Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by dzaro »

Nie wiem czy poruszano już na forum ta sprawę, ja na nie trafiłem. Chodzi mi o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki bodajże znajdowało się tam przedszkole? ale nie jestem pewien. Po budynku nie został juz dziś żaden ślad chyba na początku lat 90-tych został rozebrany. Może ma ktos z was info na temat historii tego budynku. POZDRAWIAM
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Chodzi Ci o te dwa baraki co tam były? W tym bardziej w głębi było ZOMO a w tym drugim była filia SP 1 z nauczaniem początkowym klas 1-4.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

hmmm Bronx chodzi mi o budynek przy ul.Mickiewicza[chyba] w stronę Obrońców Stalingradu. Dzis po tym budynku została zachwaszczona łąka [lub jak kto woli pas zieleni "odgradzający" Kamińskiego od Stalingradu. Budynek ten to raczej nie był barak ....tak mi sie wydaje..... a dzis w okolicy tego obiektu stoi jeden albo dwa domki jednorodzinne, naprzeciw parku[pomostu]
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

ten budyneczek spłonął w latach 90-tych
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Znczy się chodzi o ten:

Image

ale tam przedszkola nie było (to mnie zmyliło) to był zwykły budynek mieszkalny we władaniu ZGMu.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

no fakt mozliwe że sie pomyliłem z tym przedszkolem .....ale z pożarem juz nie :D dzieki za odp i fote....
xanth666
Posts: 9
Joined: 13 Dec 2008, 22:38
Location: Szczecinek obecnie Warszawa

Post by xanth666 »

Przedszkole wojskowe było przy ulicy 28 Lutego obecna pizzeria i restauracja Avanti.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

ale poruszając temat tego budynku ... pisałem tylko o przedszkolu ale nic nie wspominałem iż miało być ono wojskowym ....doskonale pamietam przedszkole wojskowe przy ul. 28 lutego i zresztą jego późniejsze dzieje ....sam dziś nie wiem dlaczego mi się.. pisząc o tym skojarzyło przedszkole w tym miejscu ( przy Kamińskiego) ale zostałem wyprowadzony z błędnego myślenia i tyle ...natomiast myślałem pisząc ten post [z zapytaniem do forumowiczów o zwykłe przedszkole...nic nie napomykając o wojskowym]
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Post by grubson »

w budynku przedstawionym na zdjęciu, tj Mickiewicza 7, mieszkalem od urodzenia, moja rodzina mieszkała tam od lat 60'tych, mieszkały tam jeszcze trzy rodziny, wyprowadziliśmy się z tamtąd w 1992 roku i kilka miesięcy później budynek "się spalił"...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Czy ta posesja znajduje się obecnie w rękach prywatnych czy może nadal należy do miasta?
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Post by grubson »

po "pożarze" została sprzedana dla jakiegos obywatela Niemiec, niestety zginął On w wypadku samochodowym, nie miał żadnych spadkobierców i po kilku latach teren wrócił we wałdanie miastu, teraz jego właścicielem, jak i samego placu "Nowotki" jets Pan Nowak...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ostatnio był w jakichś wiadomosciach telewizyjnych materiał o podpaleniach jako najprostszych sposobach na wyeliminowanie zbędnych formalności, zwłaszcza w urzędzie konserwatora zabytków.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

tak tylko przypomina mi się... co do podpaleńńńń.... że połowa lat 90 tych to popadanie w ruinę wielu obiektów cywilnych,... wojskowych ....spłoneło by pół miasta jak nie wiecej,,,,,,


a nie zapomnę w jednym z opuszczonych obiektów ( mam na myśli pszedszkole wojskowe) ile tam walało się strzykawek, igieł [ wiadomo od czego] takie czasy...a wiele było takich miejsc w Szczecinku
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

dzaro wrote:a nie zapomnę w jednym z opuszczonych obiektów ( mam na myśli pszedszkole wojskowe) ile tam walało się strzykawek, igieł [ wiadomo od czego] takie czasy...a wiele było takich miejsc w Szczecinku
Mocne offtopy walisz kolego :D

W takim razie też pozwolę sobie zboczyć.
Otóż budynek dawnego przedszkola wojskowego miałem praktycznie za oknem.
Po wyprowadzce przedszkolaków jakoś na początku lat 90-tych zaczęła się dewastacja wnętrza, zapuszczono teren przyległy.
Jakieś 10 lat temu ucięto część posesji na rzecz budowy garaży osiedlowych. Ale niedługo potem znalazł się inwestor i piękna bryła budynku została dość porządnie odremontowana i do dziś cieszy oko moje :D
Przy okazji remontu zmieniono już całkowicie wygląd podwórza od strony osiedla wojskowego. Zniwelowano schody, wycięto chyba jakieś drzewo, na górce zrobiono mały parking.
Bahnhofstraße
User avatar
DdruMmer
Posts: 4
Joined: 23 Nov 2009, 19:05
Location: Warszawa/Szczecinek

Re: Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by DdruMmer »

Odnośnie przedszkola wojskowego to ja również miałem je za oknem:) Mało tego, uczęszczałem tam do zerówki :D. Pamiętam, że w tamtych czasów mieliśmy na podwórku ekipę bardzo zaangażowanych "penetratorów" opuszczonych budynków w mieście i chcieliśmy sobie również korzystając ze znajomości topografii budynku pozwiedzać te pomieszczenia, do których jako przedszkolak nie było wstępu. Niestety budynek mimo umiarkowanego popadania w ruinę był nie do zdobycia ;)
Post Reply