Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by Gregor »

A to ja tez nie będe gorszy i tez się przyznam że też miałem swego czasu to przedszkole z oknem :) ale nie uczęszczałem. Pamiętam że fajne zabawki stały tam na placu zabaw i nikt nie gonił dzieciaków popołudniu stamtąd w przeciwieństwie do niektórych innych placów przedszkolnych
A co do budynku na placu Kamińskiego to pamiętam że na początku lat 90-tych na ścianie wmurowano tablicę pamiątkową poswięconą nowemu patronowi, po pożarze przeniesiono ją na ścianę "mleczarni".
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by bronx »

Z tą tablicą to ciekawe, bo w mojej pamięci zakodowało się, że ona od razu pojawiła się na mleczarni i tam pamiętam jej odsłonięcie. Obserwowałem je z balkonu, a tego domu z balkonu nie widziałem. Może przy okazji przenoszenia też była jakaś feta, albo moja pamięć w tym temacie zawodna.

Doskonale za to pamiętam moment zdejmowania piękniej granatowej, porządnej, emaliowanej tablicy z nazwą ulicy "Nowotki". Pamiętam jak przechodziłem właśnie w tym momencie wraz z ojcem koło robotników ściągających ją. Nawet mój ojciec coś tam do nich zagadał odnośnie tych zmian. Że też nie było pomysłu jakoś taką tablicę od nich wyciągnąć... Niestety tablica, która ją zastąpiła już była jakaś taka w stylu Made in China, z cienkiej blachy, płaska i malowana farbą :/
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by Gregor »

Na 100% to pewny nie jestem ale uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia jako zuch i z tego co pamiętam to tablica była na nieistniejącym dziś budynku na ścianie od strony placu. A później jak za niedługo było przeniesienie to też jakaś uroczystość z tego tytułu była i być moze to widziałeś wtedy.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie o budynek przy placu Kamińskiego/Nowotki

Post by bronx »

Mam potwierdzoną informację, że faktycznie tablica pierwotnie była na tym budynku przy placu, ale została przeniesiona jeszcze przed tym jak się spalił. Także dobrze pamiętałeś.
Post Reply