Kondukty żałobne.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Kondukty żałobne.

Post by bronx »

Kiedyś takie kondukty szły z kościołów przez całe miasto, później ul. Lipową na cmentarz, przy dziejszym ruchu samochodowym ciężko sobie to nawet wyobrazić.
Dostałem od CEZARA dwa zdjęcia z roku 1960 przedstawiające kondukt żałobny z pogrzebu jego dziadka. Oczywiście zdjęcia zrobione na Żukowa.

Image

Image

Znalazłem jeszcze dwie fotki u siebie na kompie takich konduktów.
Jeden to kondukt żałobny zmarłego tragicznie harcerza. Fotografia z 1946 roku zrobiona na ulicy Lipowej.

Image

Druga to fotografia z 1956 roku, przedstawiająca kondukt żałobny pana Szulca, który posiadał od 1945 do 1950 roku zakład rzeźniczy przy Bohaterów Warszawy.

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

W wielkim kondukcie odprowadzano na cmentarz kolejarzy, którzy zginęli podczas katastrofy w początkach lat siedemdziesiątych. Pamiętam, skrócono nam w podstawówce lekcje, byśmy wszyscy mogli pójść. Nie pamiętam, który to był dokładnie rok.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

katastrofa pod Toruniem?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

Ja pamiętam dobrze kondukt żałobny tragicznie zmarłego księdza-proboszcza Lisa.Mieszkałem na ulicy Lipowej(jedyny blok)i z okna często widziałem kondukty pogrzebowe:wojskowych,księży,bonzów partyjnych izasłużonych.
Post Reply