Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Szczecinek.org »

Neustettiner Geschichte Portal Szczecinek.org mit Besuch in Eutin.

Image

W dniach 28 – 30.09.2007 roku w Eutin odbyło się coroczne spotkanie, dawnych mieszkańców Neustettin. Szczecinecki Portal Historyczny Szczecinek.org również tam był. Odbyłem tam wiele bardzo interesujących rozmów o tym jak żyło się w Neustettin. Można było usłyszeć też wiele dramatycznych wspomnień z ucieczki przed zbliżającym się frontem jak i również całkiem zabawne historyjki jak to po zajęciach w ówcześni kilkunastoletni chłopcy, z 10 feningami w kieszeni wynajmowali łódź wiosłową żeby popływać po Streitzigsee. Rozmowom nie było końca, nawet brakło czasu żeby z każdą osobą odpowiednio długo porozmawiać, tyle pytań do zadania a czasu tak niewiele.



Kolejnym ważnym punktem wizyty było wspaniałe Heimatmuzeum prowadzone przez przesympatyczne trzy panie Wölk – urodzoną w Neustettin panią Hildegard oraz jej dwie córki Gurdun i Doris. Muzeum to jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla każdego, kto interesuje się historią naszego miasta – tam po prostu trzeba być. Zobaczyć tam można, dużą kolekcję przedmiotów związanych z miastem oraz powiatem szczecineckim, dużą kolekcję zdjęć oraz pocztówek przedstawiających miasto, dawne gazety i dokumenty. Mimo że powierzchnia muzeum nie jest bardzo duża, jednak żeby pochłonąć wzrokiem wszystkie zgromadzone tam przedmioty potrzebowałem dwa dni. Dodam, że atmosfera tego muzeum różni się znacząco od zimnych od marmurów i wielkich muzeów. Jest tam przytulnie, czuć tam włożone masę serca w odpowiednie zaprezentowanie zgromadzonych tam zbiorów, ponadto mamy możliwość naprawdę bliskiego obcowania z przedmiotami z dawnego Szczecinka.
Pomimo tego, że stosunki polsko-niemieckie nie należą do łatwych nie odczułem ani przez chwile żadnej niechęci, widziałem wręcz wielki entuzjazm, sympatię oraz chęć dzielenia się swoimi wspomnieniami tak cennymi dla nas interesujących się historią miasta.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować:
- panu Siegfridowi Raddatz, za zaproszenie, opiekę nad naszą grupą oraz za ciekawe rozmowy,
- paniom Wölk za ich wkład w muzeum, które zrobiło na mnie duże wrażenie,
- wszystkim dawnym mieszkańcom, którzy znaleźli czas, aby z naszą grupą porozmawiać i poopowiadać o swoich losach,
- Jarkowi Pietrzykowi za to, że ten wyjazd zorganizował i pozwolił mi w nim uczestniczyć,
- Irkowi Nowakowskiemu oraz jego żonie, za nocleg i wyżywienie, ponadto Irkowi za to, że był naszym tłumaczem,
- reszcie grupy za miło i ciekawie spędzony czas.
Wszystkim wymienionym jeszcze raz bardzo za wszystko dziękuję.


Na koniec przytoczę jedno zdanie, które w Eutin usłyszałem: Nie skupiajmy się na sprawach, które nas dzielą, ale szukajmy tego, co nas łączy. Uważam, że przede wszystkim łączy nas to, że wszyscy jesteśmy szczecinecczanami.

