Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Jeszcze pare slow o autorze ksiazki "Pommern 1945 die letzten Tage- die letzten Kämpfen".
Helmut Lindenblatt, urodzony w 1925 w Berlinie, z wyboru mieszkaniec Dobiegniewa(Woldenberg/NM), jako oficer artylerii bral aktywny udzial w walkach o Pomorze w 1945.
Po wojnie pracowal jako murarz w Hamburgu bedac jednoczesnie sluchaczem na wydziale historii na hamburskim uniwersytecie. Po studiach pracowal jako nauczyciel niemieckiego i historii. W 1976 roku, jako dyrektor szkoly, przeszedl na emeryture.
Z zamilowania do historii, straconej ojczyzny i checi wyjasnienia okolicznosci walk na Pomorzu w 45 r. i losu wypedzonych mieszkancow prowadzil intensywne badania docierajac do archiwow, dotychczas niepublikowanych przekazow i relacji swiadkow.
Na przykladzie powiatu szczecineckiego zaprezentowal efekt swojej pracy.
Druga ksiazka Lindenblatta jest "Pommern 1945", w ktorej przedstawia wojenne losy Niemcow na calym Pomorzu zima i wiosna 1945 roku.
Pozdrawiam ziom.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Mam nadzieję,że kiedyś zostanie wydana w języku polskim.Pozdro. 8)
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Oj Gizio, Gizio ... W cuda wierzysz?
Ale jak znasz niemiecki to zapraszam do siebie. Waldek da Ci adres.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

"Walory bojowe dywizji były bardzo znikome. Jednym z powodów było podkopane morale walczących, zwłaszcza szefów sekcji, którzy totalnie ignorowali położenie jednostek dywizji, a jeszcze bardziej umiejscowienie jednostek armii niemieckiej, które znajdowały się w naszym sektorze. Podczas odwrotu przez Szczecinek do Białogardu i nad brzeg Bałtyku każda kolumna gubiła się w ośnieżonych lasach i pośród zabłąkanych jednostek Armii Czerwonej, które posuwały się równocześnie w stronę morza…"
Z wywiadu z SS-Obersharführer Gilbert Gilles, dawnym podoficerem dywizji Karol Wielki, autorem książki "Dawne opowiadania o Waffen SS".

Moim mili, z początkiem sierpnia, obiecuję Wam wyczerpujący temat artykuł o zmaganiach Francuzów w Szczecinku. Nigdy nie publikowane w Polsce materiały, może trochę zdjęć. Mam nadzieję, że na tym moja grafomania się zakończy. :D
Bahnhofstraße
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Simone czekam z niecierpliwością na ten artykuł.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Simone napisał"Moim mili, z początkiem sierpnia, obiecuję Wam wyczerpujący temat artykuł o zmaganiach Francuzów w Szczecinku. Nigdy nie publikowane w Polsce materiały, może trochę zdjęć. Mam nadzieję, że na tym moja grafomania się zakończy" :shock: :shock: :shock:

To jak pamiętasz? :wink: Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

pierwsza część juz jest opublikowana, druga niebawem.
GIZIO

Post by GIZIO »

Sorry wiem,że jestem niecierpliwy. :oops:
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

GIZIO wrote:Sorry wiem,że jestem niecierpliwy. :oops:
GIZIU, GIZIU... się zrobi, się napisze. 8)
Bahnhofstraße
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Od jakiegos czasu koresponduje z pewnym Niemcem, ktorego mama i jej rodzice byli mieszkancami Szczecinka do 1948 roku.
Ostatnio przyslal mi krotka notatke z dziennika prowadzonego przez jego dziadka dotyczacych zajecia miasta przez wojsko sowieckie.

"...27.02.1945, w porze obiadowej, Rosjanie zajeli moje rodzinne miasto Neustettin.
W ciagu pol godziny miasto zmienilo sie nie do poznania. Z 21 tysiecy mieskancow, pozostalo jedynie 186.
Pozostali uciekli, wielu odebralo sobie zycie.
Gwalty na kobietach i dziewczynach byly okropne. Nie darowali nawet 12 i 13 letnim dziewczynkom. Mezczyzni stajacy w ich obronie zostali rozstrzelani. Zatrzymania i porwania nie maja konca.
Powoli powraca coraz wiecej uciekinierow, bo przeciez Ruski nie zwalnia marszu i idzie dalej..."

Zastanawia mnie ta liczba 186. Moj mailowy znajomy tez tego nie wie, bo dziadek juz nie zyje, a mama byla wtedy dzieckiem.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Post by ziom »

Podbijam temat, bo na stronie http://kriegsende.aktuell.ru/sowinform/112/" onclick="window.open(this.href);return false; trafiłem na rosyjskie relacje Sowinfo z frontu II WS dotyczące zdobycia przez Sowietów Szczecinka:

"Grupy 2 Frontu Białoruskiego kontynuowały zwycięską ofensywę. Posuwające się naprzód jednostki Gwardii Kawaleryjskiej osiągnęły drogi dojazdowe do Szczecinka. Uderzając na znajdujące się w południowych dzielnicach jednostki niemieckie kawalerzyści zawiązali główne siły broniącego się garnizonu. W tym samym czasie inne oddziały przesunęły się na północ i wkroczyły do miasta. Szczecinek został przez nasze oddziały zajęty.

W ciągu jednego dnia zniszczyliśmy około 3000 żołnierzy i oficerów wroga. Nasze oddziały zdobyły 5 lokomotyw, 200 pełnych wagonów towarowych, dziewięć z zapasami wojskowymi i wiele innych rzeczy. Ponad 600 Niemców zostało wziętych do niewoli. 1500 deportowanych przez Niemców do prac przymusowych obywateli sowieckich zostało wyzwolonych."

Liczby wydaja mi się mocno przesadzone, ale zawsze dobrze spojrzeć na sprawę z innej perspektywy.
GIZIO

Re: Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Post by GIZIO »

Bajka!!!! Ale dzięki Ziom za relaję.Warto poczytać bajki pisane przez Krosno armieńców. :mrgreen:
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Post by człowiek widmo »

Jeszcze słówko nt. walk w okolicach miasta...

We wspomnianej już na tym forum książce Ch. Bishopa "Zagraniczne...", jest taki oto fragment:

W kwietniu 1945 roku dywizja (23 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS Nederland- dop. mój) została podzielona. Pułk General Seyffardt skierował się na południe i uległ zniszczeniu pod Hammerstein, walcząc u boku 15 Dywizji Grenadierów Waffen- SS. Rosjanie rozstrzelali 13 wziętych do niewoli żołnierzy tego pułku.

Poza oczywistym przekłamaniem co do daty rozbicia pułku, frapująca jest sprawa egzekucji holenderskich jeńców. Warto przypomnieć, iż wspomniana 15 DG SS, to nikt inny jak 1 Dywizja Łotewska SS. Ta sama, która uczestniczyła/ nie uczestniczyła (niepotrzebne skreślić) w zbrodni w Podgajach. Czy ktoś orientuje się o udziale holendrów w "obronie" Gwdy Wielkiej, a może nawet o przemarszu przez Sz-ek?

Ukłony załączam.
Bahnhofstraße
GIZIO

Re: Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Post by GIZIO »

Odnośnie Podgaji,to różnie to było. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ostatnie dni Neustettin przed rosyjska ofensywa

Post by Stach »

@ ziom

A masz "Pommern 1945" Lindenblatta? Zajrzałem do niej i coś mi się zdaje, że są tam dodatkowe relacje. Brak czasu nie pozwala mi niestety teraz dokładnie porównać tłumaczone przez Ciebie fragmenty z tym, co jest w "Pommern 1945", może za kika tygodni bym do tego wrócił.
Post Reply