Linia kolejowa

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
zdun
Posts: 1
Joined: 07 Dec 2008, 20:00

Linia kolejowa

Post by zdun »

Założyłem wątek, w celu rozwiania moich wątpliwości. Mój znajomy jest zdania, że pod ziemią podwórka na rogu Gdańskiej i Sikorskiego wraz z kolegami odkopał kiedyś tory kolejowe. Twierdzi, że idą w kierunku SP1, gdzie kiedyś był szpital. Ma rację, czy próbuje mnie wkręcić? Pozdrawiam.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Wkreca Cie ;) , szkola byla zawsze szkola, z wyjatkiem konca IIWS, wtedy byl tam rzeczywiscie szpital wojskowy, a tory w tym miejscu bylyby sensacja ;)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Można by stworzyć taki osobny wątek pt. Szczecineckie "miejskie legendy". Nr 1 dla mnie jest i tak tunel pod jeziorem, prowadzący z Dużego Kościoła na drugi brzeg.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Post by grubson »

ja o tym tunelu to słyszałem, że łączył ze sobą korytarzem podwodnym bunkry; ten przy wyjeździe na Trzesieke z bunkrem po drugiej stronie jeziora, z którego już niewiele zostało...
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Historie o podjeziornym tunelu krążą również w Białym Borze (jeden z moich dawnych nauczycieli nawet utrzymuje do dzisiaj, że go eksplorował, ale daleko nie zaszedł, bo tunel był zaminowany). Tunel miał prowadzić z domu-bunkra znajdującego się na rogu Bobolickiej i Szczecineckiej do budynku dawnego sądu (późniejszej SP nr 1).

Inną taką "urban legend" jest opowieść o wielkiej hali rzekomo znajdującej się do dzisiaj pod stadionem miejskim. Ponoć ciągle stacjonują w niej gotowe do odpalenia niemieckie transportery i czołgi :).
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

I rakiety Fał Dwa :-)
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Post by pioter »

O tunelu w bunkrze tyle słyszeliśmy, że nawet wytypowaliśmy zasypane wejście. Tak naprawdę, to był to chyba szyb windy. Dobrze, że nasza determinacja nie była tak duża, żeby odwadniać i kopać. Byłoby rozczarowanie, a tak mogliśmy dalej wierzyć w tunele.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

gdzieś słyszałem, że pod drogą do trzesieki przy bunkrze jest urządzenie do ustawiania zapór przeciwczołgowych, podobne widać w Wałczu obok cmentarza wojennego
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no była zapora, ale urządzenie to chyba za duże słowo, poprostu otwory w drodze gdzie zapore mozna było zainstalować, podobne otwory widać na betonowej drodze do Bornego od strony Łubowa.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Podobna zapora, jest też przy Jeziorze Wielkim, jeżeli mnie pamięć nie myli :) Sprostujcie?
Szczecinek
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Tak za jeziorem na drodze Gwda - Spore.
Ta za Bornym jest ciekawsza bo siega aż na sąsiedni tor kolejowy i są w niej jeszcze elementy stalowych tregr które zamykały przejazd.
Te dwuteowniki były wstawiane przez żołnieży i ustalane drewniamymi klinami
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Mówisz o linii kolejowej przechodzącej niegdyś nieopodal Kłomina?
Szczecinek
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Nie, o tej linii która wychodzi z Borneo na Łubowo.
Ta linia koło Kłomina przechodzi za Nadarzycami przez Wał Pomorski, tam też przed kanałem naprzeciwko B-werka Nadarzyckiego jest zachowana zapora przeciwpancerna.

A sama linia kolejowa to znaczy jej nasyp przechodzi obecnie przez środek Nadarzyckiego poligonu - pola roboczego gdzie samoloty prowadzą strzelania i bombardowania :D
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Na tym poligonie leżą rozstrzelane moje MiGi - 23cie.
Ogólnie to jest też baza rezerw materiałowych, są tam przetrzymywane m.in MiG-21 i TS-11 Iskra, przynajmniej 2 lata temu były ;)
Szczecinek
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Jest teraz mnogo tego sprzetu + helikpotery, czołgi i inny kram :D
Post Reply