Co to za budynek? przy Pl. Sowińskiego

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Lena
Posts: 2
Joined: 10 Mar 2007, 21:25

Co to za budynek? przy Pl. Sowińskiego

Post by Lena »

Witam,

Szukam wszelkich informacji na temat budynku przy Pl. Sowińskiego
(dawnym Saarplatz). Budynek jest widoczny na poniższym zdjęciu z prawej strony.
normal_66.jpg
normal_66.jpg (216.94 KiB) Viewed 2920 times
Intresują mnie informacje o dawnym właścicielu, sposobie wykorzystania budynku i wszelkie inne historie ...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Właściwie to jego adres to już Niesedopstraße a nie Saarplatz, nie wiem jak jest dzsiaj. No tak ciekawy i chatakterystyczny budynek w Szczecinku, szkoda że dzisiaj w takim tragicznym stanie, chociaż jest jeden plus tego stanu, otóż dzieki temu z pod obsypującego się tynku, przy wejściu, wyłonił się napis z nazwiskiem Tessmer, wg adressbucha Carl Tessmer był kupcem i mieszkał właśnie przy Niesedopstraße 4 w 1900roku. Myśle że miał tam również swoj sklep albo jakieś biuro bo po co by był mu szyld.

PS. Jesli to nie tajemnica możesz zdradzić w jakim celu szukasz tych informacji?
Lena
Posts: 2
Joined: 10 Mar 2007, 21:25

Post by Lena »

Pracuję u nowych wlascicieli, którzy szykując się do renowacji, zbierają informacje o budynku.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

No to dobre wiadomości, znaczy że niebawem powróci do swojej świetności. Cieszy tez to że teraz wielu inwestorów, chce przywracać dawny wygląd, czesto właśnie badając historię danego budynku, czy jego pierwotną kolorystykę, widać że ponure czasy, gdzie wszelkie gzymsy na kamienicach z wygody i oszczędności były bezlitośnie skuwane, bezpowrotnie minęły.

PS. Jak przystapicie do remontu, obserwujcie uważnie co się znajduje pod podłogami parapetami itp. często można znaleźć ciekawe rzeczy.

PS2. Ja niestety więcej informacji nie mam, może ktoś z reszty forumowiczów coś doda, zachęcam.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Ja mam gdzieś zdjęcie, i postaram się znaleźć :)
Szczecinek
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Nie wiem czy próbowałaś Lena, ale może po prostu pofatyguj się do Archiwum Państwowego. Tam p. Sławek Miara z pewnością Ci znajdzie wszelkie dostępne informacje, jeśli tylko go poprosisz. Są tam m.in. akta policji budowlanej. Polecam - ul. Parkowa.
Post Reply