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------

Zwischen den 28 und 30 September 2007 hat der jährige Treff der Heimatkreis Neustettin stattgefunden. Der Neustettiner Geschichte Portal Szczecinek.org ist auch da gewesen.
Ich habe dort viele interessante Gespräche geführt über das Leben in Alten Neustettin. Dramatische Erinnerungen über der Flucht vor dem anrückenden Front, aber auch lustige Geschichten von damaligen Jungs, die mit 10 Pfennig in der Tasche das Ruderboot gemietet haben. Gesprächen gab’s kein Ende. Leider fehlten uns die Zeit um sich mit jedem lange genug zu unterhalten, so viele Fragen und die Zeit zu knapp.
Anderem wichtigen Punkt unsere Besuch ist die wunderschöne Heimatmuseum gewesen, geleitet durch drei sympathische Frauen Wölk- aus Neustettin stammende Frau Hildegard und Ihre zwei Töchtern Gudrun und Doris. Besuch in dem Museum ist ein Muss für jeden der sich über die Geschichte unsere Stadt interessiert- das muss Mann gesehen haben. Dort ist eine große Kollektion von Gegenständen die mit dem Stadt und Kreis Neustettin verbunden sind, Bilder und Postkarten, alte Zeitungen und Dokumenten.
Trotz dessen, dass die Fläche des Museums nicht all so Groß ist, um alle Exponate zu betrachten habe ich zwei Tage gebraucht. Ich möchte noch erwähnen dass die Atmosphäre dort ganz anders ist als die Marmoren und Kälte anderen Museums. Gemütlichkeit und Gefühl dass die Arbeit um die Exponate würdig zu präsentiert mit Herz ausgeführt ist einfach allgegenwärtig, außer dem haben wir die Möglichkeit mit dem alten Neustettin ganz nah zu sein.
Obwohl die Deutsch-Polnische Verhältnisse nicht einfach sind habe ich keine Abneigung gespürt, in Gegensatz, ich habe Enthusiasmus, Sympathie und Willen gesehen, die Erinnerungen mit uns zu Teilen, so wertvoll für uns, die für Geschichte Neustettin interessiert sind.

Zum Schluss möchte ich mich ganz herzlich bedanken bei:
- Herr Dr. Siegfried Raddatz, für die Einladung, Betreuung und interessante Gespräche,
- Den Frauen Wölk, für Ihre Arbeit im Heimatmuseum die mich sehr beeindruckt hat,
- Allem ehemaligen Bewohner Neustettin, die für unsere Gruppe Zeit gefunden haben und uns Ihre Geschichten erzählt haben
- Jarek Pietrzyk, der den Besuch organisiert und ermöglich hat
- Irek Nowakowski und seine Frau für die Übernachtung und Verpflegung, außerdem für Irek, dass er unsere Dolmetscher war
- Rest der Gruppe für die zusammen verbrachte Zeit


Allem erwähnten noch mal herzlich dank für alles.

Und noch ein Satz dem ich in Eutin gehört habe: wir sollen uns nicht an Sachen konzentrieren die uns trennen, sondern sollen wir Dinge suchen die uns verbinden. Ein verbindet uns sicher: wir sind alle Neustettiner.


Fotos


Łukasz Chmielewski

tłumaczenie - Übersetzung
Ireneusz Nowakowski
Last edited by bronx on 24 Feb 2009, 15:59, edited 3 times in total.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Coś cieniutko tych zdjęć z eksponatami znajdującymi się tam w muzeum.Więcej zdjęć jest waszych aniżeli eksponatów.Na którymś zdjęciu migneła mi gablota z butelkami od piwa z korkami porcelanowymi.No mogłeś już zrobić jakieś wyraźniejsze zdjęcie,to by można było zobaczyć co to za flaszki.Widziałem też tam makietę muzeum i chyba dużego kościoła.Były jakieś zdjęcia dotyczące historii militarnej Szczecinka?Pozdro 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Serwo

Coś cieniutko tych zdjęć z eksponatami znajdującymi się tam w muzeum.Więcej zdjęć jest waszych aniżeli eksponatów.Na którymś zdjęciu migneła mi gablota z butelkami od piwa z korkami porcelanowymi.No mogłeś już zrobić jakieś wyraźniejsze zdjęcie,to by można było zobaczyć co to za flaszki.Widziałem też tam makietę muzeum i chyba dużego kościoła.Były jakieś zdjęcia dotyczące historii militarnej Szczecinka?Pozdro 8)
Gizu,

samo muzeum ma dla Niemcow chyba bardziej wartosc sentymentalna czego przykladem chociazby makieta kosciola, przerasowana tak, ze nawet makiety w u p. Dudzia wygladaja jak zywe :wink: Ktos robil to z pamieci i sentymentu po straconej ojczyznie.

Militarki tam zero, czemu sie nie dziwie, bo temat dla nich wstydliwy, moze znalazlbys cos w dokumentach, ale na to nie bylo czasu. Poza tym wiele zdjec, dokumentow i rzeczy codziennego uzytku. Zdjecia kosciolow z powiatu, kamienie czy tez dachowki kosciolow i budynkow zniszczonych po wojnie... Mnostwo wspomnien, ale to nie muzeum i archiwum w naszym pojeciu.
Do tego jeszcze Panie Wölk, opiekunki muzeum, pokazywaly nam wszystkie rzeczy dotyczace miasta, nie mialy zadnych tajemnic i byly bardzo chetne do pomocy.

