Wizualizacja rozbudowy cetrum handlowego CCC.

Współczesne budownictwo i architektura. Co nowego powstaje w mieście... Jakie są plany rozbudowy... Wizualizacje.
Waldek

Post by Waldek »

Oto przykład, w mieście Vejle jest piękny stary wiatrak i jest tak wkomponowany w Hotel jako wejście.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

A z którego jest wieku? I czy jest to również, tak jak to mam miejsce w Szczecinku, jedyny tak stary niezrujnowany obiekt? Czy tak jak w Szczecinku stoi w centrum miasta? Czy przez stulecia był symbolem miasta, tak jak szczecinecka wieża - znana z licznych pocztówek?
Waldek

Post by Waldek »

Jest to przepiękny wiatrak holenderski usytuowany na samym szczycie najwyższego wzniesienia w mieście. Zdjęcia mam ale w Szczecinku, tak że na teraz nie pokazę, oczywiście że wiatrak jest wiekowy i wszystko na to wskazuje, że hotel do niego dobudowano.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Waldek, przez Vejle kilka razy tylko przejezdzalem i wiatraka nie widziale, ale poszperalem w googlach. Rzeczywiscie wiatrak stoi na najwyzszym wzniesieniu, ale gdzie ma stac? w dolinie? stal sie symbolem miasta, bo widac go juz z daleka, wybudowano go 160 lat temu i znajduje sie tam teraz muzeum.

Stachowi chodzi o skale zabytkow, nie porownuj mlyna(muzeum) do wiezy gotyckiego kosciola, ktory przez wieki sluzyl mieszkancom miasta.
Wieza i Zamek, to dwie najbardziej rozpoznawalne budowle Szczecinka na przestrzeni wiekow.

Widzialem sporo polaczen nowego ze starym, ale nikt nie ma odwagi ignorowania w budynki z tego okresu. Historyzm, prosze bardzo, ale nie najprawdziwszy gotyk.

A sam projekt od Boh. Warszawy mi sie podoba, nie szkoda mi tych drzew, bo mozna posadzic nowe.
Nie podoba mi sie ten pretensjonalny zegar i takie "wkomponowanie" budynku muzeum, do tego jeszcze te niby gotyckie, strzeliste okna, a Niemcy na poczatku XX wieku wykuli zupelnie inne, ach, szkoda gadac, Gargamel paskudny :evil:
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Ziom,co wedlog Ciebie mozna zrobic z ta wieza lub zamkiem ?
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Wieza moglaby byc swietnym miejscem do wystaw, wernisarzy, miejsca gdzie szczecineccy artysci mogliby wystawiac swoje prace. Jak to sie robi pokazali harcerze korzystajac z uprzejmosci proboszcza duzego kosciola.
Z zamkiem sprawa jest powazniejsza, bo i kubatura znacznie wieksza. Nowoczesne, luksusowe centrum konferencyjne, cos w tym rodzaju, sam nie wiem.

Nasuwa mi sie pewna refleksja, obecne wladze miasta, a moze wladze Szczecinka w ogole, nie maja zadnej koncepcji do wykorzystania tych paru szczecineckich zabytkow. Jesli chodzi o kolejne deficytowe inwestycje typu Gertrudy, hangaru czy wyciagu na jeziorze, nie ma sprawy, pojedzie Rak do Augustowa i wszystko jasne, ale juz z Zamkiem nie takie proste. Kupili i co dalej? W ktora strone wyciagnac reke po kase, bo swojej wydawac szkoda. Juz chyba z rok od chwili odkupienia, a jeszcze zadnego pomyslu.
Ze sw. Mikolajem koncepcja byla. Pamietacie jak w czerwcu JHD powiedzial, ze wieze trzeba sprzedac, bo p. poz. i stan techniczny, i schody za strome... Wrzawa sie zrobila, bo jak to sprzedac? A dzisiaj ktos pyta czyja jest wieza, odczekali i zostalismy postawieni przed faktem dokonanym(nie wiem czy wieza nalezy jeszcze do miasta czy nie, ale to w tych okolicznosciach sprawa drugorzedna), a jak ktos wku...ny krzyknie, to panowie Rak/JHD odpowiedza, ze wdzieczni powinnismy byc, ze laskawy inwestor zrobi dla Mikolaja kapitalke. I po liftingu wiezy az zakupy chce sie robic...
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Osobiscie dalbym w morde klijentowi ktory chce z zabytkow robic stragany lub je w komponowac w tego typu inwestycje.Co zrobic z wieza?A naprzyklad galerie malarstwa szczecineckich artystow,ale nie przybudowke stodoly ccc.Widze ze co niektorzy zagubili sie zupelnie.Co do zachodu to niech sobie robia ze swoimi zabytkami co chca.Ja wole nasze zabytki w formie jakiej powstaly i moze dlatego wlasnie z zachodu przyjezdzaja do nas turysci zwiedzac nasze zabytki.To moze przebudujmy Malbork na supermarket typu Ikea? :lol: :lol:Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Na zachodzie jestem troche dluzej i zapewniam Cie, ze zabytki sa otaczane troska i szacunkiem. Jesli juz cos lacza, to z klasa.
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Zgadzam sie z Wami Panowie.Zabytki powinne byc szanowane i zostawione w spokoju.Mieszanie starego z nowym mogloby byc mozliwe ewentualnie jezeli juz zabrakloby miejsca(gruntow).Szczecinek jednak nie lezy na wyspie .Jezeli ktos chce budowac nowe miasto to z daleka od "Starowki".
W Kanadzie tez zabytki sa chronione.
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
Waldek

Post by Waldek »

Podejdżcie do tego tematu logicznie jak ma się taka wieża sama utrzymać, z kafejki za mało a i nasz kochany sanepid zaraz jakiegoś haka znajdzie. Z galerji, to nie Paryż gdzie można liczyć na tłumy. Jedynie dotacja miasta lub chojni sponsorzy, i bądż tu mądry nie te czasy aby można liczyć na filantropię.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Szczecinek ma tylko dwa tak stare obiekty, Zamek i Wieżę. Baaaaardzo dużo!

Póki był system komunistyczny, jakoś tam funkcjonowały. W Zamku czynny był stylowy hotel z pięknym widokiem na park i jezioro. PRL jednak wylądował w końcu na smietniku (niech mu ziemia ciężką będzie). Obywatele ujęli ster rządów we własne ręce, demokratycznie powołali władze samorządowe. I po jakimś czasie okazało się, że właściwie byłoby wygodniej, gdyby tych szczecineckich zabytków w ogóle nie było! Nie wiadomo, co z nimi zrobić! W zasadzie nawet przeszkadzają!Zrujnowany Zamek wciąż jeszcze stoi, niczym wyrzut sumienia. Wieża znajduje się wprawdzie w niezłym stanie, ale ponieważ zabrakło pomysłów na jej "wykorzystanie" (?), ma zostać wkomponowana w obuwniczy supermarket jako stylowe wejście. Może zawisną jakieś banery reklamujące promocje?

Tak to niestety wygląda z zewnątrz. Uczcijmy 700-lecie Szczecinka.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Waldek, nie wszystko musi byc zaraz dochodowe. Jesli wizytowka mista maja byc niedochodowe statki, zapewne niedochodowy wyciag, niedochodowy basen, to dlaczego nie moze byc wieza? Dzialanosc kulturalna w takiej skali nie ma szans na komercyjny sukces.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Co za propagandę niektórzy tu urządzają... :roll:

Zabytek ma na siebie zarabiać? Może lecz nie musi. Miasto częstokroć pełni funkcję mecenasa. Wszystko zależy od podejścia Rady i Burmistrza. Patrząc na kroki podjęte w sprawie Zamku lub Wieży Bismarka można przypuszczaź, iż został obrany kurs, o którym mowa na wstępie.
Jeśli nie tędy droga, to jeśli tak wielu jest pasjonatów Wieży św. Mikołaja -można uczynić jak w wypadku Zamku Królewskiego w Krakowie. Tam sporą pomoc świadczy Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Więc jeśli Wieża ocaleje, można, zachowując wszelkie zdrowe proporcje, założyć takową organizację i huhać oraz dmuchać na nasz zabytek.
Waldek

Post by Waldek »

Tak tylko czy w naszej rzeczywistości znajdzie się ktoś co wysupła choćby złotówkę na ten jakże szczytny cel, pamiętajmy że to nie jest tylko jedno razowy datek, tu trzeba łożyć non stop. Miasto to co widzę to chętnie pozbyło by się aby mieć to z głowy i nie łożyć na ten cel kasy, a wiadoma że budżet naszego miasta to jak przykrótka kołderka, w którą stronę byś nie ciągnął to zawsze gdzieś zabraknie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

@Waldek
"Miasto to co widzę to chętnie pozbyło by się aby mieć to z głowy i nie łożyć na ten cel kasy"...

Waldek, coś mi się jednak zdaje, że troska o zabytki jest obowiązkiem władz, regulowanym ustawowo. Musiałbym skonsultować z prawnikiem, jakie są możliwości zdyscyplinowana tych dygnitarzy, którzy ten obowiązek lekceważą.
Post Reply