Fotomontaże

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Fotomontaże

Post by bronx »

Zdarzało się że przedwojenni wydawcy poprawiali swoje zdjęcia, aby lepiej wyglądały. proponuje wysukiwać takie przykłady i tutaj wklejać.

kilka moich:

1. to chyba najbardziej znane, nawet było opisywane w Temacie przez pana Gasiula, czyli te same osoby wystepują w takich samych pozycjach na dwóch różnych fotografiach.

Image

Image

2. Zdjęcie w oryginale przedstwaia jeszcze końcówkę budowy małej poczty, widać rusztowania na budynku oraz prace ziemne przed pocztą. Ul. Piłsudskiego jest ma głębokie koleiny. Na zdjęciu poniżej, ktoś dokończył budowę poczty i wyrównał teren Posener Platz oraz Bromberger Straße.

Image

Image

3. Bardzo klasyczny przykład retuszu na pocztówkach. Obie kartki wydał Ernst Passoth, jednak po czasie musiał uznać że czegoś brakuje na tej fotografii, no i dodał... dwa łabedzie :)

Image

Image
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Świetny wątek :)! W czasach, gdy nie było Photoshopa i innych takich narzędzi, musiało to być nie lada wyzwanie :).
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

fotomontaże

Post by izywec »

Trzecia para pocztówek /"łabędzie"/ to istny ćwiek w głowie. Mam wrażenie, że to nie tylko fotomontaż ale wręcz kolaż. Widoczny obiekt to chyba miejska plaża /Blucherbad/ wykonana z okolicy pomostu Victoriabrucke a prawa to jakiś kawałek północnego brzegu zrobiony bardzo długim obiektywem i do tego doklejone później łabędzie. Tak na marginesie to fotografujący materiały do pocztówek bardzo sprawnie posługiwał się długim obiektywem /spójrz na pocztówkę z chatą rybacką zdjętą z za fontanny przed muszlą koncertową/, ja teraz posiadając 16,5 krotny zoom nie bardzo bym się tego podjął - jak będę w Szczecinku specjalnie spróbuję tak zrobić to zdjęcie. To tyle, może wyciągniecie mi tego "ćwieka" i nieco oświecicie!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Nie tu jest wszystko ok, fotografia faktycznie przedstawia północny brzeg jeziora a my patrzymy na zachód. Zdjęcie zrobione było na wysokości zamku, to drzewko samotne jakby na środku jeziora znajduje się na wysepce która jest przy Parkbrücke a późniejszym ośrodku LOK. Dzisiaj po drzewie został tylko pieniek. Wysepka jest w połowie przysłonieta jednym z hangarów dawnego LOKu dzisiejeszą Tawerną. Drewniany budynek widoczny w tle to nie Blücherbad a dom kąpielowy (nie wiem czy miał jakaś nazwę) który znajdował się na wysokości Seestraße - Jeziorna. Budowla nie przetrwała raczej dalej niż do lat 20tych bo na późniejszych zdjęciach już go nie widać. Zacytuje fragment ostatnie artykułu który się pojawił na portalu : "(...)To z rysunku znajdowało się tuż przy Łabędziej Wyspie, zwanej też Tajwanem. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, amatorzy jeziornej kąpieli mieli do swojej dyspozycji osobne kabiny, każda z niezależnym dostępem do wody. W trosce o zachowanie pozorów moralności, obiekt oddalony był od brzegu o kilkadziesiąt metrów. (...)"
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

fotomontaże

Post by izywec »

Jednak pierwsza myśl zawsze jest najlepsza. Ten las po lewej pasował mi jak ulał do cypla z kwadratu 7B /za nim brzeg oznaczony familienfreibadstrand/ a na horyzoncie pola na południe od Trzesieki. Brak wiedzy o tym kąpielisku z pomostem od prawej skojarzyłem jako pomost plaży miejskiej. Pięknie, wiem coś więcej o moim mieście maturalnym /kończyłem na 1-go Maja w 1957/.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

łabędzie giganty :)

Image
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Rzeczywiście chyba wielkością dorównują skoczni na miejskiej plaży. Jak z niej skakałem to nie zdawałem sobie sprawy, że skaczę z grzbietu łabędzia. Gratuluję Panu Adminowi spostrzegawczości i poczucia humoru. Pamiętać jednak należy, iż nie posiadali Oni fotoshop'a pod ręką. :lol:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Bronx proponuję abyś wrzucił też swój fotomontaż z okazji 1 kwietnia.Nawet Ci to wyszło.Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

były łabedzie giganty, teraz żaglówki. porównajcie do wysokości drzew :shock:

Image
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Szczegolnie ta kolo wyspy, Odyseusz by sie nie powstydzil :D
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Panowie to nie żaglówki to "Transatlantyckie Żaglowce". :P :P Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Image

tutaj widać że wszystko na głowie, była sobie panorama na którą nałożono rysunek wieży Bismarcka. Oczywiście wejście jest od strony jeziora takze wykonanie takiej fotografii było by niemozliwe, no ale tak się ładniej komponuje, że i wieża jest od frontu i panorama z jeziorem :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To chyba największy dziwoląg spośród wszystkich znanych mi pocztówek szczecineckich :roll:
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ale jak ładnie się komponuje wejście do wieży na tle jeziora. :lol: :lol: Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Sorry, ale wieża wygląda, jakby była deko na......

Idzie w stronę jeziora, by rzucić...

..."treść żołądkową".
Post Reply