Inna sprawa z bylymi mieszkancami, chetni do wspomnien, ale na konkretne, zbyt mocno sprecyzowane pytania odpowiadali, ze uciekajac mieli najwyzej kilkanascie lat. I ja im wierze. Pamietaja Szczecinek widziany okiem dziecka. Na ktores z moich pytan uslyszalem "przeciez ty wiesz o Neustettin wiecej niz my", tylko ze moja wiedza jest ksiazkowa i nie moze rownac sie z ich wspomnieniami.

Samo spotkanie z nimi juz dzisiaj owocuje korespondencja i kontaktami. Bede sie tym wszystkim tutaj z Wami dzielil, ale na jakies konkretne pytania, szczegolnie jesli chodzi o militarke, nie masz co liczyc, bo wiekszosc z nich nie miala jeszcze 15 lat i wojna (i obowiazek wobec Führera) byla dla nich obca.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dzięki Zoim za odpowiedź.No trudno. Nadal jestem zdany sam na siebie.Ogladając zdjęcia zauważyłem,że niemcy przyjeli was bardzo serdecznie.Szkoda tylko,że władze naszego miasta dały plamę i nie wysłały przynajmniej jednej osoby jako delegację władz miasta Szczecinek.Pozdro. 8)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Wizyta w Eutin

Post by izywec »

Oglądnąłem te 102 fotki niejako z obowiązku i oczywiście ciekawości, że może coś wpadnie nowego do łepetyny. Troszkę ich dużo z posiedzeń stolikowych. Szczególnie, że nie są podpisane kto i zacz. Pamiętać należy, iż po pewnym czasie będą stanowiły jakiś tam dokument. Może nie podpisywać wszystkich ale "węzłowe". Tak nawiasem ładnie byśmy wyglądali dzisiaj gdyby wszystkie wydane pocztówki były bez podpisów albo miały tylko jedno słowo "POZDROWIENIA". Ten materiał zdjęciowy będzie także świadectwem historycznym dla naszych kontynuatorów, ułatwijmy to Im!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Rasputin »

Tak sobie przeglądając ten wątek natrafiłem na temat. Może powtórzylibyśmy taki wyjazd. Zrobili zrzutę na paliwo albo na busa i pojechali odwiedzić Eutin. Nawet w parę osób jednym samochodem. W maju od 16 do 18 w Trawemunde przy Lubece heimatkreis organizuje Pommerntage. Co wy na to??
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Rasputin »

[quote="Rasputin"]Tak sobie przeglądając ten wątek natrafiłem na temat. Może powtórzylibyśmy taki wyjazd. Zrobili zrzutę na paliwo albo na busa i pojechali odwiedzić Eutin. Nawet w parę osób jednym samochodem. W maju od 16 do 18 w Trawemunde przy Lubece heimatkreis organizuje Pommerntage. Co wy na to??

Wiem że muzeum w Eutin wzbogaciło się teraz o wiele więcej materiałów dt. Szczecinka. A szczególnie są to w większości materiały i zdjęcia po nieżyjącym już dawnym członku zarządu Otto Belowie.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Mario »

ja jestem za :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Rasputin »

No to już mamy dwóch. Kto jeszcze ?? A co na to nasz siteadmin ??
Ludzie ruszcie się!!!
User avatar
mako
Posts: 81
Joined: 03 Apr 2007, 20:35

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by mako »

Też jestem za. Chętnie zobaczę Eutin i muzeum mieszkańców Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by bronx »

Jeżeli o mnie chodzi to ja wstępnie też chęć taką wyrażam, tylko trudno mi teraz powiedzieć jak będzie z moją dostępnością czasu w połowie maja.
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Rasputin »

I elegancko. Jeszcze ktoś chętny ??
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by ziom »

Jest zaproszenie czy wyjeżdżamy do kogoś obcego nie imprezę???
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by człowiek widmo »

ziom wrote:Jest zaproszenie czy wyjeżdżamy do kogoś obcego nie imprezę???
Jak wbitka na imprezę, to ja jestem w aucie z Mariem i Ziomem.
Bahnhofstraße
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Szczecinecki Portal Hist. Szczecinek.org z wiztą w Eutin.

Post by Mario »

widmie - nie bo się napijemy i będziemy Falklandy zamiast Inflantów dla Polski odbijać :)
a tak naprawdę jestem za :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply