Południowo-zachodnia pierzeja rynku.

Zobacz jak się zmienia nasze miasto, porównanie obecnego krajobrazu miejskiego z historycznym.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Południowo-zachodnia pierzeja rynku.

Post by bronx »

Tym razem patrzymy na południowo-zachodnią zabudowę centralnego placu Szczecinka. Na przemianie widać wiele zmian, a to dlatego że porównujemy stan dzisiejszy z fotografią z początku XX wieku. Gdybyśmy wzięli zdjęcie tego samego miejsca ale z końcówki lat 30tych XX wieku, zmian praktycznie by nie było widać.

Patrząc od lewej, znika nam narożnik starego budynku Markt 4, został on wyburzony w latach 60tych. Dalej widzimy dwie kamienice nr 5 w której mieścił się Central Gasthof (zajazd z gospodą) i nr 6 gdzie swoją manufakurę i sklep odzieżowy miał Carl Becker. Później na przełomie lat 20tych i 30tych kamienice zostały przebudowane i połączone w jedną całość, którą zajął Central Hotel a na parterze hotelu była Cafe Rheingold. Po wojnie znajdował się tu Hotel Garnizonowy. Całkiem niedawno został podniesiony dach w tej kamienicy. Dalej widzimy budynki pamiętające pewnie budowę ratusza. Budynki te zostały wyburzone ok. 1910 roku. Budynek znajdujący się pod nr 7 mieścił zajazd i gospodę której właścicielem był człowiek o nazwisku Wellnitz. Później stanęła tu kamienica, którą możemy obserwować do dziś a w której Franz Troike prowadził hotel Nürnberger Hof. Ostatni budynek jaki widzimy to nr 8 gdzie miał swój sklep z wyrobami tytoniowymi oraz kolonialnymi pan Richard Nickel. W kamienicy, którą dzisiaj widzimy pan Richard prowadził już punkt państwowej loterii.

Na koniec proszę zwrócić uwagę na to, że jeszcze na początku XX wieku było widać wieże kościoła św. Mikołaja z rynku, za to późniejsza zabudowa była już znacznie okazalsza co świadczy też o znacznym rozwoju miasta z początkiem XX wieku. Ciekawe jest również to, że rynek miał bardzo duże tradycje hotelarsko gastronomiczne, niestety do dziś ta tradycja specjalnie się nie zachowała.

Za udostępnienie skanu dawnej pocztówki dziękuję LUCKOWI.



Zapraszam do przemiany:


Aby uruchomić przemianę kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i zaznacz PLAY oraz LOOP/ODTWÓRZ oraz PĘTLA.
Post Reply