Przebudowa pl. Wolności

Współczesne budownictwo i architektura. Co nowego powstaje w mieście... Jakie są plany rozbudowy... Wizualizacje.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Mario »

Panie w szpilkach niech zostaną w Neustettin :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Zico
Posts: 85
Joined: 11 Mar 2014, 10:11
Location: Stetinek

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Zico »

No właśnie - przestrzeń publiczna ma być funkcjonalna. Pod domem każdy sobie robi co chce - jego sprawa. W kaloszach można chodzić, to nierówności nie przeszkadzają :wink:
Na Ratuszowym dziedzińcu też ze 3 razy przekładali, a i tak można się potykać. Dodam od siebie, że plan na Plac Wolności jest właśnie w kostce... Może brukarzy z zagranicy sprowadzą? :P
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by robot humano »

Mario wrote:ja sobie kamień łupany bardzo chwalę :)
A toaleta w domu będzie czy, rustykalnie, za stodołą?
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Mario »

są nawet dwie, ale sławojkę dla tradycji też postawię :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by bronx »

Pokazano już chyba ostateczną wizualizację placu Wolności, która będzie realizowana. Różne były koncepcje, pomysły konkursy (wśród studentów architektury) na projekt placu, ale wyszło, że realizowana będzie koncepcja głównego specjalisty ds. architektury w UM Szczecinek Tomasza Wolanina.

Czy to jest projekt ładny, w mojej opinii jak najbardziej; czy projekt jest ponadczasowy, na pewno nie i czuję że podobnie jak obecny plac będziemy go za 20-25 lat wymieniać na nowy. Pomysł z tymi fontannami z ziemi dobry, sprawdzają się one w wielu miejscach, w Świnoujściu na promenadzie, w Gdańsku w otoczeniu pięknych lwów, w Koszalinie i Gryficach na rynku czy też na Starym Rynku w Stralsundzie, uciecha szczególnie dla dzieci. Jednak w Szczecinku będzie trzeba rozwiązać drastycznie problem samochodów dostawczych jeżdżących po placu, a jest ich sporo. W Koszalinie ostatnio osobówka uszkodziła taką fontannę.
plac_1d.jpg
plac_1d.jpg (170.54 KiB) Viewed 10879 times
plac_2e.jpg
plac_2e.jpg (171.47 KiB) Viewed 10842 times
plac_3anoc.jpg
plac_3anoc.jpg (87.48 KiB) Viewed 10871 times
plac_7 (1).jpg
plac_7 (1).jpg (135.86 KiB) Viewed 10873 times
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by izywec »

Podoba mnie się bardzo! Najważniejsze, że wreszcie Ratusz nie będzie zasłaniany przez chronione ciagle przez "Zielonych" drzewa, kóre rosły jak na drożdzach i zasłaniały budynek coraz bardziej. Strzelam: ale pewnie też tych drzew nie zgadzali się przycinać ci nawiedzeni.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by robot humano »

1. Fontanna przed Ratuszem niezbyt przemyślana - dla kogo? Fontanna to ozdoba miejsca mająca przyciągać ludzi wyglądem i mikroklimatem, a także możliwością zabawy dla dzieci więc po co ta przy ścianie Ratusza? Myślę że zniknie kiedy projektant znajdzie jakieś zastosowanie dla tej części placu.
2. Fontanna druga jest na osi głównego dojazdu dostawczaków na plac czyli ul. 1 maja i albo się postawi szlabany albo już po niej.
3. Koniecznie trzeba wywalić tę wielką wierzbę z narożnika placu. Jestem zdumiony, że mimo tak wspaniałej okazji do uporządkowania sprawy i "odzyskania" lokali za nią poukrywanych ona wciąż zostaje.
4. Dziwi mnie ta czerwień posadzki placu, jakoś nie przychodzi mi do głowy żaden czerwony materiał drogowy. Skąd ten pomysł? Bo dachy czerwone? Ktoś idący po ulicy nie widzi dachów. Bo Ratusz czerwony? Z cegły budują domy nie place. Wybór takiego "niedrogowego" koloru powoduje problem z doborem materiału - tu będzie to beton barwiony w masie. Jak to zazwyczaj wygląda można zobaczyć na remontowanych przystankach kolejowych. Jeśli już to zrezygnowałbym z czerwonych dywanów wychodzących poza sam plac i w niepokazany na wizualizacjach sposób kończących się na styku ze stara nawierzchnią. W tych miejscach wyjdzie jakaś lipa.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Polelum »

