WYZWOLENIE Szczecinka!

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
wedkarz

Post by wedkarz »

a te bunkry to zostaly wysadzone przez ruskich,po wycofaniu sie niemcow,a nie w czasie walk
Guest

Post by Guest »

wedkarz wrote:a te bunkry to zostaly wysadzone przez ruskich,po wycofaniu sie niemcow,a nie w czasie walk
No coś ty ;). A myśmy myśleli przez te wszystkie lata, że to przez walki :lol:
(np. wysadzone ładunkami od środka)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Czytając posty na temat zdobycia Szczecinka natknąłem się na informację dotyczącą Podgajów.Ja również spotkałem się z taką relacją,że nie konieczie w Podgajach polskich żołnierzy spalili Łotysze.Podobno stodoła w której byli przetrzymywani polacy zapaliła się od ostrzału sowietów.Wogóle cały plan zdobycia Podgajów przez polskie dowództwo,to kpina.Wysyłanie żołnierzy do walki bez wsparcia altyleryjskiego i ze znikomą ilością amunicji,oraz bez dogłębnego rozpoznania(podobna sytuacja to Nadarzyce).Podobno wystarczyło by sowieci ruszyli ze wsparciem i nie byłoby sprawy.Odnośnie jeszcze tej nieszczęsnej stodoły,po odkryciu zwłok,podobno polscy żołnierze mścili się na podających się żołnierzach niemieckich.Jak było naprawdę wiedzą tylko uczestnicy owych walk.Pozdro 8)
Last edited by GIZIO on 04 Jan 2007, 21:27, edited 3 times in total.
Guest

Post by Guest »

moj dziadek walczyl kolo Podgajów, mowil tez o tej slynnej stodole, o spaleniu zolnierzy, ale szczegolow nie znal niestety (potem zostal ranny pod Walczem i tak sie zakonczyl jego szlak bojowy). No i propaganda PRL-u tez tu troche namieszala przy tej historii...
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Właśnie zbliża się kolejna rocznica zdobycia Szczecinka przez sowietów.Dlatego przy tej okazji chciałbym,abyście podzielili się informacjami jakie posiadacie na temat walk o miasto jak i wydarzeniami już po walkach.Jak co roku dwaj panowie pobielają to co napisali rok wcześniej i trwa to już od paru lat.Ja proponuje zmieność,niech każdy podzieli się tym co usłyszał,przeczytał,a może posiada jakieś ciekawe zdjęcie.Sama data też jest zaprzeczeniem nazwy jednej z ulic.Bo według relacji historycznych Szczecinek zdobyto 27 lutego a nie 28 lutego.Zapraszam do dyskusji.Pozdro. 8)


http://www.wrzuta.pl/audio/5FjAKUWM3c/5_nizza_-_soldat
Last edited by GIZIO on 25 Feb 2007, 08:39, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

To racja co pisze Gizio, tylko z drugiej strony cóż odkrywczego mozna napisać na temat samego zdobycia, które przebiegło dość szybko i sprawnie. Gdyby tu walki trwały z tydzień to pewnie terz bysmy mieli mnogość wydarzeń, faktów do odkrycia itp. a tak tylko pozostaje mówić o ty samym.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Fakt gdyby był zdobyty przez Polaków myśle,że więcej relacji by się zachowało.To może ja coś napiszę nie koniecznie o samych walkach,ale tuż po walkach.Natknąłem się kiedyś na wspomnienia korespondenta wojennego Krasnej Armii.Wspomina on o biegających zwierzętach z byłego zoo,które znajdowało się na krańcach miasta. O tym jak żołnierze zaopiekowali się zwierzętami i naprawili ogrodzenie.Jacy wspaniali i uczynni byli Ci żołnierze,którzy gwałcili i mordowali.Przykłady?Parsęcko-zastrzelono od razu kilkunastu mieszkańców,zgwałcono wszystkie kobiety i dziewczynki.Podobny los spotkał ludność miejscowości Dziki,Mosina i jeszcze wielu,wielu innych.I jak to się ma do troskliwych żołnierzy,którzy zaopiekowali się biednymi zwierzakami?A swoją drogą.Ktoś wie może gdzie miałoby się znajdować to zoo w Neu Stettin.Podejrzewam ,że od razu wylądowały w kotle.Czytałem też kiedyś,że na wylotówkach ze Szczecinka walało się pełno bagaży, trupów cywilnych i żołnierzy .Szczególnie w kierunku Barwalde.W samym Szczecinku grasowały grupy pijanych sołdatów gotowych ograbić,zgwałcić,jak i zabić.Pierwsi mieszkańcy bali się oddalać w odległe rejony miasta.Podobno w byłej restauracji("Seeblick") na obrzeżach miasta działy się sceny rodem z dzikiego zachodu.Apteka znajdująca się nie daleko ratusza,też padła ofiarą pijanych zdobywców,wraz z całą kamienicą.Jak wiadomo walki były krótkie,to i zniszczenia były znikome.Dopiero po wkroczeniu zdobywców zniszczenia powiększyły się znacznie.Jak historia pokazuje pierwsze dni,miesiące i lata nie były łaskawe dla Szczecinka.Pozdro. 8)

http://www.youtube.com/watch?v=K-Xw2RmQ ... ed&search=
Post Reply