Koniec Blaszaka!

Współczesne budownictwo i architektura. Co nowego powstaje w mieście... Jakie są plany rozbudowy... Wizualizacje.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Koniec Blaszaka!

Post by Krzysztof II »

Głos Koszaliński wrote:
Koniec "blaszaka”
Za pół roku mieszkańcy Szczecinka nie poznają popularnego "blaszaka”, symbolu peerelowskiego handlu.


Tak popularny dom handlowy będzie wyglądał już wkrótce (widok od strony deptaka i ulicy Parkowej).

Hiper razy trzy
Właśnie rozpoczęły się prace przy generalnej przebudowie dawnego domu handlowego PSS "Społem”.

Inwestycja była zapowiadana od dwóch lat, ale w końcu rozpoczęła się od wkręcania w ziemię pali, na których stanie stalowa konstrukcja nowej części "blaszaka” - nie od strony deptaka, ale zaplecza od strony ulicy Jana Pawła II. To konieczne, bo cały Szczecinek leży na fatalnych gruntach.

- Chcę zmienić "blaszak” i urządzić w nim pierwszą w Szczecinku galerię handlową z prawdziwego zdarzenia - mówił Zygmunt Kiełbasa, właściciel budynku.
Budowla całkowicie zmieni swój wygląd i przestanie straszyć elewacją z aluminiowej blachy, której zawdzięcza nazwę. Początkowo wcale się na to nie zanosiło, bo jeden z pomysłów zakładał zachowanie blaszanego oblicza budynku. Na szczęście inwestor zmienił zdanie.

Przede wszystkim zniknie koszmarna elewacja z blachy, a zastąpi ją szkło, ceramika i konstrukcje z aluminium. Budynek od strony parkingu zostanie dosłownie przecięty na pół gigantyczną piłą. W tym miejscu dobudowana zostanie zupełnie nowa, przeszklona fasada. Zmieni się także wnętrze "blaszaka”. Przede wszystkim o prawie połowę powiększy się powierzchnia handlowa. W tej chwili na pierwsze piętro wchodzi się schodami, po przebudowie na pierwszą i drugą kondygnację, którą planuje się udostępnić dla handlu, wjedziemy schodami ruchomymi. Prace oczywiście wyłączą tę część z eksploatacji, ale market na parterze ma działać normalnie.

Do września ma być gotowa konstrukcja, a inwestycja będzie realizowana błyskawicznie, bo jak twierdzi inwestor, dziś trzeba budować szybko, bo przedłużanie budowy tylko podnosi koszty.

Budynek wraz z sąsiednim biurowcem 5 lat temu od upadającego PSS "Społem” kupił Zygmunt Kiełbasa, szczecinecki przedsiębiorca. "Blaszak” przeszedł co prawda kurację odmładzającą, ale nadal pozostał starym, tak dobrze znanym wszystkim "blaszakiem”. W zeszłym roku poczciwy "blaszak" obchodził 30 urodziny.
Wiem, że takie informacje bardzien na www.szczecinek.biz, ale to wkońcu kawał historii szczecinka :wink:
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Następną lipą jaką wydudowano w Szczecinku,odnośnie domów handlowych jest budynek przy wieży św.Mikołaja.Nie dość że jest odrażający i tylko zeszpecił starą okolicę zabudowy miasta,to zbudowano go na terenie byłego cmentarza.Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ten okropny hangar na dawnym Placu Maślanym to prawdziwy skandal.

Dobrze, że wieżę zostawili, łaskawcy.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Wracając zaś do Blaszaka - wiecie, kiedy mniej więcej został zbudowany?
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

"W zeszłym roku poczciwy "blaszak" obchodził 30 urodziny." No to chyba 1976
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Qrcze, muszę iść do okulisty... albo gerontologa.

Przy okazji: co ostatnio działo się w Blaszaku na piętrze? Pamiętam (o ile znów czegoś nie mylę) jeszcze czasy, gdy sprzedawali tam meble.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

No było CCC i inne małe butiki, a "blaszak oddano do użytku wiosną 1976 :wink:
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Swego czasu moja matka pracowała w biurze w blaszaku.Pamiętam jaką atrakcją dla mnie była winda towarowa,najeździłem się za wszystkie czasy.To była chyba pierwsza winda w Szczecinku.Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

W szpiatlu pierwsza była :wink:
Szczecinek
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Nie było jakiegoś przedwojennego piętrowego sklepu?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to jedna z pierwszych. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

fravashi wrote:Nie było jakiegoś przedwojennego piętrowego sklepu?
Nie było takiej zabudowy i potrzeb :wink:
Szczecinek
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

KrzysztofII wrote:Nie było takiej zabudowy i potrzeb :wink:
Zabudowa piętrowa to raczej była
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Krzysztof II wrote:
fravashi wrote:Nie było jakiegoś przedwojennego piętrowego sklepu?
Nie było takiej zabudowy i potrzeb :wink:
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

sklep Otto Schramm'a przy Königstraße był piętrowy, i nie mam pewności ale chyba Gustav Ramelow przy Bismarckstraße też był pietrowy.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Tylko nie był to typowy blaszak, a raczej sklep w kamiennicy :wink:
Szczecinek
Post Reply