A mnie smuci, że na wizualizacji nadal widzę te wstrętne blaszane budy, doczepione do narożników budynku. Psują mi one całą przyjemność spacerowania po placu. Mam cichą nadzieję, że odpadną podczas remontu 8)
Attachments
plac_woln.jpg
plac_woln.jpg (140.58 KiB) Viewed 10811 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Drahim »

Wyznaczyłbym obwodnicę rowerową omijającą deptak i plac przed ratuszem. Ci 'ekologiczni' jeźdźcy potrafią uprzykrzyć życie pieszym.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by izywec »

Drahim napisał:
".... Ci 'ekologiczni' jeźdźcy potrafią uprzykrzyć życie pieszym."

Znam przypadek odwrotny. Na scieżce rowerowej, którą wykonano między wschodnim Kołobrzegiem a Bagiczem piesi potrafią potrącać rowerzystę albo wręcz prawie ich linczować. Brak wyrozumiałości wzajemnej prowadzi do durnych konfliktów.
P.S. Ścieżka jest wg. znaków tylko dla rowerzystów.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Drahim »

izywec wrote: P.S. Ścieżka jest wg. znaków tylko dla rowerzystów.
Z tym, że oznakowana ścieżka nie musi przebiegać przez DEPTAK, ani przez centralny plac miasta.
Obwodnice są teraz modne. Może być oznakowana obwodnica rowerowa z tyłu za ratuszem, a na deptak wejście pieszo.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by bronx »

Osobiście jestem wielkim entuzjastą transportu rowerowego i wykorzystywania roweru nie tylko w celach rekreacyjnych ale codziennych zastępujących samochód, mimo wszystko uważam, że cały ciąg ul. 9 maja, pl. Wolności, ul. Boh. Warszawy powinna być bez ruchu rowerowego, np. wzorem Długiego Targu w Gdańsku, ew. ruch ten powinien być zabroniony w godzinach 10-18, poza tymi godzinami deptak pustoszeje na tyle, że można już swobodnie rowerem przejechać.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by robot humano »

Rozstrzygnięto przetarg, wybrano wykonawcę. Projektant nie znalazł lepszego zastosowania dla części placu przylegającej do Ratusza i zostawił tam fontanny, które z pomocą wiatru będą systematycznie i dokładnie nawilżać ściany zabytkowego budynku. Ale przynajmniej nie da się podsłuchiwać (i nagrywać) siedząc na ławce co robią pracownicy Ratusza. Tak na marginesie to projekt dołączony do przetargu zakłada dużo więcej niż remont samego placu, np. cały deptak do ul. Żukowej i częściowe remontu ulic poprzecznych. Od razu powiem (jako zarządca placu z taką fontanną), że tylko brutalne i bezwzględne działania miejskich sił bezpieczeństwa pozwolą fontannom na tym placu dożyć końca gwarancji. No chyba, że Plac Wolności przestanie być skrzyżowaniem zaopatrzeniowców.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by Stach »

robot humano wrote: do ul. Żukowej
Tak właśnie odmieniało się nazwę tej ulicy :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Przebudowa pl. Wolności

Post by bronx »

Właśnie ruszyła przebudowa placu. Ostro wzięli się do roboty, drzewa już ucięte, fontanna ginie w oczach.

galerie zdjęć z pierwszych prac:
na gawexie:
http://www.gawex.pl/galerie/id/3074/Poz ... -ratusza/1" onclick="window.open(this.href);return false;
na Temacie:
http://temat.net/aktualnosci/24729/Dwoc ... e-w-oczach" onclick="window.open(this.href);return false;

I na żywo można patrzeć na robotę kamerą Gawexu:
http://www.gawex.pl/kamery/id/1/Widok-na-Plac-Wolnosci" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply