Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by ziom »

Chcę trochę rozdzielić historie najważniejszych klubów w naszym mieście , dlatego zakładam nowy topic.
Miałem nadzieje na więcej informacji na temat Darzbóru/Kolejarza, które zdobędę wśród mojej rodziny. Niestety "zdobyłem" tylko kilka zdjęć, które, mam nadzieje, posłużą za podstawę do dyskusji.

Chcąc mówić o Darzborze, trzeba wspomnieć o jego historii, kilka słów, przepisanych z oficjalnej strony Klubu:

"Darzbór" założony został w lipcu 1945 r. jako Leśny Klub Sportowy dzięki staraniom leśników, którzy jako jedni z pierwszych przybyli do Szczecinka po zakończeniu II Wojny Światowej. Pierwszym prezesem został Jerzy Lauda, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast kolejarze, w sierpniu 1945 r. powołali do życia Kolejowy Klub Sportowy "Kolejarz".
W 1949 r. nastąpiło połączenie klubu LKS "Darzbór" z Harcerskim Klubem Sportowym "Czuwaj" Szczecinek, a w roku 1950 klub otrzymał nazwę Zrzeszenia Sportowego "Unia-Darzbór", w 1954 r. - "Spójnia-Darzbór", a w 1955 r. - "Sparta-Darzbór".
Istotne zmiany organizacyjne dla przyszłości klubu nastąpiły w roku 1956. Doszło do fuzji dwóch najbardziej znaczących klubów sportowych miasta - KKS "Kolejarz" i LKS "Sparta-Darzbór". W wyniku połączenia powstał Kolejowy Klub Sportowy "Darzbór". Prezesem został inż. Leśnik Aleksander Komar. Klub otrzymał na własność stadion sportowy oraz budynki po Milicyjnym Klubie Sportowym "Gwardia" nad jez. Trzesiecko. W 1969 r. KKS "Darzbór" połączył się z powstałym w międzyczasie WKS "Lechia" przyjmując nazwę KKS "Lechia-Darzbór". W roku 1975 klub przyjmuje nazwę Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy "Darzbór" celem pozyskania szeregu zakładów pracy. Nazwa funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie."

Jak każdy widzi, kawal historii miasta, również kawal historii mojej rodziny, która nieprzerwanie była związana z Kolejowymi ;)
Na początek zdjęcie zawodników, z których znam tylko mego wujka, Stasia Nowakowskiego, kolejne, to zdjęcie wczesnego już Darzboru, i dwa ostatnie, to chyba same początki piłki w Szczecinku, jeszcze Kolejarz:
Attachments
Darzbor 4-Stachu.jpg
Darzbor 4-Stachu.jpg (139.11 KiB) Viewed 14713 times
Darzbor 3.jpg
Darzbor 3.jpg (133.32 KiB) Viewed 14734 times
Darzbor 2.jpg
Darzbor 2.jpg (134.82 KiB) Viewed 14685 times
Darzbor 1.jpg
Darzbor 1.jpg (137.34 KiB) Viewed 14709 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbór

Post by ziom »

I zdjęcia, które otrzymałem od Maria, niech nikogo nie dziwią zdjęcia zimowe, w tamtych czasach zima grało się w hokeja ;):
Attachments
obóz Duszniki.jpg
obóz Duszniki.jpg (110.23 KiB) Viewed 14679 times
obóz Duszniki revers.jpg
obóz Duszniki revers.jpg (241.47 KiB) Viewed 14670 times
mecz.jpg
mecz.jpg (104.89 KiB) Viewed 14642 times
mecz z OdrÑ Szczecin.jpg
mecz z OdrÑ Szczecin.jpg (92 KiB) Viewed 14621 times
mecz z OdrÑ Szczecin revers.jpg
mecz z OdrÑ Szczecin revers.jpg (74.07 KiB) Viewed 14624 times
mecz2.jpg
mecz2.jpg (97.35 KiB) Viewed 14610 times
Lipczynek.jpg
Lipczynek.jpg (87.8 KiB) Viewed 14621 times
hokej3.jpg
hokej3.jpg (99.65 KiB) Viewed 14613 times
hokej2.jpg
hokej2.jpg (242.41 KiB) Viewed 14608 times
hokej1.jpg
hokej1.jpg (87.71 KiB) Viewed 14625 times
dru¥yna4.jpg
dru¥yna4.jpg (111.91 KiB) Viewed 14619 times
dru¥yna3.jpg
dru¥yna3.jpg (97.89 KiB) Viewed 14598 times
dru¥yna2.jpg
dru¥yna2.jpg (85.19 KiB) Viewed 14579 times
darzbór mecz.jpg
darzbór mecz.jpg (92.9 KiB) Viewed 14593 times
Darzbór 14.03.1954.jpg
Darzbór 14.03.1954.jpg (114.58 KiB) Viewed 14579 times
Darzbór 14.03.1954 revers.jpg
(122.26 KiB) Downloaded 10786 times
1 Maja.jpg
1 Maja.jpg (143.07 KiB) Viewed 14579 times
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by człowiek widmo »

