Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Zobacz jak się zmienia nasze miasto, porównanie obecnego krajobrazu miejskiego z historycznym.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by bronx »

Kolejne miejsce które poddamy porównaniu w przemianie to skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego i ul. Armii Krajowej, dawnych Bismarckstrasse oraz Forststrasse. Wykorzystana tutaj dawna fotografia pochodzi w początku XX wieku, widać narożną kamienicę, w której swój sklep kolonialny prowadził Carl Radke szyld z jego nazwiskiem widać na kamienicy. Sama kamienica pozbawiona zostawiła części zdobień oraz balkonów. Obecnie są plany jej zupełnego wyburzenia, rzekomo celem wyprostowania osi ulic Bohaterów Stalingradu i Armii Krajowej. Na dalszym planie trzy kamienice pozostały bez zmian, natomiast czwarta w wyniku przebudowy w latach osiemdziesiątych została znacznie podwyższona.

Zapraszam do przemiany:

Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Stach »

Ej, dopiero teraz można sobie uzmysłowić, jak niewiele się tam zmieniło (nadbudowane poddasze użytkowe kamienicy po prawej to chyba największa modyfikacja)...
User avatar
RUBIN
Posts: 21
Joined: 13 Mar 2009, 13:36
Location: Szczecinek

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by RUBIN »

Kawał dobrej roboty , szacun.
Waldek

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Waldek »

Przy tym kryzysie to wielki znak zapytania.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Drahim »

W latach 50-tych na parterze kamienicy, od Wyszyńskiego, była piekarnia Nesterowicza.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Stach »

Drahim wrote:W latach 50-tych na parterze kamienicy, od Wyszyńskiego, była piekarnia Nesterowicza.
Później chyba też. Gdzieś tam kiedyś kupowałem bardzo późnym wieczorem jeszcze gorący chleb (od podwórka), a to były wczesne lata 80. chyba...
Waldek

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Waldek »

A na drugim pietrze po lewej stronie mieszkał mój kolega Szeloch były pijak. lekoman, narkoman. Tak karze się reklamować, teraz gość z zasadami.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Stach »

Waldek wrote:A na drugim pietrze po lewej stronie mieszkał mój kolega Szeloch były pijak. lekoman, narkoman. Tak karze się reklamować, teraz gość z zasadami.
Waldek...
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by ziom »

Waldek wrote:A na drugim pietrze po lewej stronie mieszkał mój kolega Szeloch były pijak. lekoman, narkoman. Tak karze się reklamować, teraz gość z zasadami.
:D :lol: Kto nie znal SZ. i jego tatuazy :wink:
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Krzysztof II »

Piekarnia Nesterowicza była do roku 200x, jeszcze ok 1999 r. byłem tam na wycieczce z przedszkola.

Obecnie w tej kamiennicy niewiele się ostało, zlikwidowano sklep...
Szczecinek
Zosia1
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 16:29

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Zosia1 »

ale te domy z epoki miały jakąs atmosferę
jakby miały swoją duszę
nie wiem czy nie bardziej podoba mi się sklep pana Radke
niż dzisiejsze Żabki i Centra Handlowe
eh - .. stare jest piekne :)
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Drahim »

Dobrze rozumiem nostalgię Zosi. Najczęściej wiąże się to z dzieciństwem gdy każdy sklepik był rajem. Np. czy za złotówkę poprosić o 10 Irysków (cukierki), czy za złotówke na wagę dostanę 11 szt. Jednak dzisiaj prawda trochę boli. Trudno mi spotkać sklepiki z klimatem. Trudno mówić mi o Szczecinku, ale w wielu miastach znanymi mi realiami była walka o przetrwanie, jak najniższa dzierżawa, najtańszy towar, mały asortyment. Sklepik o małym kapitale nie stworzy nieprzemijającego klimatu. Odrzucam zdecydowanie tanie owadopodobne markety, z tych samych powodów jak wyżej. Ale są galerie handlowe (np.w Poznaniy) w których naprawdę są butiki z klimatem. Co do kamieniczek to innym razem.
Waldek

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Waldek »

Nawet dziś są takie miejsca gdzie z przyjemnością czy nostalgią się zagląda, Przykładowo ja jak tylko jestem w Szczecinku to obowiązkowo idę na rybkę, w Poznaniu to idę na placki do jadłodajni Caritasu, na schabowego do Dobrzenicy. A dla relaksu do Skampolu pod Człuchowem.
Zosia1
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 16:29

Re: Bismarckstrasse róg Forststrasse.

Post by Zosia1 »

w Poznaniu to chyba na na rogale Marcina
a gdzie są najlepsze pączki ???
kto wie
chyba też najdroższe :)
Post Reply