wojsko w Szczecinku [ ul Żukowa/ Wyszyńskiego]

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

wojsko w Szczecinku [ ul Żukowa/ Wyszyńskiego]

Post by dzaro »

Zauważyłem na forum wiele ciekawych informacji i fotografii na temat powojennego Szczecinka. Zabrakło mi jednak jednego miejsca a mianowicie obok mleczarni istniało przecież wojsko i coś jakby IZBA PAMIęCI z pewnością pamiętacie ten czołg dzała samolot itd.... poza tym w budynku była biblioteka. Był to jeden z niewielu obiektów który można było fotografować.
Może ma ktos jakies foty lub zna historie eksponatów POZDRAWIAM
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Bahnhofstraße
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

No fakt o zbiorach i przenosinach biblioteki sobie poczytałem ( swego czasu też byłem zapisany do tej biblioteki miesiła sie na samej górze) ale może ktos bedzie wiedzał o tych eksponatach coś, wiem że teraz są przy kościele [chyba garnizonowym czy wojskowym]
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Mieściło się tam między innymi Muzeum Historii Ruchu Młodzieżowegp, wszystkie eksponaty zgromadził śp pan Józef Sakrajda, o ile mi wiadomo to wszystkie zbiory przekazał do Archiwum Państwowego. Oprócz wspomnianych samolotów, tzn czołgu, myśliwca, śmigłowca była też artyleria, śmigłowiec zniknął w latach 90-tych z ul. Wyszyńskiego, natomiast pozostałości można oglądać przy kościele garnizonowym przy ul. Myśliwskiej. W budynku była sala tradycji XX Warszawskiej Dywizji Pancernej, która przez kupę lat stacjonowała w Szczecinku
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Mario w których latach stacjonowała dywizja pancerna w Szczecinku?Pamiętam tylko łącznościówkę na Polnej,wartowniczą na Wyszyńskiego i sztab oraz na Kościuszki altylerię. WSzczecinku nie było takiego zaplecza aby stacjonowała dywizja czołgów,co najwyżej ten jeden T-34 koło byłej izby pamięći.W Czarnym to się zgodzę.Pozdro. 8)
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Post by pioter »

Giziu, cała pancerna nie stacjonowała, ale te wszystkie jednostki, które wymieniłeś, wchodziły właśnie w jej skład. Podobnie jak kompania AD i dywizjon artylerii rakietowej uzbrojony w BM-ki. Taka nowsza wersja "Katiusz" - 40 rur, kal. 120 mm na "Urałach". Sam tam "bażanciarnię" odsługiwałem. Do dywizji należały też jednostki w Wałczu, Budowie i Czarnym. Tak, że dywizja stacjonowała ale czołgi i "goździki" były w innych miastach. Za wyjątkiem jednego "BWP" i chyba jednego czy dwóch "Skotów" na Kościuszki.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

no dodajmy jeszcze Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Rogowo, a w 90 roku nawet Braniewo. Była to wylęgarnia generałów, każdy dowódca dywizji otrzymywał lampasy dowodząc 20 WDP im. Konstantego Rokossowskiego (jego pomnik stał na dziedzińcu sali tradycji przy ul. Wyszyńskiego), póżniej przemianowaną na 2 Dywizję Zmechanizowaną im. Jana Henryka Dąbrowskiego.
historia dywizji: http://pl.wikipedia.org/wiki/20_Warszaw ... a_Pancerna
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Te Urały pamiętam,byłem w dywizjonie jako zabezpieczenie dowódcy. :lol: :lol:Pozdro. 8)
pokora70
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 11:00
Location: Radomsko

JW2010

Post by pokora70 »

30.05.1990r.JW3297 altyleri rakietowej przemianowano naJW2010 gdzie służyłem w latach90\91 w 107dywizjonie przeciwpancernym.Gdzie miała na stanie armaty ppanc 85mm i wyrzutnie ppk Malutka na podwoziach brdm2.Na których byłem kierowcą operatorem.Jednostka ta była w2Pomorskiej dywizji zmechanizowanej im.J.H.Dąbrowskiego.Dywizje 1998 rozwionzano.Nigdzie gdzie szukałem nie znalazłem wzmianki ani ojw3297 w 20dpancernej ani o jw2010 w 2p.d.zmech. Co się stało może jw2010 wchłoneły inne jednostki pomorskiego okręgu wojskowego?.
loslos
Posts: 51
Joined: 06 Nov 2008, 17:37

Post by loslos »

Pioter >> i chyba jednego czy dwóch "Skotów" na Kościuszki.<<

Było jeszcze kilka SKOTÓW R-2 w batalionie łączności na Polnej. Ale to nie były wozy bojowe tylko wozy dowodzenia - bez działka, z zainstalowanym wewnątrz sprzetem łaczności.
SKOT na Kościuszki to był R-2A (mój wóz, byłem tam operatorem łaczności)
też bez działka, napchany radiostacjami itp. + możliwośc rozwinięcia na nim Ruchomego Punktu Kierowania Ogniem, czyli montażu dalmierza i innych szpejów, w środku siedzieli wtedy najważniejsi w Dywizjonie i zamiast z okopu kierowali strzelaniem z wozu.
pokora70
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 11:00
Location: Radomsko

Post by pokora70 »

Cześć.Tak zgadza się był w naszym dywizjonie Skot. Był jeszcze Mtlb ale był wyprowadzany tylko na przegląd techniczny.Prócz wyrzutni Malutka były równierz wozy dowodzeni Brdm2 4sztuki który prócz wyrzutni miałem też na stanie.Tworzyli dopiero dywizjon mało było kierowców na Brdemy. Były też o ile pamiętam 6 albo 8 wyrzutni ppk. A do dział była zbieranina z jednostek które były redukowane. W sumie dewizjon dlugo się nie nabył.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

panowie, a gdzie tajemnica wojskowa ?
ja słuzyłem w orkiestrze, dotrzymam przysięgi i nie podam ile puzonów mieliśmy na stanie :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
pokora70
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 11:00
Location: Radomsko

Post by pokora70 »

Mario jak mają nas mordować to razem koszary już zlikwidowali zostaliśmy tylko MY z JW3297 I JW 2010. :P .Wktórym roku służyłeś?.
loslos
Posts: 51
Joined: 06 Nov 2008, 17:37

Post by loslos »

pokora70: dostałeś moją wiadomość na priv ???
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

Sam rozpoczełem ten temat licząc bardziej na jakies zdjęcia, choc jak wiadomo obiektów wojskowych fotografować nie można :wink: a na żukowej/Wyszyńskiego była jeszcze służba dyżurna, potem w tym samym pomieszczeniu fryzjer. Ale nie liczyłem że bedziecie pisać co tam na stanie było w jednostce ....może macie jakies foty .... :D
Post Reply