Fotomontaże

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to Stachu powodzenia. :lol: :lol: :lol: Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Image

znowu problem z proporcją, oczywiście trzeba było ożywić jezioro, łabędzie mimo że sztuczne są nawet ok, ale stateczek maciupki jak dla Pana Maluśkiewicza.
Last edited by bronx on 26 Jun 2007, 07:44, edited 1 time in total.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Gdzie ten stateczek?

już jest ;) /bronx
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

W galerii-jez.streitzigsse, zdjecia 18,33,52, gosc w lodeczce czarno-bialy, w kolorze i ze stateczkiem na drugim planie :lol:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tak ziomie masz racje to jeden z zabawniejszych przykładów urozmaicania:

Image

Image

Image

piszesz o tyhc trzech, ale jeszcze mam taką wersję, i proszę do wyboru do koloru jaką pan sobie życzy, kolorowa, moze czarno biała, ze staczkiem, bez stateczku w kazdej wersji :)

Image

stateczek ten zrobił karierę na przynajmniej jeszcze dwóch kartkach, widać te same charakterystyczne dwie postacie na dziobie :)

Image

Image

Tu inny przykład, panowie w łodzi, widać silne chlopy były bo tak wiosłowali że się na dwie foty załapali i to w identycznym ustawieniu :)

Image

tu to już w ogóle szczyt szytów, bo ta łajba w oddali też mi na prawidziwą nie wygląda, fotograf pstryknął fote jednemu drzewu i kawałkowi wody, a w zaciszu swojego zakładu fotograficznego dorobił całą "akcję" i wzmożony ruch na wodzie :) Genialne :D

Image
Last edited by bronx on 19 Sep 2007, 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Bronx!
Jesteś cudowny /proszę żadnych zboczonych skojarzeń - to dotyczy wszystkich/! Serdecznie się zabawiłem oglądając przygotowaną przez Ciebie ikonografię. Dzięki za te fotomontaże. Dobrze, że wtedy nie mieli dostępu do fotoshopa bo teraz mieli byśmy się z pyszna. :lol:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Przykład fotomontażu który nawet mnie zdziwił:

Image

Image

Widać,że to jest ta samo zdjęcia postacie z drugiego planu i te w samym tle widać te same. Pomijam że jedną pokolorowano ale przybyło kilka osób i dwa wozy na ulicy. No i pytanie czy wozy dodano do oryginalnej fotografii czy je wyretuszowano z oryginalnego widoczku.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Nie tylko wozy dodano, ale nawet to co konie po sobie na ulicy zostawiaja :D
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Czyli - chyba koński nawóz dodano dla atrakcyjnośći Neustettin - niech się Sapik uczy - otrzymali wczoraj jakąś nagrodę
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Nagrodę dla SAPIK-u skomentował tu nasz blaszany kolega:

http://www.szczecinek.biz/forum/viewtop ... 4c92b#6819
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

A tak przy okazji: co to za komin (?) w głębi? Zarys dostrzec można na obu pocztówkach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no wlaśnie ta budowla nie daje mi spokoju, ale może to już w nowym wątku :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Znalazłem dość osobliwy fotomontaż, nie spodziewałem się, że aż do tego moze dochodzić.

Mam juz jakiś czas taką fotografię:

Image

w muzeum w Greifswaldzie udało mi się pozyskac z kolei jej bliźniaczkę, tylko że kolorowaną.

Image

No i nie było nic w tym dziwnego, normalna sprawa, jedna w wersji oryginalnej druga kolorowa, ale proszę zwrócić uwagę na budynek gdzie znajdował się sklep papierniczy i ksiegarnię rodziny Sommer'ów przy Markt 12.

W przybliżniu to wyglada tak:

Image
Image

Oczy przecieać ze zdumienia... można bez końca a i tak widać że sklep nagle znika.
Rozstawienie postaci, dowodzi że są to te same fotografie. Wg innych fotografi przedstawiający ten sam budynek w podobnym okresie mozna stwierdzić że jak najabrdziej prawdziwy wyglad budynku przedstawia fotografia czarno biała.

Jedyne dla mnie sensowne wytłumaczenie tego zabiegu zlikwidowania sklepu wraz z witrynami i szyldami Ericha Sommera jest poprostu działalność konkurencji. Niestety nie wiem kto jest wydawcą tej kolorowanej kartki (w muzeum był tylko reprint wywołany współczesnie) ale pewnie nie chciał robic firmie Sommera darmowej reklamy, pamietać należy, że firma ta oprócz handlu wyrobami papierniczymi i książkami od dawna wydawała również kartki pocztowe, jeszcze w XIX wieku litografie wydawał Reinhold Sommer, później robiła to też Elsa Sommer która przejęła firmę Erich Sommer.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Podobna kartka już była tutaj w tym dziale, ale ta którą dzisiaj przedstawiam to chyba jej wczesniejsza wersja. Wieża jest narysowana odręcznie podobnie jak cały pierwszy plan z alejkami i drzewkami. Istotnym elementem w tym przypadku jest tutaj to, że kartka ma obieg 25 luty 1909 a jak wiemy 01 kwietnia 1910 roku dopiero położono kamień wegielny pod budowę wieży. Wniosek z tego taki, że najprawdopodobniej Ernst Passoth, wydawca kartki, narysował wieżę na podstawie planów.

Ponadto w górym rogu kartki mamy notke (niech mnie ziom poprawi) że cały dochód ze sprzedaży tej kartki zasili fundusz budowy wieży.

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Kolejny przykład retuszowania kartek. Można to prześledzić na przykładzie oryginalnego zdjęcia i pocztówki z niego wykonanej. Wydawca karty pocztowej wyretuszował pomnik Wilhelma I i stragan. Prawdopodobnie pocztówka była już wydawana w czasach kiedy pomnika już faktycznie nie było przed ratuszem, dlatego należało wygląd dostosować do aktualnego stanu. Przy okazji zwróćmy uwagę jak bardzo mylące może być określanie czasu zrobienia fotografii według daty obiegu pocztowego. Już pomiędzy wykonaniem fotografii a jej wydaniem potrafiło upłynąć sporo czasu. Ponadto taki zabieg jak wymazanie pomnika z pocztówki sugeruje, że zdjęcia jest znacznie późniejsze niż jest w rzeczywistości.
Attachments
183a.jpg
183a.jpg (141.99 KiB) Viewed 8792 times
183.jpg
183.jpg (140.66 KiB) Viewed 8799 times
Post Reply