Zakłady fotograficzne

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Zakłady fotograficzne

Post by fravashi »

Dotychczas wspomniano o dwóch fotografach: Otto Thiela - Stellterstraße 2 i Ernst’a Passoth -Stellterstraße 3, a na pewno było ich więcej. Ktoś coś wie? W jaki sposób sama mogę szukać takich informacji? Są jakieś spisy? Skany książek telefonicznych?
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Sama sobie odpowiem, ech
http://www.fotorevers.eu/de/catalog2.ph ... Neustettin choć pewnie jeszcze jacyś byli
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Ja wiem troszkę tylko.

Tak Otto Thiele to mój ulubiony szczecinecki fotograf. Gdyby portal nie był im. Tuempla z pewnością był by im. Thiele :)

Zanim przejdę do właściwej odpowiedzi na Twoje pytania, pokaże Wam jedną ciekawostkę związaną z Otto właśnie.

Jest sobie dosyć znana pocztówka Königstraße

Image

Po uważnym przyjrzeniu się jej zauważyłem coś bardzo ciekawego. Otóż gablota która wisi na budynku, (dzisiaj już nie istniejącym, chociaż niedawno postawiono nowy budynek tym miejscu) należała właśnie do Otto Thiele, gdzie prezentował on swoje fotografie, które były swoistą reklamą jego zakładu fotograficznego.
Po dużym zbliżeniu wygląda to tak:

Image

Wyraźnie widać na górze gabloty nazwisko tego Fotografa.

Inni fotografowie mi znani to:

Georg Streich posiadał swoje atelier przy Wilhelmstraße 1 wymieniają go adreßbuchy z 1896 roku oraz z 1900. Z tym fotografem to w ogóle dziwna sytuacja bo mimo, że posiadał swój zakład w Szczecinku często pocztówki podpisane są jako wydane przez niego w Hammerstein czyli dzisiejszym Czarnem. Nawet zdjęcia z obchodów 600lecia (zobaczyć je można TUTAJ) miasta mają wytłoczone jego nazwisko i właśnie Hammerstein.

August Sellin , który jest m.in. wspomniany na stronce którą podałaś, miał swój zakład przy Stellterstraße 2 i jest wspomniany jako fotograf w książce adresowej z 1896 roku, później sprzedał swój zakład właśnie Otto Thiele’owi. Widać że fotografia była bardzo dochodowym zajęciem, ponieważ już w adreßbuchu z 1900 roku widnieje jako Rentier, czyli osoba która utrzymuje się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, odsetek od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych.

W książce adresowej z 1928 roku widnieją już trzy zakłady fotograficzne, są to:
Fritz Rittscher który miał zakład przy Mittelstraße 7,
Willi Fink Preußischestraße 10,
Erich Schulz Stellterstraße 3.
Ciekawym jest to, że Ernst Passoth w książce adresowej również widnieje pod tym adresem, być może razem z Schulz’em prowadzili zakład wspólnie.
Nie wiem dokładnie czy była jakaś zmiana numeracji w obrębie Stellterstraße, ale biorąc pod uwagę, że Sellin i Thiele miał zakład pod 2 a potem zakład Schultza i Passoth’a są pod 3 można zaryzykować stwierdzenie, że była to kontynuacja, i zakład fotograficzny w tym miejscu istniał chyba od początków fotografii jako takiej. Dodać należy, że kamienica dzisiaj nie istnieje, została w sumie nie tak dawno zburzona (pisze nie tak dawno bo ją jeszcze pamiętam ale nie wiem kiedy dokładnie to było) i jest w tym miejscu pusta parcela.
Ciekawi mnie ten E. Reimann z Königstraße 49 ponieważ nic o nim w moich źródłach nie ma.
Dodam jeszcze, że w spisie firm z 1913 roku widnieje firma Hans’a Darsow o nazwie Germania-Drogerie gdzie można było kupić m.in. różne przybory potrzebne do fotografii. Niestety nie wiem na jakiej ulicy znajdował się ten sklep.

Odnośnie szukania informacji.
Informacji najlepiej szuka się w źródłach, czyli adreßbuchy, Niemcy mieli dosyć skrupulatnie prowadzone i dokładne, w tym temacie również pomocne są pocztówki gdzie często podane są dane wydawcy.

Może ktoś coś doda, uzupełni z chęcią też się czegoś dowiem w tym temacie.

PS. Dziękuję Ci za zadanie tego pytania.
PS2. Czyżbyś chciała zrobić sobie zdjęcie, że szukasz fotografa?
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Jej, dzięki! Tak, jak cofnę się w czasie to już będę wiedziała gdzie zrobić sobie zdjęcie. A póki co, to będzie łatwiej poszukiwać fotografii, a nie tylko pocztówek
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

A tak swoją drogą, ciekawe jaki to przypadek sprawił, że z obchodów 600-lecia zachowały fotografie jedynie Georga Streicha? Thiele chyba prowadził swój zakład w tym okresie? A z tego co czytałam obchody były bardzo huczne, przyjechało wielu turystów, a mimo, że były to początki fotografii, wielu zamożnych (czyli tych podróżujących) ludzi bawiło się fotografowaniem.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Fravashi wspomniał o cofnięciu się w czasie :-)

Też o tym kiedyś myślałem - wizyta w Neustettin, w okolicach, powiedzmy, 1910 r.

Spacer od dworca, via Bismarckstr. i Preussischestr., przez Markt, w okolice szpitala i koszar, a powrót - wzdłuż jeziora :-)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

A może mała zagadka?

W którym miejscu Stach pomylił się, w następującym fragmencie:

"Fravashi wspomniał o cofnięciu się w czasie"
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

fravashi wrote:A może mała zagadka?

W którym miejscu Stach pomylił się, w następującym fragmencie:

"Fravashi wspomniał o cofnięciu się w czasie"
"wspomniała" ;)?
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

britneykiller wrote:
fravashi wrote:A może mała zagadka?

W którym miejscu Stach pomylił się, w następującym fragmencie:

"Fravashi wspomniał o cofnięciu się w czasie"
"wspomniała" ;)?
Brawo! Temu panu należy sie nagroda! Proszę zgłosić sie do administratora
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

E, to zbyt łatwa zagadka ("W jaki sposób sama mogę...")...

Za szybko przelatuję wzrokiem teksty, zbyt szybko piszę. Brak czasu, niestety. Pzdr.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

po lewo pierwszy budynek, na nim przesłonięta tablica z napisem Photographische Anstalt czyli zakład fotograficzny, to właśnie w tym budynku swoje pracownie mieli kolejno Sellin, później Thiele, następnie Passoth.
AK_05.jpg
AK_05.jpg (151.06 KiB) Viewed 10769 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Ralf z Berlina pisze na stronie o swojej babci o negatywach zapakowanych w papier firmy Hans Westphal-Moltkestr.3 Fernsprecher 232. Wiecie cos o tej firmie?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

znam zakład Westphal'a jako wydawce pocztówek nie raz się z nimi zetknąłem, nic chyba wiecej na jego temt nic nie moge powiedzieć.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

TUTAJ
FJ-SF000.jpg
FJ-SF000.jpg (262.75 KiB) Viewed 5664 times
jest skan tego opakowania firmowego w którym Ralf1963 znalazł zdjęcia swojej babci.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

W Pommersches Landesmuseum jest pocztówka przedstawiająca zakład fotograficzny Otto Thiele.

Image

Kartka datowana jest na 1905 rok, przed zakładem stoi mezczyzna, domyślać się można że jest to sam mistrz Otto Thiele właściciel zakładu.

Image
Post Reply