Ciekawostki powojenne

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że 4.11.1945 w czasie zabawy kolejarzy polskich w Szczecinku patrol żołnierzy sowieckich w czasie rewizji postrzelił śmiertelnie kolejarza Żalewicza Jana,a drugiego Paczka Mikołaja ciężko ranił.

Czy wiecie,że 16/17 lutego 1657r. w Szczecinku przebywał król Jan Kazimierz i Stefan Czarnecki. 8)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Gizio - trochę rozwaliłeś daty
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Blgn
Posts: 19
Joined: 02 Feb 2008, 11:41
Contact:

Post by Blgn »

Nie wiedziałem gdzie to napisać, więc z góry proszę modów o wyrozumiałość, ale myślę, że jest to ciekawostka. Czytając ostatnio książkę: "Absurdy PRL-u 2" natknąłem się na taki oto fragment listu.
"We wrześniu wpisałem do książki zażaleń na dworcu autobusowym w Szczecinku skargę, że dyżurująca w toalecie dworcowej kobieta pobrała ode mnie 1 zł za skorzystanie z pisuaru. Zaznaczam, że w szalecie z trzech pisuarów dwa były potłuczone, przykryte gazetą, dookoła było brudno i mokro. Pierwszy raz spotkałem się z pobieraniem opłaty za skorzystanie z pisuaru. Mieczysław K. 1977r."
Dla zainteresowanych dodam, że list ten znajduje się na stronie 151.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

no dziwne - to już dworzec przy Kaszubskiej, pamiętam wtedy, że zazdrościłem wieśniakom z 6-stki, że mają zajefajną świetlicę i bony na obiad poniżej w barze, kurde - to były jednak fajne czasy :)
(w szóstce była Zbiorcza Szkoła Gminna czy jakoś tak, zjeżdżało się towarzycho z okolicznych wiosek po kaganek oświaty, a że w dwójce się uczyłem, to musieli przechodzić koło naszej budy, niejeden raz extra wpier*** zebrali :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

No tak Mario ma rację.Podałem datę zastrzelenia kolejarza 4.11.1945,a drugą datę znalazłem 8.11.1945r w"Wspomnienia pierwszych mieszkańów".Która data jest bliższa prawdy?

14 maja 1945r.do Szczecinka przyjechał pierwszy transport repatriantów z grodzieńszczyzny,a drugi 24 maja 1945r. 8)
GIZIO

Re: Ciekawostki powojenne

Post by GIZIO »

Taką fajną fotkę znalazłem.Nie wiedziałem gdzie ją umieścić,więc wstawiłem ją tutaj-jako ciekawostkę.
Attachments
Komin
Komin
p6.jpg (77.28 KiB) Viewed 2988 times
Post Reply