W cytowanej przez zioma wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Darzb%C3%B3r_Szczecinek" onclick="window.open(this.href);return false; , jest taka oto wzmianka:

Największym sukcesem piłkarzy klubu było wygranie III ligi w 1961 r. Wówczas Darzbór przegrał baraże o awans do II ligi.


Inne źródła podają trochę więcej informacji. Na przykład na oficjalnej stronie Kotwicy Kołobrzeg można znaleźć taką oto tabelę:

Liga okręgowa (III liga wojewódzka) – 1960/61
1. Darzbór Szczecinek 25
2. Gwardia Koszalin 24
3. Płomień Koszalin 20
4. Lechia Szczecinek 19
5. Bałtyk Koszalin 18
6. Czarni Słupsk 18
7. Skrzydlaci Świdwin 18
8. Korab Ustka 17
9. Kotwica Kołobrzeg 15
10. Iskra Białogard 6


Rzecz jasna, o ile wygranie tej ligi nie było jeszcze jakoś arcytrudne, to przeciwnicy w barażach prezentowali już wysoki poziom piłkarski. Tak to się wtedy dla Darzboru skończyło:


1.Czarni Szczecin 6 6 0 0 13- 2 12 3 0 0 6- 1 3 0 0 7- 1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.Warta Poznań 6 3 0 3 12-10 6 2 0 1 9- 4 1 0 2 3- 6
3.Czarni Żagań 6 3 0 3 8- 9 6 2 0 1 4- 3 1 0 2 4- 6
4.Darzbór Szczecinek 6 0 0 6 6-18 0 0 0 3 3- 9 0 0 3 3- 9


Wynika z tego, że liga była trzecią tylko z nazwy. Pisanie więc o tym jako największym sukcesie sekcji piłkarskiej jest dla mnie nadużyciem. To już awans do ligi bałtyckiej ze sportowego punktu widzenia jest czymś dużo poważniejszym.

PS. Oczywiście jestem tylko gościem w tym wątku i w każdej chwili można mnie stąd zbanować. :D
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Szczecinek pilkarski/Darzbor

Post by Stachu »

Napisałem o Kostku,o panu S.,ale nie mogę też pominąć moich piłkarskich idoli z tamtego okresu,z góry przepraszam,że nie wszystkie nazwiska zapamiętałem,ale może znajdą się inni,którzy je przypomną:
-Stasiu Nowakowski (bramkarz)--wszystkie dzieciaki czekały na jego wspaniałe "wykopy"-po jego "wykopie" pilka le-
ciała bardzo wysoko i obowiązkowo musiała spaść na połowę przeciwnika
-Rynkun-stoper ,co się zowie,twardy,z potężnym kopem
-Władek Tracz-kapitalny obrońca-też stoper
-Bronek Nowakowski-napastnik ściągnięty do Darzboru ze Znicza Barwice-wspaniały drybler i strzelec-ps.Połomski
-Jan Pieszko-nie będę opisywał,bo to chyba najbardziej znany w tamtym okresie szczecinecki piłkarz
-Zbyszek Kuźnicki-wspaniały napastnik
-Zbyszek Pancewicz-pomocnik,pamiętam jak w czasie jednego z meczy,"wykiwał",całą obronę i bramkarza przecinika,
postawił piłkę na linii bramkowej,padł na kolana i wkulał piłkę do bramki głową
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by człowiek widmo »

