzony odpis z potwierdzeniem Kierownika Szkoły w Gorzowie Wlkp.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: siedziba UB i SB

Post by grubson »

rozmawiałem dziś z wujkiem na ten temat, co do siedziby UB/SB to mówił tylko o zbrojowni a później komendzie milicji na 28 lutego, o żadnych innych miejscach nic nie wiedział, mówi że nie donosił to nie wie :) , natomiast o gestapo mówił, ze było koło dzisiejszego PKSu przy siedzibie NSDAP
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: siedziba UB i SB

Post by Tomisław »

No właśnie. A na komendzie milicji działała komórka SB. Czyli można przypuszczać, że bezpieka miała swoją siedzibę na 28 Lutego.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: siedziba UB i SB

Post by ziom »

Troche odbiegam od tematu, ale chce taka ciekawostke... ;) :)
Wlasnie sobie drinkowalismy z naszym Bosmanem, ktory powiedzial mi, ze krotko po wojnie jego ojciec siedzial na dolku, no w areszcie, w celi w ratuszu :) Jesli "dolek", to pewnie i komisariat jak za Niemca. Izydor wspominal pare postow wyzej, ze dowod odbieral w siedzimi MO na Mickiewicza.
Tak sie zastanawiam kiedy "wladza" przeniosla sie z Rynku do skarbowki, i dalej, do Behördenhaus na 28-go Lutego... I co bylo w ostatnim, do czasu przejecia gmachu przez milicje? ;)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: siedziba UB i SB

Post by izywec »

Podejmę próbę ustalenia powyższych danych bo mam tu w Kołobrzegu delikwenta, który powinien dokładnie to wiedzieć. Muszę tylko do niego się wybrać i wypytać. Chyba nie będzie miał oporów jeśli chodzi o takie dane jak lokalizacje tych "przybytków" ówczesnej władzy.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Torney
Posts: 14
Joined: 03 Nov 2009, 22:10

Re: siedziba UB i SB

Post by Torney »

Załączniki z dotychczasowych ustaleń:
- Kościuszki 9, mieszkania pracowników PUBP;
Kościuszki 9
Kościuszki 9
Kosciuszki_9.jpg (261.12 KiB) Viewed 8441 times
- Kościuszki 23, siedziba PUBP do lat pięćdziesiątych (dokładna data przeniesienia nieznana).
Kościuszki 23
Kościuszki 23
Kosciuszki_23.jpg (262.71 KiB) Viewed 8442 times
Wkrótce być może w moje ręce wpadnie coś, co wiele wyjaśni.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: siedziba UB i SB

Post by Stach »

Hej, a co się właściwie mieści obecnie w tym ostatnim budynku?
Post Reply