Wschodnie skrzydło zamku

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Wschodnie skrzydło zamku

Post by Stach »

Rozmawialiśmy w sekcji "powojennej" o przebudowie skrzydła północnego. Pewnie prawie wszyscy wiedzą, jak wyglądało w latach dwudziestych skrzydło wschodnie, mieszczące wówczas m. in. kaplicę. Moje pytanie dotyczy jednak okresu, w którym to skrzydło to zostało zbudowane.

Widziałem otóż kilka pocztówek tego kompleksu budynków, widzianych od strony jeziora. Pocztówki pochodzą mniej więcej sprzed Wielkiej Wojny i, ciekawe, tego skrzydła na nich nie ma. Widać północne, widać najstarsze, południowe, ale między nimi - pusto! Powtarza się to na, powtórzę, kilku pocztówek z tego okresu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

o w mordeczke, czytasz w moich myślach, ten sam wątek chciałem zakładać :) od dawna się nad tym zastanawiam i nie potrafie sobie sensownie odpowiedziec na to pytanie.

szybki przykład:

jest

Image

nie ma

Image

przykładów można by mnożyć najciekawsze jest że pocztówki na których skrzydło jest lub nie ma wygladają na podobny okres.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

To w którym roku zostało zbudowane i zburzone? A pozostałe skrzydła?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

tajemnica tych zdjęć jest nadal nierozwiązana, ostatnia przebudowa połnocnego oraz wschodniego skrzydła miała miejsce w tym samym czasie w 1937 roku, przebudowano je do stanu obecnego
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ostatnia pocztówka jest opatrzona tekstem z datą 1899. Zdjęcie zrobiono wcześniej.
Czy to jest najstarsza znana Wam pocztówka, przedstawiająca również wschodnie skrzydło kompleksu zamkowego?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

W galerii (Jez. Trzesiecko, przed 1945) fota 8/54 przedstawia Rudersportplatz. Zdjęcie z 1906, w tle - Zamek, z istniejącym już skrzydłem wschodnim. To chyba najstarsze zdjęcie skrzydła wschodniego, jakie widziałem.

Ktoś mnie przebije "w dół"?
User avatar
Brochwicz
Posts: 52
Joined: 23 Oct 2007, 14:26
Location: Szczecinek

Post by Brochwicz »

A czy wiadomo dlaczego zmieniono (zburzono i zbudowano nowe) wschodnie skrzydło?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Przegladajac zdjecia, ktore bronx robil w czasie naszej jesiennej wizyty w muzeum w Eutin trafilem na artykul z jednej ze szczecineckich gazet opisujacy spotkanie Verkehrsverein(towarzystwa do spraw turystyki) z burmistrzem Rogauschem. Oto tekst dotyczacy przebudowy Zamku:

" 19 czerwca 1936
(...) Zamek zostanie gruntownie przebudowany. Budynek frontowy otrzyma poddasze i osiem dodatkowych pomieszczen. Rowniez w tym roku przebudowany zostanie budynek "kapliczny", dobudowane zostanie trzecie pietro. Nieladny stylowo, zostanie pozbawiony wszelkich przybudowek i dopasuje sie surowym stylem do pozostalych budynkow zamkowych referowal Burmistrz(...)"
7549cc35819b94fb.jpg
7549cc35819b94fb.jpg (73.09 KiB) Viewed 4621 times
Podpis pod zdjeciem: " Zamek w przebudowie, wstretny, plaski dach ustepuje miejsca dachowi szczytowemu, ktory w swojej formie upodobni sie do dachu skrzydla "urlichowego". Rowniez tzw. budynek "kapliczny", najbardziej bezstylowy z zespolu zamkowego, zostanie jeszcze w tym roku gruntownie przebudowany jak zapewnial na spotkaniu Verkehrsverein burmistrz Rogausch. Nareszcie zostana naprawione stare grzechy i jednoczesnie powstana nowe pomieszczenia."
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

A wracajac do pytania Stacha:
wschodnie skrzydlo zamku zostalo zbudowane przez skarb panstwa w 1906 roku jako budynek gospodarczy z kaplica na ostatnim pietrze.
8ba848e9cd6601f6.jpg
8ba848e9cd6601f6.jpg (183.25 KiB) Viewed 4628 times
Last edited by ziom on 17 Apr 2008, 09:26, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Czyli wszytko mamy już jasne, wszelkie zdjęcia zamku bez widocznego skrzyła wschodniego zostały wykonane przed 1906 rokiem.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ładny mi "budynek gospodarczy"! Bardziej mi się podobał niż ten z lat trzydziestych, stojący po dziś dzień...
Post Reply