Od wczoraj Darzbór nie ma już w swojej nazwie historycznego skrótu MKKS.
Widać, że obecni działacze mają "wywalone graty" na tradycję, szkoda...
Pewnie Irek będzie wiedział od kiedy funkcjonowała dotychczasowa nazwa.

http://www.temat.net/sport/6795/MKKS-zn ... y-Darzboru" onclick="window.open(this.href);return false;
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by Stachu »

Chętnie włączam się w dyskusję o Darzborze,ponieważ znajduje się na mojej liście ukochanych klubów,z dwóch przyczyn:
-KKS Darzbór,czyli Kolejowy Klub Sportowy Darzbór (mój ojciec był kolejarzem) i zabierał mnie nieraz na mecze
-sam gralem w Darzborze w latach 1964-1970,nie osiągając oszałamiających sukcesów,ale zaliczylem parę trzecio-
ligowych występów, (debiut w meczu KKS Darzbór-Lechia Gdańsk 0:2)
-wielu piłkarzy znałem osobiście i byliśmy po imieniu
O niektórych wspominam,przy "niebanalnych postaciach Szczecinka".
Darzbór,wchodząc do III ligi,bodaj w roku 1966 lub 1967,byl rewelacją rozgrywek,na koniec sezonu zajął ,jeżeli dobrze pamiętam 3 miejsce.Wyniki,jakie osiągał były rewelacyjne,zaczął od wyjazdowego zwycięstwa z Błękitnymi Stargard 2:1,potem u siebie remis z Czarnymi Szczecin,potem wyjazdowe zwycięstwo z Zawiszą Bydgoszcz 2:1.
Idąc dalej,chciałbym przytoczyć fragment sprawozdania " z meczu Warta Poznań-Darzbór 0:0 (Gazeta Poznańska)-cytuję z pamięci,więc mogę poczynić,jakieś odstępstwa-"gdy goście przeprowadzali kontry,kibicom gospodarzy chodziły ciarki po plecach".
Gdy Darzbór grał na wyjeździe ,mniej więcej o porze gdy mecz się kończył,zbieraliśmy się przed dyżurką "Dyżurnego
peronowego",na II peronie i tam liniami telekomunikacji kolejowej,dowiadywaliśmy się wyniku.Zanim Radio Koszalin
podało wynik w wiadomościach sportowych,myśmy już wszystko wiedzieli.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Niebanalne osobowości :)

Post by CEZAR »

p.Bronek Nowakowski mój sąsiad z ul.Kopernika.
Jan Pieszko ze szczecinka via Bydgoszcz do LEGII :D
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by ziom »

człowiek widmo wrote:Od wczoraj Darzbór nie ma już w swojej nazwie historycznego skrótu MKKS.
Widać, że obecni działacze mają "wywalone graty" na tradycję, szkoda...
Pewnie Irek będzie wiedział od kiedy funkcjonowała dotychczasowa nazwa.

http://www.temat.net/sport/6795/MKKS-zn ... y-Darzboru" onclick="window.open(this.href);return false;
Troche szkoda, chciaz musieli cos zmienic, odciac inne sekcje od pepowiny (lub na odwrot). A nazwa MKKS byla od 1975 roku, co napisalem w pierwszym poscie tego topicu, a przytoczylem za strona
http://www.darzbor.szczecinek.pl/historia%20klubu.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by człowiek widmo »

ziom wrote:
człowiek widmo wrote:Od wczoraj Darzbór nie ma już w swojej nazwie historycznego skrótu MKKS.
Widać, że obecni działacze mają "wywalone graty" na tradycję, szkoda...
Pewnie Irek będzie wiedział od kiedy funkcjonowała dotychczasowa nazwa.

