Zdjęcie biblioteki.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Zdjęcie biblioteki.

Post by Drahim »

Nie będzie to zagadka ale rozwiązanie zagadki. Zdjęcie w naszej galerii: plik szcz8.jpg z zapytaniem:

...Lata 60-te, wnętrze jednej z bibliotek szczecineckich, niestety nie mam pojęcia której, kiedyś było ich znacznie więcej niż dzisiaj. Może ktoś z państwa wie która to jest biblioteka, może ktoś się rozpoznaje na tym zdjęciu?

Image

Jest to tzw. Biblioteka Młodzieżowa w dawnym PDK teraz chyba Szczecinecki Ośrodek Kultury przy deptaku 9-Maja. Biblioteka znajdowała się na I piętrze. Na zdjęciu rozpoznaję Panią bibliotekarkę która wypożyczyła mi wszystkie tomy "Winetou".
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie biblioteki.

Post by bronx »

No i właśnie tu jest pewna rozbieżność jeżeli chodzi o lokalizację, jakiś czas temu dostałem takiego maila:
Zofia Hubaczek wrote:Witam serdecznie,
wiem jaką biblioteką przedstawia zdjęcie w grupie "Pozostałe".Jest to tzw."młodzieżówka", czyli biblioteka dla dzieci i młodzieży mieszcząca się przy ulicy Kościuszki w nowym bloku po stronie dawnej kawiarni "Jubilatka". Niestety nie znam numeru domu.Od 30 lat nie mieszkam w Szczecinku.Osoba wypożyczająca książki dzieciom to kierowniczka tej filii Pani Maria Dąbroś.Moja mama od 1952 roku była kierowniczką, póżniej dyrektorką Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinku.Z jej inicjatywy powstało kilka filii bibliotecznych.Początkowo PiMBPubliczna mieściła się w Domu Kultury przy ul.9-go Maja 12, póżniej przeniesiona została do nowego budynku przy ul.28 Lutego.Chętnie służę innymi zdjęciami.
Pozdrawiam serdecznie
Zofia Hubaczek
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zdjęcie biblioteki.

Post by Stach »

Biblioteka dla dzieci i młodzieży istnieje chyba tam nadal. Natomiast biblioteka w PDK mieściła się odkąd pamiętam na parterze; pierwsze drzwi na prawo. Później przeniesiona do bloku w okolicach 28 Lutego/Chełmińskiej (żeby 3/4 czytelników miało dalej), a stamtąd na Wyszyńskiego (poprzednie nazwisko: Żukow).
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zdjęcie biblioteki.

Post by Drahim »

Wydaje się, że wszystkie lokalizacje są poprawne, zależy tylko w jakim czasie je rozpatrujemy. Moje kontakty z biblioteką młodzieżową to lata 1955-59 i wówczas budynek przy Jubilatce i sama Jubilatka jeszcze nie istniały.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcie biblioteki.

Post by bronx »

No to jest jasna sprawa, ale chodzi o ustalenie lokalizacji tego miejsca ze zdjęcia, co wcale nie musi byc w tym przypadku łatwe a może nawet niemożliwe do ustalenia.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Zdjęcie biblioteki.

Post by Mario »

Stasiu-tak dokładnie to z PDK-u przeniesiona do Spółdzielni Mieszkaniowej, potem do Kina Przyjaźń (po dawnym Kinie Kameralnym, dopiero potem na Wyszyńskiego :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply