Kartka z przeszłości cz.1.

Archiwalne artykuły historyczne, które pojawiały się na łamach Dwutygodnika Szczecineckiego TEMAT. http://www.temat.net
Post Reply
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Kartka z przeszłości cz.1.

Post by Szczecinek.org »

Niezwykłą kartkę pocztową ze swoich zbiorów udostępnił nam Sebastian Lewczuk. Zdjęcie zostało wykonane w latach trzydziestych a może na początku czterdziestych przy Blücherstrasse (współczesna ul. Mickiewicza). Od tego czasu ulica praktycznie się nie zmieniła. Tak jak dzisiaj rosły tam włoskie topole, nie ma tylko budynku po prawej stronie, który w latach dziewięćdziesiątych został rozebrany. Na pierwszym planie widoczna jest dorożka - może raczej bryczka z pasażerami i woźnicą z wojskowych uniformach.

Image

Widokówka została wysłana 29 stycznia 1942 roku ze Szczecinka. Ale nie na tym polega jej niezwykłość. Umieszczona na niej korespondencja została napisana... po polsku! Ze stempla pocztowego wynika, że nie nadano ją na poczcie dworcowej zaś adresatem przesyłki był Ignatz (Ignacy?) Szmagliński zamieszkały w Chojnicach (niem. Konitz) przy ul. Dworcowej (Bahnhofstrasse) 10.

- Kochana Siostro, Szwagrze i Żeniuśku - czytamy w korespondencji - Ja będę jechał w niedzielę do domu jak zwykle wpół do ósmej będę w Chojnicach. Jak mam chwilę wolną, to wstąpię. Wanduś mam małą prośbę. Jak otrzymasz pocztówkę, przejdź się do miasta. Ja potrzebuję dwie damskie siatki lecz nie z włosów tylko mocno niciane, bo tu nie mogę dostać, a w domu też nie ma. Przy okazji dowiedz się może walizki są w Chojnicach. Ja jestem zdrów w domu też nic nowego nie ma. Otrzymałem list wczoraj (...) bardzo zimno jest. Kończę serdecznie pozdrawiam Twój Brat, Szwagier, Wujek Antek.

Image

(jg)
Dwutygodnik Szczecinecki TEMAT
3 marca 2005
Post Reply