http://www.temat.net/sport/6795/MKKS-zn ... y-Darzboru" onclick="window.open(this.href);return false;
Troche szkoda, chciaz musieli cos zmienic, odciac inne sekcje od pepowiny (lub na odwrot). A nazwa MKKS byla od 1975 roku, co napisalem w pierwszym poscie tego topicu, a przytoczylem za strona
http://www.darzbor.szczecinek.pl/historia%20klubu.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak, tylko że bardziej się rzecz rozbija przecież o przymiotnik "kolejowy". A to już chyba dość istotne.
Bahnhofstraße
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by ziom »

człowiek widmo wrote: Tak, tylko że bardziej się rzecz rozbija przecież o przymiotnik "kolejowy". A to już chyba dość istotne.
Calkowicie sie z Toba zgadzam. Swietnie wpisuje sie to w ogolnopolski trend. Mamy juz wroneckie kuchenki kolejorzowe, niby kolejorzowa Polonie. Ciekawe co bedzie tutaj, moze jakis CH KKP Ar.a :evil: ? No i ten skrot, KKP, kojarzy mi sie zawsze z jakas komenda policji, tragedia, komu to przeszkadzalo?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by człowiek widmo »

ziom wrote:
człowiek widmo wrote: Tak, tylko że bardziej się rzecz rozbija przecież o przymiotnik "kolejowy". A to już chyba dość istotne.
Calkowicie sie z Toba zgadzam. Swietnie wpisuje sie to w ogolnopolski trend. Mamy juz wroneckie kuchenki kolejorzowe, niby kolejorzowa Polonie. Ciekawe co bedzie tutaj, moze jakis CH KKP Ar.a :evil: ? No i ten skrot, KKP, kojarzy mi sie zawsze z jakas komenda policji, tragedia, komu to przeszkadzalo?
Nie wiem, czasem wydaje mi się, że dzisiejsi działacze w natłoku problemów finansowych i organizacyjnych traktują tradycję jako, owszem, coś ważnego, ale będącego w pierwszej kolejności do poświęcenia w imię załatwienia bieżących interesów klubu. I to jest, jak napisałeś, trend ogólnopolski. U nas, za miedzą, mamy o tyle komfort, że nie stoi nad nami kat z toporem (czyt. wierzyciele) i nie musimy się w ten sposób "gimnastykować". Pytanie tylko, czy na serio trzeba było zrobić coup de grace MKKSowi? Śmiem wątpić...
Bahnhofstraße
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by ziom »

człowiek widmo wrote: Pytanie tylko, czy na serio trzeba było zrobić coup de grace MKKSowi? Śmiem wątpić...
Wiesz jak to dzisiaj jest, jak za glebokiej komuny, "ale wiecie, rozumiecie, Towarzyszu Naczelniku/Szanowny Prezesie, reformujemy, reformujemy, zmieniamy, uzdrawiamy... Nalezy nam sie jeszcze jedna szansa...Pomozecie?"
I nie ma swietosci, bo i kto ma to uszanowac, jak vice nigdy w zyciu noga w pilke nie trafil, a dzialanosc klubowa, to dla niego forma lansu. Na blad pozostalych czekaja juz zasluzeni skompromitowani, ale za to z jedynej slusznej, przewodniej partii :( :evil:
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by człowiek widmo »

Jasne, rozumiem tę dzisiejszą nomenklaturę i system powiązań. Niemniej, jako prosty człowiek, działający gdzieniegdzie, zawsze mam na uwadze to, że na każdego klubowego ludzika spogląda ponad pół wieku historii, mnóstwo dokonań i poświęceń. To jest duży ciężar emocjonalny, nakazujący mocno się zastanowić przed każdą decyzją, która będzie przecież wpisana do annałów szczecineckiego sportu. Do cholery, za x lat to będzie swoiste świadectwo. Jak można nie rozumieć, że odpierdzielając lipę, kiedyś prawnuczek- kibic się wkurzy na dziadka? :wink: :D
Bahnhofstraße
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by bronx »

Nie dramatyzował bym aż tak, czy ktoś dzisiaj jest wkurzony na kogoś (jakiś wnuczek na dziadka), że nie ma Lechii, Spójni czy innego klubu? Bez przesady.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek pilkarski/ Darzbor

Post by ziom »

bronx wrote:Nie dramatyzował bym aż tak, czy ktoś dzisiaj jest wkurzony na kogoś (jakiś wnuczek na dziadka), że nie ma Lechii, Spójni czy innego klubu? Bez przesady.
"No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy."

Cytat z "Misia"
Post Reply