Napisy na bocznych kamieniach pomnika Zdobywców Wału

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
xanth666
Posts: 9
Joined: 13 Dec 2008, 22:38
Location: Szczecinek obecnie Warszawa

Napisy na bocznych kamieniach pomnika Zdobywców Wału

Post by xanth666 »

Witam,
przeszukałam forum w poszukiwaniu odpowiedzi jednak na nic się nie natknęłam. Może ktoś z tutejszych Forumowiczów wie skąd pochodzą i co oznaczają napisy wyryte na bocznych mniejszych kamieniach (połączonych łańcuchem) otaczajacych pomnik Zdobywców Wału Pomorskiego. Podczas tegorocznego pobytu w Szczecinku pomnik stał się ulubionym miejscem zabaw mojej 2 letniej córki, dziecko upodobało sobie to miejsce do obserwacji ślimaków, chcąc nie chcąc chodząc za owymi ślimakami natknęłam się przypadkiem na niezbyt wyraźne wyryte napisy w kamieniach, szczególnie dobrze widać je rano kiedy operuje słońce, niestety zapomniałam zrobić zdjęcia, pomysł z próbą wydobycia napisu na kartce malowywanej z jednej strony węglem drzewnym też uciekł mi z głowy. Napisy te najbardziej widoczne są od strony ulicy 28 lutego.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Prawdopodobnie chodzi o wyryte po niemiecku nazwy okolicznych miejscowowści. Niemcy zbierali te kamienie celem wybudowania jakiegoś dużego pomnika zwycięstwa. Każda wieś ofiarując budulec podpisywała go w ten sposób. Wojna przegrana, budulec wykorzystali zwyciezcy. Sporo z tych kamieni leży również przy trasie na Trzesieke, mniej wiecej na wysokości bunkra.

Czy ktoś może zweryfikować tą moją opowieść ponieważ znam ją jedynie ze słyszenia i nie wiem na ile ona jest prawdziwa.
Waldek

Post by Waldek »

W Szczecinku miał powstać wzór pomnika jaki miał być wybudowany w Moskwie po pokonaniu Rosjan.
Waldek

Post by Waldek »

Jak będę w Szczecinku to obcykam bo sam jestem ciekawy.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Post by the press »

Nie sądzę, aby kamień na pomnik na 28 Lutego był wcześniej czymś innym, a już szczególnie upamiętniał jakieś zwycięstwa. Z relacji nieżyjącego już Józefa Sakrajdy wynika, że kamień przyciągnięto podwoziem czołgu znad brzegu jeziora Trzesiecko. Nie wyklucza to z drugiej strony, że to pozostałość po likwidacji jakiegoś pomnika niemieckiego (był taki koło plaży Lechia upamiętniający jakiegoś terrorystę rozwalonego przez Francuzów w Zagłębiu Ruhry, gdy okupowali je po I wś)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Nie zrozumieliśmy się, Waldek podobnie jak ja twierdzimy że z tych kamieni MIAŁ powstać pomnik zwycięstwa, ponieważ do zwycięstwa nie doszło to i te kamienie nigdy pomnikiem wcześniej nie były. Faktycznie ten główny kamień leżał kiedyś na dzikiej plaży tuż za plażą miejską. Zachowało się zdjęcie to ilustrujące:

Image

Troche słaba jakość, ale kształtem i gabarytami bardzo przypomina kamień z pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego, w tle widoczne zarysy zjeżdżalni na pomostach plaży oraz ośnieżony dach zamku.

Nie wiem czy ten kamień przy plaży znalazł się naturalnie czy został tu przyciągnięty przez ludzi.

Na pewno nie jest to kamień ze wspomnianego przez Ciebie Schlageterstein, gdyż tamten był znacznie mniejszy. Swoją droga ciekawe gdzie się podział ten kamień, być może leży gdzieś na dnie jeziora nieopodal.

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

the press wrote:pomnika niemieckiego (był taki koło plaży Lechia upamiętniający jakiegoś terrorystę rozwalonego przez Francuzów w Zagłębiu Ruhry, gdy okupowali je po I wś)
Na ten temat jest osobny wątek:
viewtopic.php?t=747&postdays=0&postorder=asc&start=15
GIZIO

Post by GIZIO »

Odnośnie napisów na kamieniach,to pamiętam,że każdy kamień posiada napis miejscowości z pod której został przywieźiony.Napewno jest kamień z pod Mosiny i Turowa z tego co pamiętam.Z tego co mi wiadomo paroma zaopiekował się twórca kalwarii w Szczecinku. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

zrzuty z filmu dostarczone przez Maria

Kamienie leżące przy Kościuszki:

Image

Image

Image

Image

napisy na kamieniach pomnika:

Image

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Wrzuciłem do galerii zdjęcia od Maria ze zbiorów Józefa Sakrajdy obecnie będące w Archiwum Państwowym w Szczecinku. Fotografie przedstawiają budowę oraz odsłonięcie pomnika. Co ciekawe pomnik wg aktu erekcyjnego nazywa się Pomnikiem Bohaterów Wału Pomorskiego, choć powszechnie w świadomości bohaterowie są zamieniani na zdobywców w nazwie.

Zdjęcia znajdują się w galerii w Szczecinek w czasach PRL > Południowe dzielnice. > Budowa i odsłonięcie pomnika tzw. kamienia.
lub bezpośrednio:

http://szczecinek.org/galeria/thumbnails.php?album=221

Izywec pamiętasz może to wydarzenie?

Simone zwróć uwagę, że na jednej fotografii brak Twojego domu na horyzoncie.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Jestem pod wrazeniem :shock:
Post Reply