Fotomontaże

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

Gdzie się mieściło wydawnictwo? Jeżeli w jakimś Lipsku czy innym Dreźnie, to rozumiem: nie chciało się jechać do Szczecinka, by zrobić aktualne zdjęcie. Ale jeśli była to firma szczecinecka?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Ostatnio wpadła mi kartka w oko, na której nic mi się nie zgadza. Wdaje mi się, że wiele tu było montowane albo wręcz dorysowane.
283641739.jpg
283641739.jpg (337.14 KiB) Viewed 9022 times
Widać czubek wschodniego skrzydła zamku, duży kościół i starostwo i niby się wszystko zgadza, ale co to za drzewa tu po lewo?

Kościół i inne wymienione obiekty wyglądają na dorysowane i ta perspektywa jakoś nie pasuje. Pod takim kątem (oraz ułożone względem siebie) mniej więcej widać by było je widać jakby się ustawić na kopcu Bourdosa. Tutaj wygląda, że zdjęcie jest zrobione z Klosterwald a te drzewa z boku to wyspa Binsenberg. Jednak budynki nie pasują ani ustawieniem ani wielkością do zdjęcia robionego z drugiego brzegu. O co tutaj chodzi, co to za drzewa?

Dla porównania dwa prawdziwe zdjęcia:

zrobione z Klosterwald, z tej perspektywy zamek zupełnie zasłania starostwo
188.jpg
188.jpg (141.55 KiB) Viewed 9032 times
zrobione od strony kopca:
panorama.jpg
panorama.jpg (215.47 KiB) Viewed 9043 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

Hej hej Bro, za szczwany lis jesteś! Nie udawaj, że nie wiesz, że o co chodziło w tym fotomontażu!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

No mam pewną teorię, nawet mi się wydaje, że mocno naciąganą, ale innego wytłumaczenia nie mam. Dlatego pytanie rzucam ogólnie, może ktoś lepiej to rozwikła.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

Hej, a co to jest za wieżyczka - ta pierwsza z lewej, widoczna na wszystkich trzech zdjęciach?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Fotomontaże

Post by ziom »

Zdaje się ta, której już wkrótce ma nie być.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

Ślepowronie, z LEWEJ strony! Wieża Paszkiewicza jest po prawej stronie na ostatniej pocztówce :-)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Fotomontaże

Post by ziom »

o ku...na, rzeczywiscie nie zauwazylem ;) :D, chociaz... moze wodociagowa jest wlasnie ta z lewej?
Ale ktora jest ta z prawej???
Z prawej, to ten Wasserturm na 100% dorysowany, a z lewej... to HWC... ;)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Było o tym wielokrotnie i zawsze o to pyta Stach :) to jest wieżyczka sygnaturka na dachu dawnego wschodniego skrzydła zamku
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Fotomontaże

Post by Waldek »

Stachu, u mnie skleroza to normalne ale u Ciebie :shock: to nie normalne :D
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

bronx wrote:Było o tym wielokrotnie i zawsze o to pyta Stach :) to jest wieżyczka sygnaturka na dachu dawnego wschodniego skrzydła zamku
Ojtam ojtam - od razu "zawsze". Może kiedyś (5 lat temu? 6?) rzeczywiście o to zapytałem, odpowiedź przeczytałem będąc po trzecim piwie i nie zapisała mi się na twardym dysku. A potem taki bro z Waldekiem, jeden z drugim, zrobią polewę i wychłoszczą mnie tzw. biczem satyry.

No ale przynajmniej stronę lewą od prawej potrafię odróżnić, więc w zasadzie zachowuję kontrolę.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Fotomontaże

Post by Polelum »

Zdjęcie jest podrabiane ;-)
Popatrzyłem na mapy jeziora, przyłożyłem linijkę - nie można zrobić takiego ujęcia.

A swoją drogą pomysłowość fotografów nie zna granic - krzaki i podejrzane trzciny często pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach ;-)

Pisząc "podrabiane", niekoniecznie mam na myśli retusz, lub dodawanie czegoś do zdjęcia. Często użycie teleobiektywu o ogniskowej powyżej 300 mm powoduje zupełnie nieprawdopodobne zniekształcenia rzeczywistości. W tym przypadku ktoś mógł zrobić zdjęcie aż spod Światek przy użyciu takiego właśnie teleobiektywu.

Na zdjęciu poniżej inny, podobny przykład "podejrzanych" krzaków. Zdjęcie zrobione ok. 1939 roku.
Attachments
krzaki.jpg
krzaki.jpg (179.28 KiB) Viewed 8911 times
Last edited by Polelum on 22 Apr 2012, 19:32, edited 1 time in total.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Fotomontaże

Post by Polelum »

Proponowane rozwiązanie zagadki (mam na myśli zdjęcie Bronxa) jest na mapie poniżej.
Fotograf dysponujący silnym teleobiektywem robi zdjęcie z drugiej strony jeziora.
Użycie teleobiektywu powoduje, że znacznie oddalone od siebie obiekty wydają się położone niedaleko siebie.
Attachments
proponowane_rozwiazanie_zagadki.jpg
proponowane_rozwiazanie_zagadki.jpg (130.64 KiB) Viewed 8931 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Polelum wrote:Zdjęcie jest podrabiane ;-)
Popatrzyłem na mapy jeziora, przyłożyłem linijkę - nie można zrobić takiego ujęcia.

A swoją drogą pomysłowość fotografów nie zna granic - krzaki i podejrzane trzciny często pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach ;-)

Pisząc "podrabiane", niekoniecznie mam na myśli retusz, lub dodawanie czegoś do zdjęcia. Często użycie teleobiektywu o ogniskowej powyżej 300 mm powoduje zupełnie nieprawdopodobne zniekształcenia rzeczywistości. W tym przypadku ktoś mógł zrobić zdjęcie aż spod Światek przy użyciu takiego właśnie teleobiektywu.

Na zdjęciu poniżej inny, podobny przykład "podejrzanych" krzaków. Zdjęcie zrobione ok. 1939 roku.
Te krzaki nie są takie podejrzane, to są wzrastające drzewa na Bourdoshügel, początkowo był to całkiem goły kopiec, ale pod koniec lat 30tych był już całkiem mocno zarośnięty.
207.jpg
207.jpg (149.47 KiB) Viewed 8893 times
To zdjęcie jest zrobione dokładnie z tego samego miejsca co to trzecie wklejone przeze mnie, tylko to moje bardzie wykadrowane.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Fotomontaże

Post by Polelum »

Macie rację, Panie Kierowniku!

Na zdjęciu Paszkiewiczturm jest dokładnie nad narożnikiem pomostów Blücherbad. Poprowadziłem linię na mapie i .... bingo!!! Zgadza się! ;-)
Attachments
naroznik.jpg
naroznik.jpg (192.5 KiB) Viewed 8879 times
Post Reply