Ład urbanistyczny.

Współczesne budownictwo i architektura. Co nowego powstaje w mieście... Jakie są plany rozbudowy... Wizualizacje.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Ład urbanistyczny.

Post by bronx »

Tak oglądam sobie ostatnio zrobione fotki z balona i fakt ładne, ale jakiś taki smutek mnie ogarnął. Z punktu widzenia ulicy, w Szczecinku tego "miasta" jest jakby więcej a jak się z góry popatrzy to jakaś ogólna lipa. I nie chodzi mi tu o wielkość miasta jako takiego, bo jest jakie jest i jest w sam raz, tylko o sposób zagospodarowania terenu, takiej tradycyjnej miejskiej zwartej zabudowy tzw. tkanki miejskiej. Zabudowy z pierzejami, narożnymi budynkami, kwartałami i wszystko jak Bozia przykazała. Jak się popatrzy na teren starego miasta z góry no nie dość, że pustych placów od groma; jakieś parkingi (oczywiście potrzebne, ale czy koniecznie w takiej formie i na terenie starego miasta); no i bloki, które już zupełnie rozsypują linie dawnej zabudowy i przebiegu ulic; a jak wiemy siatka ta wpisana jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Ja rozumiem inne czasy, inne trendy w budownictwie, użyteczność ponad formę, no ale te bloki w centrum.... :( Na osiedlu zachód, proszę bardzo, na oś. Kopernika niech będzie, ale na starym mieście? Stare miasto i bloczek, garażyk, trawniczek? Ogólnie mam wrażenie, że przed 1945 rokiem zabudowa mimo, że bardziej rozdrobniona, była bardziej poukładana.

Robot gdzieś tu obok ponarzekał na zbytnią ochronę konserwatorską krajobrazu miejskiego, to ja sobie pozwolę ponarzekać na niedostateczną ochronę takich krajobrazów.

Takie porównanko, troszkę inny kąt i wysokość ale prawie prawie, końcówka lat 20-tych vs początek XXI wieku.
z lotu balonem.jpg
z lotu balonem.jpg (398.27 KiB) Viewed 6352 times
Foty nowe by Mirosław Korkus / SAPiK
1620744_750254134993737_2109743806_n.jpg
1620744_750254134993737_2109743806_n.jpg (131.48 KiB) Viewed 6369 times
smutek i zgrzytanie zębami
960200_750253651660452_683627186_n.jpg
960200_750253651660452_683627186_n.jpg (131.35 KiB) Viewed 6356 times
1560395_750253864993764_984439674_n.jpg
(130.43 KiB) Downloaded 3663 times
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Ład urbanistyczny.

Post by robot humano »

Ooooo wypraszam sobie. Narzekałem na ośli upór konserwantów i nacisk na reanimowanie wszystkiego co stare mimo, że nawet po kosztującej krocie reanimacji kompletnie nie wiadomo co z budynkiem zrobić. to jak z zabytkowym autem - owszem fajnie pooglądać odrestaurowane samochody z lat dwudziestych (Izydor nie pytaj które to) ale jeździć takim dziś nikt by nie chciał. Zupełnie czym innym jest urbanistyka - tu zasady są te same i nieważne czy zabudowę kwartałową postawiono 100 czy 10 lat temu, ważne jak to zrobiono.
Mój faworyt:
https://maps.google.pl/maps?q=szczecine ... 39,,0,6.83" onclick="window.open(this.href);return false;
oczywiście zgodny z palnem miejscowym.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Ład urbanistyczny.

Post by robot humano »

Urbanistyka ad 1900
https://maps.google.pl/?ll=52.228568,21 ... 9&t=h&z=19" onclick="window.open(this.href);return false;
i nie chcę tu mieszkać

Urbanistyka ad 1950:
https://maps.google.pl/?ll=52.219972,21 ... 8&t=h&z=17" onclick="window.open(this.href);return false;
i chcę tu mieszkać

Urbanistyka ad 2000
https://maps.google.pl/?ll=52.160586,21 ... 5&t=h&z=16" onclick="window.open(this.href);return false;
i znów nie chcę tu mieszkać ale wielu chce. Niekoniecznie stare jest wspaniałe, a nowe słabe. Niekoniecznie nowoczesne jest lepsze od przemyślanych rozwiązań sprzed lat. wszystko zależy jak się podejdzie do obowiązku, czy to w urzędzie jakimś czy biurze projektów, bo, parafrazując motto znalezione na SSC, urbanistyka nie polega na napier...niu budynkami po mieście jak gnojem po polu.
Last edited by robot humano on 02 Apr 2014, 19:00, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ład urbanistyczny.

Post by bronx »

Twój faworyt był (albo jest) niedawno do kupienia, można było kupić, zrobić wrogie przejęcie i rozpieprzyć niczym Kruszwica Elmilk.

Ale faktycznie, to pokazuje, ze takich tematów nikt nie ogarnia.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ład urbanistyczny.

Post by bronx »

Twoje przykłady fajne, ale obrazują tylko Twoje indywidualne upodobania, gdzie byś chciał mieszkać. Do pełnego spektrum trzeba by dodać jeszcze domek na przedmieściach czy na wsi bo może ktoś lubi mieszkać z widokiem na las. Nie oznacza to, że wszystkie takie potrzeby ma zaspokajać centrum miasta bo ono zaspokaja inne potrzeby. Mam kolesia w Szczecinie co właśnie marzył żeby mieszkać w starej kamienicy ze "studnią" i mieszka i za nic by tego nie zmienił. Kupił, świadomy wybór a nie, że dostał po babci.

Ta zabudowa z lat 1900 oczywiście ma same minusy ale jest zabudową naturalną, bo widać że ziemia w tym miejscu była droga i każdy z tej ziemi próbował wycisnąć metrażu ile się da. Ta z lat 50tych owszem harmonijna ale widać, że ziemi już było pod dostatkiem to i naturalność poszła gdzieś w las. Może i nie na kupie ale miasto się już rozchodzi, sklep na rogu już się oddala, zaczyna się robić mniej przyjaźnie dla pieszego, ale nadal akceptowalnie.

A wracając do sedna, żadnego z przedstawionych porządków, próżno szukać w ścisłym (podkreślam ścisłym bo nad nim się tutaj pochyliłem) centrum Szczecinka i nad tym właśnie boleję.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ład urbanistyczny.

Post by Drahim »

bronx wrote: A wracając do sedna, żadnego z przedstawionych porządków, próżno szukać w ścisłym (podkreślam ścisłym bo nad nim się tutaj pochyliłem) centrum Szczecinka i nad tym właśnie boleję.
Ale to co stało i to co budowano w latach 20-stych, to budowano w prawie pustym polu. Linie zabudowy można było rysować linijką. Zabudowa wyburzeń wymaga większej wyobraźni.
Tratata
Posts: 8
Joined: 11 Aug 2016, 10:24

Re: Ład urbanistyczny.

Post by Tratata »

Niech zrobią jakoś to żeby ta urbainstyka została w naszym mieście zachowana żeby ludzie byli jakoś sensownie rozmieszczeni w naszym mieście.
Post Reply