Pytania p. Siegfrieda Raddatza

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Pytania p. Siegfrieda Raddatza

Post by ziom »

Otrzymalem maila od pana S. Raddatza, przewodniczacego szczecineckiego ziomkowstwa, w ktorym prosi mnie o odpowiedzi na nastepujace pytania:

1. Kiedy beda sie odbywaly uroczystosci 100 lecia Duzego Kosciola?
2. W jakich okolicznosciach kosciol zostal przejety przez Polakow?
3. Czy zostal zrabowany?
4. Kiedy odbyla sie w nim pierwsza msza katolicka?
5. Kiedy kosciol zostal na nowo poswiecony?
6. Ile dzwonow bylo w kosciele po zdobyciu miasta przez Sowietow/ przybyciu Polakow?
7. Czy prawda jest, ze obecny dzwon zostal zakupiony? Jesli tak, to kiedy?
8. Ile jest dzwonow dzisiaj, ile starych i ile nowych?

Bede Wam wdzieczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ktoś z Miejscowych mógłby pofatygować się na plebanię... Dziesięć minut i mamy odpowiedzi na wszystkie pytania :-)
Waldek

Post by Waldek »

Dzwony masz tu tak opisane i obfotografowane że lepiej nie można.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Tak, wiem, bo im juz kiedys Twoja strone linkowalem, widziales ile pozniej pytan bylo :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

08 09 1945 - przekazanie kluczy do ewangelickiego kościoła Św. Mikołaja kościołowi rzymsko - katolickiemu przez ówczesne władze cywilno - wojskowe.

09 1945 - poświęcenie kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszym proboszczem i równocześnie dziekanem szczecineckiego dekanatu był ks. Anatol Sałaga (1945 - 1949).
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

odnośnie dzwonów - w tej chwili sa 3 dzwony, jeden stary, dwa zakupione w latach 70-tych (w 76 lub 77) byłem na oroczystości poswiecenia dzwonów. Na wiezy został tylko jeden, a wciągnieto potem dwa nowe, z wieży natomiast ściągnięto dzwon, który przez jakiś czas stał pod wieżą, nie był to na pewno dzwon poniemiecki, bo pamietam, że miał orła z koroną, czyli był pewno wyszabrowany, pytanie czy przez Niemców czy Polaków, Waldek ma podobno film z poświęcenia dzwonów
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Waldek

Post by Waldek »

Tak mam ale na FHS i do ciebie Mario zapytanie skoro jak do tej pory nie wywiązałeś się z zadania czemu mam dalej Tobie ufać. Czyli dać następny materiał na święty nigdy???
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Pytania p. Siegfrieda Raddatza

Post by Michał Rybiński »

ziom wrote:
ad 2. W jakich okolicznosciach kosciol zostal przejety przez Polakow? ks. Sałaga na początku pracował przy kościele pw. Ducha Świętego; wiele razy ks. Sałaga "czynił starania", aby przejąć kościół ewangelicki - Nikolaikirche. 8.09.1945 klucze od Nikolaikirche przekazał p. K. Grabowski.

ad 4. Kiedy odbyla sie w nim pierwsza msza katolicka? 16.09.1945 po "tydzień trwających porządkowaniach i przygotowaniach"
ad 5. Kiedy kosciol zostal na nowo poswiecony? "16 września, w niedzielę, o 9 rano, przedstawiciele wyż. wym. partii politycznych i wszystkich organizacji społecznych, (...) została mi Nikolaikirche uroczystym aktem społecznym przekazana na parafialny kościół katolicki. Poświęciłem go z całą wspaniałością, na jaką było nas stać"
Post Reply