Cmentarz w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Cmentarz w Szczecinku

Post by pwk »

W wyniku odzyskiwania miejsca na cmentarzu i wymiany nagrobków na nowe zacierają się ślady pierwszych mieszkańców Szczecinka.W przeciwieństwie do współczesnych stare nagrobki często zawierały jakąś informację o człowieku.Myślę że warto je udokumentować bo znikają na naszych oczach , a to przecież nasza historia
Attachments
01.JPG
01.JPG (282.41 KiB) Viewed 9988 times
02.JPG
02.JPG (285.45 KiB) Viewed 9995 times
03.JPG
03.JPG (257 KiB) Viewed 10012 times
04.JPG
04.JPG (179.88 KiB) Viewed 9975 times
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by pwk »

W pierwszych powojennych latach czasami wykorzystywano elementy poniemieckich nagrobków które nie zostały całkowicie zniszczone
Attachments
05.JPG
05.JPG (309.45 KiB) Viewed 9977 times
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by pwk »

O tym była chyba rozmowa na forum
Attachments
P1000695.JPG
P1000695.JPG (193.92 KiB) Viewed 9767 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by bronx »

O cmentarzu w Szczecinku dużo by nam mógł powiedzieć i pokazać JarekPi, ale czy zechce...?
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by jarekpi »

Może innym razem...
Ale co ciekawe - dzięki zdjęciu wrzuconemu przez PWK i informację od niego udało mi się odnaleźć jeszcze trzy stare pomniki nagrobne z XIX w. o których nawet nie miałem pojęcia (i pewnie nie tylko ja...).
Mam teraz dylemat, czy przenosić je do lapidarium, czy zostawić w miejscach gdzie stały? Jakie jest Wasze zdanie?
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by pwk »

Przenosiny wiązałyby się z problemami z opiekunami grobów na których teraz stoją te pomniki .Jak to rozwiązać?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by Stach »

jarekpi wrote:udało mi się odnaleźć jeszcze trzy stare pomniki nagrobne z XIX w. o których nawet nie miałem pojęcia (i pewnie nie tylko ja...).
Mam teraz dylemat, czy przenosić je do lapidarium, czy zostawić w miejscach gdzie stały? Jakie jest Wasze zdanie?
Chyba trochę za mało danych, by się wypowiadać...
doltan16
Posts: 9
Joined: 03 Aug 2009, 09:39

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by doltan16 »

Temat nieco zapomniany a jak aktualny
Cmetarz Komunalny w Szczecinku zarządzany przez PGK Szczecinek, ostatnio rozpoczoł akcje "nalepki" wznownienie opłat ....
W cześci starego cmentarza gdzie spoczywaja pierwsi przybysze na tutejsza ziemie z lat 1945- 1955, jest wiele jak przepieknych pomników o warotści architektonicznej, np. doktor Matusewicz itp.
W innych miastach jak w miescie stolcznym Warszawa organizowane sa kwesty na odnowe renowacje, ale i tu u nas jest wiele do zrobienia. Smuci mnie fakt iz Miejski Konserwator Zabytków, chyba o ile sie nie myle nie ma pod piecza tych pominków.
PGK widzi tylko nie ma opłaty to przeznaczamy do ponownego pochówku .....
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by Waldek »

Taka jest prawda mamona rządzi światem, nawet na śmierci zarabiają. :twisted:

Już nie starcza stawka pogrzebowa, musisz za życia dopłacić na godny pochówek.
Inaczej pochowają jak śmiecia.
Nawet ksiądz bez kasy się nie pofatyguje.
Wiara swoje a rzeczywistość swoje.
Kiedyś wyprowadzano zwłoki z kościoła, a teraz hurt z kaplicy cmentarnej.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by darba76 »

Swego czasu na portalu a był to 2011 r. dodałem taki oto wpis:

"Na wielu nekropoliach w Polse zauważyłem umieszczone przy bramach plany tych nekropolii z zazanaczonymi na nich kwaterami w których pochowani są zasłużeni dla danego miasta osobistości. Można by było przenieść ten zwyczaj na szczecinecki cmentarz. W końcu nie każdy wie gdzie jest grób chociażby Adama Giedrysa, Olgi Zawdzkiej czy Genowefy Matusewicz. Co o tym sądzicie?"

Bronx zapewnił mnie że w planach portalu, jest zrobienie takiego planu, w wersji internetowej. Najprawdopodobniej na wiosnę. Mamy prawie już zimę a planu jak ni ma tak ni ma

U nas na cmentarzu jest jeszcze inny problem. Nie wszystkie kwatery są ponumerowane. Jest jakiś ogólny plan cmentarza z nr kwater ale jak je odnaleźć na cmentarzu to już o tym nikt nie pomyślał.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Cmentarz w Szczecinku

Post by bronx »

Pomysł jest cały czas aktualny, w tej chwili trwa zbieranie fotografii poszczególnych, ciekawych miejsc. Cały czas pozostaje otwartą kwestia w jakiej formie to będzie zaprezentowane (kwestia czysto techniczna). Prace powolne bo społeczne i oparte na wolontariacie :)


PS. dla niecierpliwych: taki mini wirtualny przewodnik po cmentarzu przygotował już jakiś czas temu Marek Piłat na swojej stronie.

http://www.plus-minus.net.pl/CmentarzKo ... robow.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply