W którym miejscu zrobione było to zdjęcie?

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

W którym miejscu zrobione było to zdjęcie?

Post by Stach »

Co to za budynek znajduje się na pierwszym planie największego zdjęcia na kartce?
Attachments
206857576.jpg
206857576.jpg (39.48 KiB) Viewed 3844 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Te budynki nie istnieją, zdjęcie bardzo wczesne właściwie mało co tu się zachowało. Zostało zrobione z dachu budynku sądu, pierwszy wyższy budynek po prawej stronie to gmach dużej poczty, jeszcze nie rozbudowanej w strone zachodnią

tu troche lepiej widać, tę konkretną fotografię.

Image

Spójrzmy na lewą stronę ulicy.
Ten duży jasny budek z "pruskiego muru" w górnej części nie istnieje na pewno, następna kamieniczka chyba się ostała i została ostatnio wyremontowana. Na kolejnej parceli widac mały domek reprezentujący typową zabudowę pomorską, pomiędzy dwoma kamienicami.

tu zbliżenie na to miejsce
Image

później widać że postawiono tu nową kamienicę, która z kolei do dzisiaj również nie przetrwała, w tym miejscu jest nowy budynek postawiony w latach 90tych gdzie znajduje się m.in firma Foto Express.

Image

podobnie zrobiona fota tylko kilkanaście lat później, poczta się rozrosła, wyrosła kamienica w której dzisiaj jest jakieś doskonalenie zawodowe czy coś takiego, (sąsiednia parcela poczty od zachodzniej strony), widac też że po lewo została wybudowana kamienica w miejscu pomorskiego parterowego domku.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Skoro już jesteśmy w tej okolicy to warto zwrócić uwage na poczte i na to jak zmieniała się jej okolica jak i ona sama.

Na drugiej fotografii pokazanej przeze mnie po prawo z boku widać kawałek parterowego domku.

tutaj jest to mniej więcej ten sam okres, czyli pierwsze lata XX wieku.

Image

zwróćcie również uwagę że poczta ma wejście z samego brzegu, a dzisiaj jest ono bardziej na środku. Wejście nie zmieniło swojego położenia, rozrosła się poprostu poczta, która wraz z rozwojem telegrafu i telefonii potrzebowała więcej miejsca. Część parceli po tym parterowym domku została wchlonięta przez pocztę, na reszcie stanęła nowa okazała kamienica. Przebudowa miała miejsce w 1908roku i dała taki efekt:

Image

W 1937 roku przbudowano dach, ktory uzyskał dzisiejsza forme.

Image

no i wspolczesny widok, brakuje tego jasnego budynku na końcu, szkoda że nie istnieje tym bardziej ze niczego tak nie wybudowano

Image
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Panie "Bronx" jestem pełen podziwu dla Pańskiego archiwum i wiedzy o dawnym Szczecinku. Odpowiedź wręcz doskonała! izywec. :shock:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Dzięki za kawał dobrej roboty!

Nie jestem jednak przekonany, czy pierwsze dwa zdjęcia zostały rzeczywiście zrobione z dachu budynku sądowego. W końcu to nie jest aż tak wysoki gmach!

Przy okazji, skoro już mowa o budynku poczty. Na podupadającym innym forum szczecineckim obublikowano kiedyś niesamowite zdjęcie z widokiem ulicy, z perspektywą na pocztę. Osoba publikująca to zdjęcie zwracała uwagę, że na budynku zainstalowano sporych rozmiarów antenę. Pamiętacie to zdjęcie? Nie mogę teraz go znaleźć; przed reinstalacją windowsa miałem to zdjęcie nawet jako tapetę pulpitu. Na pierwszym planie stały jakieś kobiety, okna kamieniczek z lewej strony były pootwierane na zewnątrz (tak), po drugiej stronie ulicy szedł pan w surducie - bardzo fajna scenka rodzajowa z początków wieku.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

pewnie chodzi ci o ta kartke, jest w galerii:
Strona główna > Neustettin > Centrum - Stadtmitte > Königstraße - ul. Bohaterów Warszawy

była ona opisywana na stronie Plus Minus.

Image

to chyba nie była mowa o antenie tylko o tym widocznym na dachu gigantycznym słupie telefonicznym który splatał wszystkie linie telefoniczne z miasta i kierował do centrali która tam się znajdowała.

na ostatniej fotografi w pierwszym poście tutaj ten słup nawet lepiej widać.
podobny słup przez który przechodziło wiele drutów telefonicznych, stał na kamienicy przy Markt 16 pewnie było ich więcej wzdłuż Preussischerstr. i Königstr. ale tylko ten widziałem na zdjęciu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

bronx wrote:tu troche lepiej widać, tę konkretną fotografię.

Image
Coś wspaniałego mi teraz wpadło w oko, zwróćcie uwagę że na horyzoncie, nie widać jakże charakterystycznego konturu dużego kościoła. Szczecinek bez tej wieży ktoś sobie może wyobrazić? A jednak.
Stach wrote:Nie jestem jednak przekonany, czy pierwsze dwa zdjęcia zostały rzeczywiście zrobione z dachu budynku sądowego. W końcu to nie jest aż tak wysoki gmach!
No ok ale, jak nie sądu to skąd? Może fotograf zastosował jakaś soczewke że się tak panorama mocno rozciagnęła i powstało takie złudzenie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Właśnie, PlusMinus.
Więc mogę teraz znów przywrócić poprzednią tapetę na pulpicie :-)

Chociaż... teraz mam piękną panoramę z wieży Bismarcka na Jedynkę, policję i mały kościółek...
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Panie Stach
1. Na Plus-Minus nigdy nie było forum.
2. Portal Marka W. Piłata to przecież nie dziennik internetowy. Dokłada coś nowego, jeśli coś opracuje. Łukasz (Bronx) robi zupełnie tak samo - galerie nie zmieniły się już od dość dawna. Więc skąd to określenie "podupadające"? Pozdrawiam.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

@jarekpi

Dziękuję za sprostowanie.

Powinienem może napisać "nieco zaniedbany" portal. Swego czasu z wielkim zainteresowaniem czytałem i oglądałem zamieszczone na tym portalu materiały - później jednak z niejakim rozczarowaniem co pewien czas stwierdzałem, że różne segmenty portalu "nie działają". Taki "ogród nieplewiony". Wielka szkoda...
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

W głębi chyba zamek widac 8)
Szczecinek
Post Reply