ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Post by ARCZI »

Nie wiele jest zdjęć szkoły bo już kiedyś szukałem . Może ktoś coś wie na temat samego budynku a zwłaszcza o przedwojennej jego funkcji ?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Przed 1945 rokiem znajdowała się tam Germania Boothaus, czyli przystń żeglarska, a na pietrze znajdowała się gospoda Genz Am See.

Kilka fotek budynku i wnętrze gospody:

http://www.szczecinek.org/galeria/thumb ... ?album=133
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

Post by ARCZI »

Image
lata 80 te
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

Post by ARCZI »

Image
Uroczystości w szkole w latach 80 - na zdjęciu Józef Marcinkowski (tyłem)
Może znana jest historia górki widzianej na zdjęciu?
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

Post by ARCZI »

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Szkoła powstała w 73 roku i teraz pytanie, co było w tym budynku pomiędzy 45 a 73 rokiem?

Coś mi się majaczy że była tam sekcja kajakarska Darzboru, ale tego zupełnie nie jestem pewien.
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

Post by ARCZI »

Image
Image
ARCZI
Posts: 108
Joined: 18 Dec 2007, 22:53

Post by ARCZI »

Są to fragmenty "Wspomnień o Szkole Kolejowej" autorstwa Jerzego Bauera ,Józefa Marcinkowskiego , zredagowane przez Władysława Kanie .
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

bronx wrote:Szkoła powstała w 73 roku i teraz pytanie, co było w tym budynku pomiędzy 45 a 73 rokiem?

Coś mi się majaczy że była tam sekcja kajakarska Darzboru, ale tego zupełnie nie jestem pewien.
Moj wujek byl bramkarzem w druzynie Darzboru i przed meczami nocowali w tym budynku. Opowiadal mi kiedys ile schabowych mogl tam jesc :) . Sypiali tam, a na mecze dojezdzali specjalna salonka. Pisze tu o latach 50 i 60.
Popytam jak bede w Szczecinku, ale nie zdziwil bym sie gdyby byl tam hotel dla maszynistow i obslugi pociagow w delegacji.
User avatar
skols5
Posts: 5
Joined: 10 Jan 2006, 16:00
Location: Szczecinek

Post by skols5 »

Była sekcja kajakarska,podnoszenia ciężarów i oczywiście judo.Zależy jaka ? historia górki jeśli chodzi o szkolną to rozmowy na temat życia z pierwszoklasistami.Uczęszczałem tam do szkoły i na judo,a wcześniej podnoszenie ciężarów
"Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Nie do mieszkania."
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re:

Post by Drahim »

bronx wrote:Szkoła powstała w 73 roku i teraz pytanie, co było w tym budynku pomiędzy 45 a 73 rokiem?
Przed szkołą kolejową, od 1965 roku istniała szkoła budowlana, z dokładnie:
Technikum Budowlane dla Pracujących KZB Koszalin, Filia w Szczecinku
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Post by Drahim »

Istotne zmiany organizacyjne dla przyszłości klubu nastąpiły w roku 1956. Doszło do fuzji dwóch najbardziej znaczących klubów sportowych miasta - KKS "Kolejarz" i LKS "Sparta-Darzbór". W wyniku połączenia powstał Kolejowy Klub Sportowy "Darzbór". Prezesem został inż. Leśnik Aleksander Komar. Klub otrzymał na własność stadion sportowy oraz budynki po Milicyjnym Klubie Sportowym "Gwardia" nad jez. Trzesiecko.

Czyli do 1956 roku budynek należał do MKS Gwardia, ale co się tam działo?
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Re: ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Post by pioter »

Aaa, to dlatego chodziłem łowić ryby "na Gwardię". Usiłowałem wytłumaczyć żonie, dlaczego mówię na ten teren Gwardia, ale jakoś nie byłem przekonywujący.
pawelki77
Posts: 2
Joined: 13 May 2015, 12:51

Re: ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Post by pawelki77 »

Czy ktos zna historie szkoly kolejowej?
Jakie kierunki profile czy to zawodowka srednia itp. Interesuje mnie wszystko co zwiazane z ta szkola zdjecia itp
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: ZSZ PKP - budynek , nauczyciele ,historia

Post by bronx »

ZSZ PKP powstała w 1972 roku, początkowo w zabudowaniach po byłym Rejonie Dróg Publicznych w Szczecinku przy ul. 1 Maja.
Pierwszym dyrektorem był Władysław Kania 1972 - 76, po nim był Edward Kamiński i był dyrektorem do końca czyli do 1994 roku.

Szkoła posiadała cztery równoległe klasy w specjalnościach:
- mechanik silników spalinowych
- mechanik urządzeń kolejowych z rozbiciem na urządzenia drogowe i tabor
- operator ruchowo przewozowy kolei
- elektromonter zabezpieczenia ruchu pociągów.

Od 1 września 1978 roku działało również 3 letnie Średnie Studium Zawodowe w systemie wieczorowym, które umożliwiało zdawanie matury. Studium było w kierunkach: ruchu i przewozów kolejowych, mechanicznym, elektrycznym, trakcji elektrycznych.

Na podstawie: Gusowska Agnieszka, Z dziejów Oświaty Szczecineckiej w latach 1945 - 2005, Fakty i wspomnienia, SAPIK, Szczecinek 2009, s. 62 - 65
Post Reply